ДНК порекло > Народи и њихова генетика

Туркијски народи

(1/1)

ДушанВучко:
Тувинци (рус. тувинцы) су туркијски народ, који претежно живи на територији сјеверног Сибира, у Русији, односно у Републици Тува, у којој чини 82% становништва. Тувинци су већином будистичке вјероисповести, а говоре тувинским језиком, који спада у туркијску групу алтајске породице језика. Језик има мноштво позајмљеница из монголског језика, и неколико речи из руског језика.
Традиционални дом Тувинаца је Јурта, врста шатор-дома, који користе многа номадска племена. Један од најпознатијих припадника Тувинског народа је Сергеј Шојгу, руски политичар и актуелни министар одбране Руске Федерације.
https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D1%83%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D1%86%D0%B8

Romanijski:
 Из географије кечина, ајд нек ти Зрнце даје часове. Пишеш о сјеверу Сибира а поставиш карту са аутономном републиком на југу Сибира. Де то исправи.

ДушанВучко:

--- Цитат: Romanijski  Јул 11, 2022, 08:50:42 пре подне --- Из географије кечина, ајд нек ти Зрнце даје часове. Пишеш о сјеверу Сибира а поставиш карту са аутономном републиком на југу Сибира. Де то исправи.

--- Крај цитата ---
Ово је јужни Сибир, грешка код википедије. Знам географију (и мени је било чудно, па сам помислио да није реч о неким колективним пресељавањима којих је било за време Стаљина. Пошто није то у питању, википедија мора то да исправи из "северног" у "порекло Туванаца из јужног Сибира")

сɣнце:
Похвала за тему. За почетак једна примјетба --> ваља рећи Турак, мн. Турци, те (чији?) турачки; Примјера ради не кажемо ни србијски, него србски. То што се на русском усталило туркийский, не морамо ми пријети исто.


Навигација

[0] Индекс порука

Иди на пуну верзију