Вјера и култура Срба > Православље

Спаљивање моштију Светог Саве

<< < (2/5) > >>

Nebo:

--- Цитат: НиколаВук  Септембар 09, 2021, 05:02:52 поподне ---Како се овде уклапа оно друго предање о Савиним моштима, које казује да су их милешевски монаси пре доласка Турака сакрили у манастиру Куманица (док су Турци узели нечији други скелет), и да се оне и даље тамо налазе, само "преименоване" у Св. Григорија Куманичког?  :)

--- Крај цитата ---

Постоји и то предање.

Nebo:

--- Цитат: Bojan  Септембар 09, 2021, 06:49:16 поподне ---И дан данас Куманицу посећују и православни и муслимани, шта је прави разлог незнам...нешто ми се врзма по глави да је Григорије Куманички наводно брат Василија Острошког...у сваком случају занимљиво

--- Крај цитата ---

О Светом Григорију Куманичком постоје само легенде, али га оне, ипак, смештају у знатно раније време да би могао бити брат Светом Василију.

Exiled:

--- Цитат: Nebo  Септембар 09, 2021, 08:32:22 поподне ---О Светом Григорију Куманичком постоје само легенде, али га оне, ипак, смештају у знатно раније време да би могао бити брат Светом Василију.

--- Крај цитата ---
Заиста сам лаик што се тиче овога, само сам пренио оно што сам чуо од народа...

goca 11:
Na ovu temu i veoma slično knjizi Dragovića, knjiga Osinje gnezdo Vlade Arsića.

Malesevic:
Читао сам једном о томе, али ми све то више изгледа као прича рекла-казала уз произвољно тумачење одређених дешавања. Сам чин спаљивања уопште није упитан. Он се десио, питање је само да ли су мошти биле заиста мошти Св. Саве или не, али историјски записи иду у том правцу да јесу. И колико ми је познато том приликом је прилично похаран и сам манастир Милешева, што значи да је то била ипак прилично ад-хок акција Турака, односно да није била очекивана, те сходно тим, манастирско братство није могло да има пуно времена да реагује и организује неко пребацивање моштију и постављање других. Упитно је и да ли би монаси, као људи вере, заиста одлучили се на такав радикалан корак да подметну мошти другог свеца (који можда није Св. Сава али је ипак светац).

О овоме да су се мошти налазиле у Студеници, немам информације.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију