Аутор Тема: Светски ДНК месец 2021  (Прочитано 91288 пута)

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3391
  • Васојевић
Одг: Светски ДНК месец 2021
« Одговор #500 послато: Мај 28, 2021, 12:46:13 пре подне »
204. Филиповић, Ђурђевдан, Тијање, Лучани, E-V13>Z5018>S2979>FGC11450

Тестирани има хаплотип који је близак модалном хаплотипу ове гране, услед чега има већи број ближих поклапања. Једина вредност маркера која одступа од модалног хаплотипа гране FGC11450 је DYS458=14. Од Николића из Кавадара код Рековца се разликује на једном маркеру, као и од двојице тестираних чији резултати још нису објављени. На два маркера се разликује од чак десеторице тестираних. Од свих тестираних са којима има ближа поклапања хаплотипова, Ђурђевдан једино слави Марковић из Брежја код Мионице.

Јован Ердељановић је говорећи о братствима из Тијања записао следеће о Видојевићима и Филиповићима:

Најстарије су тијањске породице: Бошковићи, Полуге, Пузе, Ћалови, Видојевићи и Филиповићи.
...
Видојевићи (Николићи) су се пре 90 година доселили из Дренова близу Пријепоља. Дошли су најпре у Катиће у срезу моравичком, па одатле у Тијање. Славе Св. Саву.
Филиповићи су из истог Дренова код Лима.

Тестирани је навео да су се из поменутог села доселили средином 18. века.

Филиповић не слави Савиндан, али има блиска поклапања са двојицом припадника рода Вранешана - савинштака, који је доста распрострањен у околини Пријепоља. Није искључено да Филиповићи потичу од тог рода.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3391
  • Васојевић
Одг: Светски ДНК месец 2021
« Одговор #501 послато: Мај 28, 2021, 01:05:22 пре подне »
206. Јовановић, Никољдан, Пећ, E-V13>Y30977>Y37092

Хаплотип тестираног поседује следеће карактеристичне вредности маркера за ову грану: DYS390=23, DYS456=15 и DYS570=18.
Од појединих Васојевића и Шаранаца се разликује на два-три маркера, али с обзиром на поменуте карактеристичне вредности маркера, мало је вероватно да припада неком од тих родова.

Тестирани је навео да постоје три гране Јовановића из Пећи које славе Никољдан. Једна је досељена из Црне Горе, а две су староседелачке у Пећи. Није прецизирао којој грани Јовановића припада.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3391
  • Васојевић
Одг: Светски ДНК месец 2021
« Одговор #502 послато: Мај 28, 2021, 01:38:34 пре подне »
211. Грујовић, Аранђеловдан, Лозница, Чачак, E-V13>Y30977>Y37092>Y126722

Припада роду Васојевића. Поседује карактеристичне вредности маркера DYS385b=19 и DYS576=17.

Радован  Маринковић у књизи о Лозници наводи, што се порекла тиче, поприлично бескорисне податке о овом братству:
Грујовићи (1 к, Аранђеловдан) су Драгачевци: у Лиси је рођен Димитрије (75), који је отишао Богу на истину у Лозници 1946. године. Он се 1905. године привенчао за Иванку Николић. На неког претка Груја упућује презиме овог рода. Од 1960. године домове имају и у Чачку.
Једино што се корисно може наћи у том раду је да се још Грујовића доселило у село након 1950. године, пре свега због њихове славе, која је прислужба Васојевића:
Грујовићи (Александар Невски) – Средње Реке, а пореклом из Вучака;

Тестирани је навео да Грујовићи потичу од Васојевића, а да је правац миграција био следећи:
Андријевица > Вучак > Лиса > Лозница

Предање о пореклу Грујовића из Васојевића је потврђено овим резултатом.

Необично је да Љубомир и Светислав Марковић у својој књизи о моравичком Старом Влаху за Грујовиће и њима сродна братства наводе да потичу из Куча, упркос предању и слави који их јасно везују за Васојевиће:

Дидићи. Сам засеок је највероватније добио име по Дидићима који су дошли из племена Кучи, пореклом су од Никшића. Врло је вероватно да су све три фамилије (Лабудовићи, Грујовићи и Лукићи) најпре имали заједничко презиме Дидићи.
-Лабудовићи, 6 K. (Лесендровдан), воде порекло из Васојевића, од Луга. Одсељени су раније у Причево брдо (3), а после рата у: Ивањицу (7), Чачак (2), Београд (2), и Петровац код Крагујевца (2). Један је 50-их година отишао у Глећицу. Лабудовићи и Грујовићи су од истог претка, а са Лукићима су у сродству и делили су исту имовину. Из ове фамилије су познати спортисти – боксери.
-Грујовићи, 5 к. (Лесендровдан), истог су порекла са Лабудовићима. У последње време многи су се одселили и данас их има: у Средњој Реци, Градцу, Петровцу код Крагујевца, Илићеву код Крагујевца, Бесном Фоку код Београда, у Чачку (5) и др.
-Лукићи, 1 к. (Лесендровдан). Воде порекло од Луке који је био сестрић Лабуду и Грују, прецима Лабудовића и Грујовића и истог су порекла. Славе исту славу као Грујовићи и Лабудовићи. Било је раније више кућа. Данас је остала само једна. Лукића има одсељених y Петровцу код Крагујевца и Ивањици (2). Не зна се да ли су ови Лукићи y сродству са Лукићима y суседној Јасеновици, село Даићи.


У Васојевићима не постоји презиме Дидић, тако да је вероватно настало по доласку предака ових братстава у Вучак.

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1360
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Светски ДНК месец 2021
« Одговор #503 послато: Мај 28, 2021, 02:21:34 поподне »
199. Бркић, Андријевдан, Северово, Ариље, E-V13>Z1057

Хаплотип тестираног поседује карактеристичне вредности маркера DYS456=18 и DYS643=11. На два маркера се разликује од хаплотипова Тодића из Милића и једног тестираног из околине Пријепоља, чији резултат још није објављен. Обојица славе Никољдан и деле обе поменуте карактеристичне вредности маркера са Бркићем.

Тестирани је навео да су Бркићи староседеоци у Северову.
Биће да су му ипак ближи родови који такође славе Андријевдан са подручја Сјенице и Пријепоља.
Са којим родовима из Сјенице и Пријепоља је Бркић ближи?

Ван мреже Лука

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 900
  • I2-Z17855>A16413>А20030
Одг: Светски ДНК месец 2021
« Одговор #504 послато: Мај 28, 2021, 02:25:14 поподне »
Са којим родовима из Сјенице и Пријепоља је Бркић ближи?

Погледај ПП.

Ван мреже Ivan_Jovanovic

  • Гост
  • *
  • Поруке: 5
Одг: Светски ДНК месец 2021
« Одговор #505 послато: Мај 28, 2021, 03:05:24 поподне »
206. Јовановић, Никољдан, Пећ, E-V13>Y30977>Y37092

Хаплотип тестираног поседује следеће карактеристичне вредности маркера за ову грану: DYS390=23, DYS456=15 и DYS570=18.
Од појединих Васојевића и Шаранаца се разликује на два-три маркера, али с обзиром на поменуте карактеристичне вредности маркера, мало је вероватно да припада неком од тих родова.

Тестирани је навео да постоје три гране Јовановића из Пећи које славе Никољдан. Једна је досељена из Црне Горе, а две су староседелачке у Пећи. Није прецизирао којој грани Јовановића припада.


Иване,
Хвала на тумачењу мог резултата које сам с нестрпљењем ишчекивао (ја сам тестирани Јовановић, Пећ). Имам пар питања која сам припремио док сам чекао твоје тумачење, већ знајући прелиминарни резултат. Важно је да напоменем да сам потпуни аматер али да јесам прочитао теме на форуму детаљније као и све твоје постове везане за E-V13 хапло групу (као и постове и анализе других чланова, уредника и сарадника).

Волео бих, ако је могуће, да добијем ближу анализу мог резултата, односно целе Y37092 групе за коју тренутно нема других подтипова попут Васојевића, Бобана, Шаранаца, Рајовића итд. Приметио сам да нас има доста који смо Y37092 али нисмо сврстани ни у какве родове и подтипове, па ме занима да ли је могуће урадити неку ближу анализу те да ли је саветујете да урадим Снип ради тога?

Иване, прочитао сам твоје чланке на тему Васојевића и видео како изгледа модални хаплотип од којег се мој резултат на 23 маркера разликује на 4 вредности. Три које си навео, DYS390=23, DYS456=15 и DYS570=18 као и GATAH4=12 наспрам 11, карактеристичних за Васојевиће. Ово је мој резултат:
DYS393   13
DYS390   23
DYS19   13
DYS391   10
DYS385a   16
DYS385b   18
DYS439   11
DYS389I   14
DYS392   11
DYS389II   31
DYS458   15
DYS437   14
DYS448   20
GATAH4   12
DYS456   15
DYS576   18
DYS570   18
DYS438   10
DYS481   22
DYS549   12
DYS533   12
DYS635   22
DYS643   12

Такође, на https://dnk.poreklo.rs/DNK-projekat/ сам пронашао Јовановић, Дечани, Никољдан E-Z1057 (#101879), као и Јовановић, Пећ, Св. Александар Невски E-Y126722 (#105335). Да ли је могуће упоредити наше резултате? Без икакве претензије да нагињем ка уклапању у Васојевиће, интересује ме могућност неког другог подтипа везаних за „около Васојевића“ – да се тако лаички изразим. Наиме, као што рекох, према предању у Пећи постоји 3 линије Јовановића од којих се за једне причало да јесу пореклом из Црне Горе, док је за друге, укључујући моју увек негирана билокаква веза са „црногорцима“, и то увек уз неки релативно уобичајени косовски анимозитет 😊, од којег се у потпуности ограђујем. Ово свакако не значи да нису много пута спомињани крајеви попут Берана, Бијелог Поља итд., као нека претоходна локација, али као што рекох то је увек негирано. Налетео сам на један чланак где се спомиње порекло Јовановића од Ашана. О Ашанима нисам нашао много материјала на овом форуму али ме занима могућност конекције са њима, као „србљанском“ народу на простору Васојевића, а уједно се везују за простор близу Берана ако сам разумео добро, конкретно Хас. У чланку који си написао, спомињеш Јовановиће из неколико група Васојевића, као и Јовановиће за које је непозната локација и слава. Приметио сам да је Јован било уобичајено име међу Васојевићима, а уједно њихово расељавање на простор Метохије је већ познато. Такође, разумео сам да добар део Васојевића су такође биле породице и родови не-васојевићског порекла, а у непосредној близини укључујући Ашане. С тим у вези, да ли постоје индиције сазнања Ашанског хаплотипа?

Срдачно хвала на тумачењу и свакој врсти помоћи.
Иван Јовановић
« Последња измена: Мај 28, 2021, 03:09:32 поподне Ivan_Jovanovic »

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Светски ДНК месец 2021
« Одговор #506 послато: Мај 28, 2021, 03:31:41 поподне »
Само једна исправка, код YGATAH4 се вредност маркера увек смањује за 1 у односу на вредност исказану на сертификату, ради корелације са FTDNA стандардом. Тако да имате 3 разлике на упоредивих 23 маркера у односу на модални хаплотип Васојевића.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Ivan_Jovanovic

  • Гост
  • *
  • Поруке: 5
Одг: Светски ДНК месец 2021
« Одговор #507 послато: Мај 28, 2021, 03:36:10 поподне »
Никола, ја сам мислио да смо прешли на "ти" :)
Хвала ти на овом сазнању, нисам знао за тај јадац.

У међувремену, налето сам на ово на форуму у оквиру теме "Старо српско становништво жупе Плав", а можда везано баш за моје питање на тему Ашани - Јовановићи.

Трагове старог српског становништва требали би тражити како међу данашњим православним становништвом Плава и Гусиња, тако и међу неким муслиманским породицама.

У гусињској општини данас нема ни 5% православних, а у плавској има неких 20%, тако да је укупни проценат православних у плавској жупи данас око 17-18% (3000 душа).

И поред малог броја, ту постоји неколико веома старих и разгранатих православних родова. Ово је списак православних породица на подручју плавске жупе (Плав и Гусиње данас) на основу етнографске литературе:

АЉОВИЋ- непознато поријекло
АРСОВИЋ- Кучи Дракуловићи од Мрњавчића Никезића Безијоваца, претпоставка E-BY165837
БАЛЕВИЋ- помињу се Кучи, постоји тестирани Балевић из Ораха, Беране, који је I2-Y3120
БИЈОРАЦ (РАИЧЕВИЋ)- непознато поријекло, једино се може закључити да је из Бихора
БЈЕГАНОВИЋ- непознато поријекло
БЈЕЛАНОВИЋ- доселили из Трепче код Андријевице од тамошњих Вујиновића, у Трепчи би могли бити старинци, причају о поријеклу из Црне Горе и Вучитрна, занимљива стара слава Јевстатијевдан
БОЈОВИЋ- требали би бити Кучи Безијовци, претпоставка E-BY165837
БОШКОВИЋ- припада роду тзв. Цеклињана, вјероватно се ради о плавским старинцима, претпоставка преко Пауновића I2-PH908
БРКОВИЋ- припада роду Шаљана из Велике, вјероватно старинци,претпоставка I2-PH908
БУЗИЋ- слабо се шта зна о њиховом поријеклу, наводи се да су од Бјелопавлића, потенцијални старинци
БУЛАТОВИЋ-скорији досељеници, дробњачког генетичког поријекла
ВЕЉОВИЋ, наводно у скоријем периоду доселили с Косора у Кучима, гдје су били ковачи
ВУЈОШЕВИЋ- скорији досељеници из Куча од Дрекаловића Оташевића, претпоставка E-BY165837
ВУКОТИЋ- Кучи Дракуловићи од Мрњавчића Никезића Безијоваца, претпоставка E-BY165837
ВУКОШИЋ-Кучи Дракуловићи од Мрњавчића Никезића Безијоваца, претпоставка E-BY165837
ВУЛЕТИЋ- поријеклом Васојевићи, претпоставка E-Y126722
ВУЧЕЉИЋ- нема пуно података о поријеклу, наводно Кучи
ВУЧЕТИЋ- припада роду тзв. Цеклињана, вјероватно се ради о плавским старинцима, претпоставка преко Пауновића I2-PH908
ВУШОВИЋ- наводно скорији досељеници у Велику из Скадра
ГАРЧЕВИЋ- поријеклом Васојевићи, претпоставка E-Y126722
ГОЈКОВИЋ- припада роду Шаљана из Велике, вјероватно старинци, тестиран I2-PH908
ГОЛУБОВИЋ- припада роду Шаљана из Велике, вјероватно старинци,претпоставка I2-PH908
ГРБОВИЋ- нема података о поријеклу, потенцијални старинци
ДАШИЋ- поријеклом Шекуларци, старинци сусједне жупе Будимље, тестиран I2-Z17855
ДЕДИЋ- од Куча Дрекаловића, скорији досељеник, претпоставка E-BY165837
ДРАГОВИЋ- иако причају о поријеклу из Црмнице вјероватно гусињски старинци
ДРАКУЛОВИЋ- Кучи Дракуловићи од Мрњавчића Никезића Безијоваца, тестиран E-BY165837
ДРАШКОВИЋ- поријеклом из Лијешта у Кучима, претпоставка E-BY165837
ЂОРЂИЈЕВИЋ- Ћетковићи из Шекулара, старинци у Полимљу, претпоставка I2-A1328
ЂУКИЋ- поријеклом Васојевићи, претпоставка E-Y126722
ЂУРАШКОВИЋ- по предању од Ђурашковића из Цеклина (вјероватно нетачно), требали би бити повезани са Ђуричанима, али питање је, тестиран E-A18844
ЂУРИЧАНИН- припада роду тзв. Цеклињана, вјероватно се ради о плавским старинцима, претпоставка преко Пауновића I2-PH908
ЖИВАЉЕВИЋИ- старинци у великој, тестиран R1a-Y2613
ЗОГОВИЋ- скорији досељеници, блиски Крџићима, наводно од Мариновића из Бајица, али тестирани са бањанском N2
ИВАНОВИЋ-поријеклом из Јаблана у Братножићима, вјероватно Букумири, претпоставка R1b-Y104972
ИЛИМАРКОВИЋ, досељеници из Куча, непознато од ког братства
ЈАНУШ, плавски старинци, нетестирани
ЈАШОВИЋ- поријеклом Шекуларци, старинци сусједне жупе Будимље, тестиран I2-Z17855
ЈОВАНОВИЋ- досељеници из Пећи, раније из Берана (Ашани), нетестирани[/u]
ЈОВКОВИЋ- од Шћекића из Берана, Пипери, претпоставка R-FT49714
ЈОКИЋ- припада роду Шаљана из Велике, вјероватно старинци,тестиран I2-PH908
КАСУМОВИЋ-припада роду Шаљана из Велике, вјероватно старинци,претпоставка I2-PH908
КАТИЋ-поријеклом Васојевићи, претпоставка E-Y126722
КНЕЖЕВИЋ- припада роду Шаљана из Велике, вјероватно старинци, тестиран I2-PH908
КОЛАШИНЧЕВИЋ. наводно од Колашина, не зна се ништа друго о поријеклу

Наставак доле ниже.

Ван мреже Мардарије Корнећанин

  • Уредник СДНКП
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 75
Одг: Светски ДНК месец 2021
« Одговор #508 послато: Мај 28, 2021, 04:10:57 поподне »
184. Живановић, Велика Госпојина, Лопаш, Пожега

Припада хаплогрупи R1b, највероватније грани U152>U152>Z36>Z70>Z37, као Морачани Богићевци.
Тај закључак изводимо због блискости на маркерима, као и због чињенице да Морачани преслављају Велику Госпојину.

Било би корисно да неко из тог рода ускоро тестира СНП, како би се тај род коначно профилисао.

https://www.yseq.net/product_info.php?products_id=61797.

Сами Живановићи из Лопаша наводе да потичу ”од Пуретића са Дурмитора”.

Нисам успео да нађем више података о Лопашу, нажалост у књигу о Доњем Драгачеву аутор није уврстио Лопаш и Вирово.

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2511
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Светски ДНК месец 2021
« Одговор #509 послато: Мај 28, 2021, 05:00:52 поподне »
213. Гашпар, Челарево, Бачка Паланка

Припада хаплогрупи R1a-M458>L260. Нема ближих поклапања у табели Српског ДНК пројекта, а очекивано велики број блиских поклапања има у страним базама, пре свега међу Пољацима и Русима, али такође и међу Немцима. Неколико блиских поклапања има и са узорцима из анонимних студија које су обрађивале становништво Хрватске и Србије, између осталих и са неколико Словака и Русина и Војводине (2 разлике на 17 упоредивих маркера). С обзиром да је тестирани у упитнику навео да је по очевој линији словачког порекла, добијени резултат свакако има смисла. У неколико расположивих аустроугарских пописа за Челарево (од краја 17. до прве половине 19. века) нисам пронашао помен презимена Гашпар.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3391
  • Васојевић
Одг: Светски ДНК месец 2021
« Одговор #510 послато: Мај 28, 2021, 05:31:50 поподне »

Иване,
Хвала на тумачењу мог резултата које сам с нестрпљењем ишчекивао (ја сам тестирани Јовановић, Пећ). Имам пар питања која сам припремио док сам чекао твоје тумачење, већ знајући прелиминарни резултат. Важно је да напоменем да сам потпуни аматер али да јесам прочитао теме на форуму детаљније као и све твоје постове везане за E-V13 хапло групу (као и постове и анализе других чланова, уредника и сарадника).

Волео бих, ако је могуће, да добијем ближу анализу мог резултата, односно целе Y37092 групе за коју тренутно нема других подтипова попут Васојевића, Бобана, Шаранаца, Рајовића итд. Приметио сам да нас има доста који смо Y37092 али нисмо сврстани ни у какве родове и подтипове, па ме занима да ли је могуће урадити неку ближу анализу те да ли је саветујете да урадим Снип ради тога?

Иване, прочитао сам твоје чланке на тему Васојевића и видео како изгледа модални хаплотип од којег се мој резултат на 23 маркера разликује на 4 вредности. Три које си навео, DYS390=23, DYS456=15 и DYS570=18 као и GATAH4=12 наспрам 11, карактеристичних за Васојевиће. Ово је мој резултат:
DYS393   13
DYS390   23
DYS19   13
DYS391   10
DYS385a   16
DYS385b   18
DYS439   11
DYS389I   14
DYS392   11
DYS389II   31
DYS458   15
DYS437   14
DYS448   20
GATAH4   12
DYS456   15
DYS576   18
DYS570   18
DYS438   10
DYS481   22
DYS549   12
DYS533   12
DYS635   22
DYS643   12

Такође, на https://dnk.poreklo.rs/DNK-projekat/ сам пронашао Јовановић, Дечани, Никољдан E-Z1057 (#101879), као и Јовановић, Пећ, Св. Александар Невски E-Y126722 (#105335). Да ли је могуће упоредити наше резултате? Без икакве претензије да нагињем ка уклапању у Васојевиће, интересује ме могућност неког другог подтипа везаних за „около Васојевића“ – да се тако лаички изразим. Наиме, као што рекох, према предању у Пећи постоји 3 линије Јовановића од којих се за једне причало да јесу пореклом из Црне Горе, док је за друге, укључујући моју увек негирана билокаква веза са „црногорцима“, и то увек уз неки релативно уобичајени косовски анимозитет 😊, од којег се у потпуности ограђујем. Ово свакако не значи да нису много пута спомињани крајеви попут Берана, Бијелог Поља итд., као нека претоходна локација, али као што рекох то је увек негирано. Налетео сам на један чланак где се спомиње порекло Јовановића од Ашана. О Ашанима нисам нашао много материјала на овом форуму али ме занима могућност конекције са њима, као „србљанском“ народу на простору Васојевића, а уједно се везују за простор близу Берана ако сам разумео добро, конкретно Хас. У чланку који си написао, спомињеш Јовановиће из неколико група Васојевића, као и Јовановиће за које је непозната локација и слава. Приметио сам да је Јован било уобичајено име међу Васојевићима, а уједно њихово расељавање на простор Метохије је већ познато. Такође, разумео сам да добар део Васојевића су такође биле породице и родови не-васојевићског порекла, а у непосредној близини укључујући Ашане. С тим у вези, да ли постоје индиције сазнања Ашанског хаплотипа?

Срдачно хвала на тумачењу и свакој врсти помоћи.
Иван Јовановић

Иване, најбоље је да урадиш неки од дубљих тестова, уколико си у могућности. Појединачни SNP тестови могу дати неке резултате, обично након више покушаја, али ако хоћеш да прецизније утврдиш своје порекло, неопходно је да урадиш WGS или BigY тест. Први тест се ради код DanteLabs, и знатно је повољнији (посебно у новембру, када је на снижењу), а други се ради преко FTDNA. Имамо теме на форуму о овим тестовима, па можеш нешто више тамо прочитати.

Ашанима су све до средине 20. века називана сва братства у Доњим Васојевићима (Беране са околином) која не потичу од Васојевића. Дакле, не ради се о једном роду, већ о братствима различитог порекла. Србљацима су називана сва братстава које не потичу од Васојевића на читавом простору овог племена (укључујући и Ашане), тако да је тај појам мало шири. У сваком случају, немаш генетичке сроднике међу Ашанима.

Није немогуће на потичеш од Васојевића или Шаранаца, али карактеристичне вредности маркера које има твој хаплотип не указују на то.

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2511
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Светски ДНК месец 2021
« Одговор #511 послато: Мај 28, 2021, 05:58:27 поподне »
193. Томић, Ђурђиц, Бреница, Ниш

Припада хаплогрупи R1a-Z280, "карпатско-далматинској" грани Y2613>Y2608. Потпуно поклапање на 17 маркера има са једним тестираним из околине Пријепоља чији резултат није још увек јаван, на само 1 од 23 маркера разликује се од Грујића из Горњег Рачника код Јагодине (слави Игњатијевдан), а на 1 од 17 маркера од још неколико нејавних резултата из околине Сврљига и још једног из околине Пријепоља. Тестирани је у упитнику навео да су у Бреницу досељени пре 1911. али да се не зна тачно када. По породичном предању доселили су се из околине Гацка у Херцеговини.

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2511
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Светски ДНК месец 2021
« Одговор #512 послато: Мај 28, 2021, 06:10:53 поподне »
197. Савић, Никољдан, Шареник, Ивањица

Припада хаплогрупи R1a-M458>L1029>YP417>YP6047. Поседује модални хаплотип, без иједне карактеристичне вредности. Самим тим има и велики број блиских поклапања, међутим само се за раније тестираног Луковића из Крушчице код Ариља (Никољдан), који по предању потиче од Маслара, може тврдити да му је заиста близак. Луковић је SNP тестирањем потврђен као YP6047, а од тестираног Савића разликује се на 3 од 23 маркера. У упитнику је наведено да Савићи по предању потичу од Маслара, односно да им је старије презиме Маслар, што се поклапа са наводима из литературе:

Цитат
-Савићи, 2 к. (Никољдан), истог су рода са Масларима и Јоковићима, као и Савићима y Горњем Шаренику. Данас има тројица Савића у Београду.

Цитат
-Савићи, 5 K. (Никољдан), истог су рода са Савићима из Доњег Шареника, а y даљем роду су са Масларима y Дубрави.

Цитат
-Јоковићи, 4 к. (Никољдан), воде порекло од Васојевића, односно од Пипера, а дошли су y Шареник од Бијелог Поља. Јоковићи истичу да воде порекло од Маслара. доста су се разродили, за протеклих 200 година, тако да су се стварале, у последње време, брачне везе између представника ове две фамилије. Тако се један од Маслара привенчао пре двадесетак година за девојку у Јоковиће. Јоковићи и Кудизовићи су једна породица, досељена пре 60 година (у Гучу) однекуд из среза моравичког, бележи Ј. Ердељановић. Данас их има одсељених y Старој Пазови (2) и Француској.

https://www.poreklo.rs/2018/06/03/poreklo-prezimena-selo-sarenik-ivanjica/

Цитат
Пре 200 година досељени су и:

Маслари (Гароњићи) су од Новог Пазара. Од њих су Луковићи у Крушчици, славе Никољдан.

https://www.poreklo.rs/2014/03/21/poreklo-prezimena-selo-ojkovica-nova-varos/
« Последња измена: Мај 28, 2021, 06:23:35 поподне Црна Гуја »

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Светски ДНК месец 2021
« Одговор #513 послато: Мај 28, 2021, 06:42:49 поподне »
213. Гашпар, Челарево, Бачка Паланка

Припада хаплогрупи R1a-M458>L260. Нема ближих поклапања у табели Српског ДНК пројекта, а очекивано велики број блиских поклапања има у страним базама, пре свега међу Пољацима и Русима, али такође и међу Немцима. Неколико блиских поклапања има и са узорцима из анонимних студија које су обрађивале становништво Хрватске и Србије, између осталих и са неколико Словака и Русина и Војводине (2 разлике на 17 упоредивих маркера). С обзиром да је тестирани у упитнику навео да је по очевој линији словачког порекла, добијени резултат свакако има смисла. У неколико расположивих аустроугарских пописа за Челарево (од краја 17. до прве половине 19. века) нисам пронашао помен презимена Гашпар.

Йел овоме братству припада четнички майор Гашпар из "Повратка отписаних"? Знате, онай што има войника Мисирца?
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5268
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Светски ДНК месец 2021
« Одговор #514 послато: Мај 28, 2021, 06:49:50 поподне »
Йел овоме братству припада четнички майор Гашпар из "Повратка отписаних"? Знате, онай што има войника Мисирца?

Мајор Гашпар је од католика Вучковића из Бузета у Истри.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2511
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Светски ДНК месец 2021
« Одговор #515 послато: Мај 28, 2021, 06:52:17 поподне »
201. Мутавџић, Никољдан, Доња Тушимља, Нови Пазар

Припада хаплогрупи R1a-Z280, "карпатско-далматинској" грани Y2613>Y2608. Занимљиво је да Мутавџић најближе поклапање има са малопре објављеним Томићем из Бренице код Ниша, од ког се разликује на 2 од 23 маркера. За један маркер више разликује се од Живаљевића из Велике код Плава (Алимпијевдан), Даничића из Славковице код Љига (Лазаревдан), Грујића из Горњег Рачника код Јагодине (Игњатијевдан), једног нејавног резултата из Метохије и једног муслимана из околине Тутина. Као и многи други родови из овог краја, имају предање да су од Куча. Резултат теста је показао да не припадају генетичком роду Куча, али блиско поклапање са Живаљевићем из Велике код Плава може указивати да су даљим пореклом заиста из те области.

Цитат
-Мутавџићи, 9 кућа, Св. Никола, су Кучи, дошли у почетку 19. века од Гусиња.

https://www.poreklo.rs/2017/12/13/poreklo-prezimena-sela-golice-gornja-tusimlja-pusta-tusimlja-skukovo-i-srednja-tusimlja-novi-pazar/

Ван мреже vid.knezevic

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 125
  • R-YP6098>BY149000 mtdna u1a1a1*
Одг: Светски ДНК месец 2021
« Одговор #516 послато: Мај 28, 2021, 07:22:45 поподне »
Мајор Гашпар је од католика Вучковића из Бузета у Истри.
Вучковићу је отац био Пркић. Презиме Вучковић му је од очуха,који је пореклом био из Врања.
« Последња измена: Мај 28, 2021, 07:26:12 поподне vid.knezevic »

Ван мреже H.U.D.

  • Гост
  • *
  • Поруке: 1
Одг: Светски ДНК месец 2021
« Одговор #517 послато: Мај 28, 2021, 07:24:23 поподне »
167. Жакула, Петровдан, Јасиковац, Кореница

Припада хаплогрупи R1a-M458>L1029>YP417>YP6047>FT288648. Од раније тестираног Жакуле из Врпила код Коренице разликује се на чак 5 од 23 упоредива маркера, што је последица чињенице да је хаплотип сада тестираног Жакуле нешто више измутирао у односу на хаплотипове осталих припадника ове гране. Међутим, оно што их дефинитивно повезује, и издваја од већине осталих припадника ове гране су врло високе вредности на маркеру DYS570, 21 код сада тестираног, и 22 код раније тестираног Жакуле. Овако високу вредност, уз блискост и на осталим маркерима, поседује још једино Тесла из Радуча код Ловинца (Ђурђевдан), па је извесно да су Жакуле и Тесле међусобно ближи једни другима у односу на остале припаднике ове гране са простора Лике и Босанске Крајине. Прецизнија процена временске удаљености до најскоријег заједничког претка двојице тестираних Жакула, као и Жакула и Тесле, могла би се установити тек додатним тестирањем. С обзиром да је Жакула из Врпила радио BigY тест, најједноставнији начин било би тестирање његових новела код Жакуле из Јасиковца и Тесле, док би најбоље решење свакако био BigY или WGS тест.

Koja je preporuka korisniku (to mi je tast) gde da te dodatne testove uradi i da li neko ima informaciju koji red veličina su cene tih testova?
« Последња измена: Мај 28, 2021, 07:28:15 поподне H.U.D. »

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5268
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Светски ДНК месец 2021
« Одговор #518 послато: Мај 28, 2021, 08:27:18 поподне »
Вучковићу је отац био Пркић. Презиме Вучковић му је од очуха,који је пореклом био из Врања.

Звонимир на којег ти мислиш је био поручник, а Невски и ја причамо о мајору Гашпару.

Мајор Гашпар у цивилу, крајем рата, пред погибију:


Гашпар почетком рата, у Ужицу, 1941. године:


Не знам да ли ниси разумео шалу или си је дигао на сасвим нови ниво.
Нећу више, обећавам  ;D
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже vid.knezevic

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 125
  • R-YP6098>BY149000 mtdna u1a1a1*
Одг: Светски ДНК месец 2021
« Одговор #519 послато: Мај 28, 2021, 08:49:44 поподне »
Звонимир на којег ти мислиш је био поручник, а Невски и ја причамо о мајору Гашпару.

Мајор Гашпар у цивилу, крајем рата, пред погибију:


Гашпар почетком рата, у Ужицу, 1941. године:


Не знам да ли ниси разумео шалу или си је дигао на сасвим нови ниво.
Нећу више, обећавам  ;D
Предложак за филмског лика Гашпара из отписаних је  официр ЈВУО Звонимир Вучковић.