Вјера и култура Срба > Крсне славе

Крсне славе српских православних породица у Мостару (1923)

(1/3) > >>

Amicus:
Малопре сам на порталу објавио прилог о крсним славама српских православних породица у Мостару, према подацима из једне данас веома ретке књиге, коју је 1923. године у Мостару издала Књижарница и Штампарија Пахера и Кисића.

https://www.poreklo.rs/2020/07/21/krsne-slave-srpskih-pravoslavnih-porodica-u-mostaru-1923/

Реч је о књизи свечара парохије Мостарске, коју је по угледу на ранија издања књига свечара града Београда, за Мостар приредио тадашњи мостарски прота Марко С. Поповић.

Ова књижица је део кратке традиције која је зачета у Београду 1896. године, а путем које ће у време Краљевине Југославије прво поћи Мостар (1923), а затим и Сарајево (1929) и Скопље (1934, 1939). У том кратком периоду, изаћи ће укупно седам књига, од којих су три књиге свечара града Београда (1896, 1908, 1927).

На ову веома вредну и изузетно колекцију књига, пажњу ми је скренула наша @goca11, коју сам увек држао за ретко талентованог истраживача, веома истанчаног слуха за нека питања.

Још једном, свака част Гоцо! :)

Захвалност за приступ и дозволу преписа ове књижице припада нашој @achillea millefolium, која се потрудила да немогуће учини могућим, јер је реч о књизи до које бисмо без њене помоћи веома тешко или уопште не бисмо дошли.

Велико хвала, Ахилеја! :)

Зрно:
Одличан чланак. Али није само град Мостар него читава парохија, која је укључивала не знам која села. Било би добро да се то установи. И нисам схватио да ли су ту укључени и војници из гарнизона, или је то неки посебан списак који ниси ставио.

Небојша:
Оно што је мени запало за око, јесу нека презимена (и славе) која се срећу и у Крајини. Имамо нпр. у околини Мостара: Басте (Св. Василије), Балабане (Петровдан), Ожеговиће (Стевањдан), итд. Нисам проверавао у литератури, али вероватно су у питању каснији досељеници са простора Крајине.

Amicus:

--- Цитат: Зрно  Јул 21, 2020, 12:48:11 поподне ---Одличан чланак. Али није само град Мостар него читава парохија, која је укључивала не знам која села. Било би добро да се то установи. И нисам схватио да ли су ту укључени и војници из гарнизона, или је то неки посебан списак који ниси ставио.

--- Крај цитата ---

То би требале бити три мостарске градске парохије.



Ово је исечак из Шематизма Српске православне цркве (Сремски Карловци, 1924, стр. 164). Можда ће неко од Мостараца на форуму знати шта је која од парохија обухватала.

Списак крсних слава официра и подофицира мостарског гарнизона није укључен у овај прилог.

goca 11:
Hvala Amicus!  :)

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију