Аутор Тема: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?  (Прочитано 14354 пута)

Ван мреже Мића

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 524
  • R1b-PF7562
Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« послато: Јануар 12, 2020, 07:25:12 пре подне »
Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?

Кратак одговор је – не. Од оца наслеђујемо половину гена, а половину од мајке, што значи да од бабе и деде наслеђујемо четвртину гена, прадеде или прабабе осмину и тако редом.



То значи да већ после 7 генерација удео гена твог претка у твојој генетици је <1%. То је и разлог зашто аутозомални тестови (тестови опште генетике) могу да открију сродство ако имаш заједничког претка са неким у последњих 7 генерација (а не због тога што је 7 магичан број).

Ако узмемо да родитељи добијају дете у просеку у 25-ој или 30-ој години, седма генерација једва добацује до краја XVIII века.

      Генерација            Генерацијски праг -25 год            Генерацијски праг -30 год            наши гени      
      1            1970            1970            100.0%      
      2            1945            1940            50.0%      
      3            1920            1910            25.0%      
      4            1895            1880            12.5%      
      5            1870            1850            6.3%      
      6            1845            1820            3.1%      
      7            1820            1790            1.6%      
      8            1795            1760            0.8%      
      9            1770            1730            0.4%      
      10            1745            1700            0.2%      
            

Што значи да господин Мудрић никако не може да буде исти Смрда Мудић.



Чекајте, али мушкарци имају Y-хромозом, а он се скоро непромењен преноси са оца на сина.
Јесте, али сваки човек има 46 хромозома, а поред тога Y-хромозом, који је само 1 од 46 хромозома, и он је значајно мањи од осталих 45 хромозома, па чињеница да се Y-хромозом преноси са оца на сина (по правој мушкој линији) не утиче на математику приказану у овом тексту, а још важније не може да промени закључке које нам доноси логичко размишљање.


https://en.wikipedia.org/wiki/Chromosome#/media/File:Genes_and_base_pairs_on_chromosomes.svg

Дакле, чак и да су хипотетички сви хромозоми исте величине, а нису као што се види на слици изнад, чак и тада би  Y-хромозом  био 1/46 је што је око 2.2%.

Да закључимо, Y-хаплогрупа не може да утиче на физички изглед.
"Превише интересовања, премало времена" И. Анђелковић

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #1 послато: Јануар 12, 2020, 02:27:44 поподне »
Разлог због којег Y хаплогрупа никако не може утицати на физички изглед је баш та чињеница да је она одређена Y хромозомом.
Код неупућеног света постоји заблуда да мушке физичке особине карактеришу гени садржани у  Y хромозомому. То је сасвим нетачно. Y хромозомом садржи веома мало корисних гена. Од око 200 потенцијалних генских јединица, функционално је око 60, од којих добар део има своје хомологне парове у X хромозому (нису хемизиготни, што ће рећи да функција којој служе може доћи и од оног другог, који долази од мајке). Све укупно, то је можда 0.2% наших гена. То значи да Y хромозом носи изузетно малу количину информација уопштено, а самим тим и када је у питању наш физички изглед.

Где се онда налазе гени који карактеришу мушкарце? Па у свим осталим хромозомима. Сви од нас, било да смо мушког или женског пола, носимо у себи 99,8% генетског материјалa од кога смо могли постати мушкарци или жене. Могли би смо рећи да смо у ембрионалној фази сви "женског" пола, а онда између шесте и осме недеље они ембриони код којих се ствара тзв. SRY протеин почињу да се развијају у мушкарце. Овај протеин је својеврсни "читач" оних гена који носе мушке карактеристике и који се налазе на разним позицијама у свих 46 човекових хромозома. SRY протеин тиме омогућава развој ткива и органа који одређују мушкараца. У чему је онда улога Y хромозома? Па Y хромозом у себи садржи ген који активира стварање SRY протеина. Он је дакле својеврстан окидач којим се покреће механизам стварања мушкарца, а сва остала потребна "рецептура" се садржи у осталим генима, које наслеђујемо по разним наследним линијама.
Ово је наравно лаичко и упрошћено објашњење за нас, широке народне масе, али у основи тако стоје ствари.

Због свега овога довођење физичког изгледа у везу са Y хромозомом нема никаквог смисла.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Srkaaa

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 74
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #2 послато: Август 29, 2020, 08:21:24 поподне »
Поздрав! Има ли хаплогрупа одређен утицај на телесне и особене црте човека? Например, као што је за И2а карактеристичан динарски тип?

Још једно питање; да ли се одређене хаплогрупе могу довести у везу са расама? Например, Е (црначка), Н (жута)...

И да ли су људи који носе хаплогрупу Е у Европи пореклом ближи Африканцима него Европљанима?

Ван мреже Панић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 253
  • y: I1-M227, mt: H2a1c
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #3 послато: Август 29, 2020, 08:35:20 поподне »
Хаплогрупу одређује један предак од хиљада других, тако да не.
Столећима је мој род крш оро
и поповао или кметовао

Ван мреже Grg

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 132
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #4 послато: Август 29, 2020, 09:00:09 поподне »
Поздрав! Има ли хаплогрупа одређен утицај на телесне и особене црте човека? Например, као што је за И2а карактеристичан динарски тип?

Још једно питање; да ли се одређене хаплогрупе могу довести у везу са расама? Например, Е (црначка), Н (жута)...

И да ли су људи који носе хаплогрупу Е у Европи пореклом ближи Африканцима него Европљанима?
Види ево живим у Немачкој . Укупна генетика да . Погледај само Швеђане , Норвежане и Источне Немце (I1,I2,R1a) , а онда са друге стране западни Немци и Холанђани (R1b , али има и солидно ev-13 i j2 ) , грађа је нешто друго , али црте у лицу свакако . Западни Немци и Холанђани имају доста змијоликије и дивљије фаце од осталих Германа , на пример Скандинавци и Источни Немци су много блажег изгледа . Данци су ту неки гранични прелаз . Типа као да поредиш изглед Босанаца и Санџаклија .
« Последња измена: Август 29, 2020, 09:02:10 поподне Grg »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #5 послато: Август 29, 2020, 09:07:14 поподне »
Види ево живим у Немачкој . Укупна генетика да . Погледај само Швеђане , Норвежане и Источне Немце (I1,I2,R1a) , а онда са друге стране западни Немци и Холанђани (R1b , али има и солидно ev-13 i j2 ) , грађа је нешто друго , али црте у лицу свакако . Западни Немци и Холанђани имају доста змијоликије и дивљије фаце од осталих Германа , на пример Скандинавци и Источни Немци су много блажег изгледа . Данци су ту неки гранични прелаз . Типа као да поредиш изглед Босанаца и Санџаклија .

Припадници R1b, E-V13 и J2 ово евентуално могу схватити као увреду.  ;D

Ван мреже Grg

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 132
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #6 послато: Август 29, 2020, 09:11:55 поподне »
Припадници R1b, E-V13 и J2 ово евентуално могу схватити као увреду.  ;D
Буразеру , ја сам R1bu106 из Љуботиња . Црн сам , али нико не изваљује да сам странац , кад сам био једном у Јужној Африци , мислили су да сам Африканер , а у фамилији ми има пуно овог r1bu106 .  Гледај многи Скандинавци и источни Немци ми заличе на људе преко Дрине или западну Црну Гору , док многи Западни Немци и Холанђани могу да приђу ладно као Санџаклије и Брђани , ово ти говорим , јер живим у Немачкој и познајем доста људи .

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #7 послато: Август 29, 2020, 09:14:19 поподне »
Буразеру , ја сам R1bu106 из Љуботиња . Црн сам , али нико не изваљује да сам странац , кад сам био једном у Јужној Африци , мислили су да сам Африканер , а у фамилији ми има пуно овог r1bu106 .  Гледај многи Скандинавци и источни Немци ми заличе на људе преко Дрине или западну Црну Гору , док многи Западни Немци и Холанђани могу да приђу ладно као Санџаклије и Брђани , ово ти говорим , јер живим у Немачкој и познајем доста људи .

Па бураз та U106 ти је вероватно германског порекла. :) Поента целе приче је да то нема никакве везе. Посебно појединачно гледано.

Ван мреже Grg

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 132
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #8 послато: Август 29, 2020, 09:17:43 поподне »
Па бураз та U106 ти је вероватно германског порекла. :) Поента целе приче је да то нема никакве везе. Посебно појединачно гледано.
Види ја те разумем , али ја живим овде и приметио сам неке сличности и разлике , просто не мора то ништа да значи . Погледај на пример Халанда и Де Лиxта , е то је мени најбољи показатељ разлика у цртама лица . Мени Халанда има ултра босанску фацу , а доста санџаклија знам са Де Лиxт фацом . Опет кажем , можда грешим , али ово говорим из личног искуства .

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #9 послато: Август 29, 2020, 09:23:26 поподне »
Види ја те разумем , али ја живим овде и приметио сам неке сличности и разлике , просто не мора то ништа да значи . Погледај на пример Халанда и Де Лиxта , е то је мени најбољи показатељ разлика у цртама лица . Мени Халанда има ултра босанску фацу , а доста санџаклија знам са Де Лиxт фацом . Опет кажем , можда грешим , али ово говорим из личног искуства .

Наравно да постоје разлике, само оне немају никакве везе са Y-DNA хаплогрупама.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Grg

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 132
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #10 послато: Август 29, 2020, 09:44:16 поподне »
Наравно да постоје разлике, само оне немају никакве везе са Y-DNA хаплогрупама.
Како год , ја сам R1b u106 , отац изгледа пљунут Клинсман , а старија сестра личи на Клаудију Шифер . Знам да звучи глупо , али ипак укупан распоред хаплогрупа утиче на црте у лицу . Види тамо где су I1,R1a i I2a диминантне људи имају доста блаже погледе , и некако мирољубивије . Ја сам доста пута приметио то , с друге стране тамо где су r1b , ev-13 , j2 , једноставно доминирају змијоликије црте у лицу , и неки специфични погледи . То нема везе са пигментацијом , нити грађом , већ искључиво  са цртама лица . Ја живим у Франкфурту тако да имам искуства са овим што причам .

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #11 послато: Август 29, 2020, 09:56:23 поподне »
Како год , ја сам R1b u106 , отац изгледа пљунут Клинсман , а старија сестра личи на Клаудију Шифер . Знам да звучи глупо , али ипак укупан распоред хаплогрупа утиче на црте у лицу . Види тамо где су I1,R1a i I2a диминантне људи имају доста блаже погледе , и некако мирољубивије . Ја сам доста пута приметио то , с друге стране тамо где су r1b , ev-13 , j2 , једноставно доминирају змијоликије црте у лицу , и неки специфични погледи . То нема везе са пигментацијом , нити грађом , већ искључиво  са цртама лица . Ја живим у Франкфурту тако да имам искуства са овим што причам .

Не знам да ли више вређаш змије, или припаднике R1b, E-V13 и J2. ;) Све је у оку посматрача



Мени нпр. много змијоликије фаце имају северњаци с тим плавим и прозирним очима. :D


Ван мреже Панић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 253
  • y: I1-M227, mt: H2a1c
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #12 послато: Август 29, 2020, 10:00:31 поподне »

Чини ми се да мешамо бабе и жабе. Можемо причати о вези подручја и најчешћег изгледа људи. Исто тако можемо причати о вези подручја и најчешћих хаплогрупа. Али не можемо повезати хаплогрупе и изглед :)
Као кад бисмо рекли да људи одређене хаплогрупе чешће возе одређену марку аутомобила, што може бити тачно статистички, због географског подручја, али није узрочно-последично везано :)
Столећима је мој род крш оро
и поповао или кметовао

Ван мреже Grg

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 132
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #13 послато: Август 29, 2020, 10:04:10 поподне »
Не знам да ли више вређаш змије, или припаднике R1b, E-V13 и J2. ;) Све је у оку посматрача



Мени нпр. много змијоликије фаце имају северњаци с тим плавим и прозирним очима. :D


Сам сам R1b пореклом из Богута код Цетиња . Слажем се да је све у оку посматрача , ја иначе нисам експерт за хаплогрупе , али живим у Немачкој , и неке ствари јасно примећујем . Можда глупо звучи , али Угљанин и Бишевац из Пазара имају врло специфичне црте лица , поприлично присутне у долини Рајне , док са друге стране на пример Марко Марин би ладно прошао као Швеђанин , опет наглашавам о цртама лица говорим , а наравно да има прелазних облика . Углавном не вређам никог , само констатујем неке специфичности које сам успео приметити и повезати са појединим хаплогрупама .

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #14 послато: Август 29, 2020, 10:14:00 поподне »
али Угљанин и Бишевац из Пазара имају врло специфичне црте лица

Али, Угљанин и Бишевац нису само своја Y-DNK. Њихов изглед зависи од хиљаде линија које су се мешале вековима. Та сама једна, предачка линија, која ни "по закону физике" не може да утиче на изглед. У затворенијим заједницама (Албанци нпр.) могу избијати неке карактеристике. Тамо је и мања разноврнсост хаплогрупа углавном. Али, како делити "по хаплогрупама" генетски измешане нације, попут Срба и осталих. Неозбиљно је, у сваком случају.

Ван мреже Grg

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 132
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #15 послато: Август 29, 2020, 10:17:38 поподне »
Али, Угљанин и Бишевац нису само своја Y-DNK. Њихов изглед зависи од хиљаде линија које су се мешале вековима. Та сама једна, предачка линија, која ни "по закону физике" не може да утиче на изглед. У затворенијим заједницама (Албанци нпр.) могу избијати неке карактеристике. Тамо је и мања разноврнсост хаплогрупа углавном. Али, како делити "по хаплогрупама" генетски измешане нације, попут Срба и осталих. Неозбиљно је, у сваком случају.
Слажем се , има ту пуно и других утуцаја , ја сам то више онако из виђења рекао , што наравно не значи да сам у праву . Али ето чисто запажање , нисам ни у лудилу мислио некога вређати .

Ван мреже Мића

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 524
  • R1b-PF7562
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #16 послато: Август 29, 2020, 10:29:11 поподне »
Сам сам R1b пореклом из Богута код Цетиња . Слажем се да је све у оку посматрача , ја иначе нисам експерт за хаплогрупе , али живим у Немачкој , и неке ствари јасно примећујем . Можда глупо звучи , али Угљанин и Бишевац из Пазара имају врло специфичне црте лица , поприлично присутне у долини Рајне , док са друге стране на пример Марко Марин би ладно прошао као Швеђанин , опет наглашавам о цртама лица говорим , а наравно да има прелазних облика . Углавном не вређам никог , само констатујем неке специфичности које сам успео приметити и повезати са појединим хаплогрупама .

Овде имаш и објашњење зашто Y-хаплогрипа не може да утиче на физички изглед, дакле није узрочно-последично повезано:
https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=4990.0

Предлажем да се ове две теме споје у једну, пошто су се баве истом темом
« Последња измена: Август 29, 2020, 10:30:54 поподне Мића »
"Превише интересовања, премало времена" И. Анђелковић

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #17 послато: Август 29, 2020, 11:18:22 поподне »
Овде имаш и објашњење зашто Y-хаплогрипа не може да утиче на физички изглед, дакле није узрочно-последично повезано:
https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=4990.0

Предлажем да се ове две теме споје у једну, пошто су се баве истом темом

Усвојен предлог. ;)



Ван мреже Bokez

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 437
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #18 послато: Август 30, 2020, 12:51:55 пре подне »
Поставих на неку другу тему давно неђе питање па ми нико не одговори.
На физички изглед утиче гени са свих страна. Ок њих одређујемо преко аутосомалних тестова ( укупне генетике).
Мене занима докле могу да иду далеко уназад ти аутосомални тестови.
Неки људи кажи да иду до седам генерација уназад што значи да твоја халпогрупа ( директна по мушкој линији) учествује око 1 % гентике у укупној генетици.
Међутим наилазио сам да неким људима испада на аутосомални тест 99.1 % одређене генетике, што значи да иду можда и преко седам генерација.

Ван мреже Дервента

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 169
  • I2-PH908-FT16449-Y126296-FT19919
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #19 послато: Август 30, 2020, 03:09:45 пре подне »
Колико Y-хаплогрупа утиче на физички изглед се може лијепо видјети на примјеру дотичног господина из Њу Јорка који припада I-CTS10228, Dinaric North




На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #20 послато: Август 30, 2020, 03:20:55 пре подне »
Колико Y-хаплогрупа утиче на физички изглед се може лијепо видјети на примјеру дотичног господина из Њу Јорка који припада I-CTS10228, Dinaric North




Мој другар из Крагујевца је оженио црнкињу, и дете му је "црнац", и оно носи његову хаплогупу (која може бити било која од оних које су заступљене код нас, пошто се није тестирао)...Исто има случајева у Крагујевцу, да је наш оженио Кинескињу, па и то дете носи неку од хаплогрупа које су код нас, а дете је косооко...Међутим, то су неке друге ствари (увек је јачи однос у изгледу у корист било које друге "расе" која се мења са "белцима")...Неки обриси ипак мислим да постоје уколико се не ради о "мешању раса" (барем у случају одређеног временског периода по мушкој линији, наравно , има и дисконтинуитета по мушкој линији, када дете повуче изразито на мајку)
« Последња измена: Август 30, 2020, 03:31:27 пре подне ДушанВучко »

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #21 послато: Август 30, 2020, 03:35:03 пре подне »
Мој другар из Крагујевца је оженио црнкињу, и дете му је "црнац", и оно носи његову хаплогупу (која може бити било која од оних које су заступљене код нас, пошто се није тестирао)...Исто има случајева у Крагујевцу, да је наш оженио Кинескињу, па и то дете носи неку од хаплогрупа које су код нас, а дете је косооко...Међутим, то су неке друге ствари (увек је јачи однос у изгледу у корист било које друге "расе" која се мења са "белцима")...Неки обриси ипак мислим да постоје уколико се не ради о "мешању раса" (барем у случају одређеног временског периода по мушкој линији, наравно , има и дисконтинуитета по мушкој линији, када дете повуче изразито на мајку)
Чисто да се не оде у другу крајност, да се не потцењује Y ДНК у изгледу...Мислим да је тај фактор мало већи него процентуална учесталост само мушких предака у укупној генетици

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #22 послато: Август 30, 2020, 04:09:59 пре подне »
Друга ствар, која није везана за изглед, су и душевне особине, које се преносе кроз Y ДНК, па су били и етнолози који су обрађивали и карактерне особине племена или људи одређених области...Да је све подређено математичкој статистици укупног броја предака, онда би сви били неки "бућкуриш" , нешто неодређено и не би било никаквих карактеристичности...Mислим да би резиме био: 1. област у којој се живи у одређеном периоду са аутосомалном генетиком која утиче у само пар генерација, 2. Y ДНК на коју се "калеми" та аутосомална генетика у тих пар генерација...То би значило да је Y ДНК "кичма" на коју се "калеми" аутосомална генетика у одређеном периоду на неком простору
« Последња измена: Август 30, 2020, 04:20:40 пре подне ДушанВучко »

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #23 послато: Август 30, 2020, 04:23:28 пре подне »
То би значило да је Y ДНК "кичма" на коју се "калеми" аутосомална генетика у одређеном периоду на неком простору
И то би значило да је утицај Y ДНК далеко већи од пуког математичког процента учешћа само мушкох предака у укупној генетици
« Последња измена: Август 30, 2020, 04:30:23 пре подне ДушанВучко »

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #24 послато: Август 30, 2020, 04:40:34 пре подне »
Друга ствар, која није везана за изглед, су и душевне особине, које се преносе кроз Y ДНК, па су били и етнолози који су обрађивали и карактерне особине племена или људи одређених области...Да је све подређено математичкој статистици укупног броја предака, онда би сви били неки "бућкуриш" , нешто неодређено и не би било никаквих карактеристичности...
У причама мог оца о мом прадеди напр, сам препознао и неке своје особине (начин на који је решавао неки проблем, као да сече "Гордијев чвор"...огромна трпељивост , али "сечка" кад пређе границу)...То су три генерације разлика, али се пренео тај "живац" ...срећа па сам "фегма" па нећу тај "потенцијал" надам се да реализујем ако налетим на неког "амзу" са којим ћу морати да будем у дужем контакту (без обзира што имам од прадеде до мене много других предака по аутосомалној линији)...Утицај Y ДНК, далеко је од потцењивања :)
« Последња измена: Август 30, 2020, 04:52:45 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Мића

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 524
  • R1b-PF7562
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #25 послато: Август 30, 2020, 10:03:04 пре подне »
Поставих на неку другу тему давно неђе питање па ми нико не одговори.
На физички изглед утиче гени са свих страна. Ок њих одређујемо преко аутосомалних тестова ( укупне генетике).
Мене занима докле могу да иду далеко уназад ти аутосомални тестови.
Неки људи кажи да иду до седам генерација уназад што значи да твоја халпогрупа ( директна по мушкој линији) учествује око 1 % гентике у укупној генетици.
Међутим наилазио сам да неким људима испада на аутосомални тест 99.1 % одређене генетике, што значи да иду можда и преко седам генерација.

Пажљиво прочитај први пост на овој теми, па ћеш доћи до одговора

https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=4990.msg128318#msg128318
"Превише интересовања, премало времена" И. Анђелковић

Ван мреже Мића

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 524
  • R1b-PF7562
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #26 послато: Август 30, 2020, 10:05:49 пре подне »
У причама мог оца о мом прадеди напр, сам препознао и неке своје особине (начин на који је решавао неки проблем, као да сече "Гордијев чвор"...огромна трпељивост , али "сечка" кад пређе границу)...То су три генерације разлика, али се пренео тај "живац" ...срећа па сам "фегма" па нећу тај "потенцијал" надам се да реализујем ако налетим на неког "амзу" са којим ћу морати да будем у дужем контакту (без обзира што имам од прадеде до мене много других предака по аутосомалној линији)...Утицај Y ДНК, далеко је од потцењивања :)

А утицај васпитања? Сви ми личимо на наше родитеље (а они на своје) можда и више него што бисмо желели. То је пре свега утицај средине, а не генетике.
"Превише интересовања, премало времена" И. Анђелковић

Ван мреже Grg

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 132
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #27 послато: Август 30, 2020, 10:15:18 пре подне »
И то би значило да је утицај Y ДНК далеко већи од пуког математичког процента учешћа само мушкох предака у укупној генетици
Ево гледај код мене ситуацију
Са очеве стране:
Дрецун R1b U106 Љуботињ , Црна Гора
Вучковић R1b U106 Љуботињ , Црна Гора
Бакић R1b U106 Колашин , Црна Гора
Барјактаревић I2a M 223 Беране , Црна Гора
Са мајчине стране :
Гојаковић (Имате тестираног из Гробница са I2a PH908 , али моја ујчевина је из Комарана и давно се један тестирао и испало је ЕV-13 ) Гојаковићи , Пријепоље
Мрдак G2a-L497 Пљевља , Црна Гора
Цмиљановић R1b U106 , Јабука , Пријепоље
Дивац R1b BY611 , Ивање , Пријепоље
Иначе живим у Немачкој , иако сам доста таман , нико али нико не изваљује да сам странац , док не проговорим . Ја и нисам говорио да само У-DNK утиче на физиономију , али да укупна генетика да . Кад сам био у основној у БГД , био сам најтамнији , око мене у разреду , све Херцеговци , Личани , плави , светли , али када је требало да се једном глуми негде , иако то нисам волео , био сам приморан да глумим Швабу , јер како је рекла неописиво подсећам , иако сам изразито црн, док су сви други били доста светли , али опет словенолики .Моја поента је била да људи који у просеку имају другачије распореде гена , имаће и другачије црте лица и погледе , а ту уопште не рачунам грађу и пигментацију.
« Последња измена: Август 30, 2020, 10:17:57 пре подне Amicus »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #28 послато: Август 30, 2020, 10:29:28 пре подне »
Колико је банална ова прича о изгледу и Y-ДНК може се видети на примеру. Када би поставили слике петорице Срба R1a и петорице R1b. Вероватно би сви били различити, а опет помало и слични (пошто су сви Срби).

Колико је примера да је један брат плав, други црн. Која је ту хаплогрупа/страна превагнула? Или има ситуација да је син исти свој отац, а отац исти као своја мајка. Како рећи онда да је син повукао на своју мушку линију, итд. ;)

Ван мреже Bokez

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 437
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #29 послато: Август 30, 2020, 10:34:41 пре подне »
Пажљиво прочитај први пост на овој теми, па ћеш доћи до одговора

https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=4990.msg128318#msg128318

Значи испада да може да се иде до 99.1 % и више генерација, само не може да се одреди побочна сродност са неким преко 7 генерације због малог процента ( мада ми опет чудно зашто то генетика као јако егзактна наука не може кад већ може да иде у 0.1 %). Исправите ме ако гријешим.

Ван мреже Grg

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 132
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #30 послато: Август 30, 2020, 10:35:53 пре подне »
Колико је банална ова прича о изгледу и Y-ДНК може се видети на примеру. Када би поставили слике петорице Срба R1a и петорице R1b. Вероватно би сви били различити, а опет помало и слични (пошто су сви Срби).

Колико је примера да је један брат плав, други црн. Која је ту хаплогрупа/страна превагнула? Или има ситуација да је син исти свој отац, а отац исти као своја мајка. Како рећи онда да је син повукао на своју мушку линију, итд. ;)
Слажем се ја све то , али види хаплогрупе мојих предака што сам ти послао , људе са Екс Ју простора у 90% случајева препознаш са улице , али код мене то није случај . Многи Западни Немци и Холанђани не верују да нисам њихов , иако сам баш црн , мада и њих има солидно баш тамних . 

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1360
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #31 послато: Август 30, 2020, 10:37:24 пре подне »
Колико је банална ова прича о изгледу и Y-ДНК може се видети на примеру. Када би поставили слике петорице Срба R1a и петорице R1b. Вероватно би сви били различити, а опет помало и слични (пошто су сви Срби).

A ако би упоредио 5-орицу Сјеничана или Пазараца или Тутинаца са Е-V13 (муслиманске вероисповести) са 5-орицом Срба са Е-V13 из рецимо Шумадије? Да ли би били слични?

Ван мреже Миодраг

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 86
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #32 послато: Август 30, 2020, 10:38:58 пре подне »
То би значило да је Y ДНК "кичма" на коју се "калеми" аутосомална генетика у одређеном периоду на неком простору
И то би значило да је утицај Y ДНК далеко већи од пуког математичког процента учешћа само мушкох предака у укупној генетици

Ma, jok. Nema govora o tome u egzaktnom, racionalnom, empirijskom smislu. Y hromozom je manje od trećine veličine X hromozoma i ima 13 puta manje genetskih informacija. Osim toga, kako bi se gradila ta tobožnja kičma kod osoba ženskog pola?

Ne, nego je X hromozom od majke kičma svega, a drugi X, onaj koji žene dobijaju od oca i koji nosi mnogo više informacija nego što ga nosi Y za muške potomke, ali u principu ni za ženu jednako onoliko koliko X od majke, ili Y koji dobijaju muškarci, samo je furnir na fasadi, ali kičma zgrade, njeni betonski blokovi, to je majčin X hromozom. 

Ван мреже Grg

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 132
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #33 послато: Август 30, 2020, 10:42:49 пре подне »
A ако би упоредио 5-орицу Сјеничана или Пазараца или Тутинаца са Е-V13 (муслиманске вероисповести) са 5-орицом Срба са Е-V13 из рецимо Шумадије? Да ли би били слични?
Зависи од осталих фактора  , превасходно какве су остале хг играле улогу у генези тих петоро . Види генетика можда не значи пуно за изглед , нисам експерт , али генерално кад гледам просек , Геге , Санџаклије и источни Црногорци одударају од окружења изгледом , ја сам иначе са истока ЦГ пореклом , и док сам живео у Бг , пуно сам одударао фацијално од својих вршњака Херцеговаца и Личана .

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #34 послато: Август 30, 2020, 10:44:27 пре подне »
A ако би упоредио 5-орицу Сјеничана или Пазараца или Тутинаца са Е-V13 (муслиманске вероисповести) са 5-орицом Срба са Е-V13 из рецимо Шумадије? Да ли би били слични?

Не би, али ту већ поредимо припаднике различитих народа. Срби ће бити сличнији међусобно. Али то опет нема везе са E-V13, већ са аутосомалном (укупна мешавина).

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1360
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #35 послато: Август 30, 2020, 10:50:24 пре подне »
Не би, али ту већ поредимо припаднике различитих народа. Срби ће бити сличнији међусобно. Али то опет нема везе са E-V13, већ са аутосомалном (укупна мешавина).
Ту те чекам  :) јер аутосомална је оставила утицаја код Срба са E-V13 али не и код муслимана у Рашкој области, дакле код њих је већи утицај на изглед оставио Y-хромозом, што значи да је и код било које друге изоловане скупине/племена/народа (небитно које хаплогрупе) већи његов утицај.
« Последња измена: Август 30, 2020, 10:54:10 пре подне Владимир Бојановић »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #36 послато: Август 30, 2020, 10:55:05 пре подне »
Ту те чекам  :) јер аутосомална је оставила утицаја код Срба са E-V13 али не и код муслимана у Рашкој области, дакле код њих је већи утицај на изглед оставио Y-хромозом, што значи да је и код било које друге изоловане скупине или племена (небитно које хаплогрупе) већи његов утицај.

Па ниси ме сачекао нешто. То опет нема везе са Y-ДНК, већ са аутосомалном. Код изолованијих скупина су људи сличнији опет због аутосомалне, не због Y-ДНК. Мени је јасно да је људима занимљиво то повезивање, али ако гентичари кажу да Y-ДНК не оставља "трага" у том смислу, ако на логичним примерима видимо да то нема смисла, зашто форсирати? Ја оно текстова што сам читао на ту тему, сви кажу да мајчина линија заправо више утиче на физички изглед појединца.

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1360
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #37 послато: Август 30, 2020, 11:05:54 пре подне »
Па ниси ме сачекао нешто. То опет нема везе са Y-ДНК, већ са аутосомалном. Код изолованијих скупина су људи сличнији опет због аутосомалне, не због Y-ДНК. Мени је јасно да је људима занимљиво то повезивање, али ако гентичари кажу да Y-ДНК не оставља "трага" у том смислу, ако на логичним примерима видимо да то нема смисла, зашто форсирати? Ја оно текстова што сам читао на ту тему, сви кажу да мајчина линија заправо више утиче на физички изглед појединца.
Па нисам стекао утисак да се то негде форсира, напротив.

Мени је ипак логичан пример овај што сам навео, а сад, ти га можеш тумачити по твом али факт је да је аутосомална генетика код њих "сиромашна", па отуд и јесу сличнији једни другима (болдован део), што опет иде у прилог јачем утицају Y-DNK.

Да се не би вртели круг, то је све од мене (што се ове теме тиче).

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #38 послато: Август 30, 2020, 11:14:26 пре подне »
Па нисам стекао утисак да се то негде форсира, напротив.

Мени је ипак логичан пример овај што сам навео, а сад, ти га можеш тумачити по твом али факт је да је аутосомална генетика код њих "сиромашна", па отуд и јесу сличнији једни другима (болдован део), што опет иде у прилог јачем утицају Y-DNK.

Да се не би вртели круг, то је све од мене (што се ове теме тиче).

Једино ако полазиш од тога да су Санџаклије и Албанци типични (физички) припадници E-V13, па као у том смислу код њих се више очувао тај "E-V13 изглед" (који не постоји). По мени погрешно становиште, пошто ми не знамо како су припадници E-V13 изгледали пре уласка у албански корпус и сл. Аутосомална је крива за све, окрени-обрни.

Кад поменусмо E-V13, сетих се запажања Ј. Ердељановића како је у Брдима (Кучи претежно) најдоминатнији "плави, балтички тип". Y-ДНК Куча нам је позната, па се опет доводи у питање та веза изгледа и мушког хромозома. Али опет, и не знамо како су припадници појединих хаплогрупа изгледали у прошлости.

Апропо ове теме, мени једина "логична" ситуација, када очева хаплогрупа може да покаже траг, је ако је реч о некој скоријој сеоби (до 300 год) из неке удаљене области, типа Алжир, Либан у средину где те хаплогрупе нема, или где нема те миграционе струје (примера ради Србија). Али ако тај ожени неку плавојку овде и деца повуку на мајку, онда опет све пада у воду. :)

Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #39 послато: Август 30, 2020, 11:18:25 пре подне »
Цитат
Бакић R1b U106 Колашин , Црна Гора

Немамо потврђено која су грана Бакићи, тако да је могуће да буду и нека дуга грана R1b, најпре U152.

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #40 послато: Август 30, 2020, 11:19:40 пре подне »
Значи испада да може да се иде до 99.1 % и више генерација, само не може да се одреди побочна сродност са неким преко 7 генерације због малог процента ( мада ми опет чудно зашто то генетика као јако егзактна наука не може кад већ може да иде у 0.1 %). Исправите ме ако гријешим.

Код мене син личи на оца. У ствари личи на неког Италијана (сада као момак). Отац му  личи на своју мајку - моју свекрву (натегнуто му се на лицу може наћи нешто од оца тј. свекра - брада и уста).
Набавимо фотографије прадеда и прабаба (родитеља свекра и свекрве). Свекрва ни "ич" не личи на своје родитеље (значи повукла на неке бабе и деде), а код свекра се препознаје нешто и од оца и од мајке (део око уста, очи).

Иако је син од оца (неког његовог) наследио облик очију - боју је наследио од мене (коју сам ја опет наследила од мог оца, а он од очеве мајке).

Од мене (преко моје мајке) наследио је венчиће око врата.

Значи благе везе нема са мојом фамилијом (ни у изгледу лица, облику главе, грађи), оно што прво упада у очи,  али има моју боју очију (која се због облика очију једва назире).

Моја млађа сестра - иста баба по мајци. Ништа нема на нашег оца. Наследила је и плаве очи од бабе по мајци (мада плаве очи је имао и наш деда по оцу). Наш отац боју очију није наследио ни од оца ни од мајке већ од бабе по оцу (та боја очију се "запатила" код већег дела њене деце, унучади и праунучади - све до мог сина)! Неко злурад би могао рећи - па  да ли је то (моја сестра) уопште његово дете. Али грудни кош, уска рамена  и погрбљеност су код моје сестре на деду по оцу.
И способност да мали прст на шаци пребаци на одређени начин начин  преко шаке. Ову способност мој отац наслеђује од мајке (она је није имала, али од неког од њених, јер фамилија по оцу мог оца то није имала).

Ту исту способност са прстима (као и моја сестра)   наслеђује мој брат по оцу (не и ја), зубе, облик усана, осмех, боју очију (коју имам и ја).

Сад баш у очевој фамилији. Умре 2010 једна баба (она је као снаја дошла у фамилију). После њене смрти роди се чукун- унучица. Иста чукун - баба (лице са све бојом очију). Али та чукун-баба (из села Вишевац у Шумадији) је издоминирала - код сина, унука, праунуке и сад ево чукун-унуке (сви плави са плавим очима и што је најфасцинантније са истим лицима  - личе на Словаке из Ковачице).

Шта да кажемо о боји гласа коју наслеђујемо? Умре неки човек пре 200-300 година , роди се потомак и проговори гласом из прошлости.

Путеви наслеђивања су чудесан вајарски рад природе. Не верујем да је Y хромозом ту задужен за било шта осим да од првобитне јединке са XX хромозомима у стомаку мајке направи јединку са XY хромозомима. Па куд ћете више?!!!

Што та јединка пардон сад новопечени  "појединац" може да личи на неку пра пра пра пра бабу по мајци - шта да се ради! Тако је све занимљивије!



 
« Последња измена: Август 30, 2020, 11:25:56 пре подне на Црвeњском путу »

Ван мреже Grg

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 132
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #41 послато: Август 30, 2020, 11:22:43 пре подне »
Једино ако полазиш од тога да су Санџаклије и Албанци типични (физички) припадници E-V13, па као у том смислу код њих се више очувао тај "E-V13 изглед" (који не постоји). По мени погрешно становиште, пошто ми не знамо како су припадници E-V13 изгледали пре уласка у албански корпус и сл. Аутосомална је крива за све, окрени-обрни.

Кад поменусмо E-V13, сетих се запажања Ј. Ердељановића како је у Брдима (Кучи претежно) најдоминатнији "плави, балтички тип". Y-ДНК Куча нам је позната, па се опет доводи у питање та веза изгледа и мушког хромозома. Али опет, и не знамо како су припадници појединих хаплогрупа изгледали у прошлости.

Апропо ове теме, мени једина "логична" ситуација, када очева хаплогрупа може да покаже траг, је ако је реч о некој скоријој сеоби (до 300 год) из неке удаљене области, типа Алжир, Либан у средину где те хаплогрупе нема, или где нема те миграционе струје (примера ради Србија). Али ако тај ожени неку плавојку овде и деца повуку на мајку, онда опет све пада у воду. :)
То зависи од укупне генетике на првом месту и рељефа на другом месту . Али ја не бих мешао пигментацију и раст , ја лично говорим о цртама лица . Тешко да ће ти неки Куч , колико год плав био имати словенолик изглед , исто важи и за Геге и Санџаклије . Имаш доста тамних Срба који имају ултра словенске погледе и црте лица , док многи баш плавокоси Геги и Санџаклије ни у лудилу не могу тако изгледати , е то је већ утицај аутосомалне генетике .

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #42 послато: Август 30, 2020, 11:23:03 пре подне »
Ове упорне тврдње да Y хромозом одређује физички изглед, које се периодично оживљавају и које увек наново треба оповргавати, по приступу проблему веома личе на покушаје неких људи који немају појма са физиком да докажу постојање перпетуум мобила. Није дакле важно што је наука изнела своје закључке по том питању, што су пребројани гени у Y хромозому и утврђена функција сваког од њих и што је разјашњено како механизам наслеђивања функционише. То се не усваја јер се уопште не познаје, већ се закључци износе на основу познавања 50 Санџаклија и томе што неко дуго живи у Немачкој. Стварно је беспредметно настављати овакве разговоре.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Grg

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 132
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #43 послато: Август 30, 2020, 11:30:59 пре подне »
Ове упорне тврдње да Y хромозом одређује физички изглед, које се периодично оживљавају и које увек наново треба оповргавати, по приступу проблему веома личе на покушаје неких људи који немају појма са физиком да докажу постојање перпетуум мобила. Није дакле важно што је наука изнела своје закључке по том питању, што су пребројани гени у Y хромозому и утврђена функција сваког од њих и што је разјашњено како механизам наслеђивања функционише. То се не усваја јер се уопште не познаје, већ се закључци износе на основу познавања 50 Санџаклија и томе што неко дуго живи у Немачкој. Стварно је беспредметно настављати овакве разговоре.
Извини , али ја познајем много више Санџаклија и препун их је Франкфурт . Код солидног броја њих , поготово ових климентског порекла , приметио сам одређене црте у лицу које су врло присутне код Западних Немаца и Холанђана , и које тешко где другде могу срести . Ја сам нагласио да се не разумем и да то вероватно нема много везе , али кад живиш негде и посматраш неке људе уочаваш сличности и разлике , и иначе нисам једини који је са ових простора , а уочио је ово везано за Санџаклије . И сам неописиво личим на западног Германа .

Ван мреже Bokez

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 437
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #44 послато: Август 30, 2020, 11:38:08 пре подне »
Код мене син личи на оца. У ствари личи на неког Италијана (сада као момак). Отац му  личи на своју мајку - моју свекрву (натегнуто му се на лицу може наћи нешто од оца тј. свекра - брада и уста).
Набавимо фотографије прадеда и прабаба (родитеља свекра и свекрве). Свекрва ни "ич" не личи на своје родитеље (значи повукла на неке бабе и деде), а код свекра се препознаје нешто и од оца и од мајке (део око уста, очи).

Иако је син од оца (неког његовог) наследио облик очију - боју је наследио од мене (коју сам ја опет наследила од мог оца, а он од очеве мајке).

Од мене (преко моје мајке) наследио је венчиће око врата.

Значи благе везе нема са мојом фамилијом (ни у изгледу лица, облику главе, грађи), оно што прво упада у очи,  али има моју боју очију (која се због облика очију једва назире).

Моја млађа сестра - иста баба по мајци. Ништа нема на нашег оца. Наследила је и плаве очи од бабе по мајци (мада плаве очи је имао и наш деда по оцу). Наш отац боју очију није наследио ни од оца ни од мајке већ од бабе по оцу (та боја очију се "запатила" код већег дела њене деце, унучади и праунучади - све до мог сина)! Неко злурад би могао рећи - па  да ли је то (моја сестра) уопште његово дете. Али грудни кош, уска рамена  и погрбљеност су код моје сестре на деду по оцу.
И способност да мали прст на шаци пребаци на одређени начин начин  преко шаке. Ову способност мој отац наслеђује од мајке (она је није имала, али од неког од њених, јер фамилија по оцу мог оца то није имала).

Ту исту способност са прстима (као и моја сестра)   наслеђује мој брат по оцу (не и ја), зубе, облик усана, осмех, боју очију (коју имам и ја).

Сад баш у очевој фамилији. Умре 2010 једна баба (она је као снаја дошла у фамилију). После њене смрти роди се чукун- унучица. Иста чукун - баба (лице са све бојом очију). Али та чукун-баба (из села Вишевац у Шумадији) је издоминирала - код сина, унука, праунуке и сад ево чукун-унуке (сви плави са плавим очима и што је најфасцинантније са истим лицима  - личе на Словаке из Ковачице).

Шта да кажемо о боји гласа коју наслеђујемо? Умре неки човек пре 200-300 година , роди се потомак и проговори гласом из прошлости.


Путеви наслеђивања су чудесан вајарски рад природе. Не верујем да је Y хромозом ту задужен за било шта осим да од првобитне јединке са XX хромозомима у стомаку мајке направи јединку са XY хромозомима. Па куд ћете више?!!!

Што та јединка пардон сад новопечени  "појединац" може да личи на неку пра пра пра пра бабу по мајци - шта да се ради! Тако је све занимљивије!

Погрешно си ме разумио, знам да Y-хромозом нема везе са физичким изгледом. Причам генерално о аутосомалним текстовима, колико се заправо може дубоко отићи, колико је сврсисходно и зашто се не може утврдити побочно сродство преко 7 генерације. Није повезано превише са главном темом али мислим да ће помоћи другима у разумијевању проблема.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #45 послато: Август 30, 2020, 11:44:48 пре подне »
То зависи од укупне генетике на првом месту и рељефа на другом месту . Али ја не бих мешао пигментацију и раст , ја лично говорим о цртама лица . Тешко да ће ти неки Куч , колико год плав био имати словенолик изглед , исто важи и за Геге и Санџаклије . Имаш доста тамних Срба који имају ултра словенске погледе и црте лица , док многи баш плавокоси Геги и Санџаклије ни у лудилу не могу тако изгледати , е то је већ утицај аутосомалне генетике .

Видим да си ти зацртао и сад претерујеш. Не, баш је у питању словенски изглед. Прочитај ту антрополошку анализу Јована Ердељановића. Немој доносити овакве закључке без основа. То су класичне предрасуде.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #46 послато: Август 30, 2020, 11:48:19 пре подне »
Погрешно си ме разумио, знам да Y-хромозом нема везе са физичким изгледом. Причам генерално о аутосомалним текстовима, колико се заправо може дубоко отићи, колико је сврсисходно и зашто се не може утврдити побочно сродство преко 7 генерације. Није повезано превише са главном темом али мислим да ће помоћи другима у разумијевању проблема.

Проблем са аутосомалним наслеђивањем јесте што се доста генетике наших предака "губи" у рекомбинацијама. Ми не наслеђујемо сав генетички материјал наших родитеља (већ половину од сваког), о даљим прецима да не говоримо. За ближе рођаке због велике укупне количине заједничких гена, наравно да ће блискост бити регистрована, али за неке даље везе, веома лако се може десити да блискост неће бити регистрована, јер иако можда и потичете од истих заједничких предака, нисте наслиједили идентичне сегменте аутосомалне днк.

Међутим, они крупни сегменти које сте наслиједили заиста показују сигурну везу и показују скорије аутосомално поријекло. Писало се о томе на теми о https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=5220.0

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #47 послато: Август 30, 2020, 12:20:52 поподне »
Проблем са аутосомалним наслеђивањем јесте што се доста генетике наших предака "губи" у рекомбинацијама. Ми не наслеђујемо сав генетички материјал наших родитеља (већ половину од сваког), о даљим прецима да не говоримо. За ближе рођаке због велике укупне количине заједничких гена, наравно да ће блискост бити регистрована, али за неке даље везе, веома лако се може десити да блискост неће бити регистрована, јер иако можда и потичете од истих заједничких предака, нисте наслиједили идентичне сегменте аутосомалне днк.

Међутим, они крупни сегменти које сте наслиједили заиста показују сигурну везу и показују скорије аутосомално поријекло. Писало се о томе на теми о https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=5220.0

Овде је такође битно разумети да то што наслеђујемо по 50% генетичко материјала од оца и 50% од мајке, не значи да наслеђујемо по 25% од деда и баба. Пробаћу у наредном коментару да појасним механизам наслеђивања гена, који сам раније написао за друге потребе, иако је таквих објашњења пун интернет.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #48 послато: Август 30, 2020, 12:28:04 поподне »
Гени се наслеђују од родитеља. Човек наслеђује по једну половину својих гена од сваког родитеља. Свако од нас поседује 2 сета од по 23 хромозома, од којих један наслеђујемо од оца а други од мајке. На сваки хромозом наслеђен од мајке иде по један хромозом наслеђен од оца, који има своје верзије истих гена. Заједно они чине пар хомологних хромозома. Сваки од хромозома из хомологног пара садржи гене који обављају исте функције. Од овог правила одступа једино 23. пар хромозома. Код овог пара, жене имају два хромозома који се називају X, док мушкарци имају један X и један Y хромозом. Један од својих X хромозома сваки човек добија од мајке, док од оца наслеђује X или Y хромозом. Од присуства односно одсуства Y хромозом зависи и пол особе.

Већина ћелија одраслих особа садржи 2 сета хромозома али то није случај са полним ћелијама. Ове ћелије, које се стручно називају гамети, а могу бити сперматозоиди или јајне ћелије, имају само по један сет од 23 хромозома. Када у телу настаје нови гамет, у њему се формира јединствен сет од 23 хромозома. Спајањем мушког и женског гамета настаје геном новог живог биће, у чијем формирању учествује генетички материјал оба родитеља са по 50%. Сваки од хромозома једног гамета садржи различите фрагменте одговарајућих родитељских хромозома човека. Осим што се генетички материјал гамета формира насумичним избором по једног од хромозома из родитељских хомологних парова, може доћи и до извесног мешања делова хомологних хромозома наслеђених од мајке и оца, пре него што се хромозоми оформе у језгрима појединачних сперматозоида или јајних ћелија. Хромозоми из сваког хомологног пара добијени од мајке и оца могу да остваре контакт и размене делове ДНК, правећи "хибридне" хромозоме. Тај процес се назива генетичка рекомбинација. Тако свака особа на своје потомство преноси одређен део генетичког материјала који је наследила од свог оца као и део који је наследила од своје мајке. Однос ових делова није 50:50 већ представља случајну пропорцију, а сваки појединачни гамет неке особе садржи јединствену мешавину његових родитељских гена. Зато браћа или сестре не добијају исте гена од својих родитеља, изузев ако ниси једнојајчани близанац.

Човек дакле сваком свом детету пренесе јединствену комбинацију гена сачињену од 50% свог генома. Управо због овог механизма је на основу већег дела човековог генома тешко пратити наследну генетику далеко у прошлост. Чињеница да наслеђујемо случајну комбинацију гена наших предака значи да се генетички материјал неких наших далеких предака може временом потпуно изгубити. Но, постоји одређени део ДНК који се преноси готово непромењен на потомство. Мушкарци од оца наслеђују скоро неизмењен Y хромозом (Y-DNA), а сви људи од мајке наслеђују готово непромењен ДНК материјал који се налази у ћелијским митохондријама (mtDNA). Извесне разлике које ипак постоје између Y-DNA и mtDNA деце и родитеља настају услед несавршености механизма копирања родитељске ДНК секвенце, односно представљају случајне мутације. Ове мутације настају и на свим осталим хромозомима и представљају основ процеса биолошке еволуције. Управо због готово (али ипак не сасвим) идентичног Y-DNA и mtDNA генетичког материјала, није тешко одредити човеково порекло по оцу и мајци.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #49 послато: Август 30, 2020, 12:31:20 поподне »
Шаренило изгледа се може врло лако сагледати када неко има више деце (барем троје). Данас је то теже испитати него раније.

Моја бака по мајци је била једна од четворо. Отац им је био мало тамнији, мајка светла. Бакина старија сестра је била тамнокоса, бака светлија, млађи брат исто светлији, најмлађи брат тамнији. Од истих родитеља, исто све.
На неки начин је питање тренутка, случаја, како ће генетика да се сложи. И наравно, карактер је сасвим посебна категорија која уопште нема везе са изгледом.
Нисам видео објашњење тих промена наслеђивања генетике, да уопште постоји нека формула.

Ван мреже Bokez

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 437
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #50 послато: Август 30, 2020, 12:51:39 поподне »
Гени се наслеђују од родитеља. Човек наслеђује по једну половину својих гена од сваког родитеља. Свако од нас поседује 2 сета од по 23 хромозома, од којих један наслеђујемо од оца а други од мајке. На сваки хромозом наслеђен од мајке иде по један хромозом наслеђен од оца, који има своје верзије истих гена. Заједно они чине пар хомологних хромозома. Сваки од хромозома из хомологног пара садржи гене који обављају исте функције. Од овог правила одступа једино 23. пар хромозома. Код овог пара, жене имају два хромозома који се називају X, док мушкарци имају један X и један Y хромозом. Један од својих X хромозома сваки човек добија од мајке, док од оца наслеђује X или Y хромозом. Од присуства односно одсуства Y хромозом зависи и пол особе.

Већина ћелија одраслих особа садржи 2 сета хромозома али то није случај са полним ћелијама. Ове ћелије, које се стручно називају гамети, а могу бити сперматозоиди или јајне ћелије, имају само по један сет од 23 хромозома. Када у телу настаје нови гамет, у њему се формира јединствен сет од 23 хромозома. Спајањем мушког и женског гамета настаје геном новог живог биће, у чијем формирању учествује генетички материјал оба родитеља са по 50%. Сваки од хромозома једног гамета садржи различите фрагменте одговарајућих родитељских хромозома човека. Осим што се генетички материјал гамета формира насумичним избором по једног од хромозома из родитељских хомологних парова, може доћи и до извесног мешања делова хомологних хромозома наслеђених од мајке и оца, пре него што се хромозоми оформе у језгрима појединачних сперматозоида или јајних ћелија. Хромозоми из сваког хомологног пара добијени од мајке и оца могу да остваре контакт и размене делове ДНК, правећи "хибридне" хромозоме. Тај процес се назива генетичка рекомбинација. Тако свака особа на своје потомство преноси одређен део генетичког материјала који је наследила од свог оца као и део који је наследила од своје мајке. Однос ових делова није 50:50 већ представља случајну пропорцију, а сваки појединачни гамет неке особе садржи јединствену мешавину његових родитељских гена. Зато браћа или сестре не добијају исте гена од својих родитеља, изузев ако ниси једнојајчани близанац.

Човек дакле сваком свом детету пренесе јединствену комбинацију гена сачињену од 50% свог генома. Управо због овог механизма је на основу већег дела човековог генома тешко пратити наследну генетику далеко у прошлост. Чињеница да наслеђујемо случајну комбинацију гена наших предака значи да се генетички материјал неких наших далеких предака може временом потпуно изгубити. Но, постоји одређени део ДНК који се преноси готово непромењен на потомство. Мушкарци од оца наслеђују скоро неизмењен Y хромозом (Y-DNA), а сви људи од мајке наслеђују готово непромењен ДНК материјал који се налази у ћелијским митохондријама (mtDNA). Извесне разлике које ипак постоје између Y-DNA и mtDNA деце и родитеља настају услед несавршености механизма копирања родитељске ДНК секвенце, односно представљају случајне мутације. Ове мутације настају и на свим осталим хромозомима и представљају основ процеса биолошке еволуције. Управо због готово (али ипак не сасвим) идентичног Y-DNA и mtDNA генетичког материјала, није тешко одредити човеково порекло по оцу и мајци.

Да покушам резимовати. Гамет са једним сетом од 23 хромозома има 1 хромозом Y ili X,  то је онај што се тражи по Y-днк анализи или митоходнријалној који је константан а ових осталих 22 хромозома спонтано од оба родитеља.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #51 послато: Август 30, 2020, 01:05:46 поподне »
Да покушам резимовати. Гамет са једним сетом од 23 хромозома има 1 хромозом Y ili X,  то је онај што се тражи по Y-днк анализи или митоходнријалној који је константан а ових осталих 22 хромозома спонтано од оба родитеља.

Тако је. Да узмемо мушкарце за пример: гамети мушкараца су уствари сперматозоиди. Када настаје нови сперматозоид у њега улази јединствена мешавина од 50% генетичког материјала тог мушкарца. Може се рећи да се насумично "одабира" по један хромозом од сваког пара хромозома који тај мушкарац поседује. За прва 22 хромозома додатно може доћи до мешања појединих делова између хромозома који припадају истом пару. Уствари, то се дешава и на веома ограниченим сегментима 23. пара хромозома, али да за потребе ове приче не компликујемо даље ствари. У суштини, из 23. пара хромозома се, опет случајно, одабира X или Y хромозом, углавном непромењен, који улази у генетички материјал сперматозоида.
Код формирања женског гамета, односно јајне ћелије, ситуација са 23. паром хромозома је мало другачија, јер се два X хромозома могу рекомбиновати на исти начин као и преостала 22 пара хромозома.

Митохондријална ДНК нема везе са хромозомима, ни са X, нити са било којим другим. Она се уопште не налази у ћелијском једру где су хромозоми, већ у митохондријама, једној врсти ћелијских органела.
« Последња измена: Август 30, 2020, 01:08:39 поподне Ojler »
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Bokez

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 437
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #52 послато: Август 30, 2020, 01:22:34 поподне »
Имам још питање што се тиче аутосомалне гентике. Пошто расподјела гена иде тако да отприлике од 10 генерације уназад иде до 0.1 % онда претпостављам да је тешко са аутосомални тестом одредити период већи од неких 500 година рецимо ?

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #53 послато: Август 30, 2020, 01:45:12 поподне »
Имам још питање што се тиче аутосомалне гентике. Пошто расподјела гена иде тако да отприлике од 10 генерације уназад иде до 0.1 % онда претпостављам да је тешко са аутосомални тестом одредити период већи од неких 500 година рецимо ?

Када се каже да се аутосомалним генетичким тестовима генетика може пратити до пет или седам генерација у назад, ту се пре свега мисли колико далеко у прошлост се могу поредити предачке линије између две особе. Поређење аутосомална генетика две особе своди се претежно на уочавање подударних сегмената хромозома. Са повећавањем броја генерација све су веће шансе да генетички траг неког од предака потпуно нестане из аутосомалне генетике неке особе. Чак и оно што остаје, бива до те мере фрагментирано да је тешко утврдити да ли између две особе постоји заједничко генетичко наслеђе.

Није можда лоше поновити да SNP мутације настају на целокупној ДНК, а не само на Y хромомозому. Ако такве мутације на другим хромозомима успеју да се кроз много генерација "провуку" кроз решето случајне селекције генетичког материјала који се преноси на потомство, онда и оне могу послужити за утврђивање аутосомалне генетичке везе кроз више генерација. Проблем је међутим што они код којих таква мутиција не опстане и даље могу имати заједничког претка са онима код којих је она присутна, а да то није могуће потврдити.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Мића

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 524
  • R1b-PF7562
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #54 послато: Август 30, 2020, 01:56:59 поподне »
Овде је такође битно разумети да то што наслеђујемо по 50% генетичко материјала од оца и 50% од мајке, не значи да наслеђујемо по 25% од деда и баба. Пробаћу у наредном коментару да појасним механизам наслеђивања гена, који сам раније написао за друге потребе, иако је таквих објашњења пун интернет.

Ојлер је овде у праву.
Не наслеђујемо тачно по 25% генетског материјала од баба и деда, али у просеку, статистички гледано, ово је тачно и важно за разумевање укупне слике.

Зато се узима да двоје деце (која нису једнојајчани близанци) од истих родитеља у просеку имају 50% истог генетског материјала, јер је вероватноћа пола-пола да наследе исти хромозом од једног родитеља, и исто тако пола-пола да наследе различит хромозом од истог тог родитеља (јер родитељ има два).

Аналогија се може направити са бацањем новчића.
"Превише интересовања, премало времена" И. Анђелковић

Ван мреже Bokez

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 437
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #55 послато: Септембар 27, 2020, 11:03:13 поподне »
Причао сам са једним биологом студентом, и он има занимљиву тезу на ову тему. Каже пошто маљавост код мушкараца је уско повезана са тестостероном, а тестостерон је полни хормон који се ваљда преноси Y хромозом, могло дјелимично повезати са хаплогрупама. Претпостављам да је ово чиста глупост али не познајем биологију добољно да би је опорвгнуо  :)

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #56 послато: Септембар 27, 2020, 11:12:09 поподне »
Причао сам са једним биологом студентом, и он има занимљиву тезу на ову тему. Каже пошто маљавост код мушкараца је уско повезана са тестостероном, а тестостерон је полни хормон који се ваљда преноси Y хромозом, могло дјелимично повезати са хаплогрупама. Претпостављам да је ово чиста глупост али не познајем биологију добољно да би је опорвгнуо  :)

То заиста може бити једна од карактеристика које се преносе Y хромозомом, с обзиром да се међу оно мало гена који се налазе на овом хромозому налазе и они који су задужени за формирање тестиса.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже OzrenGora

  • Гост
  • *
  • Поруке: 13
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #57 послато: Октобар 02, 2020, 01:10:58 поподне »
Da se ubacim u raspravu, ne bih da protivrječim ali moram da konstatujem.

Jasno je da se na osnovu haplogrupe ne može odrediti fizički izgled jer se ne nasleđuje fizički izgled na osnovu tih gena itd. itd.
Recimo, na primjer neki pojedinac koji npr. ima potpuno svijetao ten i svijetle oči i pripadnik je R1a, ženi se sa crnkinjom, njegov sin opet ženi crnkinju, njegov praunuk opet crnkinju i tako recimo 10 koljena. Potomak se testira i ima haplogrupu R1a a crn kao ugalj.
To tako funkcioniše.

Ali u praksi nije tako jednostavno.
Treba ubaciti u jednačinu da će taj početni R1a najvjerovatnije oženiti ženu koja je opet iz njegove okoline i ima svjetao ten (a njezin otac je opet najvjerovatnije bio R1a), pa će njihovo dijete imati opet R1a i biti svijetle puti. I tako sa kloljena na koljeno vjerovatnije je da će potomci biti upravo najbliži onom prvom pretku, prije nego što će biti vezani sa nekom drugom haplogrupom.
Izuzetak bi bio kod jakog miješanja haplogrupa, kao u skopije vrijeme (zadnjih 100-godina) u velikim gradovima gdje imamo stanovništvo izmiješano iz cijelog svijeta. Tu dolazi do smješe haplogrupa i više nema pravila. I
Dakle, haplogrupa bi mogla u velikoj vjerovatnoći i određivati fizički izgled bar za neke krajeve gdje nije došlo do velikih miješanja. Ili je došlo do miješanja između bliskih haplogrupa.

Naravno, nije pravilo ali u određenom stepenu haplogrupa može određivati izgled.

Evo primjer, testiran je jedan muškarac u svijetu (pronađen slučajnim uzorkom, bilo gdje Amerika, Azija, Afrika, Evropa ne znamo gdje je nadjen) i ima haplogupu E1b. Ne znamo koju ima podgrupu.
Sada pitanje za sve, koje je najvjerovatnije boje kože taj muškarac:
1. bijele 2. crne 3. žute?

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #58 послато: Октобар 02, 2020, 01:38:14 поподне »
 Ако се неће неко љутити, а у којој хаплогрупи највише има геј популације. Изостављам ,,женску популацију" јер овдје говоримо о Y хромозому.
Да ово појасним зашто спомињем. Једни тврде или тврдилису да је хормонални поремећај а други да је социјални...
Имали нека статистика по том питанју ?
Можда је и ово наслеђивање по Y хромозому.

Извинјавамсе уреднику ако сматра да се нисам држао теме...   :o
« Последња измена: Октобар 02, 2020, 06:27:02 поподне НиколаВук »

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #59 послато: Октобар 02, 2020, 02:28:24 поподне »
Da se ubacim u raspravu, ne bih da protivrječim ali moram da konstatujem.

Jasno je da se na osnovu haplogrupe ne može odrediti fizički izgled jer se ne nasleđuje fizički izgled na osnovu tih gena itd. itd.
Recimo, na primjer neki pojedinac koji npr. ima potpuno svijetao ten i svijetle oči i pripadnik je R1a, ženi se sa crnkinjom, njegov sin opet ženi crnkinju, njegov praunuk opet crnkinju i tako recimo 10 koljena. Potomak se testira i ima haplogrupu R1a a crn kao ugalj.
To tako funkcioniše.

Ali u praksi nije tako jednostavno.
Treba ubaciti u jednačinu da će taj početni R1a najvjerovatnije oženiti ženu koja je opet iz njegove okoline i ima svjetao ten (a njezin otac je opet najvjerovatnije bio R1a), pa će njihovo dijete imati opet R1a i biti svijetle puti. I tako sa kloljena na koljeno vjerovatnije je da će potomci biti upravo najbliži onom prvom pretku, prije nego što će biti vezani sa nekom drugom haplogrupom.
Izuzetak bi bio kod jakog miješanja haplogrupa, kao u skopije vrijeme (zadnjih 100-godina) u velikim gradovima gdje imamo stanovništvo izmiješano iz cijelog svijeta. Tu dolazi do smješe haplogrupa i više nema pravila. I
Dakle, haplogrupa bi mogla u velikoj vjerovatnoći i određivati fizički izgled bar za neke krajeve gdje nije došlo do velikih miješanja. Ili je došlo do miješanja između bliskih haplogrupa.

Naravno, nije pravilo ali u određenom stepenu haplogrupa može određivati izgled.

Evo primjer, testiran je jedan muškarac u svijetu (pronađen slučajnim uzorkom, bilo gdje Amerika, Azija, Afrika, Evropa ne znamo gdje je nadjen) i ima haplogupu E1b. Ne znamo koju ima podgrupu.
Sada pitanje za sve, koje je najvjerovatnije boje kože taj muškarac:
1. bijele 2. crne 3. žute?

То што си написао је све тачно, али тема се односи на утицај хаплогрупе на физички изглед. То што неке карактеристике корелирају, не значи и да условљавају једна другу. Исто тако би се могло констатовати да у просеку припадници хаплогрупе R1b возе боље аутомобиле него припадници хаплогрупе H, што би било истина, али тешко да је на то утицала хаплогрупа.

Да парафразирам: тестиран је један мушкарац у свету и има хаплогрупу H. Колико највероватније месечно зарађује тај мушкрац: 1. до 100 евра 2. до 1000 евра 3. више од 1000 евра?
« Последња измена: Октобар 02, 2020, 02:34:44 поподне Ojler »
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Панић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 253
  • y: I1-M227, mt: H2a1c
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #60 послато: Октобар 02, 2020, 02:51:02 поподне »
То што си написао је све тачно, али тема се односи на утицај хаплогрупе на физички изглед. То што неке карактеристике корелирају, не значи и да условљавају једна другу. Исто тако би се могло констатовати да у просеку припадници хаплогрупе R1b возе боље аутомобиле него припадници хаплогрупе H, што би било истина, али тешко да је на то утицала хаплогрупа.

Да парафразирам: тестиран је један мушкарац у свету и има хаплогрупу H. Колико највероватније месечно зарађује тај мушкрац: 1. до 100 евра 2. до 1000 евра 3. више од 1000 евра?

Сетих се ових графикона :)


https://www.fastcompany.com/3030529/hilarious-graphs-prove-that-correlation-isnt-causation
Столећима је мој род крш оро
и поповао или кметовао

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #61 послато: Октобар 02, 2020, 02:53:39 поподне »
Recimo, na primjer neki pojedinac koji npr. ima potpuno svijetao ten i svijetle oči i pripadnik je R1a, ženi se sa crnkinjom, njegov sin opet ženi crnkinju, njegov praunuk opet crnkinju i tako recimo 10 koljena. Potomak se testira i ima haplogrupu R1a a crn kao ugalj.

Не мораш да идеш десет колена.
Узми само Боба Марлија, отац Енглез, мајка црнкиња са Јамајке.
Y-хромозом R1b.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже OzrenGora

  • Гост
  • *
  • Поруке: 13
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #62 послато: Октобар 02, 2020, 03:08:24 поподне »
То што си написао је све тачно, али тема се односи на утицај хаплогрупе на физички изглед. То што неке карактеристике корелирају, не значи и да условљавају једна другу. Исто тако би се могло констатовати да у просеку припадници хаплогрупе R1b возе боље аутомобиле него припадници хаплогрупе H, што би било истина, али тешко да је на то утицала хаплогрупа.

Да парафразирам: тестиран је један мушкарац у свету и има хаплогрупу H. Колико највероватније месечно зарађује тај мушкрац: 1. до 100 евра 2. до 1000 евра 3. више од 1000 евра?

U redu. Ako je tema da li haplogrupa (to je onaj mali dio gena koji ne utiče na osobine), utiče na fizički izgled onda je odgovor NE i treba završiti sa tim.

A ako je tema da li se na osnovu haplogrupe može naći najvjerovatniji fizički izgled pojedinca a i ostale osobine - ne samo fizički izgled, onda se još može diskutovati.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #63 послато: Октобар 02, 2020, 03:24:34 поподне »
Ако се неће неко љутити, а у којој хаплогрупи највише има геј (педера) популације. Изостављам ,,женску популацију" јер овдје говоримо о Y хромозому.
Да ово појасним зашто спомињем. Једни тврде или тврдилису да је хормонални поремећај а други да је социјални...
Имали нека статистика по том питанју ?
Можда је и ово наслеђивање по Y хромозому.

Извинјавамсе уреднику ако сматра да се нисам држао теме...   :o

Може да буде хормонски поремећај, али, моје је мишљење, није наследни.

Мислим да је друштвена средина ту исто тако важан фактор. Живео сам једно време у једној арапској земљи, где је у руралним срединама обичај да се млада купује једним бројем оваца које младожења даје будућем тасту. Што је девојка лепша и из богатије куће, тражи се већи број оваца. Неки момци зато дуго остају нежење. С обзиром да су предбрачне везе строго забрањене, код момака се примећује не толико практични хомосексуализам (он је строго забрањен), већ неко хомосексуално понашање, попут претеране телесне блискости између момака, опонашања копулације, чак и групног, итсл. Сви Европљани које сам тамо сретао били су згрожени кад би видели такво понашање, а код домородаца је то нормално и сматра се момачком забавом, чак је старијим људима то симпатично.

Касније кад се ожене (ако се ожене), живе сасвим нормално са женом, имају потомство итд.   
 
Уверен сам да оваквог понашања не би било кад би момци могли да имају предбрачне везе и кад би могли да се жене кад за то стасају, без финансијских уцена.

То ме подсећа на спартанске војнике који су током дугогодишње обуке били одвојени од женског света, па су своју сексуалност упражњавали једни с другима...

Мислим да не треба отварати посебну тему по овом питању. Може да се провуче кроз иглене уши и овде  :D
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #64 послато: Октобар 02, 2020, 03:25:48 поподне »
Да парафразирам: тестиран је један мушкарац у свету и има хаплогрупу H. Колико највероватније месечно зарађује тај мушкрац: 1. до 100 евра 2. до 1000 евра 3. више од 1000 евра?

Ако је потомак неког махараџе, можда зарађује месечно и више од 10.000 еура  ;)
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #65 послато: Октобар 02, 2020, 03:51:45 поподне »
Ако је потомак неког махараџе, можда зарађује месечно и више од 10.000 еура  ;)

Мож' да буде. Као  и Боб Марли... ;)
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Bokez

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 437
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #66 послато: Октобар 02, 2020, 03:56:37 поподне »

То заиста може бити једна од карактеристика које се преносе Y хромозомом, с обзиром да се међу оно мало гена који се налазе на овом хромозому налазе и они који су задужени за формирање тестиса.

Ако је ово истина, онда опет постоји један промил који утиче на физички изглед :D. Е сад би требало утврдити постоји ли тај промил или га нема уопште :)

Ван мреже Дервента

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 169
  • I2-PH908-FT16449-Y126296-FT19919
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #67 послато: Октобар 02, 2020, 04:06:33 поподне »
Прије неки дан је ово објављено и јако је битно јер испада да су Неандерталци и неком моменту покупили наш Y хромозом. Било би интересантно видјети која је то била хаплогрупа у питању

https://www.sciencemag.org/news/2020/09/how-neanderthals-lost-their-y-chromosome#:~:text=But%20a%20new%20study%20finds,eventually%20replacing%20the%20Neanderthal%20Y.

Ван мреже Миодраг

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 86
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #68 послато: Октобар 02, 2020, 09:02:28 поподне »
Не мораш да идеш десет колена.
Узми само Боба Марлија, отац Енглез, мајка црнкиња са Јамајке.
Y-хромозом R1b.

Englez mu ćale?!  :o

A keva potomak robova iz Zapadne (frankofonske) Afrike (preko 98% Crnaca u zapadnoj hemisferi je odatle)?

Znači ništa mu nije siroma' Haile Selasije s istoka kontinenta, kojeg je kovao u zvezde kao živog sveca? A otkud znamo da je Marley neke određene haplogupe? I koje je pokojni Haile?

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #69 послато: Октобар 02, 2020, 09:09:08 поподне »
Od majke Srpkinje i oca stranca sa nekog vranca,
Rodi se devojčica
Visoka,tršava
Od muških bila mnogo jača...


Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #70 послато: Октобар 02, 2020, 09:24:47 поподне »
Englez mu ćale?!  :o

A keva potomak robova iz Zapadne (frankofonske) Afrike (preko 98% Crnaca u zapadnoj hemisferi je odatle)?

Znači ništa mu nije siroma' Haile Selasije s istoka kontinenta, kojeg je kovao u zvezde kao živog sveca? A otkud znamo da je Marley neke određene haplogupe? I koje je pokojni Haile?
Ja mislim da je Hajle ,al rahmetli,i da nije pokojni ali nisam siguran,oprostite mi na neobaveštenisti...

Ван мреже Миодраг

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 86
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #71 послато: Октобар 02, 2020, 09:36:07 поподне »
Прије неки дан је ово објављено и јако је битно јер испада да су Неандерталци и неком моменту покупили наш Y хромозом. Било би интересантно видјети која је то била хаплогрупа у питању

https://www.sciencemag.org/news/2020/09/how-neanderthals-lost-their-y-chromosome#:~:text=But%20a%20new%20study%20finds,eventually%20replacing%20the%20Neanderthal%20Y.

I to ne samo jednom nego više puta, jednom kao deca žene Evropljanke tj Neandertalke od muškarca Afrikanca (tj savremenog čoveka) a potom i kao deca ženâ mešavina Evro-Neandertalaca i nas savremenih ljudi tj Afrikanaca (koje su sve do jedne potomci te prve naše prarođakinje Afrikanke tj savremene žene koja je rodila decu s Evro-Neandertalcem) koje su imale snošaj i s Neandertalcima i sa savremenim ljudima a navodno je jajašce takve žene preferiralo da bude oplođeno spermatozoidom savremenog čoveka tj Afrikanca, a ne Evro-Neandertalca, tj ako je imalo izbora.

Hmmm... Malo mi nategnuto da jajašce u trenutku kad je zrelo za oplodnju "razmišlja" da li će se sutradan eventualno pojaviti spermatozoidi neke druge osobe koja može, a i ne mora, da bude iz druge podvrste ljudske vrste koju to jajašce preferira pa da odloži prijem spermatozoida manje željenog potencijalnog oca. Ali otkud znam... možda ćelije zaista imaju takvu svest o budućim događajima.

Zanimljiv tekst u svakom slučaju.


Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #72 послато: Октобар 02, 2020, 09:59:22 поподне »
I to ne samo jednom nego više puta, jednom kao deca žene Evropljanke tj Neandertalke od muškarca Afrikanca (tj savremenog čoveka) a potom i kao deca ženâ mešavina Evro-Neandertalaca i nas savremenih ljudi tj Afrikanaca (koje su sve do jedne potomci te prve naše prarođakinje Afrikanke tj savremene žene koja je rodila decu s Evro-Neandertalcem) koje su imale snošaj i s Neandertalcima i sa savremenim ljudima a navodno je jajašce takve žene preferiralo da bude oplođeno spermatozoidom savremenog čoveka tj Afrikanca, a ne Evro-Neandertalca, tj ako je imalo izbora.

Hmmm... Malo mi nategnuto da jajašce u trenutku kad je zrelo za oplodnju "razmišlja" da li će se sutradan eventualno pojaviti spermatozoidi neke druge osobe koja može, a i ne mora, da bude iz druge podvrste ljudske vrste koju to jajašce preferira pa da odloži prijem spermatozoida manje željenog potencijalnog oca. Ali otkud znam... možda ćelije zaista imaju takvu svest o budućim događajima.

Zanimljiv tekst u svakom slučaju.
Види,нисам прочито текст али хоћу сигурно...Али постоји једна ствар а тиче се последњег дела поста којег коментаришем.Наиме ради се о томе да женски репродуктивни систем у комплету бива навикнут на семе даваоца иако то семе може да буде неплодно.У преводу ко први ђевојци итд....И тако то траје до неко доба док јајници не препознају да је семе фејк и онда се дају другоме...Природа је много тога уредила а да нисмо ни свесни,пардон на  научним подацима...

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #73 послато: Октобар 02, 2020, 10:04:26 поподне »
Englez mu ćale?!  :o
A otkud znamo da je Marley neke određene haplogupe? I koje je pokojni Haile?

https://www.bbc.com/news/uk-england-27426329

Обратити пажњу на профил Боба Марлија и нешто светлију боју коже, и упоредите са његовом мајком. Повукао је неке фенотипске особине на оца, зато пре личи на Етиопљанина, него на негроида из западне Африке.

https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=280.msg18445#msg18445

Да су Marley R1b је само претпоставка, али не верујем да је далеко од тога. Можда I1.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #74 послато: Октобар 02, 2020, 10:10:10 поподне »
Znači ništa mu nije siroma' Haile Selasije s istoka kontinenta, kojeg je kovao u zvezde kao živog sveca? A otkud znamo da je Marley neke određene haplogupe? I koje je pokojni Haile?

То реге ложење на Етиопију је из простог разлога што је Етиопија до Другог светског рата била једина слободна земља у Африци и неки зрак наде за црну расу да и они могу доћи до слободе и сопствене државе. И то је тако остало и после рата, Етиопија је била звезда водиља ослободилачким покретима широм Африке.

Хаиле, као и већина Етиопљана, могли би бити нека грана хаплогрупе Е.
"Наша мука ваља за причешћа"

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #75 послато: Децембар 18, 2020, 01:29:55 пре подне »
Ево једног примера где личе, чешки композитор из 18. века, Јиржи Антинин Бенда и чешки политичар Марек Бенда...можда је случајно, али личе:


Не знам да ли је директан потомак, али музичка породица Бенда из 18. века има потомке

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 955
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #76 послато: Децембар 18, 2020, 05:17:20 пре подне »
Shannon LaNier, a sixth great-grandson of Founding Father Thomas Jefferson and his slave, Sally Hemings, wore the same sort of outfit as his famous ancestor for a Smithsonian Magazine piece, "American Descendants."

https://news.yahoo.com/thomas-jefferson-alongside-black-great-213255724.html

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #77 послато: Децембар 18, 2020, 08:57:06 пре подне »
Ево једног примера где личе, чешки композитор из 18. века, Јиржи Антинин Бенда и чешки политичар Марек Бенда...можда је случајно, али личе:
...

Ево много примера где личе људи који уопште нису у родбиннској вези. Сигурно је случајно, али личе:

Portraits of People Who Look Alike But Aren’t Related At All
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 955
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #78 послато: Децембар 18, 2020, 09:52:32 пре подне »
Ево једног примера где личе, чешки композитор из 18. века, Јиржи Антинин Бенда и чешки политичар Марек Бенда...можда је случајно, али личе:

Сасвим могуће и да личе, али не због исте хаплогрупе (Y хромозома), већ зато што се провлаче и делови остала 22 хромозома по мушкој линији, где је физички изглед много више "кодиран" него у том једном.

На примеру потомка Томаса Џеферсона, може се видети да у њиховом случају није остао ни траг физичке сличности (барем ја не успевам да видим никакве сличности у облику лица, очију, носа, усана итд. - баш ништа). Статистички гледано, осим идентичног Y хромозома, генетика Томаса Џеферсона у чијем "власништву" је била његова мајка, након 6 генерација присутна је једва нешто више од 1,5%.

Е сад, у заједницама које су релативно затворене на неком географском простору дуже време, па ретко долази до уплива поптуно нове генетике са стране, вероватно може временом доћи до формирања неких карактеристичних црта физичког изгледа, јер се "укорене" и преносе и по мушкој и по женској линији на том простору.

Рецимо гледајући породично стабло мог рода у Марковици, мушки припадници су се женили девојкама углавном из суседних села у кругу од 30-40km, јер ретко се даље путовало и имало уопште шансе да се упозна и "загледа" у неку девојку са стране. Вероватно је слична ситуација била и са девојкама из мог рода - нису се често удавале ван Драгачева, односно ван свог села и не тако далеких суседних села. Тек од почетка 20. века региструју се "снајке" са стране, из далека.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #79 послато: Децембар 18, 2020, 10:02:00 пре подне »
...
Статистички гледано, осим идентичног Y хромозома, генетика Томаса Џеферсона у чијем "власништву" је била његова мајка, након 6 генерација присутна је једва нешто више од 1,5%.
...

Упросечено, тај проценат је приближно тачан, али у пракси ствари не функционишу баш тако. Не уситњавају се делови хромозома до у бесконачност, тако да није тачно да носимо делић генома свих наших предака, како се то обично сликовито описује. У пракси, након десетак генерација, генетика великог дела наших предакака бива потпуно избрисана из наше ДНК. Оно што сигурно увек преживљава су делови Y хромозома и митохондријалне ДНК.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 955
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #80 послато: Децембар 18, 2020, 11:12:21 пре подне »
Упросечено, тај проценат је приближно тачан, али у пракси ствари не функционишу баш тако. Не уситњавају се делови хромозома до у бесконачност, тако да није тачно да носимо делић генома свих наших предака, како се то обично сликовито описује. У пракси, након десетак генерација, генетика великог дела наших предакака бива потпуно избрисана из наше ДНК. Оно што сигурно увек преживљава су делови Y хромозома и митохондријалне ДНК.

Добро, слажем се, зато сам и написао "Упросечено, ...".

Међутим да се вратимо на почетну хипотезу/питање из наслова ове теме - да ли се неке карактеристичне црте физичког изгледа (мушкараца наравно, пошто причамо о Y хромозому) заправо одржавају и преносе преко Y хромозома, тако да упорно преживљавају константан уплив 50% нове генетике са мајчине стране, из генерације у генерацију?

Рецимо хипотетички експеримент, открију се на FTDNA генетским тестирањем четири мушкарца на различитим меридијанима, за које се установи да им је заједнички предак живео пре рецимо 300 година (10 генерација уназад). Добар пример би били неки Шпанац, неки Перуанац, неки Филипинац и неки становник Екваторијалне Гвинеје, чији заједнички пра-предак је био један исти Шпанац који је живео у колонијалном добу, а чији синови су "зачели" своје лозе у шпанским колонијама.

Сва четири потомка тог пра-Шпанца су хипотетички затим 10 генерација живели у потпуно различитим срединама и женили се из генерације у генерацију типичним девојкама из свог краја - у Шпанији белим Шпањолкама, у Перуу са домородачким Индијанкама, на Филипинма са типичним локалним Азијаткињама а у Екваторијалној Гвинеји константно са црним девојкама из тог поднебља.

Када би неко данас пронашао и поставио потомке тог пра-Шпанца да стану један до другог, да ли би магао да нађе неку упечатљиву црту физичког изгледа, која би одала да су имали заједничког претка у Шпанији, пре 10 генерација, или би они изгледали као и сваки други просечан Шпанац, Перуанац, Филипинац или Гвинејац?

Боја коже очигледно не би била иста, али шта год друго - стас, маљавост, висина чела, изражена брада, облик очију, носа, облик ушију, облик уста, обрве, ширина рамена, дужина прстију, ширина стопала - било шта?

Ја сам прилично уверен да не би било никакве корелације, али можда грешим :)

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #81 послато: Децембар 18, 2020, 12:06:01 поподне »
Добро, слажем се, зато сам и написао "Упросечено, ...".

Ма нисам ни мислио да ти противречим и исправљам те, схватио сам да ти то знаш, већ само да укажем да то статистичко уситњавање предачке генетике, које се често наводи у примерима, на појединачним случајевима у пракси апсолутно никада није тачно. Ради се о томе да ми наслеђујемо целе хромозоме од својих родитеља, а не некакве парчиће. У том смислу, предачко наслеђе се може смањивати до једног хромозома, али након тога нестаје. Да погледамо конкретан пример и да за почетак из разматрања искључимо рекомбинацију аутозомних парова хромозома:
Рецимо да је мајка природа и фортуна била једнако наклоњена свим нашим прецима и да су у сваком сету од 23 хромозома које добијамо од оца и мајке, њихови родитељи заступљени са приближно половином генетичког материјала. Већ овде је јасно да не можемо добити тачно по 25% хромозома од деда и баба, јер добијамо непаран број хомозома од сваког родитеља, па ће и у случају најравномернијег наслеђа неке наше деде и бабе бити заступљене са 12 а неке са 11 хромозома. Ако наставимо са овом "равномерном" расподелом генетичког наслеђа даље у прошлост, од прадеда и прабабa наслеђујемо 6 или 5 хромозома, од чукундеда и чукунбаба 3 или 2, а у наредној предачкој генерацији 2 или 1. Стижемо након тога до наше шесте предачке генерације, где имамо 64 претка, који треба да нам дају наша 22 пара аутозомних хромозома, односно укупно 44 хромозома. Јасно је дакле да чак и у случају најравномерније могуће расподеле предачког генетичког наслеђа, неки од наших пра-пра... морају у шестој генерацији да "испадну из игре". А у пракси, расподела није увек толико равномерна, па ће се многе наше предачке гране угасити и раније. Знам да звучи апсурдно, али ми смо дакле потомци многих људи са којима више немамо генетичке везе по директним наследним линијама, а једино што извесно опстаје је предачко наслеђе које добијамо по Y-DNA и mtDNA.
Е сад, намерно кажем директним наследним линијама. Као што си већ констатовао, многи наши преци по различитим наследним линијама деле заједничке претке, што је посебно било изражено у прошлости, када су људи живели у мањим и затворенијим заједницама. Тако се може у теорији десити да се генетичка линија неког од наших предака у нама угасила, али да је хромозом који је он носио преживео преко неке друге наше генетичке линије, јер су те обе линије у прошлости делиле истог претка.
Такође, постоји и ДНК рекомбинација, која делимично "квари" ову математику. Поред случајних мутација, она је суштинска основа еволуције и мешања генетичког наслеђа, а омогућава да се делови аутозомних хромозома које наслеђујемо од оца и мајке пренесу на потомство делимично измешани. Но ипак, рекомбинације се дешава на релативно малим сегментима наших хромозома и не морају се уопште ни десити, тако да ће "филтер половљења" генетичког материјала који преносимо на претке временом учинити своје.

Међутим да се вратимо на почетну хипотезу/питање из наслова ове теме - да ли се неке карактеристичне црте физичког изгледа (мушкараца наравно, пошто причамо о Y хромозому) заправо одржавају и преносе преко Y хромозома, тако да упорно преживљавају константан уплив 50% нове генетике са мајчине стране, из генерације у генерацију?

Рецимо хипотетички експеримент, открију се на FTDNA генетским тестирањем четири мушкарца на различитим меридијанима, за које се установи да им је заједнички предак живео пре рецимо 300 година (10 генерација уназад). Добар пример би били неки Шпанац, неки Перуанац, неки Филипинац и неки становник Екваторијалне Гвинеје, чији заједнички пра-предак је био један исти Шпанац који је живео у колонијалном добу, а чији синови су "зачели" своје лозе у шпанским колонијама.

Сва четири потомка тог пра-Шпанца су хипотетички затим 10 генерација живели у потпуно различитим срединама и женили се из генерације у генерацију типичним девојкама из свог краја - у Шпанији белим Шпањолкама, у Перуу са домородачким Индијанкама, на Филипинма са типичним локалним Азијаткињама а у Екваторијалној Гвинеји константно са црним девојкама из тог поднебља.

Када би неко данас пронашао и поставио потомке тог пра-Шпанца да стану један до другог, да ли би магао да нађе неку упечатљиву црту физичког изгледа, која би одала да су имали заједничког претка у Шпанији, пре 10 генерација, или би они изгледали као и сваки други просечан Шпанац, Перуанац, Филипинац или Гвинејац?

Боја коже очигледно не би била иста, али шта год друго - стас, маљавост, висина чела, изражена брада, облик очију, носа, облик ушију, облик уста, обрве, ширина рамена, дужина прстију, ширина стопала - било шта?

Ја сам прилично уверен да не би било никакве корелације, али можда грешим :)

Да, сличан пример сам наводио једном приликом на некој од тема.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 955
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #82 послато: Децембар 18, 2020, 12:33:09 поподне »
У праву си, слажем се. Уместо да се каже да носимо "просечно" 1.5% генетике од нашег мушког претка шестог колена, исправније је рећи да је 1,5% шанса да и даље носимо неки хромозом од мушког претка од кога смо удаљени 6 колена (осим наравно Y хромозома).

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #83 послато: Децембар 18, 2020, 02:35:12 поподне »
Ма нисам ни мислио да ти противречим и исправљам те, схватио сам да ти то знаш, већ само да укажем да то статистичко уситњавање предачке генетике, које се често наводи у примерима, на појединачним случајевима у пракси апсолутно никада није тачно. Ради се о томе да ми наслеђујемо целе хромозоме од својих родитеља, а не некакве парчиће. У том смислу, предачко наслеђе се може смањивати до једног хромозома, али након тога нестаје. Да погледамо конкретан пример и да за почетак из разматрања искључимо рекомбинацију аутозомних парова хромозома:
Рецимо да је мајка природа и фортуна била једнако наклоњена свим нашим прецима и да су у сваком сету од 23 хромозома које добијамо од оца и мајке, њихови родитељи заступљени са приближно половином генетичког материјала. Већ овде је јасно да не можемо добити тачно по 25% хромозома од деда и баба, јер добијамо непаран број хомозома од сваког родитеља, па ће и у случају најравномернијег наслеђа неке наше деде и бабе бити заступљене са 12 а неке са 11 хромозома. Ако наставимо са овом "равномерном" расподелом генетичког наслеђа даље у прошлост, од прадеда и прабабa наслеђујемо 6 или 5 хромозома, од чукундеда и чукунбаба 3 или 2, а у наредној предачкој генерацији 2 или 1. Стижемо након тога до наше шесте предачке генерације, где имамо 64 претка, који треба да нам дају наша 22 пара аутозомних хромозома, односно укупно 44 хромозома. Јасно је дакле да чак и у случају најравномерније могуће расподеле предачког генетичког наслеђа, неки од наших пра-пра... морају у шестој генерацији да "испадну из игре". А у пракси, расподела није увек толико равномерна, па ће се многе наше предачке гране угасити и раније. Знам да звучи апсурдно, али ми смо дакле потомци многих људи са којима више немамо генетичке везе по директним наследним линијама, а једино што извесно опстаје је предачко наслеђе које добијамо по Y-DNA и mtDNA.
Е сад, намерно кажем директним наследним линијама. Као што си већ констатовао, многи наши преци по различитим наследним линијама деле заједничке претке, што је посебно било изражено у прошлости, када су људи живели у мањим и затворенијим заједницама. Тако се може у теорији десити да се генетичка линија неког од наших предака у нама угасила, али да је хромозом који је он носио преживео преко неке друге наше генетичке линије, јер су те обе линије у прошлости делиле истог претка.
Такође, постоји и ДНК рекомбинација, која делимично "квари" ову математику. Поред случајних мутација, она је суштинска основа еволуције и мешања генетичког наслеђа, а омогућава да се делови аутозомних хромозома које наслеђујемо од оца и мајке пренесу на потомство делимично измешани. Но ипак, рекомбинације се дешава на релативно малим сегментима наших хромозома и не морају се уопште ни десити, тако да ће "филтер половљења" генетичког материјала који преносимо на претке временом учинити своје.

Да, сличан пример сам наводио једном приликом на некој од тема.

 Такво поређење било би погрешно. Али када би из све те 4 гране узели по 10 потомака можда би се уочила нека законитост наравно ако је предак подјелио доминантне гене. Значи све се сведе на причу кад би било шта би било или више ненепознатих од једначина  ;)

Ван мреже Азот

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 396
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #84 послато: Децембар 18, 2020, 03:09:43 поподне »
Ово што је Ојлер написао има смисла и нормално је да од многих предака који су живели у далекој прошлости и немамо гена. Оно што ми је мени такође интересантно (а теоретски и могуће) јесте да неким заобилазним путем неки од наших потомака поново носи гене наших предака који су се у нашој линији изгубили (можда и пре хиљаду година) јер се десило да иако нисмо ми пренели гене, друга страна јесте јер смо сви у некој врсти сродства.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #85 послато: Децембар 18, 2020, 03:27:30 поподне »
Такво поређење било би погрешно. Али када би из све те 4 гране узели по 10 потомака можда би се уочила нека законитост наравно ако је предак подјелио доминантне гене. Значи све се сведе на причу кад би било шта би било или више ненепознатих од једначина  ;)

Наравно, ако посматрамо наше ближе претке, деде и бабе, мале су шансе да од сваког од њих нисмо наследили барем један аутозомни хромозом, па ту сличност може постојати. Али генерално говорећи, ово преношење предачких хромозома није уопште толико компликовано и нема баш много непознатих. Ако занемаримо фрагменте хромозома који могу опстати услед рекомбинације ДНК, чињеница је да се у генетици сваког човека мора изгубити барем 30% његових предачких грана из шесте генерације. Оних из седме генерације губи се 65%, а кад стигнемо до десете генерације, у нашој генетици је сигурно избрисано више од 95% тих предака. Дакле директна генетика више од 95% наших предака који су живели пре 300 година у нама више не постоји, осим уколико није сачувана алтернативним путем који сам поменуо.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #86 послато: Децембар 18, 2020, 03:28:51 поподне »
Ово што је Ојлер написао има смисла и нормално је да од многих предака који су живели у далекој прошлости и немамо гена. Оно што ми је мени такође интересантно (а теоретски и могуће) јесте да неким заобилазним путем неки од наших потомака поново носи гене наших предака који су се у нашој линији изгубили (можда и пре хиљаду година) јер се десило да иако нисмо ми пренели гене, друга страна јесте јер смо сви у некој врсти сродства.

Тако је, јер сви ми у далекој прошлости (а често и не толико далекој) имамо много заједничких предака. То су ти "алтернативни путеви" које сам поменуо.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #87 послато: Децембар 18, 2020, 05:17:28 поподне »

Не знам за Y али знам за Х хромозом.

Једна баба (снаха), рођ.1922, у породици мог оца је утиснула  свој печат тако што су исто (њено) лице наследили њен син (рођен 1944), потом његов син (рођен 1963), потом његова кћерка (рођена 1986), а  затим и њена кћерка (рођена 2016) из близаначке трудноће ( други близанац је различит).

Значи исто лице (исти облик и боја очију, нос, брада, уста, чело, израз лица, белопути, плава коса, плаве очи) да се уплашиш од толике сличности. И симпатично

Мајка
Син
Унук
Праунука
Чукунука

Као да остали сродници и нису учествовали у њиховом постанку, већ се та баба "саморазмножавала".

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #88 послато: Децембар 18, 2020, 05:36:47 поподне »
Не знам за Y али знам за Х хромозом.

Једна баба (снаха), рођ.1922, у породици мог оца је утиснула  свој печат тако што су исто (њено) лице наследили њен син (рођен 1944), потом његов син (рођен 1963), потом његова кћерка (рођена 1986), а  затим и њена кћерка (рођена 2016) из близаначке трудноће ( други близанац је различит).

Значи исто лице (исти облик и боја очију, нос, брада, уста, чело, израз лица, белопути, плава коса, плаве очи) да се уплашиш од толике сличности. И симпатично

Мајка
Син
Унук
Праунука
Чукунука

Као да остали сродници и нису учествовали у њиховом постанку, већ се та баба "саморазмножавала".

Да, има таквих случајева. Само што се та сличност није преносила преко X хромозома, или барем не само преко X хромозома. Боја очију се на пример преноси преко хромозома 15, а боја пути и косе преко хромозома 6. Рупица на бради се рецимо наслеђује преко хромозома 2, итд.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #89 послато: Децембар 18, 2020, 11:49:02 поподне »
Да, има таквих случајева. Само што се та сличност није преносила преко X хромозома, или барем не само преко X хромозома. Боја очију се на пример преноси преко хромозома 15, а боја пути и косе преко хромозома 6. Рупица на бради се рецимо наслеђује преко хромозома 2, итд.

Хајде подјели ту табелу утврђених особина које се преносе преко одређених хромозома. Користило би свима кои су радили ФФ тест

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #90 послато: Децембар 19, 2020, 01:56:29 пре подне »
Хајде подјели ту табелу утврђених особина које се преносе преко одређених хромозома. Користило би свима кои су радили ФФ тест

Немам такву табелу. Ово сам на брзину изгуглао за конкретне физичке особине и признајем да нисам детаљно проверавао да ли је 100% тачно. Намера ми је само била да укажем да се такве особине преносе преко разних хромозома. Такође је познато да на неке физичке особине може утицати и више различитих гена, који се могу налазити на различитим хромозомима, па то можда може бити случај и са бојом очију, косе итд.
На интернету се могу пронаћи геном транслатори који показују где се налазе гени који се доводе у везу са одређеним физичким особинама или наследним болестима. Ево једног таквог: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/gap/phegeni
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #91 послато: Децембар 19, 2020, 09:20:47 пре подне »
Не знам за Y али знам за Х хромозом.

Једна баба (снаха), рођ.1922, у породици мог оца је утиснула  свој печат тако што су исто (њено) лице наследили њен син (рођен 1944), потом његов син (рођен 1963), потом његова кћерка (рођена 1986), а  затим и њена кћерка (рођена 2016) из близаначке трудноће ( други близанац је различит).

Значи исто лице (исти облик и боја очију, нос, брада, уста, чело, израз лица, белопути, плава коса, плаве очи) да се уплашиш од толике сличности. И симпатично

Мајка
Син
Унук
Праунука
Чукунука

Као да остали сродници и нису учествовали у њиховом постанку, већ се та баба "саморазмножавала".

Моје мишљење је да нема утицаја ни Y, нити X хромозом.

Овај пример сам навела само зато што сам сведок преношења кроз 5 генерација неких истих телесних особина (оних које се облика главе, изгледа и израза лице, боје косе и очију, облика и дужине носа и уста).

Знам им и шесту генерацију уназад деда и баба (умрли су до моје 7-10 године). Значи њихова снаха је " пренела" на следећих пет генерација своје лице и своју боју косе и очију. Али и њен свекар (рођени брат мог прадеде) је био плав, са плавим очима (знам да је његова мајка била плаве косе и плавих очију).

Може да се преноси примера ради плава коса и плаве очи, али исто лице (тако то изгледа посматрачу) кроз толико генерација -занимљиво је.

То је иначе лице које често срећете код Словака у Војводини (нпр. њих сам виђала у Ковачици).

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #92 послато: Децембар 19, 2020, 12:09:06 поподне »
Моје мишљење је да нема утицаја ни Y, нити X хромозом.

Овај пример сам навела само зато што сам сведок преношења кроз 5 генерација неких истих телесних особина (оних које се облика главе, изгледа и израза лице, боје косе и очију, облика и дужине носа и уста).

Знам им и шесту генерацију уназад деда и баба (умрли су до моје 7-10 године). Значи њихова снаха је " пренела" на следећих пет генерација своје лице и своју боју косе и очију. Али и њен свекар (рођени брат мог прадеде) је био плав, са плавим очима (знам да је његова мајка била плаве косе и плавих очију).

Може да се преноси примера ради плава коса и плаве очи, али исто лице (тако то изгледа посматрачу) кроз толико генерација -занимљиво је.

То је иначе лице које често срећете код Словака у Војводини (нпр. њих сам виђала у Ковачици).

Стварно не знам колико имаш година али чисто сумњам да си могла познавати нечију шесту предачку генерацију. Таман и да су сви добијали потомке са 15 година, шест генерација је 90 година.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #93 послато: Децембар 19, 2020, 02:22:03 поподне »
Стварно не знам колико имаш година али чисто сумњам да си могла познавати нечију шесту предачку генерацију. Таман и да су сви добијали потомке са 15 година, шест генерација је 90 година.

Е за дивно чудо јесам упознала свих шест генерација!
Зато сам и наводила њихова имена

Деда Пера рођ.Петар (умро негде око 1968) ме водао да седимо испод једне крушке где је он чувао овце и пијуцкао ракијицу

Баба Новка (умрла негде око 1970-1971). Петрова жена .Ње се сећам као ниског раста, ситне грађе.

Ја сам тад била мало дете али сам их запамтила.

Њих двоје нису моји преци (тај Петар је најмлађи син мог чукундеде и чукунбабе по оцу- добили га када су оба старија сина већ била ожењена и почела да рађају своју децу).

Углавном од тог Петра Милићевића до данас има +5 генерација (које све знам)

А знам му и претходних 4-5 генерација. Али само по родословима.


Иначе у тој линији се рано венчавају (то је линија која је све време живела на селу).

Син деда Пере је оженио жену   (о којој сам писала) у доби од 18-20 година (живела је скоро 90 година) и која је са 22 родила сина (1944)

Тај син (унук деда Пере) се оженио са женом од 16 година (хвала Богу још су обоје живи, чили и вили) и  1963  добили сина

Тај њихов син ( праунук деда Пере)  је са 23 године оженио девојку од 15-16 година (1985-1986 - била је и свадба) и они су 1986  године добили кћерку, а пар година касније и сина.

Та њихова кћерка, рођ.децембра1986 (чукунука деда Пере) се удала 2010/11 са 23/24 године и добила сина, а потом 2015/2016 близанце ћерку и сина

Та њена кћеркица која личи на ону снаху по сину деда Пере је - нисам сигурна како се то каже 5 колено које происходи од њега.

Када и ако бих ја била дуговечна и поживела до рецимо 80 година живота, а ова мала близнакиња (рођ.2015/2016) са 25 година добила дете - ја бих онда доживела и 7 генерацију једне породице. Има простора и за даље....

Кад ме већ питате Ојлере потрудих се.




Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #94 послато: Децембар 19, 2020, 03:06:32 поподне »
Ево пет генерација патрлинеално повезаних из једне америчке мормонске породице. На фотографији чукундеда има 94 године, његов син 71, унук 47, праунук 22 и чукунунук 1.


Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 965
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #95 послато: Децембар 19, 2020, 03:56:29 поподне »
Стварно не знам колико имаш година али чисто сумњам да си могла познавати нечију шесту предачку генерацију. Таман и да су сви добијали потомке са 15 година, шест генерација је 90 година.


 :)  Иако се моја математика завршила после 2. разреда средње школе, да не објашњавам због чега, упада у очи грешка у поставци задатка :)

Јесте да се ради о шест генерација (по 15 година), али се множи са 5, а не са 6 :)

Нека све ово појасни струка :) :) :)
Тако је говорила моја прабаба Марта.

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #96 послато: Децембар 19, 2020, 04:02:57 поподне »

 :)  Иако се моја математика завршила после 2. разреда средње школе, да не објашњавам због чега, упада у очи грешка у поставци задатка :)

Јесте да се ради о шест генерација (по 15 година), али се множи са 5, а не са 6 :)

Нека све ово појасни струка :) :) :)
То је стари састав становништва, када су се деца добијала брзо, а и много.
Старац од 80, син му од 60, унук од 40, праунук од 20 и чукунунук бебац у пеленама. То би тако у свакој породици било, него многа деца нису доспела ни до школског узраста.
Пет генерација без проблема.

Данас, свако присутан на форуму може да очекује личних 80 година, ако га саобраћајка или нека тежа бољка не спрече у томе.
Али, далеко смо од тога да је сваки 80-тогодишњак чукундеда. Понеко буде прадеда, најчешће само деда.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #97 послато: Децембар 19, 2020, 04:03:04 поподне »

 :)  Иако се моја математика завршила после 2. разреда средње школе, да не објашњавам због чега, упада у очи грешка у поставци задатка :)

Јесте да се ради о шест генерација (по 15 година), али се множи са 5, а не са 6 :)

Нека све ово појасни струка :) :) :)

Да, мало сам се излетео и погубио у математици :)
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 965
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #98 послато: Децембар 19, 2020, 04:11:25 поподне »
Да, мало сам се излетео и погубио у математици :)

:) Мислим да боље резултате дајем у геометрији, али о томе други пут :)

Тако је говорила моја прабаба Марта.

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #99 послато: Децембар 19, 2020, 05:05:45 поподне »

 :)  Иако се моја математика завршила после 2. разреда средње школе, да не објашњавам због чега, упада у очи грешка у поставци задатка :)

Јесте да се ради о шест генерација (по 15 година), али се множи са 5, а не са 6 :)

Нека све ово појасни струка :) :) :)
Ја слабо стојим са математиком.
 :D

Петар (родоначелник)
Ти..... - син + снаха Ми...
Ми....... - унук
Сл ..... - праунук
Ма....а   - чукунука
Ни.....а - пето колена (дете од чукунуке).

Родоначелник је дочекао рођење праунука Сл., али не и осталих.

Од снахе Ми... сви наведени личе на њу. А она је вероватно личила на неког свог.








Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #100 послато: Децембар 19, 2020, 05:14:37 поподне »
То је стари састав становништва, када су се деца добијала брзо, а и много.
Старац од 80, син му од 60, унук од 40, праунук од 20 и чукунунук бебац у пеленама. То би тако у свакој породици било, него многа деца нису доспела ни до школског узраста.
Пет генерација без проблема.

Данас, свако присутан на форуму може да очекује личних 80 година, ако га саобраћајка или нека тежа бољка не спрече у томе.
Али, далеко смо од тога да је сваки 80-тогодишњак чукундеда. Понеко буде прадеда, најчешће само деда.

На жалост!

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #101 послато: Јануар 04, 2021, 01:58:56 пре подне »

Његов син је сликар Владимир Кибалчић
Vladimir Victorovich Kibalchich Rusakov (Russian: Владимир Викторович Кибальчич; June 15, 1920 – July 21, 2005) was a Russian-Mexican painter, known simply as "Vlady" in Mexico. He came to Mexico as a refugee from Russia together with his father, writer Victor Serge

https://en.wikipedia.org/wiki/Vlady_Kibalchich_Rusakov
Ја очекујем бар један СНП после Y189944 са Требјешанима, јер је Владимир Кибалчић "исти" мој отац на овој слици, а и Радован Бећировић (за једно 10 година)

Сад ако не разбијемо предрасуду о "немању везе Y гране са изгледом", никад нећемо :) (не мора да има, али може и да има...само да пошаљу више тај прибор  :D ) Моја садашња претпоставка: "у каснијим годинама се више оцртава Y хромозом у изгледу"...У млађим су јасније неке друге нијансе, које се годинама губе, где остају "основне контуре"
« Последња измена: Јануар 04, 2021, 02:11:44 пре подне ДушанВучко »

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #102 послато: Јануар 04, 2021, 02:15:21 пре подне »
... Моја садашња претпоставка: "у каснијим годинама се више оцртава Y хромозом у изгледу"...У млађим су јасније неке друге нијансе, које се годинама губе, где остају "основне контуре"
Где си Ојлере? :) Може ли неки математички програм који ће да "баци природу на колена"? ( сликаћу оца неки дан и да поставим поред ове две фотографије, али и не морам)...Дакле, изглед не мора да има везе са Y хаплогрупом, али не значи да не може да има везе са Y , па макар та веза била и пар стотина година, и више...Не може математика да објасни све (када би све било објашњиво бројкама , множењем итд., онда би били "роботи" :) )
« Последња измена: Јануар 04, 2021, 02:26:02 пре подне ДушанВучко »

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #103 послато: Јануар 04, 2021, 02:38:26 пре подне »
Ево, ја чекам резултат, ако не покаже да сам Требјешанин, погазићу реч  ;D (нећу да се правдам и да замаскирам да сам "неутралан"...зашто да не "подигнем температуру" пред резултате? (кад сам раније видео слику Радована, рекао сам себи "мора да је то то":) ))
« Последња измена: Јануар 04, 2021, 02:48:36 пре подне ДушанВучко »

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #104 послато: Јануар 04, 2021, 03:06:46 пре подне »
Ако могу ових пар порука да се пребаце на тему "изглед и Y хромозом"...само да се не наводе екстремни контра примери, као мешање између раса итд као контрааргументи...Дакле, ја сам става да Y грана не мора да утиче примарно на изглед (да изглед из генерације у генерацију није "копи пејст" модел, али да је утицај Y гране на изглед далеко већи него што то било који математички прорачун или нека пропорција у односима свих грана може да покаже. Математика може да објасни различитост из генерације у генерацију, али она не може да искључи нешто што је ван њеног домашаја, јер она не може све да објасни и да израчуна
« Последња измена: Јануар 04, 2021, 03:17:27 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Мића

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 524
  • R1b-PF7562
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #105 послато: Јануар 04, 2021, 11:03:06 пре подне »
Ако могу ових пар порука да се пребаце на тему "изглед и Y хромозом"...само да се не наводе екстремни контра примери, као мешање између раса итд као контрааргументи...Дакле, ја сам става да Y грана не мора да утиче примарно на изглед (да изглед из генерације у генерацију није "копи пејст" модел, али да је утицај Y гране на изглед далеко већи него што то било који математички прорачун или нека пропорција у односима свих грана може да покаже. Математика може да објасни различитост из генерације у генерацију, али она не може да искључи нешто што је ван њеног домашаја, јер она не може све да објасни и да израчуна

Можеш ли да образложиш ову своју тврдњу? Као што је објашњено, наслеђивање се пре може објаснити статистичким моделом, него прецизно математичким. Рецимо, сасвим је мала вероватноћа да је неки мушкарац "пљунути" чукундеда - да је наследио његове гене који одређују црте лица. Ти гени сигурно нису на  Y-хромозому, дакле то не мења чињеницу да  Y-хаплогрупа НЕ утиче на физички изглед.
Друго, не може се избећи доза субјективности у погледу да ли неко личи на свог претка, а чини ми се да је овде по среди (можда несвесна) жеља да се преслика друштвени значај праве мушке линије наслеђивања на нашу генетику.
"Превише интересовања, премало времена" И. Анђелковић

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #106 послато: Јануар 04, 2021, 11:20:58 пре подне »
Један релативно скорији рад о Y хромозому и његовом утицају на физички изглед и реакцију на одређене болести.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5643963/

Једино гдје су раније сумњали да се Y хромозом манифестује кроз физички изглед, било је код ненормалног раста ушних длака у одређеним популацијама, па се и то на крају испоставило као непотврђено. Са друге стране, изгледа да су успјели доказати повезаност Y хромозома са неким срчаним болестима и отпорности на HIV.

Закључак је дакле да Y хромозом не кодира никакве процесе везане за физички изглед.

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #107 послато: Јануар 04, 2021, 02:08:36 поподне »
Можеш ли да образложиш ову своју тврдњу? Као што је објашњено, наслеђивање се пре може објаснити статистичким моделом, него прецизно математичким. Рецимо, сасвим је мала вероватноћа да је неки мушкарац "пљунути" чукундеда - да је наследио његове гене који одређују црте лица. Ти гени сигурно нису на  Y-хромозому, дакле то не мења чињеницу да  Y-хаплогрупа НЕ утиче на физички изглед.
Друго, не може се избећи доза субјективности у погледу да ли неко личи на свог претка, а чини ми се да је овде по среди (можда несвесна) жеља да се преслика друштвени значај праве мушке линије наслеђивања на нашу генетику.
Напр., за мене кажу да сам ликом више на мајку, али кад ме је давно упознао очев ујак рекао му је :"одмах сам знао да је твој"...Не ради се ту о цртама лица толико, него о неком глобалном утиску, јер од мене до прадеде, не може да се каже да свако личи на претходну генерацију у цртама лица, али може да се каже и да личи...Како ћемо да објаснимо напр. исте гестикулативне покрете? Начин говора итд...(ја по цртама лица не личим на оца, а ходам као он и правим покрете рукама и обрвама исто). На то сам мислио...Друго што није везано за изглед, а што су и етнолози проучавали и изводили закључке, су психолошке особине племена (није то без везе). Постоје неке ствари које се наслеђују по свим линијама, а постоје и глобалне неке ствари које су везане за заједничке потомке по мушкој линији ( напр. Драјвер је навео литерарни дар код Никшића кад је навео познате писце...мој отац је сам пријавио рад, без знања професорке српског у техничкој школи, јер је имао тројку, али је освојио прво место на  такмичењу (заборавио сам да ли је општинско или републичко, где су учествовали ученици школа свих профила)...није освојио што је имао овакву или онакву оцену, него ваљда што је имао шта да каже :) (слабију оцену је имао по казни, јер је волео да избацује професорку из такта, јер је била Хрватица :) ))...Како би објаснили да сам напр. упознао Гилетове рођаке...они не личе по цртама лица, али и личе. Можда на то не бих обратио пажњу да нисам знао да су рођаци, али тек после покушавам да направим неку паралелу. Ја бих то резимирао на начин да постоји више нивоа наслеђивања, нек буде један статистички (ширење предачких грана у ширину), и један "дубински", напр. по мушкој линији, где би можда ушле те неке ствари које нису одмах одокативно уочљиве на основу црта лица итд (у том смислу мислим да су и наши етнолози знали и без знања о статистици свих предачких грана, да Y хромозом има своју улогу која премашује њен пуки удео у статистици свих предачких грана)
« Последња измена: Јануар 04, 2021, 02:19:40 поподне ДушанВучко »