Вјера и култура Срба > Народна јела

Проја

(1/4) > >>

Nebo:
http://www.novosti.rs/%D0%B2%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B8/%D0%BD%D0%B0%D1%81%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%BD%D0%B0/%D0%B4%D1%80%D1%83%D1%88%D1%82%D0%B2%D0%BE.395.html:825536-Srpska-proja-rame-uz-rame-sa-svetskom-klasom-hleba

https://edition.cnn.com/travel/article/world-50-best-breads/index.html

Nebo:
Не знам како у другим крајевима, али знам да се, нпр. у Шумадији, оваква проја каква је на слици, назива - пројара. Прави се од кукурузног брашна, или чешће од мешавине кукурузног и пшеничног, са додатком јаја и сира.

Права проја је: кукурузно брашно + вода + со + уље.

Мој отац, који је детињство провео у рату, имао је обичај да каже: то што ви данас једете под фирмом проје, то је торта у односу на проју коју сам ја јео као дете.

Та ратна проја је обично била само од крупног кукурузног брашна, воде и соли.

ДушанВучко:

--- Цитат: Nebo  Октобар 23, 2019, 10:47:22 пре подне ---Не знам како у другим крајевима, али знам да се, нпр. у Шумадији, оваква проја каква је на слици, назива - пројара. Прави се од кукурузног брашна, или чешће од мешавине кукурузног и пшеничног, са додатком јаја и сира.

Права проја је: кукурузно брашно + вода + со + уље.

Мој отац, који је детињство провео у рату, имао је обичај да каже: то што ви данас једете под фирмом проје, то је торта у односу на проју коју сам ја јео као дете.

Та ратна проја је обично била само од крупног кукурузног брашна, воде и соли.

--- Крај цитата ---
Да, у Шумадији имамо и проју и пројару...Проја се једе уместо хлеба (добро иде уз кисео купус, подварак или уз предјело са сиром, ајваром, као доле описана ратна проја), а пројара је оно са слике (са сиром, зељем итд)

сɣнце:
Људи говоре и проја и прова, баш како говоре и муа или мува, но поријеклом је исправно проха, што је сродно с ријечју просо.

Моја баба је често готовила "курузу" коју смо јели топлу с покиселим мрвичастим сиром.
Само ме чуди како наш народ слабо зна зачинити јела. Около њих свуда расли и босиљак и мајчина душица (душица јер добро диха / мирише) а они од тога само чај варили, а зачиниш ли тим и сољу сир или скоруп намного је укусније.

Зрно:
Зашто проја није била на трпези Немањића?

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију