Вјера и култура Срба > Крсне славе

Свети Ђорђе Алемпије, Свети Ђорђе "посни" (Свети Ђорђе "посен"), 26.11/09.12.

<< < (2/9) > >>

Grbić:
Živaljevići iz Velike(Plav)slave Sv. Alimpija a nekada su slavili na isti dan Sv.Djordja.

Неродимац:
Пошто мој огранак Лукића слави Св. Алимпија проучавао сам неко време како је та слава дошла до нас Срба уопште. У старим летописима, календарима, месецословима за слављење 26. новембра по старом или 9 децембра по новом нигде, бар од 18. века Св. Алимпија није било уписано име другог свеца у овом случају Св. Ђорђа. Моја баба је увек говорила кад треба да дође слава "долазим нам свети Ђорђе Алимпије". Икона моје породице која је стара више од сто година приказује Св. Алимпија Столпника како стоји на столпу и држи икону са ликом Господа Исуса Христа. Како је уопште дошло до убацивање светог Ђорђа међу Србима по готову на простору Косова и Метохије и Македоније вероватно никада нећемо сазнати али је нека моја предпоставка да је све потекло из Свете Горе и руских монаха који су преносили на поклонике да се на дан св. Алимпија слави и Св. Ђорђе и да је народ у ствари мислио да је то један те исти светац. Или приликом одласка монаха у писанији у Русију који су тај податак пренели на своје парохијане и посетиоце, јер су поједини манастири слали сваке године монахе у писанију у Русију. У прилог томе је и мој разговор са старијим људима који славе ту славу и кад их питате коју славу славите они одговарају "св. Ђорђе Алимпије" мислећи да је то у ставри једна личност, па кад сам питао бабу да ми то објасни она каже да не зна, и да онако уврељиво каже "да се он тако зове и да су јој тако пренели старији". Што се придева "посни" или "зимски" тиче је зато што он увек пада у посне дане и у зиму. Наравно то је моја претпоставка која је произашла кроз које дугогодишње истраживање ове славе. Када будем и ако будем сазнао нешто ниво о томе, писаћу.

Шарпланинац:
Ikona nase slave je Sv Djordje na konju kad ubija zmaja.

НиколаВук:

--- Цитат: Неродимац  Новембар 18, 2021, 05:36:11 поподне ---Пошто мој огранак Лукића слави Св. Алимпија проучавао сам неко време како је та слава дошла до нас Срба уопште. У старим летописима, календарима, месецословима за слављење 26. новембра по старом или 9 децембра по новом нигде, бар од 18. века Св. Алимпија није било уписано име другог свеца у овом случају Св. Ђорђа. Моја баба је увек говорила кад треба да дође слава "долазим нам свети Ђорђе Алимпије". Икона моје породице која је стара више од сто година приказује Св. Алимпија Столпника како стоји на столпу и држи икону са ликом Господа Исуса Христа. Како је уопште дошло до убацивање светог Ђорђа међу Србима по готову на простору Косова и Метохије и Македоније вероватно никада нећемо сазнати али је нека моја предпоставка да је све потекло из Свете Горе и руских монаха који су преносили на поклонике да се на дан св. Алимпија слави и Св. Ђорђе и да је народ у ствари мислио да је то један те исти светац. Или приликом одласка монаха у писанији у Русију који су тај податак пренели на своје парохијане и посетиоце, јер су поједини манастири слали сваке године монахе у писанију у Русију. У прилог томе је и мој разговор са старијим људима који славе ту славу и кад их питате коју славу славите они одговарају "св. Ђорђе Алимпије" мислећи да је то у ставри једна личност, па кад сам питао бабу да ми то објасни она каже да не зна, и да онако уврељиво каже "да се он тако зове и да су јој тако пренели старији". Што се придева "посни" или "зимски" тиче је зато што он увек пада у посне дане и у зиму. Наравно то је моја претпоставка која је произашла кроз које дугогодишње истраживање ове славе. Када будем и ако будем сазнао нешто ниво о томе, писаћу.

--- Крај цитата ---

Ово је вероватно и најлогичније објашњење те појаве, с обзиром да се тог датума Св. Ђорђе искључиво прославља у календару Руске православне цркве, колико сам имао прилике да видим. Сам празник је такође везан за типично "руски" догађај (освећење цркве Св. Ђорђа у Кијеву).

Шарпланинац:
Moja teorija je da je nasa slava nekad bila Sv Alimpije i da smo
kasnije primili Sv. Djordja od rusa koji su vervatno ubedjivali ljude da se na taj dan slavi i Sv.Djordja pa
odatle naziv Sv Djordje Alimpije. Sad razmisljam da se vratim na staru slavu. Sta je vase mislenje o tome ?

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију