Вјера и култура Срба > Крсне славе

О крсном имену

<< < (2/18) > >>

Селаковић:

--- Цитат: Рамбо Џ. Реџовић  Септембар 07, 2016, 09:32:45 поподне ---Да ли постоје у ЦГ (и шире) племенска предања, да два наводна брата као нпр. Руђо и Бранило (Пива) од самог почетка имају две славе? Или је у питању класично саплеменивање?

--- Крај цитата ---

Постоји, али је са овим о Руђу и Бранилу испреплетано. Наиме, постоји предање код Гаговића из Пиве како су они од једног брата и славе Никољдан, а Петровићи-Бањани од другог и славе Јовањдан (а трећи брат Ђуро прешао у ислам и од њега су Звиздићи-Гацко). Међутим, видели смо да неколицина породица "од Бранила и Руђа" заиста јесу од истог претка (Н1а), док за ово предање Гаговића (које је само једно од неколико предања која имају) не знамо има ли генетског основа - Гаговићу су Н1а, док Петровићи-Бањани нису тестирани (бар не да сам ја успео да сазнам), али ускоро ћемо и то видети.

Wolf Sagash:

--- Цитат: Селаковић  Септембар 07, 2016, 09:51:20 поподне ---Постоји, али је са овим о Руђу и Бранилу испреплетано. Наиме, постоји предање код Гаговића из Пиве како су они од једног брата и славе Никољдан, а Петровићи-Бањани од другог и славе Јовањдан (а трећи брат Ђуро прешао у ислам и од њега су Звиздићи-Гацко). Међутим, видели смо да неколицина породица "од Бранила и Руђа" заиста јесу од истог претка (Н1а), док за ово предање Гаговића (које је само једно од неколико предања која имају) не знамо има ли генетског основа - Гаговићу су Н1а, док Петровићи-Бањани нису тестирани (бар не да сам ја успео да сазнам), али ускоро ћемо и то видети.

--- Крај цитата ---
Постоји и једна средњевјековна повеља из које можемо закључити да Радич и Бељак Санковић прослављају различите светитеље. Један Светог Ђорђа а други Светог Арханђела Михајла.

vojislav.ananic:
Текст о преносу моштију Св. Николе у град Бари у Италији, преузет из јучерашњих "В. новости"  - 18. 12. 2016.

http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/reportaze/aktuelno.293.html:640465-Svetog-Nikolu-cuva-kovceg-od-srpskog-srebra-i-zlata

Ojler:
Да ли је неко упознат постоје ли нека ограничења код избора Крсне славе? Википедија наводи да постоји 78 крсних слава, али претпостављам да се ту мисли на број регистрованих слава а не на неко ограничење. Може ли се дакле било који светитељ славити као Крсна слава? Може ли неко изабрати Светог Николаја Жичког за славу или на пример Свету Пелагију Тарсијску?

Nebo:

--- Цитат: Velibor  Јануар 19, 2017, 11:12:27 пре подне ---Да ли је неко упознат постоје ли нека ограничења код избора Крсне славе?

--- Крај цитата ---

Не постоје.


--- Цитат: Velibor  Јануар 19, 2017, 11:12:27 пре подне ---Може ли неко изабрати Светог Николаја Жичког за славу или на пример Свету Пелагију Тарсијску?

--- Крај цитата ---

Наравно да може.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију