ДНК порекло > Народи и њихова генетика

Татари из Русије

(1/2) > >>

Kor:
Како замишљате Татаре? Косооки азијати са перчином на глави? Ево како изгледа распоред хаплогрупа са татарскоог пројекта на FTDNA:

http://www.familytreedna.com/public/Tatarstan/default.aspx?section=yresults

C        5      3,6%
E1b      8      5,8%
G        5      3,6%
I1      10      7,2%
I2a      6      4,3%
J1       3      2,2%
J2      23     16,5%
L        5      3,6%
N       24     17,3%
O        4      2,9%
Q        7      5,0%
R1a     32     23,0%
R1b      5      3,6%
T1       2      1,4%


Kor:
У тестирању је учествовало и неколико тзв. Кримских Татара (којих још зову и црним Татарима) који су врло мало повећали проценат "азијатских" хаплогрупа.

У односу на руску популацију, видимо да код Татара имамо за скоро половину мање R1a, E1b је практично исти, као што је и N. "Европски" I1 и I2 се налазе у врло сличним постотцима као и код Руса (има чак и један I2a-DinS). Имају знатно повећан проценат J2 (за 10%), Такође видимо да имају по 3,6% хаплогрупра C и L, које нису забележене на руском пројекту. И што је мене изненадило, мањи проценат R1b него што је код Руса!

Дакле, у грубим цртама (ако занемаримо три пута веће присуство J2a као и за половину мање R1a), "бели" Татари се само у нијансама разликују од руске популације. При томе је врло занимлјиво доста велико присуство хаплогрупе I која се у врло малим процентима среће код неевропскиих народа. 11,5% није уопште мали проценат.

Синиша Јерковић:

--- Цитат: Kor  Фебруар 26, 2013, 01:04:11 поподне ---У тестирању је учествовало и неколико тзв. Кримских Татара (којих још зову и црним Татарима) који су врло мало повећали проценат "азијатских" хаплогрупа.

У односу на руску популацију, видимо да код Татара имамо за скоро половину мање R1a, E1b је практично исти, као што је и N. "Европски" I1 и I2 се налазе у врло сличним постотцима као и код Руса (има чак и један I2a-DinS). Имају знатно повећан проценат J2 (за 10%), Такође видимо да имају по 3,6% хаплогрупра C и L, које нису забележене на руском пројекту. И што је мене изненадило, мањи проценат R1b него што је код Руса!

Дакле, у грубим цртама (ако занемаримо три пута веће присуство J2a као и за половину мање R1a), "бели" Татари се само у нијансама разликују од руске популације. При томе је врло занимлјиво доста велико присуство хаплогрупе I која се у врло малим процентима среће код неевропскиих народа. 11,5% није уопште мали проценат.

--- Крај цитата ---

Не знам да ли се сјећаш кад је била прича о Протобугарима да сам спомињао и Татаре око Волге, али и Балкаре на Кавказу. И једна и друга популација има повећано присуство Ј2 хаплогрупе, а обе популације повезују са Протобугарима. Кримски Татари су нешто посве друго, знао сам неке, то су заправо прави Татари. Ови са Волге, у Татарстану се готово уопште не разликују од Руса, руски теннисер Марат Сафин је од ових Татара из Татарстана. Имају и значајно присуство угрофинских уралских народа што се види по повећаном присуству хаплогрупе N.
Нека варијанта хаплогрупе Ј2а би, по мени, реално могла да буде Протобугарска. Питање је само која.

Kor:
Сећам се тога. Ствар је што сам мислио да су Татари много више засићени хаплогрупом R1b. Овако испада да Бугари нису добили део својих R1b преко протобугара. Сада се слажем са тобом и видим да би требало тражити протобугаре понајвише међу J2 и евентуално међу R1a који су Z93+ L342+. То је како се чини преовладавајући кластер код Татара. 

Није ми јасно ово повећано присуство I јер то никако не могу бити изворни Татари већ је реч о "туристима" (стручни назив за залуталог носиоца хаплогрупе :)).

И када си већ споменуо Сафина, видим да је један носилац тог презимена тестиран као R1a.

Александар Невски:
Прво, мислим да овай узорак нѣйе много мѣродаван, с обзиром да йе прилично мали. Постотак Р1а ме уопште не чуди, а не би ме чудио ни да йе знатно већи. Йер Р1а йе прилично широк поям, ту има многобройних грана, и прилично йе чест и у срѣдишњой Азийи, са койима йе очекивано да Татари буду повезани. А сѣтимо се йош и Р1а Арапа, па и Индусъ. Не заборавимо ни у "братской" Р1б лози, Црнце из Камеруна и Чада, Бербере, Турке, и сличне.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију