ДНК порекло > Народи и њихова генетика

БиХ муслимани (генетика)

<< < (53/66) > >>

ak:

--- Цитат: Ojler  Децембар 31, 2021, 12:53:07 пре подне ---А што се ти лепо не вратиш на ону тему о Бошњачком идентитету која је за тебе направљена, па тамо не наставиш ту причу? Управо је и издвојена одавде та дискусија јер се не тиче генетике, чему је ова тема намењена. Нећемо ваљда поново почињати овде исту песму?

--- Крај цитата ---

Ovdje bi shodno bilo napomenuti da se u Bosni za nacionalno ime vise ne koristi Muslimani vec Bosnjaci.... nema smisla forsirati neki inat.

Inace, @Ojler slazem se sa smjernicama da se na drugoj temi prica dalje. Takodje, nadam se da je moja napomena/primjedba na mjestu

filipi:

--- Цитат: ak  Децембар 31, 2021, 08:47:07 поподне ---ejs... pa Mesa i Kusturica su na nivou statisticke greske...

--- Крај цитата ---
Ali su kalibar za milion iz Ze-Do kantona i sire :)

ak:

--- Цитат: filipi  Децембар 31, 2021, 10:32:39 поподне ---Ali su kalibar za milion iz Ze-Do kantona i sire :)

--- Крај цитата ---

...ako ce ti biti lakse... suit yourself

CosicZ:
Са https://www.bosanskehistorije.com/forum/viewtopic.php?f=29&p=153628&sid=e2227ce90d2c0f50f994fe5079282637#p153628 .

Небојша:

--- Цитат: НУки ⚔🦅⚔  Мај 31, 2022, 11:43:08 пре подне ---Извините због скретања са теме, али занимљив је овако висок проценат Дробњака, Бањана и Крича међу муслиманима Босанске Крајине. Ја сам из неког разлога увек мислио да су муслимани са тог простора већином потурчено средњовековно становништво Босанске Крајине и околних области. Пошто сигурно нису само Бањани, Кричи и Дробњаци прелазили на ислам, да ли оваква генетичка слика значи да су они већином пореклом од поисламљеног српског становништва у влашком статусу?

--- Крај цитата ---

Одговорићу на овој теми. За неку озбиљнију паралелу, требали би нам резултати са маркерима (већина је са 23andMe), тј. информација које су тачно подгране присутне. Због природе миграција и икавице, логичније би било да су у генетичкој вези са икавцима из Западне Херцеговине и Средње Босне. Овако уопштено, изгледа да су им генетички ближи крајишки Срби.

Причали смо о томе већ на некој другој теми. Два су могућа разлога за то. Осим струје из икавских крајева, код Муслимана Крајине је било и јачег уплива становништва у влашком статусу из источнијих области. И друга опција, не толико забележена историјски, да је у тим западним крајевима долазило до појединачне исламизације досељеног становништва у влашком статусу. Ова друга опција ми делује изгледније, али то је само једна од теорија.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију