Аутор Тема: Град Зимоња код Босанске Отоке  (Прочитано 2539 пута)

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Град Зимоња код Босанске Отоке
« послато: Фебруар 09, 2017, 08:45:49 пре подне »
Радослав Лопашић у књизи Бихаћ и Бихаћка крајина, Загреб 1890, стр. 243. записао је: "Град Зимоња код Добросела као и црква у Бушевићу, народ каже да су Турци разорили једног дана на Ђурђевдан кад је народ био на збору и неприпремљени за одбрану".

Мене интереује, има ли још каквих писаних података о овоме граду, и повезаности са православним народом у томе времену, као и презименом  Зимоња у овим крајевима.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13130
Одг: Град Зимоња код Бос. Отоке
« Одговор #1 послато: Фебруар 09, 2017, 08:56:37 пре подне »
Радослав Лопашић у књизи Бихаћ и Бихаћка крајина, Загреб 1890, стр. 243. записао је: "Град Зимоња код Добросела као и црква у Бушевићу, народ каже да су Турци разорили једног дана на Ђурђевдан кад је народ био на збору и неприпремљени за одбрану".

Мене интереује, има ли још каквих писаних података о овоме граду, и повезаности са православним народом у томе времену, као и презименом  Зимоња у овим крајевима.

Право је питање ког православног народа и у ком времену? Да ли је уопште било (и колико) православаца у том крају тад??

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Град Зимоња код Бос. Отоке
« Одговор #2 послато: Фебруар 09, 2017, 09:48:11 пре подне »
Право је питање ког православног народа и у ком времену? Да ли је уопште било (и колико) православаца у том крају тад??

С обзиром да је народ прослављао Ђурђевдан, а не Светог Јурја, вероватно да је био православан.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13130
Одг: Град Зимоња код Бос. Отоке
« Одговор #3 послато: Фебруар 09, 2017, 09:55:10 пре подне »
С обзиром да је народ прослављао Ђурђевдан, а не Светог Јурја, вероватно да је био православан.

Да, али је извор: "народ каже". :D Народ свашта каже, посебно у крају где, у време када је прича настала, живе све сами православци и муслимани, а католика је врло мало.

У том крају можемо у то старо време причати само о католицима/Хрватима, евентуално припадницима цркве босанске, па ту можда треба тражити везу са православљем, уколико је уопште било.

Православни народ надире касније у већем броју.

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Град Зимоња код Бос. Отоке
« Одговор #4 послато: Фебруар 09, 2017, 10:01:38 пре подне »
Право је питање ког православног народа и у ком времену? Да ли је уопште било (и колико) православаца у том крају тад??
Пошто је ово родни крај твојих предака, или рецимо твога пранђеда, ево промјенићу питање па ми стручно одговори у коме времену се спомиње град Зимоња, по коме је добио име, који православни народ је долазило на збор за Ђурђевдан, и има ли повезаности са презименом Зимоња у Топуском, Чрномерцу и Јелићки.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13130
Одг: Град Зимоња код Бос. Отоке
« Одговор #5 послато: Фебруар 09, 2017, 10:08:46 пре подне »
Пошто је ово родни крај твојих предака, или рецимо твога пранђеда, ево промјенићу питање па ми стручно одговори у коме времену се спомиње град Зимоња, по коме је добио име, који православни народ је долазило на збор за Ђурђевдан, и има ли повезаности са презименом Зимоња у Топуском, Чрномерцу и Јелићки.

Ја одговорих, не знам колико "стручно", али свакако мислим да није могло бити пуно православаца ту. Та прича о Ђурђевдану је могла настати касније.

Ако причамо о изворима (а једино су они релевантни) у том крају не живе православци тад.

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Град Зимоња код Бос. Отоке
« Одговор #6 послато: Фебруар 09, 2017, 10:13:31 пре подне »
Ја одговорих, не знам колико "стручно", али свакако мислим да није могло бити пуно православаца ту. Та прича о Ђурђевдану је могла настати касније.

Ако причамо о изворима (а једино су они релевантни) у том крају не живе православци тад.
Кад?

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13130
Одг: Град Зимоња код Бос. Отоке
« Одговор #7 послато: Фебруар 09, 2017, 10:19:29 пре подне »
Кад?

Мислио сам да се прича о времену када Турци долазе у те крајеве?

У сваком случају, већ смо причали да слични, или исти топоними (презимена) постоје на простору Крајине, Кордуна и Баније. Конкретно за ове са Баније и Кордуна Петар може рећи колико су стари и да ли се могу довести у вези са овим топонимом крај Бихаћа.

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Град Зимоња код Бос. Отоке
« Одговор #8 послато: Фебруар 09, 2017, 10:35:04 пре подне »
Мислио сам да се прича о времену када Турци долазе у те крајеве?

У сваком случају, већ смо причали да слични, или исти топоними (презимена) постоје на простору Крајине, Кордуна и Баније. Конкретно за ове са Баније и Кордуна Петар може рећи колико су стари и да ли се могу довести у вези са овим топонимом крај Бихаћа.
Хвала Небојша  :D :D :D

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13130
Одг: Град Зимоња код Бос. Отоке
« Одговор #9 послато: Фебруар 09, 2017, 10:42:24 пре подне »
Хвала Небојша  :D :D :D

Нема на чему, Земо. Драго ми је да сам био од "помоћи". :D