Аутор Тема: Фалсификати оправдавају циљ  (Прочитано 78029 пута)

Ван мреже шкрњо

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 323
  • I2>PH908>A5913
Одг: Фалсификати оправдавају циљ
« Одговор #80 послато: Октобар 28, 2015, 05:29:26 поподне »
Небојша,
нигдје нисам рекао да православље представља само измијењене паганске обичаје, већ да су сви више склони ка изворно паганским него изворно хришћанским обичајима. Такође нисам рекао да је динарски тип дошао са сјевера, већ да је настао мијешањем кромањонског и медитеранског (доминантног међу старосједиоцима) антрополошког типа. Ту причу о "динаризацији" преко ноћи можеш причати неком другом.
Видим да се све што се не уклапа у постојеће теорије и гледишта проглашава овдје, као и свуђе друго, за "личне жеље". Онда одох, па вам остављам да газите по истом трагу и пресипате из шупљег у празно.
Свако добро.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13130
Одг: Фалсификати оправдавају циљ
« Одговор #81 послато: Октобар 28, 2015, 05:45:40 поподне »
Небојша,
нигдје нисам рекао да православље представља само измијењене паганске обичаје, већ да су сви више склони ка изворно паганским него изворно хришћанским обичајима.

Овде вероватно има места за озбиљнију дискусију. Може бити да си делом у праву, али звучало је другачије.

Такође нисам рекао да је динарски тип дошао са сјевера, већ да је настао мијешањем кромањонског и медитеранског (доминантног међу старосједиоцима) антрополошког типа.

Медитеранаца са једне, а Алпида, или некада Кромањонца са друге, да. Као што си сам рекао, овај тип не настаје свуда на исти начин и у исто време, али је евидентно да се шири са истока и да су прве динарске лобање нађене код Bell-Beaker-a и кипарских Динараца.

Ту причу о "динаризацији" преко ноћи можеш причати неком другом.

То није моја прича, већ теорија најпознатијег антрополога на планети. Такође, није преко ноћи настала, то смо већ објаснили.

Да су Динарци "дошли" тако касно и да су везани за сеобе Кромањонаца са севера, не би их било тако пуно међу Албанцима (по читавој Албанији) и међу западним Грцима (Епир).


Видим да се све што се не уклапа у постојеће теорије и гледишта проглашава овдје, као и свуђе друго, за "личне жеље". Онда одох, па вам остављам да газите по истом трагу и пресипате из шупљег у празно.
Свако добро.

Сви износе своје ставове, не требаш одлазити, не знам чему такви исхитрени потези? Ти си први изнео више дискутабилних теорија и сви су те саслушали, подржали...

Сети се како си ти "прихватио" размишљања М. Богдановића, који такође има у најмању руку чудне закључке (он иде у једну крајност ти у другу)? Мислим да је незрело љутити се због оваквих ствари.

Праштај ако сам те увредио и још једном те позивам да наставимо са нормалним и конструктивним дискусијама.

Sasa123

  • Гост
Одг: Фалсификати оправдавају циљ
« Одговор #82 послато: Октобар 28, 2015, 05:51:55 поподне »
Цитат
Вредно је поменути да, када су крајем 8. и почетком 9. века Харун ал-Рашид и његов син ал-Мамун у Багдаду основали чувену кућу мудрости, као узор им је послужила Академија у Гундишапуру, одакле потичу и први учењаци који су радили у Кући мудрости.

O veliki Harune al-Rašide i sine Majmune prosvetlite nas svojom "mudrošću". Vi ste se pobrinuli zavhvaljujući "tolerantnom" islamskom politikom da baklja nauke ne ugasne pred mračnim hrišćanima. Hvala vam i "Primi me Posejdone! pljus... :)

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Фалсификати оправдавају циљ
« Одговор #83 послато: Октобар 28, 2015, 07:34:19 поподне »
Карта коју је поставио Амикус, је много интересантнија него што се то у први мах чини. Прво што сам уочио да је на истој најбоље обрађена у смислу топонима тема Далмација. У сјеверном дијелу наведене теме је област назначена као Хрватска (Chrobatia).
Историје средњег вијека сам слушао код уважене проф. др Десанке Којић-Ковачевић, и апсолутно сам сигуран да је она као годину оснивања ове теме означила 821. У међувремену сам наишао на податак да је још 1959. године Јадран Ферлуга сматра  да је иста основана 870. Друга половина 9. вијека је вријеме када Властимировићи успостављају темење прве српске државе. Најзад сам наишао на рад Невена Будака "Бизантијска управа у 19. стољећу", гдје на страници 54. фуснота 6. тврди да је Тибор Живковић аргументовано доказао да је тема Далмација основана између 817. и 821. године.
Теме су биле византијске управне област, нешто као војне крајне, чији је основни циљ био да се штите области Царства Ромеја како на Балкану од Словена, тако и на истоку од Перзије и Арапа.
Уколико би археолози и историчари доказали да је локалитет у Малом Зворнику, који је у новинарском чланку назван тврђава кнеза Часлава (Клонимировића), заиста би то било епохално откриће јер би помјерило центре прве средњовијековне српске државе знатно сјеверније. Уколико је Дестник на планини Цер, што показује карта, тим прије је откриће епохалније, поготово што се за овај град везује и кнез Мутимир, који је владао 50 година прије Часлава.
Још једна веома интересантна ствар на карти. Огромно подручје  од Алпа па до ушћа Саве у Дунав је означено као Alba Serblia, односно Бела Србија.

Карта Amicus-a је више него добра, идеално паше и у ову тему. Обратите пажњу на прочеље, где јасно стоји да је изведена од стране Гијома Де Лила за ново издање DAI у редакцији дубровачког бенедиктинца Анзелма Бандури-а.

http://www.davidrumsey.com/luna/servlet/detail/RUMSEY~8~1~2898~300034:Imperii-Orientalis-et-Circumjacenti
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Kyrios

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 264
  • В защиту науки
Одг: Фалсификати оправдавају циљ
« Одговор #84 послато: Октобар 28, 2015, 07:53:58 поподне »
Ако велика већина Срба, староседелачког порекла по Y-DNA, прихвата ту чињеницу и поштује своје словенско/српско име, треба и ти да поштујеш чињеницу да су твоји преци пагани примили хришћанство, а да их можда нико (замисли) није "малтретирао" због тога.

Само мало више објективности...

Да ли си то хтео да кажеш "велика већина Срба је староседелачког порекла по Y-DNA" или нешто друго? Милион пута смо о томе овде говорили и установили да Срби немају више од 40% староседелачке Y-DNA.

Ван мреже Kyrios

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 264
  • В защиту науки
Одг: Фалсификати оправдавају циљ
« Одговор #85 послато: Октобар 28, 2015, 07:55:11 поподне »
O veliki Harune al-Rašide i sine Majmune prosvetlite nas svojom "mudrošću". Vi ste se pobrinuli zavhvaljujući "tolerantnom" islamskom politikom da baklja nauke ne ugasne pred mračnim hrišćanima. Hvala vam i "Primi me Posejdone! pljus... :)

Ето, потврђује се она стара да је будали џаба говорити, будала је будала...

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13130
Одг: Фалсификати оправдавају циљ
« Одговор #86 послато: Октобар 28, 2015, 07:59:11 поподне »
Да ли си то хтео да кажеш "велика већина Срба је староседелачког порекла по Y-DNA" или нешто друго? Милион пута смо о томе овде говорили и установили да Срби немају више од 40% староседелачке Y-DNA.

Не Кириос, хтедох да кажем да ови што су (по Y-DNA) староседеоци, прихватају то релативно нормално. :) Слажем се да нема више од 40% староседелачке Y-DNA међ Србима.

Ван мреже Kyrios

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 264
  • В защиту науки
Одг: Фалсификати оправдавају циљ
« Одговор #87 послато: Октобар 28, 2015, 08:28:09 поподне »
Не Кириос, хтедох да кажем да ови што су (по Y-DNA) староседеоци, прихватају то релативно нормално. :) Слажем се да нема више од 40% староседелачке Y-DNA међ Србима.

У реду је, тако си то написао да се не види јасно право значење. Али, ја се ипак не бих сложио са тобом да је покрштавање Словена (и јужних и оних других) текло баш тако мирно и добровољно како ти кажеш. Што се Срба тиче, у Паганији су морали то да ураде на силу. Са тобом се слажем да нико не треба да се стиди што су му преци имали неку другу веру, претхришћанску веру (не волим израз "пагани"), нити што су примили хришћанство. Хришћанство изузетно ценим, и поносан сам што сам хришћанин, али не волим када неко злоупотребљава веру да би остварио неке својих ситне, прљаве интересе, а још мање када неко такве велича. То је и разлог што сам ушао у ову дискусију, на моменте врло оштру.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13130
Одг: Фалсификати оправдавају циљ
« Одговор #88 послато: Октобар 28, 2015, 08:38:17 поподне »
У реду је, тако си то написао да се не види јасно право значење. Али, ја се ипак не бих сложио са тобом да је покрштавање Словена (и јужних и оних других) текло баш тако мирно и добровољно како ти кажеш. Што се Срба тиче, у Паганији су морали то да ураде на силу. Са тобом се слажем да нико не треба да се стиди што су му преци имали неку другу веру, претхришћанску веру (не волим израз "пагани"), нити што су примили хришћанство. Хришћанство изузетно ценим, и поносан сам што сам хришћанин, али не волим када неко злоупотребљава веру да би остварио неке својих ситне, прљаве интересе, а још мање када неко такве велича. То је и разлог што сам ушао у ову дискусију, на моменте врло оштру.

Било би лепо да неко изнесе доказе, тј. како је тачно текло покрштавање. Вероватно је у доброј мели било и насилно, што је за очекивати у то време.

Слажем се за израз "пагани", ружно звучи. Хтедох рећи "многобошци", ал излете ми.

Ови са Википедије дају лепу дефиницију:

Христијанизација Словена је био вишевековни процес преласка Словена у хришћанство и напуштања старе словенске вере, што је трајало од 1. века до краја средњег века. Прихватање хришћанства је у почетку углавном текло добровољно али је касније спровођено законском присилом, па и насиљем.

Ту је и занимљива илустрација:

Епископ Абсалон уништава кип словенског бога Световида у Аркони

Ван мреже Kyrios

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 264
  • В защиту науки
Одг: Фалсификати оправдавају циљ
« Одговор #89 послато: Октобар 28, 2015, 09:15:29 поподне »
Ови са Википедије дају лепу дефиницију:

Христијанизација Словена је био вишевековни процес преласка Словена у хришћанство и напуштања старе словенске вере, што је трајало од 1. века до краја средњег века. Прихватање хришћанства је у почетку углавном текло добровољно али је касније спровођено законском присилом, па и насиљем.

Ту је и занимљива илустрација:

Епископ Абсалон уништава кип словенског бога Световида у Аркони

Па слично је било и овде, можда само не тако жестоко. Ево шта о томе каже Википадија:

Неретљанска кнежевина Паганија се такође жестоко опирала хришћанству, видећи га као средство притиска. Византијски цар Василије I Македонац (867-886) успео је да освоји Неретљанске области, а свој поход је користи да би покрстио тамошње Словене пагане. Том приликом су уништени многобожачка светилишта и кумири, осим највећег светилишта посвећеног Световиду. Тај храм је „прочишћен“ односно на његовом месту је подигнута црква посвећена светом Виду
(Св. Витус односно St. Vitus, римокатоличка црква га слави 15. јуна, а православна као Видовдан).
Многи средњовековни српски владари су били у вазалском односу према Византији, што је подразумевало и прихватање хришћанства као службене вере. Крајем 12. века, под Стефаном Немањом, долази до прогона старовераца, богумила и свих других облика хришћанства осим службеног византијског, које је касније међу покрштеним Словенима одомаћено као православље. Међутим, Срби су се и након тога чврсто држали своје старе словенске религије; последњи пагански храм у Србији је уништио Цар Душан у 14. веку.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Фалсификати оправдавају циљ
« Одговор #90 послато: Октобар 28, 2015, 10:25:00 поподне »
Поштеди ме, молим те, разноразних форумских стручњака. Повезивање хаплогрупе и понашања... на ово немам шта да кажем. Сви народи са значајним процентом индоевропске генетике у себи су експанзивни и сколни таквим облицима понашања. Западњаци не држе монопол над тиме. Подсјети ме која је група народа најбројнија у Европи, и која је највећа земља на свијету?

Сви смо ми „форумски стручњаци“, у мањој или већој мери. Ево, ја први. Ни историја ни теологија, а посебно не генетика, ми нису струка, аматер сам. А ти си озбиљнији стручњак у овој причи?
Претпостављам да знаш где могу да се прочитају мишљења о геноцидном карактеру једне ХГ. Експанзионизам је једно, а геноцидност, или боље рећи – склоност ка истребљењу других популација (код геноцида се тражи намера да се уништи другачија популација, а у овом случају намера је прагматичнија – да се очисти терен), нешто друго. Руси су освојили Сибир, али данас у Сибиру преовлађују неруске, азијатске популације, а исто важи и за Кавказ. С друге стране, у Северној Америци данас имаш шачицу Индијанаца по неким забитима. Примени то на народе који су тамо експандирали, и добићеш одговор.
Словени су најбројнији у Европи из неколико разлога: прво, због своје старине у Европи, затим због високог наталитета, и коначно јер је један, и то најбројнији њихов део, на истоку, углавном био поштеђен већих страдања током већег дела историје (до светских ратова у 20. веку), те је могао добро да се умножи. Ако изузмеш Русе, осталих Словена и нема баш тако много у Европи у поређењу с другим групама народа.


Што се тиче "дивљаштва": "дивљачки" начин живота по мени је несумњиво бољи од онога античких цивилизација, или феудалног средњевјековног система, у којем човјек (изузев вишег сталежа) није у ништа бољем положају од стоке. Иронично је то како антички историчари критикују те дивљаке, а овамо славе Цезара који је у галским ратовима побио 1 милион (та цифра је огромна и данас, а замислите колика је била у античка времена!) Гала, већином стараца, жена, дјеце. "Дивљаци" су за античке цивилизације представљали све оне које нису могли да израбљују и који нису хтјели да им се покоре.

Под “дивљачким” сам имао у виду ону негативну, сурову и рушилачку компоненту таквог менталитета. А у осталом се слажем. И мени је много ближи начин живота тако названих варварских народа, него онај антички, а посебно староримски.


Ако из хришћанства (источног и западног) склониш све оно што је паганског поријекла, остаће ти јудаизам. Мислим да је православље (посебно код јужних Словена) сачувало много више паганског него што је то сачувао католизицам и његове касније варијације.
Сви празници који се код нас радо славе, као што су Слава, Бадњи дан/Божић итд. су паганског поријекла. Са друге стране, реци ми колико просјечан Србин пута присуствује литургији годишње? Вјероватно једном или ниједном.

Кад је у питању очување прехришћанског у вери, нисам ја ништа другачије рекао од овог што ти наводиш. Ја сам рекао да су се код западноевропских, римокатоличких народа задржали „ранији (дивљачки) обичаји и навике“, при чему нисам мислио на верске, него на уобичајене животне навике и обичаје. Нпр. расна, национална и верска нетолеранција, експанзионизам, истребљење непријатеља, израбљивање покорених народа, робовласништво, садистичке егзекуције, итсл. Све то је обавијено велом тобожњег хришћанства које је оправдавало и давало легитимитет наведеним облицима поступања.

Термини паганско и незнабожачко нису баш одговарајући. Ти народи су и те како имали представу о Богу (на неки свој начин), па није исправно одређивати их као оне који не знају за Бога. Управо сам и рекао да су Словени примајући хришћанство уобличили ранија веровања која су била сирова у односу на хришћанско из разлога што нису имали блиски додир с Богом какав је био у Израиљу. 


Са друге стране, реци ми колико просјечан Србин пута присуствује литургији годишње? Вјероватно једном или ниједном.

Не знам шта си овим хтео да кажеш. Данашње одсуство црквености није последица нехришћанског карактера код Срба, него последњих стотинак година масонске и комунистичке идеологије којом је духовно сакаћен Србски народ.


Што се тиче извора о прихватању хришћанства, њих имамо мало и на западу и на истоку, јер су хришћански свјештеници били носиоци писмености па су о свему могли да пишу како су хтјели. Завиримо ли у неке од малобројних извора које начинише пагани (нпр. нордијске саге), видјећемо да се хришћанство прихватало уз убијање, пријетње, уцјене, мучења итд.

Тачно, све ово стоји у случају римокатоличке “цркве”, немам шта да додам. Осим да ти поново поставим питање о оном дављењу у Дњепру!?


Парарела између Светог тројства и Триглава, словенски паганизам близак вјери у "правог Бога"... тврдње које сам луд што уопште и коментаришем.

Према црквеном предању, сви народи потичу од три Нојева сина (или више верујеш Дарвину?), па, с обзиром да су Ноје и његови синови имали јасну представу о једном Богу, логично је да то пренесу и на своје потомство. Расељавањем, временским одаљавањем од извора тог знања, те представе се мењају, добијају неке нове облике. Тако стоји и та ствар са Триглавом (наравно, одмах ћу бити окарактерисан као Деретићевац, јер ово што рекох није у складу са ставовима ББ школе).

Али, свакако, ти си изнад оваквих ствари и луд си што их уопште коментаришеш. Јер су Словени настали од мајмуна и нема никакве логике да они имају икакву исправну представу о Богу, а камо ли Једнотројичном, па је Триглав настао тако што су скокнули до Словеније, видели ону фасцинантну планину и, задививши се, решили, по узору на Грке, да је прогласе за словенски Олимп и своје врховно божанство назвали по њеном имену…


Словенски паганизам је у суштини исти као и паганизам било којег другог индоевропског народа (изузев Германа, код којих имамо и староевропске елементе), са практично истим божанствима а различитим именима, тако да ништа нису ближи хришћанству од нпр. балтичких народа, који су се хришћанству одупирали до 14. вијека.

Мислим да је поента твоје приче (и даље) у овом болдираном. Какви црни Словени…
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Фалсификати оправдавају циљ
« Одговор #91 послато: Октобар 28, 2015, 10:30:10 поподне »
Поштовани пријатељи, тема ова рубрике је и даље "Фалсификати оправдавају циљ", сваки коментар у вези њих је дозвољен.
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Kyrios

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 264
  • В защиту науки
Одг: Фалсификати оправдавају циљ
« Одговор #92 послато: Октобар 28, 2015, 10:51:16 поподне »
Поштеди ме, молим те, разноразних форумских стручњака. Повезивање хаплогрупе и понашања... на ово немам шта да кажем. Сви народи са значајним процентом индоевропске генетике у себи су експанзивни и сколни таквим облицима понашања. Западњаци не држе монопол над тиме. Подсјети ме која је група народа најбројнија у Европи, и која је највећа земља на свијету?

Имаш моју подршку у расправи о/са дивљацима, мада ми се чини да је бесмислена. Не бих се сложио са тобом једино када кажеш да су "сви народи са значајним процентом индоевропске генетике у себи су експанзивни и склони таквим облицима понашања", није то везано само за индоевропљане, погледај Монголе, Турке... Склоност таквим облицима понашања потиче из тежње многих људи да владају другима и склоности да примене и најгрубљу силу да би то остварили. Та склоност се не може везати ни за један народ, то су чинили, односно организовали, они на врху, а искуства су се преносила и такав начин понашања се учио. Свима који то већ нису препоручујем да прочитају књигу Ноама Чомског, "Година 501", где он прати један исти шаблон таквог понашања од шпанских конквистадора, преко Холанђана и Енглеза, до САД данас. Чак и у случају шпанских конквистадора ја не бих за све њихове злочине кривио цркву, црква је била само инструмент шпанског краља и његове врхушке, у коју је била укључена и врхушка те цркве, обични верници нису имали ништа са тим.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Фалсификати оправдавају циљ
« Одговор #93 послато: Октобар 29, 2015, 08:03:44 пре подне »
Молим Уредништво да према форумашу који вређа друге форумаше са чијим се мишљењима не слаже, називајући их дивљацима, поступи сходно правилима Форума.
С поштовањем, 
;)
"Наша мука ваља за причешћа"

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Фалсификати оправдавају циљ
« Одговор #94 послато: Октобар 29, 2015, 08:09:38 пре подне »
Молим Уредништво да према форумашу који вређа друге форумаше са чијим се мишљењима не слаже, називајући их дивљацима, поступи сходно правилима Форума.
С поштовањем, 
;)

С обзиром да је вређања било са више страна, независно од тога ко је први почео, сваки сљедећи пост који буде садржавао такву увреду биће обрисан, а члану ће бити онемогућен приступ форуму на 30 дана.

Раније сам замолио да се то више не ради, али слаба вајда...

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Фалсификати оправдавају циљ
« Одговор #95 послато: Октобар 29, 2015, 08:31:43 пре подне »
Ако се прелиста неколико последњих страна ове теме, јасно ће се видети да вређа само један форумаш. Према некима су (оправдано) на Форуму веома брзо примењиване мере и за мање ствари. Али, нема проблема. Што рече Сол, тема су фалсификати. 
"Наша мука ваља за причешћа"

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Фалсификати оправдавају циљ
« Одговор #96 послато: Октобар 29, 2015, 08:37:00 пре подне »
Ако се прелиста неколико последњих страна ове теме, јасно ће се видети да вређа само један форумаш.

Па није баш да је вређао само један, при томе не мислим на тебе.

Ван мреже aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Фалсификати оправдавају циљ
« Одговор #97 послато: Октобар 29, 2015, 09:40:08 пре подне »
Што би се рекло хм, између Бијеле Србије и Бијеле Хрватске је Велика Моравска (Magna Moravia) Наравно данашња Република Македонија је означена као Дарданија, што је са историјске тачке гледишта оправдано.
Посебно ме занима крајњи запад "Серблије". Сада сам се сјетио податка о бјекству Људевита од кнеза Борне 822. године. Нерадо ћу употријебити термин "Посавски" јер је историјски неутемељен. Мање-више сви се слажу да је мјесто бјекства локалитет Срб код Срба у Лици.
Мислим да је Нада Клаић је прва убицирала као мјесто бјекства Срб.Иво Голшатајн је жестоко критикиовао тезу Реље Новаковића да топоним Срб није само тврађава (castel) него да је и околина насељена српским племенима.
Треба ову карту и даље проучавати!

Sasa123

  • Гост
Одг: Фалсификати оправдавају циљ
« Одговор #98 послато: Октобар 29, 2015, 09:51:29 пре подне »
Браћо, нема везе што ме је "Кириос" назвао "будалом", не љутим се на њега, човек вређа Светитеље, заогрнувши то велом "научности", па остаде жив а ко сам ја пред његовом величином. Видим не воли шалу на свој рачун а он се шали са Светињом, па кад га неко упопзори да то неради јер ово није полигон за просипање "ретке памети"која вређа осећања других, он се увреди.

Него, има ли неко на форуму да је читао последњи спис Тибора Живковића „On the baptism of the Serbs and Croats in the time of Basil I (867–886)“и шта мисли о дометима ове научне тезе. Праштајте.

Ван мреже шкрњо

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 323
  • I2>PH908>A5913
Одг: Фалсификати оправдавају циљ
« Одговор #99 послато: Октобар 29, 2015, 03:27:45 поподне »
Знам да се иде далеко ван теме, али кад неко већ жели одговор...
Цитат
Ови са Википедије дају лепу дефиницију:

Христијанизација Словена је био вишевековни процес преласка Словена у хришћанство и напуштања старе словенске вере, што је трајало од 1. века до краја средњег века. Прихватање хришћанства је у почетку углавном текло добровољно али је касније спровођено законском присилом, па и насиљем.
Прихватање хришћанства је у почетку текло добровољно јер су Словени спораднично упознавани са хришћанством путем проповиједи, и наравно одређени појединци међу Словенима примили су хришћанство. Али покрштавање већине десило се под присилом.

За све који мисле да се хришћанство раширених руку прихватало на "цивилизованом истоку"- ево само малог дијела који говори о покрштавању Грка: http://www.rassias.gr/9011.html

Цитат
Сви смо ми „форумски стручњаци“, у мањој или већој мери. Ево, ја први. Ни историја ни теологија, а посебно не генетика, ми нису струка, аматер сам. А ти си озбиљнији стручњак у овој причи?
Сматрам да не требам бити стручњак да бих закључио да У-днк хаплогрупа нема никакву повезаност са понашањем.

Цитат
Не знам шта си овим хтео да кажеш. Данашње одсуство црквености није последица нехришћанског карактера код Срба, него последњих стотинак година масонске и комунистичке идеологије којом је духовно сакаћен Србски народ.
У реду, изоставићу Србе. Већина Европљана, и поред вјековног наметања хришћанства, ни дан данас није практично хришћанска. Само што нас данас нико неће убијати и прогонити ако се са истим не слажемо.
Код Литванаца је и у 17-18. вијеку било забиљежено како се у јавности праве као хришћани, а у својим домовима и даље настављају са обиљежавањем паганских обичаја.

Цитат
Тачно, све ово стоји у случају римокатоличке “цркве”, немам шта да додам. Осим да ти поново поставим питање о оном дављењу у Дњепру!?
Имаш линк горе (са општепознатим историјским чињеницама, па ме срамота што га уопште и постављам) па просуди како су крштавани Грци, које не можеш назвати "западним католичким дивљацима".
Што се тиче дављења у Дњепру, читао сам то давно али не знам гдје. Мало сам претражио по интернету и нашао бар један извор који спомиње исто то (Christopher E. Reyes: "In His Name: Volume IV", Trafford 2014, str. 340)

Цитат
Према црквеном предању, сви народи потичу од три Нојева сина (или више верујеш Дарвину?), па, с обзиром да су Ноје и његови синови имали јасну представу о једном Богу, логично је да то пренесу и на своје потомство. Расељавањем, временским одаљавањем од извора тог знања, те представе се мењају, добијају неке нове облике. Тако стоји и та ствар са Триглавом (наравно, одмах ћу бити окарактерисан као Деретићевац, јер ово што рекох није у складу са ставовима ББ школе).

Али, свакако, ти си изнад оваквих ствари и луд си што их уопште коментаришеш. Јер су Словени настали од мајмуна и нема никакве логике да они имају икакву исправну представу о Богу, а камо ли Једнотројичном, па је Триглав настао тако што су скокнули до Словеније, видели ону фасцинантну планину и, задививши се, решили, по узору на Грке, да је прогласе за словенски Олимп и своје врховно божанство назвали по њеном имену…
Не вјерујем јеврејској "Светој књизи", а још мање вјерујем Дарвину. Што би Сократ рекао, знам да ништа не знам. Не сматрам себе довољно паметним да бих могао дати одговор о постојању живота.

"Сви народи воде поријекло од Нојевих синова"... да није смијешно, било би глупо. Немој ово да схватиш лично...
Као прво, "Свето писмо" уопште не сматрам легитимним што се тога тиче. Као друго, све и да су твоје тврдње (тј. тврдње Библије) тачне, и да су Словени заиста потекли од неког Нојевог сина- у то вријеме Светог тројства није било, тј. по Библији у то вријеме вјеровало се у једног јединственог Бога. Свето тројство је настало тако што је од свих тумачења хришћанства на Никејском сабору Константин узео оно које му се највише свиђело. Да закључим: прије Христа није могло бити ни помена о том тројству, па и све да је Библија тачан извор, пада ти у воду та прича о "вјеровању Словена у правог, једнотројичног бога"...

А сад мало о поријеклу хришћанског Бога.
Јахве (или како год ко тумачио "ЈХВХ") је био бог рата међу прото-хебрејским племенима, и временом је уздигнут на положај "једног јединог бога, творца свега на земљи". Тек тада настају библијске приче, које тврде да је он изабрао Јевреје за свој народ.
Прогласивши се за "божји народ Бога свестворитеља", дали су себи морално оправдање да као изабрани народ "по његовој наредби" кољу, силују и поробе све народе који настањују "обећану земљу". Неки од примјера геноцида:
"И узесмо тада све градове његове, и побисмо људе по свим тим градовима, и жене и децу, не остависмо живог ниједног. Само стоку запленисмо за се и плен што беше по градовима које узесмо. Од Ароира који је на потоку Арнону, и од града који је у долини, па до Галада не беше града који би нам одолео: све то даде нам Господ Бог наш". (Пета Мојсијева, 2:34-36)
"И раскопасмо их као што учинисмо Сиону, цару есевонском, побивши по свим местима и људе и жене и децу." (Пета Мојсијева, 3:6)
"Зато иди и побиј Амалика, и затри као проклето све што год има; не жали га, него побиј и људе и жене и децу и шта је на сиси и волове и овце и камиле и магарце." (Прва Самуилова, 15:3)

Затим хришћани прогласише Јевреје за христоубице, па преузевши на себе дужности "новог Израиља" одоше да опет убијају у име Бога. Слично учинше и муслимани (истријебивши све пагане по Арабији), јер су ислам и хришћанство синови једне исте мајке...

Што се тиче предхришћанског погледа на свијет- као прво мораш схватити да је оно што ти сматраш старом вјером Словена заправо хришћанска интерпретација паганизма.
У предхришћанској религији (називали га паганизам или како год) у Европи богови су били замишљени као митски преци, као персонификације сила природе, као узори на које се требамо угледати, а ријетко на буквалан начин, као што хришћанство схвата свог Бога.

Цитат
Мислим да је поента твоје приче (и даље) у овом болдираном. Какви црни Словени…
Поента ми је била да покажем да се претхришћанска вјеровања Словена ни у којем погледу нису разликовала од вјеровања већине индоевропских народа (па да стога њихово виђење хришћанства није могло бити друкчијe), осим нпр. горенаведених Германа, које изоставих јер за тебе ионако представљају "западне варваре" покрштене од стране других "западних варвара".

Цитат
Сети се како си ти "прихватио" размишљања М. Богдановића, који такође има у најмању руку чудне закључке (он иде у једну крајност ти у другу)? Мислим да је незрело љутити се због оваквих ствари.
Не сјећам се да сам икад прихватио Богдановићеве тврдње.

Цитат
Не бих се сложио са тобом једино када кажеш да су "сви народи са значајним процентом индоевропске генетике у себи су експанзивни и склони таквим облицима понашања", није то везано само за индоевропљане, погледај Монголе, Турке... Склоност таквим облицима понашања потиче из тежње многих људи да владају другима и склоности да примене и најгрубљу силу да би то остварили. Та склоност се не може везати ни за један народ, то су чинили, односно организовали, они на врху, а искуства су се преносила и такав начин понашања се учио.

Слажем се са свиме овдје реченим, но када сам рекао да већином народи са добрим удјелом индоевропске генетике имају експанзионистичке претензије, мислио сам на Европу уопштено, а не на неке шире просторе.