Аутор Тема: Натприродна бића у предању и стварности  (Прочитано 9699 пута)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Натприродна бића у предању и стварности
« Одговор #20 послато: Децембар 20, 2017, 03:32:08 поподне »
Почетком 1676. године крашићки рибари су са луштичке стране, негде око Понте од Весла, на повратку, у само свитање виђели младу нимфу што се весело играла у мору. Трипо Перо и Нико Лазо су покушавали допливати до ње с намером да је ухвате, али их је она без икакве панике вјешто избјегавала. На крају, један ју је љутити рибар ударио каменом и она је нестала у мору. Неколико дана касније, море је на обалу избацило мртво тијело младе нимфе, која је по налогу Драга Францисковића прописно сахрањена у дрвеном ковчегу на локалном гробљу (???). Но, прије тога њено је мртво тијело детаљно прегледано и о томе је сачињен и службени извештај који се налази у власништву породице Францисковић:

Извештај о разгледању морске ђевојке
23-54 1676. година

Горњи је дио тијела морског створења велик као у добро ухрањеног ђетета старог три или четири године, с ненормално развијеним грудима. Коса је дуга, тамна и сјајна, док је кожа бијела, мека и њежна. Доњи је део тјела као у сарделе оли скуше, али без крљушти.

Неколико година касније, на самом улазу у Боку Которску, морнари с британског брода „Кент“ угледали су на стијенама на рту од увале Жањиц чудно морско створење, које је од главе до појаса личило на човека, док је други дио тијела био посут сребрнкастим крљуштима.“
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Натприродна бића у предању и стварности
« Одговор #21 послато: Децембар 20, 2017, 04:20:22 поподне »
Бока изгледа пуна оваквих прича?! :)



Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Натприродна бића у предању и стварности
« Одговор #22 послато: Децембар 20, 2017, 07:57:41 поподне »
Има тога и другде, него нађох лепе налазе о кртољским натприродним бићима у раније наведеној књизи.
Постоје добри записи о натприродним бићима и сусретима с њима у Полимљу.
Биће то следеће, надам се.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Натприродна бића у предању и стварности
« Одговор #23 послато: Децембар 20, 2017, 08:01:53 поподне »
Ко није гледао, препоручујем: сјајан домаћи хорор-филм са сиреном у главној улози - "Мамула":

<a href="https://www.youtube.com/v/yRMywhHo6W8" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/yRMywhHo6W8</a>
« Последња измена: Децембар 20, 2017, 08:11:27 поподне Amicus »
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Натприродна бића у предању и стварности
« Одговор #24 послато: Фебруар 16, 2018, 08:44:50 поподне »
У јучерашњим „Новостима“ објављен је занимљив чланак под насловом: „Тајне наших вампира у бечкој архиви“.

„Након извештаја из села Медвеђа, у ком се тврдило да су вампири убили неке људе испијајући им крв, декретом локалне врховне команде послат сам да темељно испитам случај са осталим доле потписаним официрима и са два медицинска официра.

Овим речима почиње свој обдукциони извештај 26. јануара 1732. године комесар – хирург др Јоханес Фликингер, а као сведоке наводи официра Исака Зигела и Ј. Ф. Баумгертнера, потпуковника Бутнера и Ј. Х. Фон Линдефелса“.

Документ о ексхумацији чији се оригинал чува у бечкој архиви Kriegsarchiv носи име Visium et repеrtum („виђено и откривено“), штампан је у Нирнбергу у часопису „Commercium litererium“ и у листу „Mercure de France“ из Гренобла, а изазвао је револуцију у Хабсбуршкој монархији, али и шире...

« Последња измена: Фебруар 16, 2018, 08:53:21 поподне Nebo »
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Натприродна бића у предању и стварности
« Одговор #25 послато: Фебруар 16, 2018, 08:45:53 поподне »
Радња се дешава у селу Медвеђа код Трстеника, тада на граници аустријске и турске царевине.
Ексхумирано је 17 тела, од којих је за 13 закључено да се налазе у стању „вампиризма“. У 18. веку на старом гробљу у Медвеђи сахрањeни су људи који су 1731. године умрли вероватно од „црног пришта“, што је обичан свет доживљавао као – вампиризам. Мештани су за помоћ обратили аустријском доктору Мартину Гласеру, који се тада налазио у карантинској станици у Параћину.
Гласеров извештај из Медвеђе чува се у Hoffhammerarchiv у Бечу. Он је анализирао тела покојних Милице (60 година) и Стане (20), која су била у нераспаднутом стању, иако су умрле пре више недеља, а које су оптуживане од мештана да су главни преносиоци болести.

Народ је желео да се с вампирима обрачуна на „традиционалан начин“, што доктор Гласер није одобрио.

Комисија која је изишла на лице места, сазнаје од мештана да је пет година раније, 1727. године, четворо људи убијено од стране вампира - за живота хајдука Арнаут-Павла из Старе Србије. Према тврдњама мештана, Павла су ископали после 40 дана и био је читав, а из очију, носа, уста и ушију, цурила му је – свежа крв... Мештани су пoступили по традиционалном рецету: проболи су Павловом лешу срце глоговим коцем и затим му спалили тело.

Након ексхумације 17 тела покојника, за које су мештани Медвеђе тврдили да су вампири, Комисија је утврдила и описала вампирско стање код покојника, од којих су некима остала забележена и имена: Ружа, Јоаникије, Милоје, Станче, Станојка.

Случајем вампиризма из Медвеђе 1731/32. године и случајем Арнаут-Павла неколико година раније, бавили су се оновремени лекари широм Европе. Тим поводом, 1734. године, у Оксфордски речник уврштена је србска реч – вампир, а чак и Бајрон помиње Медвеђу и Арнаут-Павла (Arnold Paul) у једној својој поеми.

Занимљиво је да се брдо код Медвеђе на којем се налазило старо гробље које је предмет ове приче, данас од мештана назива – Вампирлија.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Натприродна бића у предању и стварности
« Одговор #26 послато: Фебруар 16, 2018, 08:46:44 поподне »
За најстарији запис о вампиризму у Србији сматра се онај из јуна 1725. године, објављен од стране аустријског службеника у Србији – Фромбалда. Ради се о случају Петра Благојевића из Кисељева код Великог Градишта.

Међутим, постоје показатељи да је и нешто мало раније од Благојевићевог случаја било забележених случајева вампиризма у Србији. Тако, постоји извештај из априла исте године (1725), у којем се наводи да је крагујевачки оберкапетан Станиша Марковић – Млатишума аустријским властима пријавио два вампирска случаја. Двојица људи, који су умрли пре 2-3 месеца, након смрти и сахране, удавили су 42 особе.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7259
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Натприродна бића у предању и стварности
« Одговор #27 послато: Фебруар 16, 2018, 08:54:16 поподне »
Радња се дешава у селу Медвеђа код Трстеника, тада на граници аустријске и турске царевине.
Ексхумирано је 17 тела, од којих је за 13 закључено да се налазе у стању „вампиризма“. У 18. веку на старом гробљу у Медвеђи сахрањeни су људи који су 1731. године умрли вероватно од „црног пришта“, што је обичан свет доживљавао као – вампиризам. Мештани су за помоћ обратили аустријском доктору Мартину Гласеру, који се тада налазио у карантинској станици у Параћину.
Гласеров извештај из Медвеђе чува се у Hoffhammerarchiv у Бечу. Он је анализирао тела покојних Милице (60 година) и Стане (20), која су била у нераспаднутом стању, иако су умрле пре више недеља, а које су оптуживане од мештана да су главни преносиоци болести.

Народ је желео да се с вампирима обрачуна на „традиционалан начин“, што доктор Гласер није одобрио.

Комисија која је изишла на лице места, сазнаје од мештана да је пет година раније, 1727. године, четворо људи убијено од стране вампира - за живота хајдука Арнаут-Павла из Старе Србије. Према тврдњама мештана, Павла су ископали после 40 дана и био је читав, а из очију, носа, уста и ушију, цурила му је – свежа крв... Мештани су пoступили по традиционалном рецету: проболи су Павловом лешу срце глоговим коцем и затим му спалили тело.

Након ексхумације 17 тела покојника, за које су мештани Медвеђе тврдили да су вампири, Комисија је утврдила и описала вампирско стање код покојника, од којих су некима остала забележена и имена: Ружа, Јоаникије, Милоје, Станче, Станојка.

Случајем вампиризма из Медвеђе 1731/32. године и случајем Арнаут-Павла неколико година раније, бавили су се оновремени лекари широм Европе. Тим поводом, 1734. године, у Оксфордски речник уврштена је србска реч – вампир, а чак и Бајрон помиње Медвеђу и Арнаут-Павла (Arnold Paul) у једној својој поеми.

Занимљиво је да се брдо код Медвеђе на којем се налазило старо гробље које је предмет ове приче, данас од мештана назива – Вампирлија.
То је моје село :) нисам чуо за ово , питаћу оца да ли зна нешто о овоме и за брдо Вампирлију...
« Последња измена: Фебруар 16, 2018, 08:56:36 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Натприродна бића у предању и стварности
« Одговор #28 послато: Фебруар 16, 2018, 08:56:51 поподне »
То је моје село :) нисам чуо за ово , питаћу оца да ли зна нешто о овоме и за брдо Вампирлију...

Тако пише у јучерашњим "Новостима".
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Натприродна бића у предању и стварности
« Одговор #29 послато: Фебруар 16, 2018, 09:02:11 поподне »
Наставник историје из Медвеђе, Иван Нешић, полако почиње да прави бренд од вампиризма у Медвеђи. Врло интересантно, а може бити и јако добро за локални, сеоски туризам.
<a href="https://www.youtube.com/v/r8sk3ot-mAQ" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/r8sk3ot-mAQ</a>
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Натприродна бића у предању и стварности
« Одговор #30 послато: Фебруар 16, 2018, 09:09:49 поподне »
Добра прича, а поткована и документима.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7259
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Натприродна бића у предању и стварности
« Одговор #31 послато: Фебруар 18, 2018, 03:54:57 пре подне »
То је моје село :) нисам чуо за ово , питаћу оца да ли зна нешто о овоме и за брдо Вампирлију...
Питао сам оца у вези ове приче, у смислу да ли се народ у селу плашио натприродних појава и рекао ми је да је било тако. Што се тиче поменутог брда Вампирлија, рекао ми је да постоји, али је зарасло у шипражје. Када би неки мештанин ишао ноћу, поготово правцем према гробљу, носио је крст са собом, па чак и оружје :)  Отац ми је причао , да је као дечак са другарима збијао неслане шале: ноћу,огрнути у бели плашт, правили су заседе код сеоске цркве случајним пролазницима, који када би одједном видели пар приказа у белим чаршавима, само занемели и исколачили очи :) Када је причао те догодовштине свом деди, овај га је упозорио да су људи у том стању спремни и да убију (пошто су неки носили и оружје са собом, иако им то не помаже код вампира :) )  и да то не раде више...Иначе, чуо је за ову причу , да су се сељаци тада жалили аустријским властима по овом питању, али детаље није знао...У сваком случају , прича је занимљива, баш и због тога што је документована
« Последња измена: Фебруар 18, 2018, 03:59:54 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Натприродна бића у предању и стварности
« Одговор #32 послато: Април 12, 2020, 12:25:43 пре подне »
Келти сви и свуда :) - Vampires: the Celtic Connection

https://www.heraldscotland.com/news/12768085.vampires-the-celtic-connection/
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже НикПав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 513
  • Y: E-BY148067 Никољдан Y (M): E-FT61303 Јовањдан
Одг: Натприродна бића у предању и стварности
« Одговор #33 послато: Март 12, 2021, 03:00:39 пре подне »
Док сам у Крушевици срео врло мало прича о натприродним бићима, доле на југу сам их срео доста и углавном се тичу омаја, бића које те узјашу у глуво доба ноћи и јашу те до јутра, док ти следиш њихову путању и ујутру се пробудиш у неком шибљу далеко од куће.
Још један обичај који ми је тетка причала, то је и она радила кад је остала удовица. Ноћ после сахране идеш на гроб покојника и обиђеш око гроба црвеним концем, да се свеж покојник не повампири.
Деда из Бучумета ми је причао о уклетом потоку Абарчуги, где су волови ако окасниш увек застајали и нису хтели да крену. Они су једном ишли са славе негде из Слишана или Бачевине и окаснили, волови су застали на газу преко Абарчуге, а чули су и глас који дозива мог прадеду Јована. Прадеда им је рекао да натуку капице преко чела, да се не види крст који свештеник нацрта при крштењу на челу, помолио се Богу и волови су кренули.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7259
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Натприродна бића у предању и стварности
« Одговор #34 послато: Март 12, 2021, 03:12:08 пре подне »
Док сам у Крушевици срео врло мало прича о натприродним бићима, доле на југу сам их срео доста и углавном се тичу омаја, бића које те узјашу у глуво доба ноћи и јашу те до јутра, док ти следиш њихову путању и ујутру се пробудиш у неком шибљу далеко од куће.
Још један обичај који ми је тетка причала, то је и она радила кад је остала удовица. Ноћ после сахране идеш на гроб покојника и обиђеш око гроба црвеним концем, да се свеж покојник не повампири.
Деда из Бучумета ми је причао о уклетом потоку Абарчуги, где су волови ако окасниш увек застајали и нису хтели да крену. Они су једном ишли са славе негде из Слишана или Бачевине и окаснили, волови су застали на газу преко Абарчуге, а чули су и глас који дозива мог прадеду Јована. Прадеда им је рекао да натуку капице преко чела, да се не види крст који свештеник нацрта при крштењу на челу, помолио се Богу и волови су кренули.
Лако је из урбане средине то тумачити, али нек проба неко од оних који негирају те појаве да прође тим путевима :) Ја сам исто слушао приче из мог села, где је ноћу незгодно пролазити преко јаруге...било је прича о вилама , па кад узјаше и гони оног који се опио  :-X...И данас људи у селу верују у такве ствари, један познаник из Чумића ми је причао да када је био ђак, често се враћао из школе једном пречицом, која иде кроз шуму...када се растао са другарима, наставио је сам, и видео је једну прилику како иде према њему (била је зима, већ је пао мрак)...када је дошао до њега, рекао му је "добро вече" (у селу се увек јавља и непознанику и он одговара поздравом), али ова "прилика" којој није видео лице, само је прошла поред њега без речи...најежио сам се кад ми је причао  ;D
« Последња измена: Март 12, 2021, 03:16:03 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже НикПав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 513
  • Y: E-BY148067 Никољдан Y (M): E-FT61303 Јовањдан
Одг: Натприродна бића у предању и стварности
« Одговор #35 послато: Март 12, 2021, 03:16:08 пре подне »
Лако је из урбане средине то тумачити, али нек проба неко од оних који негирају те појаве да прође тим путевима :) Ја сам исто слушао приче из мог села, где је ноћу незгодно пролазити преко јаруге...било је прича о вилама , па кад узјаше и гони оног који се опио  :-X...И данас људи у селу верују у такве ствари, један познаник из Чумића ми је причао да када је био ђак, често се враћао из школе једном пречицом, која иде кроз шуму...када се растао са другарима, наставио је сам, и видео је једну прилику како иде према њему (била је зима, већ је пао мрак)...када је дошао до њега, рекао му је "добро вече", али ова прилика којој није видео лице, само је прошла поред њега без речи...најежио сам се кад ми је причао  ;D

Душане и сам сам са браћом јурио омаје по путу за Чукљеник, нисмо их ухватили али је било језиво, пошто је поред потока била нека сумаглица и необично хладно  ;D Имам пуно поштовање за такве приче, не оспоравам их, чак их сматрам делом породичног наслеђа, памтим и записујем.
Имам другара пореклом из Чумића и он ми је причао нешто слично, да је видео "жену у белом"  :)
« Последња измена: Март 12, 2021, 03:24:24 пре подне НикПав »

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: Натприродна бића у предању и стварности
« Одговор #36 послато: Март 12, 2021, 05:42:00 пре подне »
Овде у селу Сакуле у Банату постоји предање да је некада давно стајала кула, а господар те куле био је проклет, па је иза поноћи без главе јахао вепра около те куле.

Кулу су наводно срушили да се изборе са том авети, али и даље се дешава да се кула појави када је густа магла.
Догодине у Холштајну!

На мрежи Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Натприродна бића у предању и стварности
« Одговор #37 послато: Март 12, 2021, 08:47:01 пре подне »
Овде у селу Сакуле у Банату постоји предање да је некада давно стајала кула, а господар те куле био је проклет, па је иза поноћи без главе јахао вепра около те куле.

Кулу су наводно срушили да се изборе са том авети, али и даље се дешава да се кула појави када је густа магла.
Ај за кулу и ђене ђене али неће ваљати ако се вепар појави и још у магли, језиво🙂

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: Натприродна бића у предању и стварности
« Одговор #38 послато: Март 12, 2021, 08:52:33 пре подне »
Ај за кулу и ђене ђене али неће ваљати ако се вепар појави и још у магли, језиво🙂
Коњаник без главе јаше вепра...  :o
Догодине у Холштајну!

На мрежи Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Натприродна бића у предању и стварности
« Одговор #39 послато: Март 12, 2021, 09:01:39 пре подне »
Коњаник без главе јаше вепра...  :o
То је заправо "вепраник"...