Аутор Тема: Крајишки Срби (Y-DNA)  (Прочитано 113876 пута)

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #140 послато: Мај 14, 2017, 06:23:42 поподне »
Треба имати на уму да је N2 P189.2 до сада пронађен само код тестираних појединаца у Европи (или европског порекла у Америци). До сада немамо ниједног P189.2 из Азије, па иако је привлачно и донекле логично да размишљамо да су они дошли из тог правца, питање је када се то десило? Временски распон је заиста велики, од средњег века па до дубоке праисторије. Оно што је несумњиво је да није пронађен ни код једног туркијског, монголског, тунгуског или угрофинског народа, а по некој логици ствари би већ требало да је лоциран тамо, ако прихватимо да P189.2 потичу од азијатских народа досељених у Европу током Сеобе народа или средњег века; међутим, као што видимо, то није случај. С друге стране, Y6503 рођаци од P189.2 су пронађени само као археогенетски налази из Мађарске (10-9. век п.н.е.) и можда Афонтове Горе код Краснојарска у централном Сибиру; ово само говори да је надграна од P189.2, Y6503, била чешћа у то време (касно бронзано-рано гвоздено доба) у евроазијској степи него што је то данас (јер је данас тамо уопште нема); логички гледано, самим тим је реалније да је P189.2 у Европу дошла током "процвата" њене надгране у том периоду, као једна од хаплогрупа загонетних Кимераца, али ни ово није најсигурнија констатација (као и много ствари у вези са загонетном N2). Лично мислим да је због њеног данашњег распореда (потпуно европска, нимало азијска) вероватнији други (кимерски) сценарио од првог (средњовековни Азијати); потпуна непознаница остаје, наравно, како и када је P189.2 завршио у Пиви и Бањанима и да ли се целокупни балкански P189.2 може везати само за Пиву и Бањане.

Скренуо бих пажњу на хаплогрупу H, коју већина одмах везује за Индију (због хаплогрупе H1), међутим обично се заборавља њена врло ретка, али током неолита прилично раширена грана H2, која нема никакве везе са Индијом (њени припадници никада нису ни дошли до ње), већ само са Блиским Истоком и неолитским становништвом Старе Европе; треба имати у виду ову хаплогрупу и када се прича о N2 и њеној подграни P189.2, у смислу њене реткости као и веће раширености у прошлости, али и тога да она можда нема никакве везе са историјским кретањима хаплогрупе N1. Према Yfull-у, N1 и N2 су се раздвојиле пре 22 100 година, док су се H1 и H2 раздвојиле пре чак 47 100 година.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #141 послато: Мај 14, 2017, 06:32:17 поподне »
Познајем Груборе из северне Далмације који славе Ђурђевдан.  yhttps://youtu.be/ZkcBXQWARao?t=9s

Има Грубора наравно у Северној Далмацији, то је углавном исто становништво. Кажем само да је овај тестирани R1a родом из Босанске Крајине, па га ту евентуално и треба рачунати.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #142 послато: Мај 14, 2017, 06:42:23 поподне »
Има Грубора наравно у Северној Далмацији, то је углавном исто становништво. Кажем само да је овај тестирани R1a родом из Босанске Крајине, па га ту евентуално и треба рачунати.
У Дрвару и околини има доста досељеника из северне Далмације, који су се тамо углавном доселили у периоду од Аустро-Угарске окупације БиХ до Другог Светског Рата, а неки чак и после рата.

Познајем једног човека који је родом из Дрвара, а презива се Родић, он каже да је његов деда дошао у Дрвар из Плавна између два рата.

https://sr.wikipedia.org/sr/Плавно#.D0.9F.D1.80.D0.B5.D0.B7.D0.B8.D0.BC.D0.B5.D0.BD.D0.B0

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #143 послато: Мај 14, 2017, 08:29:02 поподне »
У Дрвару и околини има доста досељеника из северне Далмације, који су се тамо углавном доселили у периоду од Аустро-Угарске окупације БиХ до Другог Светског Рата, а неки чак и после рата.

Познајем једног човека који је родом из Дрвара, а презива се Родић, он каже да је његов деда дошао у Дрвар из Плавна између два рата.

https://sr.wikipedia.org/sr/Плавно#.D0.9F.D1.80.D0.B5.D0.B7.D0.B8.D0.BC.D0.B5.D0.BD.D0.B0

То су углавном старији досељеници. 18., 19. век. Конкретно за ове Груборе из Петровца се каже следеће:

"Грубор - седам кућа. Славе Ђурђевдан. Доселили за турске владе из Лике. Због тога их назваше Кавурници. Друге називљу Шелед,јер им је у деда коло шеледало, па им дадоше тај надимак."

Поента је да га треба рачунати у Бос. Крајину, не у Северну Далмацију. Ионако је већина тестираних Крајишника одатле пореклом.

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #144 послато: Мај 14, 2017, 08:33:00 поподне »
Новоизабрани декан Економског факултета (Универзитета Нови Сад) је вероватно од тих Грубора.
Линк:
http://www.ef.uns.ac.rs/beta/ofakultetu/osnovnipodaci/kadrovi/grubor-aleksandar.htm

Ван мреже Rimidalv

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 523
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #145 послато: Мај 14, 2017, 08:44:20 поподне »
Ја сам на једној теми помињао Вјештице из околине Дрвара који су се раније презивали Грубор. Такође славе Ђурђевдан.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #146 послато: Мај 14, 2017, 08:46:40 поподне »
Има једна занимљивост у вези крајишких Грубора, који се зову још и Грубише. Један огранак Карана/Карановића из Баштре, каже да им је старије презиме било Грубиша и да су дошли са Змијања. И Карани, као и Грубише, славе Ђурђевдан.

Ми у днк пројекту већ имамо ове крајишке Каране, али они припадају хаплогрупи I1 (P109). Или је било још неких Грубиша, или предање ових Карана из Баштре није тачно, или је и код овог великог крајишког рода било више хаплогрупа.

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1100
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #147 послато: Мај 14, 2017, 09:43:12 поподне »
Треба узети у обзир да је у тим крајевима и узорак најмањи. Вероватно ће се слика временом искристалисати и мало приближити неком сpпском просеку.

Нпр. на Банији имамо тренутно 27 резултата. На I2a одлази 11, тј. 40.7%. Да ће генетска слика Баније бити занимљива показује и висок проценат J2b. 4 од 27, односно чак 14.8%. ;)
Ne bih se slozio. Do sada se pokazalo da sam bio  pravu, treba ocekivati neki zaadno evropski hpl, uglavnom bice izrazena dominacija slovenskih I2a I R1a ovo ostalo ce se podeliti na ove manjinske haplogrupe.Treba uzeti u obzir da su najbrojnija prezimena I rodovi vec testirani ovde I oni su ili I2a ili R1a .

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #148 послато: Мај 14, 2017, 09:48:13 поподне »
Ne bih se slozio. Do sada se pokazalo da sam bio  pravu, treba ocekivati neki zaadno evropski hpl, uglavnom bice izrazena dominacija slovenskih I2a I R1a ovo ostalo ce se podeliti na ove manjinske haplogrupe.Treba uzeti u obzir da su najbrojnija prezimena I rodovi vec testirani ovde I oni su ili I2a ili R1a .

Па и није баш. Банија нема ни 30 тестираних, а Кордун има 10-ак. Иначе по Крајини баш има пуно великих родова који нису I2a. Могуће да ће на Банији ова хг бити нешто изнад просека, али не превише. Ако је на узорку од 27 око 40%, на већем узорку може само пасти. R1a је и сада у оквиру неког просека.

Не знам о каквим западно-еврпским хг причаш. Очекивано је да ће се појавити и E-V13, G2a, N1a, I1, док је J2b већ сада прилично јача на Банији, са преко 10%.


Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1100
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #149 послато: Мај 14, 2017, 09:54:50 поподне »
Па и није баш. Банија нема ни 30 тестираних, а Кордун има 10-ак. Иначе по Крајини баш има пуно великих родова који нису I2a. Могуће да ће на Банији ова хг бити нешто изнад просека, али не превише. Ако је на узорку од 27 око 40%, на већем узорку може само пасти. R1a је и сада у оквиру неког просека.

Не знам о каквим западно-еврпским хг причаш. Очекивано је да ће се појавити и E-V13, G2a, N1a, I1, док је J2b већ сада прилично јача на Банији, са преко 10%.
mislim da se mogu ovekivati neke germanske haplogrupe. Ja nisam govorio za celu krajinu vec za rodove koji su dominanti na Baniji I Kordunu . Ovo je predvidjanje sto radimo I ja I ti , mislim da ce neki buduci rezultati dati tacan odgovor;)

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #150 послато: Мај 14, 2017, 09:57:56 поподне »
Изгледа да су Кордун/Банија и северна Далмација српске области са највишим процентом I хаплогрупе.

Кад се избаце Грубори и убаце Дупори, у статистици за северну Далмацију и даље има 36% I2a и 14% I1, значи укупно 50% I хаплогрупе.

Кордун и Банија имају 48,7% I2a и 2,6% I1, што значи да I хаплогрупе има 51,3%.

Мислим да источна Херцеговина не може да догура до 50%  I2a + I1.

За Кордун и Банију не знам, али мислим да ће I2a, а можда чак и I1 у северној Далмацији још порасти, зато што знам неколико родова из северне Далмације за које је готово извесно да су I2a, а који нису урачунати у статистику зато што су њихови презимењаци са којима имају заједничку славу испали I2a, али у Лици и Босанској Крајини.
« Последња измена: Мај 14, 2017, 10:01:32 поподне Свевлад »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #151 послато: Мај 14, 2017, 10:02:18 поподне »
mislim da se mogu ovekivati neke germanske haplogrupe. Ja nisam govorio za celu krajinu vec za rodove koji su dominanti na Baniji I Kordunu . Ovo je predvidjanje sto radimo I ja I ti , mislim da ce neki buduci rezultati dati tacan odgovor;)

За неко давање процене потребно је пре свега информисати се о генетској слици Крајине до сада. О томе има пуно на овој теми, па нема потребе причати напамет.

Не треба тек тако помињати "западноевропске" хг и абнормалан проценат хг I2a код Срба са Баније и Кордуна. Ово становништво је свакако у доброј мери повезано са оним у Лици, Босанској Крајини и Северној Далмацији. Хаплогрупа I2a се у тим крајевима креће 27-36%, па стога мислим да на Банији не може бити нешто пуно изнад горње границе (у овом случају 36%, Северна Далмација).


Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #152 послато: Мај 14, 2017, 10:04:52 поподне »
Изгледа да су Кордун/Банија и северна Далмација српске области са највишим процентом I хаплогрупе.

Кад се избаце Грубори и убаце Дупори, у статистици за северну Далмацију и даље има 36% I2a и 14% I1, значи укупно 50% I хаплогрупе.

Кордун и Банија имају 48,7% I2a и 2,6% I1, што значи да I хаплогрупе има 51,3%.

Мислим да источна Херцеговина не може да догура до 50%  I2a + I1.

За Кордун и Банију не знам, али мислим да ће I2a, а можда чак и I1 у северној Далмацији још порасти, зато што знам неколико родова из северне Далмације за које је готово извесно да су I2a, а који нису урачунати у статистику зато што су њихови презимењаци са којима имају заједничку славу испали I2a, али у Лици и Босанској Крајини.

Баш пишемо о томе. Искрено, мислим да ће Северна Далмација бити област са највише I2a у Крајини. Због положаја и миграција пре свега. Банија може имати јаку I2a струју мало и због старијих исељеника из унутрашњости Босне. Мада за очекивати је онда и прилично R1a тамо, што није случај са Северном Далмацијом.

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1100
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #153 послато: Мај 14, 2017, 10:14:16 поподне »
Изгледа да су Кордун/Банија и северна Далмација српске области са највишим процентом I хаплогрупе.

Кад се избаце Грубори и убаце Дупори, у статистици за северну Далмацију и даље има 36% I2a и 14% I1, значи укупно 50% I хаплогрупе.

Кордун и Банија имају 48,7% I2a и 2,6% I1, што значи да I хаплогрупе има 51,3%.

Мислим да источна Херцеговина не може да догура до 50%  I2a + I1.

За Кордун и Банију не знам, али мислим да ће I2a, а можда чак и I1 у северној Далмацији још порасти, зато што знам неколико родова из северне Далмације за које је готово извесно да су I2a, а који нису урачунати у статистику зато што су њихови презимењаци са којима имају заједничку славу испали I2a, али у Лици и Босанској Крајини.
pa isti slucaj je I sa Banijom I Kordunom . Znaju se ubedljivo najbrojniji rodovi I svi su ili I2a ili R1a . Ne razumem zasto je to toliko cudno. Elem sasvim je normalno da u primorju ,cak I celoj dalmaciji ima nesto vise starobalkanskih hapl, nego napr. Na Baniji I Kordunu.

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1100
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #154 послато: Мај 14, 2017, 10:18:32 поподне »
Баш пишемо о томе. Искрено, мислим да ће Северна Далмација бити област са највише I2a у Крајини. Због положаја и миграција пре свега. Банија може имати јаку I2a струју мало и због старијих исељеника из унутрашњости Босне. Мада за очекивати је онда и прилично R1a тамо, што није случај са Северном Далмацијом.
koja J2b je pronadjena kod Srba ? Znam da ona koja se nalazi kod Arbanasa ima odredjene posebne vrednosti u odnosu na "srpsku" "grcku" itd..

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #155 послато: Мај 14, 2017, 10:26:15 поподне »
pa isti slucaj je I sa Banijom I Kordunom . Znaju se ubedljivo najbrojniji rodovi I svi su ili I2a ili R1a . Ne razumem zasto je to toliko cudno. Elem sasvim je normalno da u primorju ,cak I celoj dalmaciji ima nesto vise starobalkanskih hapl, nego napr. Na Baniji I Kordunu.

Није чудно, али би било чудно уколико би се генетска слика нешто драстично разликовала од остале Крајине. Већ сада, на овом малом узорку, видимо да неће бити тако.

Није то баш права логика. Нпр. у западној Херцеговини је код нас најјача та словенска комбинација Y-днк, а то је све тај потез близу Далмацији. Ако се не варам, преко 75% комбинације I2a/R1a. Сасвим сигурно на Банији неће бити толико, то је ваљда јасно већ сада.

koja J2b je pronadjena kod Srba ? Znam da ona koja se nalazi kod Arbanasa ima odredjene posebne vrednosti u odnosu na "srpsku" "grcku" itd..

Не знам зашто је ово битно, причамо о заступљености у појединим српским крајевима. Па и E-V13 се у великом броју налази међу Грцима и Албанцима, али је има и код Срба, често и до 20% у неким крајевима (у ЦГ и више).

Конкретно ова "крајишка" J2b нема превише везе са југом Балкана, али то није битно за ову причу.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #156 послато: Мај 14, 2017, 10:26:22 поподне »
Баш пишемо о томе. Искрено, мислим да ће Северна Далмација бити област са највише I2a у Крајини. Због положаја и миграција пре свега. Банија може имати јаку I2a струју мало и због старијих исељеника из унутрашњости Босне. Мада за очекивати је онда и прилично R1a тамо, што није случај са Северном Далмацијом.
Мислим да ће на Кордуну и Банији I2a ипак опасти, ових 48,7% или неки сличан проценат сам очекивао у источној Херцеговини, али изгледа да од тога неће бити ништа.

У северној Далмацији I2a лако може да досегне 40%, зато што у северној Далмацији, конкретно у Плавну код Книна има Опачића, Родића, Грмуша, у Пађенима код Книна је било Самарџија, а у Промини је било Покрајаца.
Опачићи, Грмуше и Родићи из Плавна славе исту славу као и њихови презимењаци из Лике и Босанске Крајине који су I2a.
Самарџије су такође I2a, a мислим да сам нашао податак да су Покрајци I2a, али није упсано као ни за Самарџије одакле су.
Ђумића има исто у Плавну код Книна, а Ђумићи из Плавна славе исту славу као и Ђумићи из Лике који су испали I1.

У Плавну имамо Бурсаће који су R1a, имамо потенцијалне I2a, а то су - Родићи, Новаковићи, Грмуше, Опачићи, а највероватније и Ђурићи, онда имамо Груборе који су потенцијално R1a и Ђумиће потенцијално I1.  https://sr.wikipedia.org/wiki/Плавно#.D0.9F.D1.80.D0.B5.D0.B7.D0.B8.D0.BC.D0.B5.D0.BD.D0.B0
Има један тестирани Ђурић из Книна који је I2a, али не знам да ли је из Плавна, пошто их има на више места у околини Книна, а није стављена крсна слава.  www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=1193.60

У Голубићу код Книна постоји презиме Злојутро, они би лако могли бити R1a.


« Последња измена: Мај 14, 2017, 10:33:03 поподне Свевлад »

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1100
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #157 послато: Мај 15, 2017, 08:06:42 поподне »
Није чудно, али би било чудно уколико би се генетска слика нешто драстично разликовала од остале Крајине. Већ сада, на овом малом узорку, видимо да неће бити тако.

Није то баш права логика. Нпр. у западној Херцеговини је код нас најјача та словенска комбинација Y-днк, а то је све тај потез близу Далмацији. Ако се не варам, преко 75% комбинације I2a/R1a. Сасвим сигурно на Банији неће бити толико, то је ваљда јасно већ сада.

Не знам зашто је ово битно, причамо о заступљености у појединим српским крајевима. Па и E-V13 се у великом броју налази међу Грцима и Албанцима, али је има и код Срба, често и до 20% у неким крајевима (у ЦГ и више).

Конкретно ова "крајишка" J2b нема превише везе са југом Балкана, али то није битно за ову причу.
ja ocekjem preko 50% slovenske kombinacije na Baniji I Kordunu. Ima niz prezimena koja nisu testirana, medjutim javljaju se u drugim krajevima sa istom slavom I sve odreda su I2a ili R1a.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #158 послато: Мај 16, 2017, 11:52:24 пре подне »
pa to sam I sam rekao . Ti si rekao da su po toj logici sumadinci jednako bliski rumunima itd..to je ono sto je izazvalo komentar. Pa ni ovo nije neka mudrost predpostaviti matematicki da su karadjordjevici (pod uslovom da su sloveni) verovatnije priadnici one brojnije grupe. To nisu tvrdnje nego pretostavke. Sto se tice Banije/Korduna ja imam pravo na svoje misljenje koje je za sada priblizno trenutnom stanju, ni tu ne vidim u cemu je problem, kad je bilo 10 testiranih isto smo o ovome pricali, sad ima 39 I opet isto... neka bude I hiljadu daj boze . Niti sam sovinista, niti brojim krvna zrnca, delim Srbe ili slicno. Imam jasan prosrpski stav , nigde nisam ni tvrdio da sam strucnjak na kraju krajeva. Ako je ovo samo eksperte onda je trebalo da pise da mi ostali zadrzimo svoje "botovsko " misljenje za sebe .

Да, али рећи да је I2a зато што води порекло од неке словенске породице? По тој логици на Банији и Кордуну постоји 101% I2a, зато што велика већина тамо има словенска имена и презимена - значи I2a сигурно. На то сам мислио кад сам рекао "ботовско". Коментарисати треба наравно, али конкретно када се прича о генетици потребно је најпре информисати се колико-толико.

Ни сам нисам нешто претерано упућен у све то, а и генетика је млада наука која се из дана у дан развија све више, па смо у том смислу сви почетници. Ипак, није лоше информисати се бар око овог основног. Заступљеност појединих хаплогрупа код Срба, присуство одређених подграна у појединим српским крајевима и сл.


Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #159 послато: Мај 16, 2017, 12:04:21 поподне »
Ima li preciznijih podataka odakle je Borojevic sa Banije sto je ubelezen kao R1a ? Borojevici su mozda I najbrojnije prezime na Baniji pa stoga pitam. Kod njih gotovo sigurno sveukupno gledano ce preovladati I2a ili R1a na moje iznenadjenje (r1a) bio sam ubedjen da 99% I2a srodni ovim Cetinjskim I Niksickim (verovatno deo I Jeste) .

Нема детаљних информација. Име је српско а за порекло пише Хрватска, па сам га "на своју руку" (зато је ту и упитник) ставио у Банију, пошто су тамо Боројевићи прилично бројни.

Генерално мислим да ове резултате са 23andMe треба држати по страни. Често није сигурно одакле је тестирани, чак ни којој хг припада и сл. Одрадићу мапу ових дана за Банију и Кордун, слично као и за Бос. Крајину, на основу резултата из СДП.

Код Боројевића R1a може бити интересантно то што се ово презиме помиње међу крајишким родом Бига-Дрљача. Имамо тестиране Биге из Лике и они припадају хаплогрупи R1a Z280>Z92.

Неко скоро рече да и Дрљаче имају предање да су се звали Боројевићи раније, што се уклапа у ову причу.