Порекло становништва > Србија

Јешићи

(1/2) > >>

Iєшɑ Влɑчɑнин:
Porodično predanje moje porodice, koje je znao između ostalih i deda Dragić (1921-1993), pomenuti o istom kaže ,,Moj otac beše Živojin (1869-1945), njegov otac, a moj deda - Dimitrije (1838-1904), a pradeda - Ješa, po kojim nosimo prezime.''. Izučavajući svoje poreklo, ustanovio sam, da predak Ješa beše Ješa Teodorov Smiljanić (rođen 1797. - umro sredinom 19. veka), koji je u tefterima bio upisivan i kao Ješa Teodorović i na jednom mestu kao Ješa Petrović. Nije teško zaključiti, da je prezime Teodorović bilo po njegovom ocu, koji je upisan u jednom tefteru kao Teša Smiljanić. Prezimena Smiljanić i Petrović su najverovatnije po Tešinim roditeljima. U Vlakči je u prvoj polovini 19. veka živeo i Ješa Pavlov Simeunović (1797-1832), ali on je, prema haračkom tefteru iz 1832. godine, umro iste godine, te svakako nije mogao biti otac Ješić Novaka (1833-1905), Dimitrija (1838-1904) i Bosiljke (rođ. 1847.).  Taj Ješa (Simeunović) se ranije prezivao Aćić. Majka Ješić Novaka, Dimitrija i Bosiljke se zvala Milina.

Pošto Vlakča nema matične knjige starije od 1880.-ih godina, mene ovde sad zanima, ima li negde kakvih popisa stanovništva iz perioda od 1845. do 1884. godine? Znam da ima iz 1863. i 1884. god., ali da li ima i iz nekih drugih godina? Hteo bih da saznam godine smrti Ješe i Miline.

Pisao sam na ovoj stranici, ali bez uspeha.
Pomoć mi je ponudio izvesni Pavlaš, ali ništa od toga.

https://www.poreklo.rs/2013/01/13/digitalizovana-knjiga-popis-stanovni%C5%A1tva-i-imovine-u-srbiji-1834-godine/

Антонин:
Не постоје пописи за тај период. Чак је и попис за 1884. тако мало сачуван, да је неупотребљив. Једина ти је шанса да пробаш са архивом на слепо - архив Шумадије нпр - па да видиш да ли се СЛУЧАЈНО негде не помињу.
Једини подаци које имамо за тај период имамо сачувани као попис су на сточном попису из 1859/60. За село Влакчу помињу се следећа презимена: Обрадовић Милојевић Симић Милосављевић Радојевић Јовановић Јовичић Васиљковић? Миловановић Ђорђевић Борисављевић Герасимовић Павловић Ћирић Андријић Радовановић Јеремић Симеуновић Арсенијевић Николић Недељковић Првуловић Аврамовић Петровић Новаковић Лопић? Кузмановић Ђурђевић Марковић Ђорђевић Тадијић Аџић Радивојевић Вучковић Илијић Тошић Јаковљевић Раденковић Драгутиновић Марковић Максимовић Станић и две удовице: Мара и Јована. Не знам да ли ти то нешто значи?

Iєшɑ Влɑчɑнин:
Za baka Milinu znam da je bila živa 1863. god. i da je upisana u poreski popis iz te godine. Upisana je kao mati Milina. Tada je već bila udovica, a porodica se već prezivala Ješić.  Ona svakako treba da je umrla posle 1863. god. Ješa je već bio mrtav.

Na kotraža sajtu - http://www.kotraza.rs/ - koji više nije u funkciji, bila je sličica sa iscrtanim rodoslovom Ješića. Na njemu se pominju mati Milina, njena deca: Novak, Dimitrije i Bosiljka, Novakove sutruge, Petrija (1838-1898) i Jana (1832-1921) sa sve njihovom decom i Dimitrijeva supruga l Ljubica sa njihovom decom. Ono što upada u oči je to, da je na tom rodoslovu, Novak upisan kao Novak Simić Ješić, što će reći da je Ješi Smiljaniću pravo ime bilo Simeun - Sima, ali mi ne znamo u kojim se sve Ješa dokumentima pominje, a gde njegovi sinovi sa sve imenom oca.
Jedino pored slike rodoslova Ješića je još pisalo: Rodoslov je u izradi.

Taj stočni popis bi možda mogao da pomogne, ali bilo bi lepo ako pistoji neki dokument iz ranih 1850.-ih godina, i da budem o istom obavešten. Taj stočni popis je u Arhivu Srbije?

Koliko znate o kotraži sajtu, koliko podaci sa istog behu pouzdani?

Антонин:
Da, stočni popis je u Arhivu Srbije, mislim da je ovaj deo koji se odnosi na Vlakču iz 1859. godine.
Iskreno nemam pojma o pouzdanosti podataka za sajt, ali sam ih jednom davno kontaktirao, nadjoh mejl adresu, ako je još u funkciji nzm, proveri: [email protected]

Iєшɑ Влɑчɑнин:
Zdravo.

Ne, nije u funkciji. Svejedno, hvala na pomoći.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију