Аутор Тема: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894  (Прочитано 165443 пута)

Синиша Јерковић

  • Гост
Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« послато: Октобар 02, 2013, 09:19:23 пре подне »
Давно смо требали покренути причу о Васојевићима, с обзиром на приличну заступљеност истих на Пројекту. За почетак преносим текст из Светигоре о чудној причи о Васојевићима са Сицилије.

Архимандрит Лука
настојатељ Цетињског манастира
 
Десио се један догађај на Цетињу толико необичан, да нас је оставио, што се каже, све без даха. Дакле, дошла су, као и четири године раније, два свештеника из Порторика од којих је један, отац Андреј Вујисић, родом из Мораче, а други је отац Петар, на кога се и односи ова прича. Шта је он поријеклом, да ли Италијан или Албанац, нијесмо знали да кажемо. Углавном он је православни свештеник, канонске Цркве. Њих двојица су годинама заједно и тако су кренули у мисију у Порторико, гдје имају за сад само сто вјерника. Међутим, како се чудно деси да Господ отвори нека врата на која човјек није рачунао: када су били ту прије четири године ништа нијесмо о оцу Петру сазнали, а овог пута смо причали о ситуацији у Порторику и о доста нејасном поријеклу оца Петра. И ето, да кажемо, случајно, када смо једном сједели после Свете Литургије, отвори Господ врата неслућена и неочекивана. Дакле, сједели су ту и отац Радомир Никчевић и отац Љубомир Јовановић, наши свештеници који су управо били у Скадру, и који су почели причу о народу који тамо живи.

 Тамо у Враки и Скадру постоји велика српска популација. Међутим, чудна ствар је да ту има и Срба муслимана који су свјесни своје нације и памте кад су прешли у ислам. Ријеч је о народу који је побегао из Подгорице и околине, не знам тачно којим поводом, и задржао муслиманску вјеру, али је задржао и своју нацију; чак се тамо и њихов хоџа презива Поповић. Када је то поменуто сви смо се засмијали, а засмијао се и отац Петар, за кога смо мислили да не говори српски. Тада смо видели да он разумије шта причамо. Онда отац Радомир рече да народ у Скадру прича два језика, нашки и арбанашки. Дакле ‘‘нашки’‘ би био српски који они зову ‘‘нашки’‘, на шта отац Петар скочи и рече да се и код њега на Сицилији причају два језика – ‘‘нашки’‘ и арбанашки и да он разумије барем 70 посто од онога што ми причамо, те да нема потребе да му се преводи. Ми смо остали потпуно збуњени: каква сад Сицилија, ‘‘нашки’‘, арбанашки… и питали смо га о чему се ту ради. Објаснио нам је да су они на Сицилији исељеници из Скадра, али да знају да нису поријеклом из Скадра него из неког другог мјеста, и ту већ поче да прича на енглеском – до тада нам је причао на ‘‘нашком’‘, који смо ми јако добро разумјели. Рече да долазе из неког мјеста које се зове Лефт Ривер и ми се одмах сјетисмо да је у питању Лијева Ријека. А он рече: ‘‘Да, тако код нас кажу Лијева Ријека, а наш је родоначелник неки Васо!’‘  Из овог смо закључили да је вероватно у питању некаква популација Васојевића која је прошла кроз Скадар. Упитали смо га колико их је сада на Сицилији? Рекао је да их је у преко 90 села око 60.000 људи. Збуњени свим што смо чули питали смо га које су  вјере ти људи. Рекао је да су вјере православне, али да нијесу у канонској Цркви, јер их нико не признаје; да имају и своје свештенике и да се држе сви заједно, да је најчешће презиме Немањин, што Италијани изговарају као Немањино, али да се на ‘‘нашком’‘ изговара као Немањин, и да причају сви ‘‘нашки’‘ и арбанашки. Ми смо били и даље тако да кажем у недоумици: 90 села са 60.000 људи!?

 Даље нам је рекао да су прије 500 година дошли из Лијеве Ријеке и да се сећа како су га као дијете успављивали причама о претку Васу, од чијег су сина Ковача потекли Ковачевићи, од којих су и његови Вулићи (он сад има неко друго италијанско презиме, јер Италија баш није дала да се о томе нешто нарочито прича, покушали су да их убеде да су Албанци, али им то није успело). Рекао нам је како памте неког попа Катана, од којег су Катанићи и како су дошли на Сицилију 29. маја, те зато већ 500 година 29. маја сви иду на највишу гору на Сицилији, да гледају на исток према отаџбини и да плачу: ‘‘Ја сам био мали и нисам знао зашто треба да се плаче, стари су ми рекли да морам да плачем и да гледам на исток, они су плакали онда ухвати и мене жалост и онда сам и ја плакао. Пјевали су неке тужне пјесме на нашком језику о својој отаџбини.’‘

 Предложио сам оцу Петру да га одведемо на Васов гроб у Ножице у Лијеву Ријеку. То је за њега било потресно… загрлио је онај гроб и говорио да 500 година његова породица жели да види тај гроб, а нису ни знали гдје је, нису знали гдје је Лијева Ријека. Упознали смо га и са старешинама из Васојевића и Братоножића.  После смо га одвели у Скадар да се види са осталима, и видио се и са једнима и са другима, и са Србима и са муслиманима који су изузетни људи. Мора се рећи да ти муслимани не гледају нас православце као на страно тијело, него чак и помажу у пословима на уређењу око наше српске Цркве тамо, јер знају да је ријеч о истом народу. И ја сам сам први пут био тамо, мислио сам да је Скадар на Бојани некаква бајка, али заиста су тамо младу Гојковицу коју Албанци зову Розафа узидали у зид и дан данас из тог зида точи млијеко: оставили су дојку слободну да подоји сина. Још чудније је што је отац Петар ту причу знао у такве детаље да је нама стао дах. Рекао нам је да зна ту причу још из детињства. Ми смо мислили да су наше народне јуначке пјесме једини извор те историјске грађе, међутим видите  не само да је прича истинита, већ је позната и том нашем народу, тим нашим Васојевићима и на Сицилији.  То је заиста чудесно: таква једна тајна која је могла да остане покривена, а само да отац Радомир није рекао да се у Скадру прича ‘‘нашки’‘ и арбанашки.  Иначе, православни Албанци са којима се отац Петар тамо сусрео су говорили на том арбреш, односно староалбанском, а то је тај ‘‘арбанашки’‘, који отац Петар боље зна.


Часопис СВЕТИГОРА бр.195. Лучиндан 2009.г. - Образник за вјеру културу и васпитање Православне Митрополије Црногорско-приморске са Цетиња
« Последња измена: Септембар 03, 2017, 05:25:49 поподне Лука »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #1 послато: Октобар 02, 2013, 12:10:50 поподне »
Постоје две теорије о пореклу Васојевића. Према неким подацима, пореклом су из околине Призрена, док с друге стране постоји легенда о браћи која су из Херцеговине стигли до Лијеве Ријеке.

Тада су наводно дошли Озро, Пипо, Васо, Красо и Хото, од којих и воде порекло данашња племена Озринићи, Пипери, Васојевићи, Краснићи и Хоти.

Озро који је био хром, заустави се нешто раније, у Катунској Нахији. (легенда)

Не знам колико су Васојевићи генетски блиски са Хотима, Краснићима и Пиперима, али са Озринићима дефинитивно немају никакве везе.

Како су Васојевићи Е1б, претпостављам да је ближа истини прва легенда/прича, о пореклу из јужних крајева (Призрен).


« Последња измена: Октобар 02, 2013, 07:05:35 поподне Небојша »

Ван мреже Brđanin

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #2 послато: Јун 24, 2014, 07:32:10 поподне »
Постоје две теорије о пореклу Васојевића. Према неким подацима, пореклом су из околине Призрена, док с друге стране постоји легенда о браћи која су из Херцеговине стигли до Лијеве Ријеке.

Тада су наводно дошли Озро, Пипо, Васо, Красо и Хото, од којих и воде порекло данашња племена Озринићи, Пипери, Васојевићи, Краснићи и Хоти.

Озро који је био хром, заустави се нешто раније, у Катунској Нахији. (легенда)

Не знам колико су Васојевићи генетски блиски са Хотима, Краснићима и Пиперима, али са Озринићима дефинитивно немају никакве везе.

Како су Васојевићи Е1б, претпостављам да је ближа истини прва легенда/прича, о пореклу из јужних крајева (Призрен).
У ствари, већина предања (а има их много) говори да смо се доселили из Херцеговине.  Једина легенда која помиње Призрен је помало нереална, постоваћу једном текст о њој.
Мислим да то што су тестирани мушкарци из Васојевића Е1б нема никакве везе са тим гдје су раније живјели наши преци.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #3 послато: Јун 24, 2014, 08:31:04 поподне »
Судећи по генетским резултатима, Васојевићи су једноставно "Брђани", за које је карактеристична управо хаплогрупа E1b. Прича о Призрену је више плод жеље да се Васојевићи повежу са Немањићима.

Што се легенде о досељавању из Херцеговине тиче и она на неки начин пада у воду. Наиме, према тој легенди један од браће био је и Озро, чији потомци припадају хаплогрупи I2a.

Треба бити опрезан са предањима, можда нису уопште долазили као браћа, већ побратими, итд...то би објаснило зашто у оквиру неких племена можда постоји више различитих хаплогрупа, без обзира на причу о истом пореклу.


 

 


Ван мреже Brđanin

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #4 послато: Јун 24, 2014, 10:42:20 поподне »
Shvatam ja sta ti govoris Nebojsa. Ali ne kapiram kako mozes nesto zakljuciti samo na osnovu haplogrupe.
cak i Albanska plemena koja se svojataju sa Vasojevicima imaju predanja o porijeklu iz Hercegovine. Mada se slazem da nisu bili braca. Dio Hota koji tvrdi da potijece od Vasovog brata je ispao J2.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #5 послато: Јун 24, 2014, 10:52:37 поподне »
Не тврдим ја ништа дефинитивно, нити је то могуће када је генетика неких племена у питању, али само се намеће. Узми у обзир где је епицентар те хаплогрупе, затим њену заступљеност на северу Албаније и у црногорским брдима, али и начин на који су настала нека племена попут Куча (E1b).




Ван мреже Brđanin

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #6 послато: Јун 25, 2014, 12:08:22 пре подне »
Ja mislim da su nosioci E1b bili zastupljeni i na dosta sjevernijem dijelu Balkana. Dolaskom Slovena je veliki dio protjeran juznije ili pobijen, a jedan dio asimiliran. Da li su Vasojevici ili Brđani uopste bili ovi protjerani  ili ovi asimilirani koji su se stopili sa Slovenima to niti znam ja, niti ti.
Izvinjavam se sto pisem osisanom latinicom. kuckam preko telefona. Kada budem na kompu kasnije dodacu jos koji komentar na ovu temu.

Окир СРБ

  • Гост
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #7 послато: Јун 25, 2014, 12:16:47 пре подне »
Shvatam ja sta ti govoris Nebojsa. Ali ne kapiram kako mozes nesto zakljuciti samo na osnovu haplogrupe.
cak i Albanska plemena koja se svojataju sa Vasojevicima imaju predanja o porijeklu iz Hercegovine. Mada se slazem da nisu bili braca. Dio Hota koji tvrdi da potijece od Vasovog brata je ispao J2.
Брате, одакле овај податак за Хоте?
Ко је од њих тестиран и која је грана хаплогрупе J2 у питању?

Ван мреже Brđanin

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #8 послато: Јун 25, 2014, 01:08:27 пре подне »
Брате, одакле овај податак за Хоте?
Ко је од њих тестиран и која је грана хаплогрупе J2 у питању?
Сазнао сам од једног Албанца који прати генетичка истраживања са "њихове" стране :)
Братство Гојцај, Ј2б2

Окир СРБ

  • Гост
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #9 послато: Јун 25, 2014, 01:20:22 пре подне »
Сазнао сам од једног Албанца који прати генетичка истраживања са "њихове" стране :)
Братство Гојцај, Ј2б2
Сјајно. :)
Гојчаји су међу јачим њиховим братствима, бар по литератури.
Имаш ли још неки податак о Малисорима, да ли је тестирано још које братство?

Занимљиво је да имамо тестиран један огранак Пјешиваца (братство Перуновић) као J2a.
Пјешивци се доводе у везу са Грудама и ако би генетика то потврдила, имали бисмо већ два малисорска племена тестирана као Ј2.

Ван мреже Brđanin

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #10 послато: Јун 25, 2014, 01:25:12 пре подне »
Сјајно. :)
Гојчаји су међу јачим њиховим братствима, бар по литератури.
Имаш ли још неки податак о Малисорима, да ли је тестирано још које братство?

Занимљиво је да имамо тестиран један огранак Пјешиваца (братство Перуновић) као J2a.
Пјешивци се доводе у везу са Грудама и ако би генетика то потврдила, имали бисмо већ два малисорска племена тестирана као Ј2.
ево буквално копирам његову поруку :)
Clan   Origin   Y-DNA Haplogroup
Sopi   Kosovo   E1b1b1a2* (E-V13)
Hoti (Gojcaj Brotherhood)   Montenegro   J2b2*
Gashi   Kosovo   R1b1a2a1 L150
Gashi   Kosovo   I1
Krasniqi   Kosovo   E1b1b1a2* (E-V13)
Elshani (or Helshani)   Kosovo   I2a2b
Berisha   Kosovo   J2b2*
Berisha   Kosovo   E1b1b1a2* (E-V13)
Gruda (Gjolaj Brotherhood)   Montenegro   E1b1b1a2* (E-V13)
Shkreli   Unknown   R1b1b2a
Kelmendi   Kosovo   E1b1b1a2* (E-V13)
Morina   Kosovo   R1b1a2a1 L23/R-L150
Kastrati   Kosovo   E1b1b1a2* (E-V13)
Gashi   Kosovo   E1b1b1a2* (E-V13)

Изгледа да су Груде Е1б, макар ово братство које је тестирано

Окир СРБ

  • Гост
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #11 послато: Јун 25, 2014, 01:50:41 пре подне »
Сјајно што имамо податке за Гојчаје и Ђолаје.

У нашем пројекту имамо муслимана Таљановића из Подгорице тестираног као J2b2 M241. Поријекло Таљановића везује се за Груде.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #12 послато: Јун 25, 2014, 09:52:04 пре подне »
ево буквално копирам његову поруку :)
Clan   Origin   Y-DNA Haplogroup
Sopi   Kosovo   E1b1b1a2* (E-V13)
Hoti (Gojcaj Brotherhood)   Montenegro   J2b2*
Gashi   Kosovo   R1b1a2a1 L150
Gashi   Kosovo   I1
Krasniqi   Kosovo   E1b1b1a2* (E-V13)
Elshani (or Helshani)   Kosovo   I2a2b
Berisha   Kosovo   J2b2*
Berisha   Kosovo   E1b1b1a2* (E-V13)
Gruda (Gjolaj Brotherhood)   Montenegro   E1b1b1a2* (E-V13)
Shkreli   Unknown   R1b1b2a
Kelmendi   Kosovo   E1b1b1a2* (E-V13)
Morina   Kosovo   R1b1a2a1 L23/R-L150
Kastrati   Kosovo   E1b1b1a2* (E-V13)
Gashi   Kosovo   E1b1b1a2* (E-V13)

Изгледа да су Груде Е1б, макар ово братство које је тестирано

Ово су претпостављам подаци са Apricity форума који је тамо поставио један учесник Албанац. Тврди да су то резултати са 23 анд ме , тако да не требамо очекивати да негдје постоје њихови СТР хаплотипи.

Ова албанска племена, махом гегијска, али ипак репрезентативно албанска, јер су равнице централне и јужне Албаније насељаване тек у 14. вијеку, уклапају се у старосједилачки- балкански профил.

По задњем истраживању за косовске Албанце (који су практично сви Геги) словенске хаплогрупе су изразито ниске-И2а око 8%. а Р1а око 5%, али је зато хаплогрупа Р1б, која је код Срба изразито ниска, заступљена са 22%. И истраживања за Аромуне-Цинцаре показала су сличне вриједности повећане Р1б и Ј2. Грчки генетски профил је такође близак.

Уз сва мјешања и претапања која су се дешавала, тешко је сад говорити о националним генетикама, опет нам остаје та главна подјела на Балкану на словенски и старосједилачки елемент. Ја сам рецимо по Y-dna словенског поријекла, али кад сам урадио аутосомални тест видио сам да сам заправо пола-пола. Пола Словен пола старосједилац. Колико сам успио видјети пар резултата аутосомалних тестова за Албанце, код њих много више претеже старосједилачка генетика, што је и логично.

Остаје питање односа сјеверноалбанских и неких црногорских и брдских племена, јер видимо да генетика потврђује ту везу, а и раније се много о томе писало.

За Шкреље сам и раније претпостављао да су Р1б и видим и да ови горе резултати то потврђују.

Кастрати и Берише се рођакају са Кучима, Хоти и Краснићи са Васојевићима, Клименте са Цеклињанима, Гаши са Бјелопавлићима итд.

Међутим у анализи би се требало спустити до нивоа братстава, а не племена. Племена су могла да обухвате и многе разнородне групе. Рецимо, Караџићи су братство дробњачког племена, али су заправо Васојевићи. Има таквих примјера још.

По мени су засад на Пројекту добро потврђени генетски профили Куча Мрњавчића (немамо података за Дрекаловиће) и Васојевића Лопаћана (не знамо за остала братства Васојевића), а и та два генетска профила Е-V13 нису пуно удаљени.

Видим да Гашија има са три различите хаплогрупе, мени би било интересантно да видим хаплотип овог који је Е-V13, јер имамо већ неке Бјелопавлиће на Пројекту који су Е-V13.

Ван мреже Brđanin

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #13 послато: Јун 25, 2014, 01:56:09 поподне »
Поздрав Синиша.
Да, подаци су са априцити форума. не знам колико си пратио ту тему, појавио се један лик кој тврди да је идентификована нова грана хаплорупе Еv13. Албанци махом припадај тој грани.
Што се тиче аутосомалне ДНК, речено ми је да људи који тврде да су Васојевићи су груписани између генералне популације Црне Горе и Србије, то јест на њиховом преклапању.
Од оне легенде о Васовој браћи на албанској страни, за сада је условно речено потврђена само веза са Краснићима.
Али као што ти рече, без њихових СТР хаплотипа, за сада не можемо знати.

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #14 послато: Јун 25, 2014, 05:24:40 поподне »
Што се тиче аутосомалне ДНК, речено ми је да људи који тврде да су Васојевићи су груписани између генералне популације Црне Горе и Србије, то јест на њиховом преклапању.

Брђанине, зна ли се нешто више о Васойевићих испитаних на општу генетику, и о њихових исходах?
Може ли се наћи што на мрежи? Рецимо рачуначи, или слично? То би могло бити занимљиво.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Brđanin

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #15 послато: Јун 25, 2014, 07:27:00 поподне »
Aleksandre ja ne poznajem te ljude, ovo sam kao sto rekoh saznao preko trece osobe. Ne znam koliko bi bilo ispravno da trazim njemu da mi posalje njihove detaljne rezultate. Mozda ako ne bih postavio njihova imena to bilo najbolje?

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #16 послато: Јун 25, 2014, 07:33:25 поподне »
Aleksandre ja ne poznajem te ljude, ovo sam kao sto rekoh saznao preko trece osobe. Ne znam koliko bi bilo ispravno da trazim njemu da mi posalje njihove detaljne rezultate. Mozda ako ne bih postavio njihova imena to bilo najbolje?

Било би добро ако бисмо од човѣка койи ти йе то рекао могли добити исходе рачуначъ Васойевићъ попут Додекадових. Прѣзимена нѣсу битна. Онда бисмо их лако упоредили са србскима и албанскима исходима.
Я бих ускоро трѣбао добити исходе човѣка рођенога Катуњанина, койему су сви прѣдци койе зна Катуњани (а зна их доста). А до сада видѣх исходе само йеднога из Црне Горе и то бѣше такође Брђанин, из Дробњакъ.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Brđanin

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #17 послато: Јун 25, 2014, 08:30:58 поподне »
evo dok cekam da mi odgovori jedna mapa koju mi je poslao

Oznacio mi je lokalne populacije:
Crveni krug-Crna Gora
Plavi- Srbija
Narandzasti-Makedonija
Zeleni-Bugarska
Pink- Albanija

"Vasojevicki" uzorci su jedna od ovih tacaka gdje se preklapa Crna Gora i Srbija.

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #18 послато: Јун 25, 2014, 08:36:02 поподне »
evo dok cekam da mi odgovori jedna mapa koju mi je poslao

Oznacio mi je lokalne populacije:
Crveni krug-Crna Gora
Plavi- Srbija
Narandzasti-Makedonija
Zeleni-Bugarska
Pink- Albanija

"Vasojevicki" uzorci su jedna od ovih tacaka gdje se preklapa Crna Gora i Srbija.

Хвала, Брђанине! Ово йе ПОС прорачун 23АндМе-а Европе. Тачно као што очекивах. Близак йе по положайу са србским гроздом, а доста удаљен од албанскога. Сяйно.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Brđanin

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #19 послато: Јун 26, 2014, 04:44:34 пре подне »
Добио сам одговор али пошто ја нисам наш стручан што се тиче генетике, не знам да ли су то резултати аутосомалне днк. само ми је послао двије слике а ја ћу преписати резултате да се не би видјела имена. Мислим да је превише опширно да би било од неке користи
Узорак 1:
100% European
Southern European:
75.7% Balkan
6.4% Broadly Southern European

6.9%Eastern European
Northern European:
0.2%British and Irish
4.6% Broadly Northern European


0.1% East Asian and Native American
0.1% Unassigned