Скорашње поруке

Странице: 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10
41
Историја / Одг: Свакодневни живот у Османском царству
« Последња порука сɣнце послато Мај 14, 2024, 04:54:27 поподне »
Током првога стољетја османске владавине у Босни се укоријења начин писања народнога језика тако да се намјесто Ѣ пише само е или ие, који одговарају данашњему стању с је / ије. Само по себи писмо је представљају класичне минускуле, које се пређе Турака користило само у областих Косача и Павловића. Сам језик се у писму Мехмеда Исабеговића упућеним Дубровчанима 1507. године назива србским. 

и ʒɑ тωгɑ милићɑ ωтω имɑ Беχρɑмь χƔћƔмь цɑρωвь сρьпьски писɑɴь дɑ мƔ милићɑ и ρɑдојɑ Ɣχвɑтите и пρедɑте ʒглавƔ (=склаву, слузи) и ɴемƔ Ɣ ρƔке БеχρɑмƔ...


Лијеп примјер употребе народнога језика је писмо цара Мурат-бега дуброчаном. Sultan Murat, februar 1442. Prijepis u Cod. Ragusinus f.55
Мiklošić CCCXXXIX, Truhelka br. 6, Stojanović br. 816

Ja veliki gospodar i veliki amira sultan Murat-beg, sin mnogonaročitago i velikago gospoda amir  sultana Mahemet-bega, zaklinam se: tako mi Boga koji je stvorio nebo i zemlju i tako mi velikoga proroka Мahmeta i tako mi 7 musafi što vêrujemo mi muslomane i tako mi 124 prorok Božiih i očevu dušu i dedovu i u dušu moju, i u sablju čim se opasuju, i u glavu moju, kako od današnjega dne  naprêda zakleh se čestitomu knezu i vlastelom dubrovčanom, zašto čestiti knez i vlastele i općina dubrovačka poslaše na Portu gospostva mi počtene dare i svoje poklisare Nikolu de Goci i š njim Piera de Premo, zato postavih š njimi pravu vêru i ljubov i namêsnu i ka svakomu človêku i trgovcu njih, tko  se nazove Dubrovčanin vieki vieka da moja rieč i ovaj moj zapis na manje ne dojde i sviše ovoga našega pisanija se zaklinat carstvo miμ tako mi očine i dedine duše, i tako mi život  decah mojih, i tako mi put što putuju i sablju s kojom se opasuju, i tako mi 124 prorok Božijih, i velikoga proroka našega muhameda, i tako mi 7 musafa što vêrujemo i ispovêdujemo i počitamo mi musulmani, i tako mi vêru koju vêrujemo, i tako mi Gospoda Boga koji je stvorio nebo i zemlju, kako dokle će knez i vlastele Dubrovačke pravo i vêrno služiti presvêtlomu prêstolju mojega veličstva kojega da Bog umnoži za mnoga lêta, ovaj sǝvišepisanija i obêtovanija carstva mi da im bude, knezu i vlastelom dubrovačkim, v utvrdenije i nepotvorenije do vêka.

У овом примјерку види се древнији и правилнији облик глагола који данас имају измјењен облик и удаљен од првобитнога.
ранији облик / садашњи облик
заклинати ( заклинам ) / заклињати ( заклињем)
поминати ( поминам ) / помињати ( пимињем )
посилати ( посилам ) / пошиљати ( пошиљем )
починати ( починам ) / почињати ( почињем )

Ови први облици су и до данас такви у других словенских језицих рус. заклинать, поминать, посылать, починать čes. zaklinat, pominat, posilat, počinat.
42
Организоване акције тестирања / Одг: Светски ДНК месец 2024
« Последња порука Небојша послато Мај 14, 2024, 04:42:03 поподне »
12. Поповић, Никољдан, Божетићи, Нова Варош, J2b-M205>Y22059


Тестирани је навео да се предак, Урош Рацић, у Божетиће доселио у другој половини 18. века из Херцеговине. Имао је сина Ђорђија, који је био поп, те одатле данас Поповићи.

О Рацићима из Моравичког округа


Интересантно да их има у крајевима где има још потврђених припадника овог генетичког рода (Остра, околина Ивањице, итд)

Реч је заправо о прилично раширеном роду Никољштака на простору Старог Влаха, који по свој прилици припада подграни J2b-Y22059>Y22063. Костић из Чачка је радио тест на 111 маркера и поседује вредност 20 на маркеру 587 (одређујућа код M205).

У околии Нове Вароши (Буковик, Тисовица, Штитково, Трудово, Радијевићи) има још доста тестираних M205, али постоји разноврност слава (Никољдан, Ђурђевдан, Ђурђиц, Стевањдан), као и подграна (Y22063, најмање две одвојене Y155375, итд.) Овај хаплотип карактерише не тако типична вредност 13 на маркеру 456. Ако узмемо у обзир и крсну славу Никољдан, овом роду припадају:

Костић, Чачак
Костић, Свештица, Ивањица
Белић, Остра, Чачак
Необјављен, Тисовица, Нова Варош
Необјављен, Блазнава, Топола
Поповић, Кушићан, Ивањица

Због вредности на 456 и географске близине, овој групи може бити блиска једна група родова са славом Аранђеловдан (Пљевља, Чачак, Аранђеловац). Од географски удаљенијих родова, због сличних хаплотипова, за ову групу могу бити интересантни тестирани са простора Македоније, као и Новаковићи из Подгрмечја, који такође славе Никољдан.

Препорука је да неко од овог рода наручи BIGY700, или неки други дубљи тест.






43
Aрхеологија и археогенетика / Одг: Археолошка открића
« Последња порука Malesevic послато Мај 14, 2024, 04:36:19 поподне »
Ništa neočekivano.
Za prostor do Cetine smo sigurni da su tamo naseljeni Srbi, kao i da su tim prostorom vladali srpski vladari. Bilo bi čudno da nije pronađeno ništa što bi ukazivalo na to.

Па то није баш неки доказ тврдњи да су тамо владари српски владари. Новац се као и данас кретао широм Европе и Азије и могао је на разноразне начине да доспе из Милутинове Србије до Сплита. Као што се проналазио византијски новац у разним деловима Европе.
44
Савети за тестирање / Одг: Dante Labs
« Последња порука Malesevic послато Мај 14, 2024, 04:29:40 поподне »
Мени су одговорили после четвртог мејла. Извинули се и рекли да ће да се потруде :)

45
Историја / Одг: Свакодневни живот у Османском царству
« Последња порука сɣнце послато Мај 14, 2024, 04:01:14 поподне »
Освијен (=осим) тога што ово писмо показује да с Муратом нема заје...ња, оно свједочи о положају народнога језика у господствених дјелијех. Писар у служби цара Мурата ако се и прилагођава верникулару Дубровника ипак чини омашке које га издају за говорника југоисточних говора; понајвише бркање падежних облика ( од моју земљу, с војводе, од непријатеље) а потом и облици "со, данок" умјесто очекиваних "са, данак".

ПИСМО ЦАРА СОЛТАНА МУРАТА II ДУБРОВНИКУ

Од великога господара и великаго амирja султана Мурат бега, многоплеменитем и многопочтеним, прeмудрим и преукрашеним кнезем и властелом дубровчаном, многочесно љубовно поздрављеније и радованије.
Да приме племенство ви како почтени властели, да буде ведомo вашему племенству јере ви по всех мојих земљах ходите тер тргујете, и што ви је потребно од моју земљу все имате, а од вас нигдар чловек неје дошел да поздрави господство ми и да ме види да учинимо познаније међу себе и да имамо добро пријатељство. Да, много се чуду како с всаким господарем што су сумеђници с вами имате познаније, а господство ми познаније с вами не имам ни ви со мном. Седа чух како сте пошли да зигјете град на мому верному и препочтеному војеводу Радославу, земљу. И он вам зашто ви не оставил, пошле сте, тер му сте лозија исекли и жита затрили, и ину велику штету учинили. Да, такој да знате, несте њему ниједну штету учиниле ну мне учинисте, јере он јест мој чловек и мне плаћа данок за тем. Пишу вам, штету што му сте учиниле да платите, а земљу што му држите, вратете му опет . А од вас не де дођу добри властели, да се стане с војеводе Радосава људи очи на очи, да видимо међу вам што је право и да учинимо с вами
пријатељство, како да знам да ви хрању од непријатеље. Ако ли ви не дођу поклисијари што да станете с људми војевода Радосава, такој да знате дати ћу војске велике да дођут да запале земљу што је на двор из града и да ви посекут овоће все, паче и да затворе и град, да, да не буде грех до мне. За тем пустих мога верна властелина Карача да што узрече вашему племенству да верујете њему. Ну град Сокол и села и земљи што је бил у вас заложил војвода Радосав да му вратите опет.
И Бог ви весели. Месеца јулија ден 10. на Адријанопољу ва лето 1430.


Извор:https://www.academia.edu/9099236/%D0%94%D0%B2%D0%B0_%D0%BF%D0%B8%D1%81%D0%BC%D0%B0_%D1%82%D1%83%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%BE%D0%B3_%D1%81%D1%83%D0%BB%D1%82%D0%B0%D0%BD%D0%B0_%D0%9C%D1%83%D1%80%D0%B0%D1%82%D0%B0_II_%D0%94%D1%83%D0%B1%D1%80%D0%BE%D0%B2%D0%BD%D0%B8%D0%BA%D1%83_%D1%82%D0%B5%D0%BA%D1%81%D1%82%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D1%88%D0%BA%D0%B0_%D0%B8_%D1%98%D0%B5%D0%B7%D0%B8%D1%87%D0%BA%D0%B0_%D0%B0%D0%BD%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D0%B7%D0%B0_%D0%9D%D0%B0%D1%81%D0%BB%D0%B5%D1%92%D0%B5_28_2014_%D1%81%D1%82%D1%80_9_24
46
Историја и генетика / Одг: Генетичко поријекло Срба
« Последња порука barbarylion послато Мај 14, 2024, 03:40:34 поподне »
Koji su najbilji kandidati za originalno pleme Srba?
Vidim kako trenutno stoje stvari dobar deo PH908 otpada na druga manja slovenska plemena?
47
Традиционална музика и фолклор / Одг: Традиционална музика разних народа
« Последња порука drajver послато Мај 14, 2024, 03:15:13 поподне »
Једно подсјећање на некадашњу сарајевску групу Сар е Рома, која је свирала руску циганску музику.  Поставу су чинили Харис Џиновић као фронтмен, браћа Павловићи (Роми тамбураши из Бачке) и контрабасиста  Горан Пећанац, човјек који ми је својевремно поклонио прву (а и једину) гитару.

Инструментал под називом "Romano djilabipe" је по мени једна од бољих њихових ствари:

<a href="https://www.youtube.com/v/FWD5ukgCNzw" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/FWD5ukgCNzw</a>

48
Дискусије о хаплогрупама / Одг: I2-Z17855
« Последња порука Христифор послато Мај 14, 2024, 02:53:40 поподне »
Постоји могућност да су потенцијални узорак Z17855  покупили у Украјини где се простирала Стара Велика Бугарска пре сеобе на Балкан. Мислим да је мало вероватно, али не треба одбацити ни тај сценарио.
49
Дискусије о хаплогрупама / Одг: I2-Z17855
« Последња порука Ивица Јовановић послато Мај 14, 2024, 02:06:11 поподне »
Давно је Никац говорио да је то грана која је највероватније повезана са Сагудатима, Драгувитима и Ринхинима. Словени свакако, рана инкорпорација у бугарску елиту је могућа.
50
Дискусије о хаплогрупама / Одг: I2-Z17855
« Последња порука Христифор послато Мај 14, 2024, 01:36:30 поподне »
Ако  је то тачно значи да су Словени продли у прабугарску елиту на самом почетку њиховог контакта,  онда не чуди релативно лака и брза  словенизација где је словенска компонента увелико надмашивала прабугарску.
Странице: 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10