Аутор Тема: Y-днк хаплогрупа I1  (Прочитано 91782 пута)

Синиша Јерковић

  • Гост
Y-днк хаплогрупа I1
« послато: Јануар 13, 2013, 11:22:28 пре подне »
Дискусија о хаплогрупи I1.

Уводни текст о хаплогрупи I
http://www.poreklo.rs/2012/12/17/y-dnk-haplogrupa-i-najčešća-kod-srba/

Ван мреже Муњени Ћелић

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Y-днк хаплогрупа I1
« Одговор #1 послато: Јануар 27, 2013, 09:56:57 поподне »


I (M170) The diagnostic marker of Cro-Magnon expansion in Paleolithic Europe
I1 (M253) Represents an early expansion Europids in Paleolithic Northern Europe
I1a (S438) This lineage was able to repopulate Northern Europe in the early Mesolithic
I1a1 (M227) Expanded on the East Bank of the Vistula river and south to the Balkans
I1a1a (M72) Representing a small minority in Eastern Europe
I1a2 (L22) Represents Mesolithic Europid prominence in Scandinavia
I1a2a (P109) Marker of a Europid expansion into Germany
I1a2b (L205) Marker of a Europid expansion into Atlantic Europe
I1a2c (L287) Marker of a prominent Europid population emergence in Finland
I1a2c1 (L258) Accounts for the majority of I (M170) Europid males in Finland
I1a2c1a (L296) A younger lineage that represents a primary portion of I (M170) in Finland
I1a2d (L300) Marker of a less successful Europid expansion into Finland
I1a2e (L813) A southwestern expansion of Nordic Europids
I1a3 (Z58) This population reached Germany +5,000 years ago
I1a3a (Z59) This lineage is the most dominant lineage in I1 (M253) Northern Europids
I1a3a1 (Z60) a lineage that remained predominant in North Germany until the early Bronze age
I1a3a1a (Z140) Marker of Bronze age expansion out of North Germany
I1a3a1a1 (L338) Marker of historic expansion out of North Germany
I1a3a1ab (Z73) This lineage marks a Bronze age back migration into Scandinavia
I1a3a1ac (L573) probably a lineal population in Baltic Germany
I1a3a1ad (L803) Marker of Bronze age Europids in Atlantic Germany
I1a3a2 (Z382) Marker of Neolithic Europids in North Germania
I1a3b (Z138) This population expanded out of Atlantic Germany
I1a4 (Z63) Marker of Mesolithic Europids in Germany & multi episodes of Secondary minor expansions
I1b (Z131) Remnants of a reduced Paleolithic Europid population that emerged in Western Europe
Икавац

mladjo

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа I1
« Одговор #2 послато: Март 13, 2013, 02:31:43 поподне »
Хаплогрупа I:



_____________________________________________________________________________________________________________________

Кластеризација:



I1a (љубичаста)
I1a DF29 (плаво)
I1a4 Z63 (зелено)
I1a2 L22 P109 (жуто)
« Последња измена: Март 13, 2013, 03:51:04 поподне млађо »

Ван мреже Муњени Ћелић

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Y-днк хаплогрупа I1
« Одговор #3 послато: Јун 20, 2013, 11:56:15 пре подне »
http://dienekes.blogspot.com/2013/06/y-haplogroup-i-and-cardiovascular-risk.html?spref=fb

Предиспозиције припадника хаплогрупе И на болести кардиоваскуларног система.


http://dienekes.blogspot.com/2010/06/y-chromosome-haplogroup-i-and-disease.html

Поређење хаплогрупа И и Ј у погледу брзине ширења АИДС-а.
« Последња измена: Јун 20, 2013, 12:11:42 поподне Александар М. »
Икавац

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Y-днк хаплогрупа I1
« Одговор #4 послато: Јун 25, 2013, 02:14:55 поподне »
Филогенетскo дрво хаплогрупе I1 према Еупедији:






Ван мреже Петровић Мађер

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 118
  • I2-PH908
Одг: Y-днк хаплогрупа I1
« Одговор #5 послато: Јул 21, 2013, 12:42:42 поподне »
Здраво, учесници форума!

Недавно је урађена карта са германским лозама. Пренећу је са Еупедије. Пошто у Србији нема одређених германских огранака (R1b-U106, R1b-L238, R1a-Z284), поставља се питање да ли су и оне I1 и I2-M223 код нас германске по којима је урађена ова карта.

« Последња измена: Јул 21, 2013, 12:44:14 поподне Мађер »

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа I1
« Одговор #6 послато: Јул 21, 2013, 12:59:23 поподне »
Здраво, учесници форума!

Недавно је урађена карта са германским лозама. Пренећу је са Еупедије. Пошто у Србији нема одређених германских огранака (R1b-U106, R1b-L238, R1a-Z284), поставља се питање да ли су и оне I1 и I2-M223 код нас германске по којима је урађена ова карта.



На карти нису уобзирили присуство И1 у Херцеговини и Далмацији. Код нас постоји више разних И1, од који су двје најзначајније И1 P109, по мојој претпоставци норманска која је дошла преко јужне Италије и друга И1 Z63, која је могла доћи и са Србима и осталим Словенима, а која је оригинално могла припадати неком од источногерманских племена Вандала, Свева можда и Гота.

Присуство ових грана детектовало је и задње генетско истраживање Срба у Србији. И1 се код Срба креће у проценту око 7%.

Иначе,једно од германских племена које је било доминантно И1 су Лангобарди. То је наиме показало задње велико генетско истраживање за Италију.

Ван мреже Петровић Мађер

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 118
  • I2-PH908
Одг: Y-днк хаплогрупа I1
« Одговор #7 послато: Јул 21, 2013, 01:59:39 поподне »
...

Edit: По раду из 2012 (High levels of Paleolithic Y-chromosome lineages characterize Serbia) у Србији има 1.9% германске R1b, тј. R1b-S21 (U106) М405.
« Последња измена: Јул 21, 2013, 11:19:26 поподне Мађер »

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Y-днк хаплогрупа I1
« Одговор #8 послато: Децембар 16, 2013, 10:03:45 поподне »

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа I1
« Одговор #9 послато: Децембар 17, 2013, 10:12:19 пре подне »
Nordtvedt pokusava da definise P109-Balkan:
http://knordtvedt.home.bresnan.net/The%20I1modalities.xls
http://archiver.rootsweb.ancestry.com/th/read/Y-DNA-HAPLOGROUP-I/2013-12/1387211459

Иако сам се недавно ишчланио са мејлинг листе Рутсвеба, кад сам видио ову расправу, послао сам им линк на Срспки Днк Пројекат и поменуо српску "норманску" грану са 481=0. Видим да нису знали за овај кластер. Постоји још један Италијан са Сицилије који такође припада овом кластеру. Нордведт је мишљења да су наши 481=0 потекли од човјека који није живио даље од 800 година уназад. Подсјетићу да том кластеру припада за сада 7 хаплотипова из пројекта, а то су : Барац, Кртинић, Вемић, Ћетковић-Гентула, Врућак, Ђукић и Касалица. Од тих седам тројица су потврђено из Дробњака: Вемић, Ћетковић и Касалица, а остали су по свој прилици поријеклом из Дробњака.

Ван мреже Муњени Ћелић

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Y-днк хаплогрупа I1
« Одговор #10 послато: Март 10, 2014, 08:03:49 поподне »
Икавац

Ван мреже prikola

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 127
  • I1-Z63>Y13946>Y51867>PH220
Одг: Y-днк хаплогрупа I1
« Одговор #11 послато: Март 20, 2014, 11:49:01 пре подне »
Poštovani forumaši,

Molim za malu pomoć. Testirao sam se na Familytreedna.com, i pre par dana konačno su mi stigli rezultati, utvrdili su da sam I1-M253. Sada mi nude još nekoliko različitih testova, da utvrdim koja mi je podgrupa. Uradio bih, ali da li postoji neka mogućnost da eventualno "gađam" neki od njih koji je verovatniji, ili da krenem redom?

Ван мреже Муњени Ћелић

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Y-днк хаплогрупа I1
« Одговор #12 послато: Март 20, 2014, 01:10:55 поподне »
Цитат
Uradio bih, ali da li postoji neka mogućnost da eventualno "gađam" neki od njih koji je verovatniji, ili da krenem redom?

Добродошао I1 рођаче :)
Првих 12 маркера се у потпуности поклапа са Станићем из Ријеке. Изгледа да припадаш I1 Z58+ групи која има много СНП подгрупа које извиру из ње. Свакако се ради о западногерманским скупинама, нпр. Англосаксонци и сл. и мислим да би требао од ње кренути. Прикључи се разним пројектима на ФТДНА па ћеш видети и како ће њихови админи да сврстају твој резултат и ко ти је најближи у Европи.
Наше стабло отприлике изгледа овако (нису унети неки нови снипови):
http://www.eupedia.com/europe/Haplogroup_I1_Y-DNA.shtml

Као што видиш, испод Z58 има доста грана и гранчица.
Икавац

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Y-днк хаплогрупа I1
« Одговор #13 послато: Март 20, 2014, 06:44:45 поподне »
Poštovani forumaši,

Molim za malu pomoć. Testirao sam se na Familytreedna.com, i pre par dana konačno su mi stigli rezultati, utvrdili su da sam I1-M253. Sada mi nude još nekoliko različitih testova, da utvrdim koja mi je podgrupa. Uradio bih, ali da li postoji neka mogućnost da eventualno "gađam" neki od njih koji je verovatniji, ili da krenem redom?

Приколо, добродошао на наше разговаралиште.  :)

Наш Александар М. ти даде прави и найбољи савѣт, учлани се у неколике ФТДНА И1 подухвате и њихови уредници ћейу ти дати найбољи савѣт койе СНПове имаш сврхе испитати. А видѣћеш и сам по огранцих у койе те буду ставили.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа I1
« Одговор #14 послато: Март 20, 2014, 07:04:13 поподне »
Poštovani forumaši,

Molim za malu pomoć. Testirao sam se na Familytreedna.com, i pre par dana konačno su mi stigli rezultati, utvrdili su da sam I1-M253. Sada mi nude još nekoliko različitih testova, da utvrdim koja mi je podgrupa. Uradio bih, ali da li postoji neka mogućnost da eventualno "gađam" neki od njih koji je verovatniji, ili da krenem redom?

Алексићу, имаш прилично риједак хаплотип, а с обзиром да се уписани Станић из Ријека (мислим да се ради о неком исељенику) у потпуности подудара са тобом на првих 12 маркера нема сумње да сте истог поријекла. предлажем ти да га контактираш преко y searcha. Највеће су шансе да припадате хаплогрупи I1-Z58.

Што се Алексића у Славонији тиче, чини се да су тамо још од 16.вијека. Спомињу се неки Алексићи као граничари на славонској граници још 1551. године. Затим се у мјесту Пољанска, што је сасвим близу твојих Сврзигаћа помиње 1698. Ристивој Алексић са породицом. Алексићи се помињу и у каснијим пописима.

Интересантно је да се прилично специфично име мјеста Сврзигаће, сем у околини Пожеге у Славонији помиње и у источној Херцеговини, између Гацка, Билеће и Стоца.

Ван мреже prikola

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 127
  • I1-Z63>Y13946>Y51867>PH220
Одг: Y-днк хаплогрупа I1
« Одговор #15 послато: Март 20, 2014, 08:46:08 поподне »
Поздрав свима,
Захваљујем се свима на брзим и корисним одговорима.
Урадићу по вашим препорукама.
Знам за поменуте Алексиће.
Иначе, упознат сам, и са делима Буторца, Ивића, Мажурана, Кемпфа, Смичикласа, Кашића...
Претпостављам да знате да су доступни на Arcanum.hu оригинални пописи које је већина горе поменутих користила у својим књигама?
Име села Сврзгаће је још из турског доба, ту се вршило кажњавање, батином по туру, наших несрећних предака. Претпостављам да је слично било и у Херцеговини.

Ван мреже prikola

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 127
  • I1-Z63>Y13946>Y51867>PH220
Одг: Y-днк хаплогрупа I1
« Одговор #16 послато: Март 21, 2014, 06:35:57 пре подне »
Још једно питање: Хтео бих да се тестирам на Z58/ I1A3, a ftdna ми нуди само i1а. Kako да "прекочим" I1a и директно се тестирам на Z58/I1A3?

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа I1
« Одговор #17 послато: Март 21, 2014, 08:26:43 пре подне »
Још једно питање: Хтео бих да се тестирам на Z58/ I1A3, a ftdna ми нуди само i1а. Kako да "прекочим" I1a и директно се тестирам на Z58/I1A3?

Колико знам, сам бираш на који ћеш СНП да се тестираш. Можда ФТДНА нема у свом сету СНП на који си мислио да се тестираш. Не знам додуше на који си СНП хтио да се тестираш, тј. I1a3 je ознака гране, а не СНП-а. При томе ознаке грана су различите код ФТДНА и код ИСОГГ, на примјер.

Ако ФТДНА има тај СНП у својој колекцији за тестирање мислим да не би требало да буде проблем да га директно наручиш.

Ван мреже MarkoBR

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 63
Одг: Y-днк хаплогрупа I1
« Одговор #18 послато: Март 27, 2014, 11:51:05 поподне »
Имам нека питанја везана за моју групу.

Ја сам се тестирао у Београду и планирам да урадим тестиранје на више маркера. Али о томе ћу кад будем одлучио да радим тест.

Мене интересују неки дијелови не знам тачно како се то каже.
Нпр. на DYS391 мени је број 8 а свима осталима је 10.


Може ли ми неко објаснити шта значи ово?
Која је то разлика између мене и неких што имају 10?
Да ли то значи да сам ја једини што има тако јер нисам нашао у мојој групи да ико има вриједност 8?

Хвала

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа I1
« Одговор #19 послато: Март 28, 2014, 12:46:53 поподне »
Имам нека питанја везана за моју групу.

Ја сам се тестирао у Београду и планирам да урадим тестиранје на више маркера. Али о томе ћу кад будем одлучио да радим тест.

Мене интересују неки дијелови не знам тачно како се то каже.
Нпр. на DYS391 мени је број 8 а свима осталима је 10.


Може ли ми неко објаснити шта значи ово?
Која је то разлика између мене и неких што имају 10?
Да ли то значи да сам ја једини што има тако јер нисам нашао у мојој групи да ико има вриједност 8?

Хвала

Марко, у свакој групи вриједности на маркерима обично варирају у неком опсегу. Понекад појединци имају и неке екстремније вриједности на појединим маркерима, као што је то случај са твојом вриједношћу 8 на маркеру 391. С обзиром да је та твоја вриједност ријетка за твоју хаплогрупу, појединац који би је поред тебе имао вјероватно би имао велике шансе да буде у скорашњем блиском сродству са тобом. Исто тако та специфична вриједност може да значи и да се појавила код твојих предака у последњих неколико генерација, што значи да је у тражењу шире групе блиских појединаца можеш и занемарити.

У сваком случају, број од 67 маркера много више тога казује и усмјерава на суштинску блискост.