Аутор Тема: Арсеновић/Николићи, Васићи - Планина, Торник  (Прочитано 1619 пута)

Ван мреже Антонин

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 213
  • J2 > J-Z1043
Арсеновић/Николићи, Васићи - Планина, Торник
« послато: Мај 09, 2018, 10:19:09 пре подне »
Поштовање,

Покушавам да сазнам нешто више о овим породицама:

1. Николићи - Ђурђевдан и Степањдан. Њихов предак Макевија/Макивија је као дете био доведен у кућу Николића из села Планина. Не знају име Макивијине мајке као ни њеног новог мужа, знају само да нису имали заједничке деце, али да је Макивијин очух из првог брака имао три сина. Такође, не знају како се Макевија презивао пре доласка у Планину, али знају да је узео презиме Николић и славу Николића (Ђурђевдан) да би "скинуо проклетство" са своје деце, јер су му умирала млада. Три брата Николића су, верује се помрла без потомства. Приметио сам да се у попису Планине налазе две куће Николића и један Макевија Арсеновић, па ме интересује да ли неко зна да ли је исправан мој закључак о томе да је у питању тај Макивија "довод"? Макивијин син, од кога потиче данашња лоза Николића звао се Крста (можда није у питању пуно име). Остало је сећање да је Макивија доведен из Красаве код Крупња.

2. Васићи - славе Јовањдан, не знају да ли су мењали славе. Не знају много о свом пореклу, сем да су се доселили на простор Торника 1830их година. Љуба Павловић у својој књизи говори о Васићима чије је старо презиме Милошевић, а у попису општине Боринске постоји једна кућа Васића на чијем се челу налази Ђуко Васић, док се његов отац зове Васо. Претпостављам да је у питању Васо Милошевић и његов син Ђука, по њему Васић? Наводим боринску општину јер нисам у могућности да тренутно одем у Архив Србије, и попис општине је доступан на интернету. Попис наводи да Борина обухвата и село Планину, а по причи Васића Планина и Торник "гледају једно на друго".

Био бих веома захвалан за сваку информацију о овим две породицама.

Ван мреже Ђока

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 219
Одг: Арсеновић/Николићи, Васићи - Планина, Торник
« Одговор #1 послато: Мај 09, 2018, 10:28:20 пре подне »
Да ли мислиш на село Планину код Крупња и на Торник поред Љубовије?

Ван мреже Ђока

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 219
Одг: Арсеновић/Николићи, Васићи - Планина, Торник
« Одговор #2 послато: Мај 09, 2018, 11:00:07 пре подне »
Уколико мислиш на Васиће из Торника којима је старо презиме Марковић... мислим да њих имаш и тестиране на Српском ДНК пројекту. Они су дошли у Торник из села Јакаљ поред Бајине Баште да буду јатаци неком свом хајдуку Теодору. Период досељавања у Торник је крај 19. века... ту су сигурно били пре Првог српског устанка. Славу нису мењали. По одласку Турака из Соколске нахије, лагано се спуштају у плодна равничарска села поред Дрине и Љубовиђе. Данас их има неколико кућа у селу Доња Љубовиђа.

Према списима Љ. Павловића, они су се доселили из Пиве, најпре у Семегњево код Чајетине, што им је била успутна станица према Подрињу. У Јакаљ су стигли негде око 1730.

Васић
Хаплогрупа: I2a DS род Г
Порекло: Доња Љубовиђа, Љубовија, Србија
Крсна слава: Јовањдан
https://www.poreklo.rs/2012/02/14/vasi%C4%87/

Ван мреже Сремац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 536
  • Y-DNK: I2-PH908>Y81557 / mtDNK: H11a5
Одг: Арсеновић/Николићи, Васићи - Планина, Торник
« Одговор #3 послато: Мај 09, 2018, 11:22:09 пре подне »
Поштовање,

Покушавам да сазнам нешто више о овим породицама:

1. Николићи - Ђурђевдан и Степањдан. Њихов предак Макевија/Макивија је као дете био доведен у кућу Николића из села Планина. Не знају име Макивијине мајке као ни њеног новог мужа, знају само да нису имали заједничке деце, али да је Макивијин очух из првог брака имао три сина. Такође, не знају како се Макевија презивао пре доласка у Планину, али знају да је узео презиме Николић и славу Николића (Ђурђевдан) да би "скинуо проклетство" са своје деце, јер су му умирала млада. Три брата Николића су, верује се помрла без потомства. Приметио сам да се у попису Планине налазе две куће Николића и један Макевија Арсеновић, па ме интересује да ли неко зна да ли је исправан мој закључак о томе да је у питању тај Макивија "довод"? Макивијин син, од кога потиче данашња лоза Николића звао се Крста (можда није у питању пуно име). Остало је сећање да је Макивија доведен из Красаве код Крупња.

Био бих веома захвалан за сваку информацију о овим две породицама.

У Красави све породице држе да су заједничког порекла и сви славе Стевањдан. Тестирана су двојица пореклом из Красаве Петровић и Богдановић, обојица славе Стевањдан и припадају хаплогрупи I-PH908, у табели СДНК пројекта чине засебан род.

https://www.poreklo.rs/2014/05/09/poreklo-prezimena-selo-krasava-krupanj/

Ван мреже Антонин

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 213
  • J2 > J-Z1043
Одг: Арсеновић/Николићи, Васићи - Планина, Торник
« Одговор #4 послато: Мај 09, 2018, 03:59:37 поподне »
Да, у питању су Планина код Крупња и Торник код Љубовије, знам за њихово старо презиме, мислим да је autocorect преправио Марковић у Милошевић.  :P
Надао сам се да би неко од зналаца могао да потврди или обори моју теорију о Макевији.