Аутор Тема: Набски Срби  (Прочитано 37584 пута)

Ван мреже Jovo79

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 72
Одг: Набски Срби
« Одговор #140 послато: Април 27, 2023, 07:25:19 поподне »
Словенски топоними у североисточној Баварској и њихова етимологија - ЛИНК

Помен Срба (цитат "Serborum, sive Soraborum") у годишњим пописима и привилегијама парохијана Вирцбуршке диоцезе 741. г. (у време њеног оснивања) - на овом ЛИНКУ мало детаљнија прича о томе.

Нисам видео ово, хвала. Ово је већ нешто и добро, први историјски извор који их помиње? Да ли је једини или постоји још један који је измакао старијим научницима? Мислим да би требало више да се ангажују у томе, вероватно има више, а њима мање значи него нама. Има ли неко од наших у Баварској или Чешкој који би могао боље да копа по научној библиотеци, архивима, картама?

Ван мреже Imoćanin

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 324
Одг: Набски Срби
« Одговор #141 послато: Април 27, 2023, 07:55:52 поподне »
Нисам видео ово, хвала. Ово је већ нешто и добро, први историјски извор који их помиње? Да ли је једини или постоји још један који је измакао старијим научницима? Мислим да би требало више да се ангажују у томе, вероватно има више, а њима мање значи него нама. Има ли неко од наших у Баварској или Чешкој који би могао боље да копа по научној библиотеци, архивима, картама?

Taj izvor ne postoji. Postavljeni link je kolaž tri citata iz ove knjige koja je izašla 1729g.:

https://books.google.de/books?id=791EAAAAcAAJ&printsec=frontcover&redir_esc=y#v=onepage&q&f=false

Ne postoji nikakav popis iz 741g. a osnivanje biskupije Würzburg se u novije vrijeme datira u 743g.

Autor na mjestu sa citatom "In privilegiis aliquibus Wirzeburgensibus mentio fit Winidorum, Slavorum, Serborum, sive Soraborum, ac Radenz - Winidorum ; Mainwinidi erant..." (str. 507) spominje neke privilegije biskupije Würzburg ali ih ne identificira niti datira.

Ovdje imaš regestu starih povelja koje se odnose na tu biskupiju:

https://books.google.de/books/about/Monumentorum_Boicorum_collectio_nova.html?hl=de&id=310KAAAAIAAJ&output=html_text&redir_esc=y

Inače, ovdje je lista svih izdanja Monumenta Boica. Tomovi 37 do 47 odnose se na biskupiju Würzburg.

https://de.wikisource.org/wiki/Monumenta_Boica

Nigdje se ne spominju Sorbi iii Serbi. Uvijek se govori samo o Mainwenden i Radenzwenden. Evo primjer iz povelje cara Ludwiga Njemačkog biskupiji iz 846g. (Tom 28, str. 41):

"In terra sclavorum qui sedent inter moinum et radantiam fluvios qui vocantur moinvinidi et ratanzvinidi unacum comitibus qui super eosdem sclavos constituti erant..."

Inače se tu radi o donaciji 14 crkava da bi se Slaveni pokrstili.

 





Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Набски Срби
« Одговор #142 послато: Април 27, 2023, 08:12:18 поподне »


Nigdje se ne spominju Sorbi iii Serbi. Uvijek se govori samo o Mainwenden i Radenzwenden

i ovo jovovo: "Набски Срби они не постоје и никада нису постојали..."

ovde ne sporimo postojanje toponima sa korenom 'srb' u zapadnoj ceskoj? mislim, za nas koji ne ulazimo dublje u arhive, izvore... a opet pratimo temu. dakle, ne sporimo da se ona poklapanja ceskih, nemackih i pensilvanijskih amis porodica I2-PH908 (daljim poreklom sa istoka nemacke) nalaze u blizini ovih 'srb' toponima? na stranu sad jovov argument luzica i veliko preimucstvo R1a

Ван мреже Imoćanin

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 324
Одг: Набски Срби
« Одговор #143 послато: Април 27, 2023, 08:15:43 поподне »
i ovo jovovo: "Набски Срби они не постоје и никада нису постојали..."

ovde ne sporimo postojanje toponima sa korenom 'srb' u zapadnoj ceskoj? mislim, za nas koji ne ulazimo dublje u arhive, izvore... a opet pratimo temu. dakle, ne sporimo da se ona poklapanja ceskih, nemackih i pensilvanijskih amis porodica I2-PH908 (daljim poreklom sa istoka nemacke) nalaze u blizini ovih 'srb' toponima? na stranu sad jovov argument luzica i veliko preimucstvo R1a

Ja nisam ništa sporio osim da postoji takav dokumenat iz 741g. U ništa drugo nisam ulazio.

Ван мреже Jovo79

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 72
Одг: Набски Срби
« Одговор #144 послато: Април 27, 2023, 08:32:25 поподне »
Не знам ништа о томе и како да проверим све ово. Да књига из 1729. године није само каснија копија оригинала? Из неког разлога се помиње, није без значаја.

i ovo jovovo: "Набски Срби они не постоје и никада нису постојали..."

ovde ne sporimo postojanje toponima sa korenom 'srb' u zapadnoj ceskoj? mislim, za nas koji ne ulazimo dublje u arhive, izvore... a opet pratimo temu. dakle, ne sporimo da se ona poklapanja ceskih, nemackih i pensilvanijskih amis porodica I2-PH908 (daljim poreklom sa istoka nemacke) nalaze u blizini ovih 'srb' toponima? na stranu sad jovov argument luzica i veliko preimucstvo R1a

То није аргумент, то су генетски докази и за Саксонију и за Лужицу. Можда су ови ПХ908 дошли миграцијом из Бохемије, а не из Саксоније? Да ли је могуће да су Срби дошли из старе Бојке, а не из Саксоније? На немачкој Википедији топонимију не повезују са миграцијом. "Die Ortsnamenforschung weist aber darauf hin, dass man auf Grund dieser Tatsache keine Wanderungsbewegungen slawischer Stämme rekonstruieren sollte, sondern allenfalls von Parallelentwicklungen sprechen kann".

На тему https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=3462.0 је дао Лајбниц има доста о етнониму. Изгледа да корен није био баш такав и корен може да значи извор воде, поток, шум воде, па треба бити опрезнији јер не морају бити везани за етноним.

Ван мреже Imoćanin

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 324
Одг: Набски Срби
« Одговор #145 послато: Април 27, 2023, 08:40:30 поподне »
Не знам ништа о томе и како да проверим све ово. Да књига из 1729. године није само каснија копија оригинала? Из неког разлога се помиње, није без значаја.

Nije nikakva kopija, nego orginalni rad ovog autora: https://en.wikipedia.org/wiki/Johann_Georg_von_Eckhart

Jan Kollar je nespretno 3 rečenice iz 3 različita odlomka ove knjige spojio u jedan citat.

Za ovo drugo nisam kvalificiran, previše za moj mozak. Ali znam kako provjeriti izvore. Pa ti vjeruj ili ne.

Ван мреже Jovo79

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 72
Одг: Набски Срби
« Одговор #146 послато: Април 27, 2023, 08:47:36 поподне »
То није аргумент, то су генетски докази и за Саксонију и за Лужицу.

https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=2157.msg56116#msg56116 Р1а 25%, И2-CTS10228 4%
https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=2157.msg57729#msg57729 Р1а 65%, И2-CTS10228 2.4%
и за Баварску
https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=2157.msg56381#msg56381 Р1а 21%, И2-CTS10228 4%
https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=2157.msg56979#msg56979 Р1а 12.5%, И2-CTS10228 2.75%
« Последња измена: Април 27, 2023, 08:56:17 поподне Jovo79 »

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Набски Срби
« Одговор #147 послато: Април 27, 2023, 08:55:39 поподне »


То није аргумент, то су генетски докази и за Саксонију и за Лужицу. Можда су ови ПХ908 дошли миграцијом из Бохемије, а не из Саксоније?

... је дао Лајбниц има доста о етнониму. Изгледа да корен није био баш такав и корен може да значи извор воде, поток, шум воде, па треба бити опрезнији јер не морају бити везани за етноним.

ne formalisi. argument je impliciran, inace ne bi bilo diskusije. a implikacija je da preimustvo R1a cini prisustvo PH908 irelevantnim. svi znamo za luzicu i R1a. na vise topika pominjano; upravo kao razlika u odnosu na srbe. ja cak i ne znam za razlike bohemija-saksonija vizavi PH908, niti me zanima. zato sto  ne utice na moj 'argument'. a on je sledeci - dok god postoji korelacija PH908 i srpskog etnonima (zapadna ceska/istocna nemacka) - potpuno je irelevantno da li su ceski istoricar doradili pricu do nivoa 'nabski srbi'. tako sam i formulisao pitanje postavljeno imocaninu. vrlo generalno. procitaj ga opet.

a pogotovo me ne zanima, niti je relevantan, koren reci 'srb'... osim ako ne impliciras da u ceskoj ime veze sa vodom, izvorom, potokom, sumom vode... a drugde sa narodom srbi

Ван мреже Jovo79

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 72
Одг: Набски Срби
« Одговор #148 послато: Април 27, 2023, 09:11:37 поподне »
ne formalisi. argument je impliciran, inace ne bi bilo diskusije. a implikacija je da preimustvo R1a cini prisustvo PH908 irelevantnim. svi znamo za luzicu i R1a. na vise topika pominjano; upravo kao razlika u odnosu na srbe. ja cak i ne znam za razlike bohemija-saksonija vizavi PH908, niti me zanima. zato sto  ne utice na moj 'argument'. a on je sledeci - dok god postoji korelacija PH908 i srpskog etnonima (zapadna ceska/istocna nemacka) - potpuno je irelevantno da li su ceski istoricar doradili pricu do nivoa 'nabski srbi'. tako sam i formulisao pitanje postavljeno imocaninu. vrlo generalno. procitaj ga opet.

a pogotovo me ne zanima, niti je relevantan, koren reci 'srb'... osim ako ne impliciras da u ceskoj ime veze sa vodom, izvorom, potokom, sumom vode... a drugde sa narodom srbi

Важан је изузетно низак проценат И2 на целом простору и најмањи проценат И2 међу свим Словенима, јер аргумент не стоји логично. Тек тада је битан проценат Р1а, у ком је односу у односу на И2 и каква су њихова кретања – као што видите, И2 има континуитет од 2 до 4%. Како нас разлике не могу а да не занимају, небитно је шта све то значи и у којим речима је корен? У источној Баварској и западној Чешкој има много река и друге водене масе.

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Набски Срби
« Одговор #149 послато: Април 27, 2023, 11:41:31 поподне »
Важан је изузетно низак проценат И2 на целом простору и најмањи проценат И2 међу свим Словенима, јер аргумент не стоји логично. Тек тада је битан проценат Р1а, у ком је односу у односу на И2 и каква су њихова кретања – као што видите, И2 има континуитет од 2 до 4%. Како нас разлике не могу а да не занимају, небитно је шта све то значи и у којим речима је корен? У источној Баварској и западној Чешкој има много река и друге водене масе.

ajde ovako

1. drajver je (i drugi forumasi) primetio podudaranje PH908 i 'odredjene regije' (tako cu se izraziti) na prostoru zap. ceske i ist. nemacke 2. na nekoliko tema navodio rezultate nemaca i amisa iz pensilvanije 3. znamo i za nekoliko ceskih porodica koje su jos preciznije predacke danasnjim srbima 4. moje inicijalno pitanje upuceno imocaninu zapravo moze ovako da se formulise: 5. da li je u 'odredjenim regijama' gde se ucestalo javlja koren 'srb' - povisen procenat PH908? 6. dalje, te 'odredjene regije' NISU CELA SAKSONIJA, CELA LUZICA, NITI CELA BOHEMIJA 7. i jos dublje - da li je drajver - kada je sastavljao spisak nemaca PH908 upravo implicirao da se procenat javlja kao veci u 'odredjenim regijama' ovih pokrajina, u odnosu na njihovu celinu? 8. moje razumevanje je da jeste

ovo za jezik nisam razumeo, to jest prosto ne verujem sta sam procitao - jel to zelis da sugeries dva razlicita korena reci 'srb'? ceska verzija su sume i vode... a druge je mozda i narod, srbi? molim te napisi eksplicitno - da, ne i obrazlozenje

Ван мреже Jovo79

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 72
Одг: Набски Срби
« Одговор #150 послато: Април 28, 2023, 01:57:50 пре подне »
ajde ovako

1. drajver je (i drugi forumasi) primetio podudaranje PH908 i 'odredjene regije' (tako cu se izraziti) na prostoru zap. ceske i ist. nemacke 2. na nekoliko tema navodio rezultate nemaca i amisa iz pensilvanije 3. znamo i za nekoliko ceskih porodica koje su jos preciznije predacke danasnjim srbima 4. moje inicijalno pitanje upuceno imocaninu zapravo moze ovako da se formulise: 5. da li je u 'odredjenim regijama' gde se ucestalo javlja koren 'srb' - povisen procenat PH908? 6. dalje, te 'odredjene regije' NISU CELA SAKSONIJA, CELA LUZICA, NITI CELA BOHEMIJA 7. i jos dublje - da li je drajver - kada je sastavljao spisak nemaca PH908 upravo implicirao da se procenat javlja kao veci u 'odredjenim regijama' ovih pokrajina, u odnosu na njihovu celinu? 8. moje razumevanje je da jeste

ovo za jezik nisam razumeo, to jest prosto ne verujem sta sam procitao - jel to zelis da sugeries dva razlicita korena reci 'srb'? ceska verzija su sume i vode... a druge je mozda i narod, srbi? molim te napisi eksplicitno - da, ne i obrazlozenje

Не знам ко су, су приметили, који регион се крије иза одређеног региона. Далеко је мало резултата и мечева, а сви Словени имају такве мечеве међу собом, сви могу да тумаче било шта. Колико видим, утакмицама у Немачкој и Чешкој се посвећује толика пажња, док се остале игноришу или колико треба, само зато што желе да виде српско племе у њима. Желимо да потврдимо српско племе слично нашем балканском српском народу, а не полапском српском народу, занима и повезује са српским племеном тих 0% и 2-4%, а не 12-65% и друге хаплогрупе. Као резултат, имамо теорију, изграђену на повезивању разних претпоставки и нелогичности. Нешто што ничему и никоме не служи и сви знамо шта је то, митоманија. Опијум за народ. Ова обрнута логика је само мало боља логика од оне коју користе аутохтонисти.

Не знам каква је корелација корена Србин са процентом ПХ908, али прочитај тему о пореклу српских етнонима, јер тамо је заиста доста написано, исти стари прасловенски корен као и етноним Срби имају разне речи, топоними, глагол србати, не може се сваки топоним са прасловенским кореном "срб-", "серб-", "сарб-" тумачити као траг етнонима Срба. Таквих топонима са истим кореном има свуда у Европи чак и тамо где нема ПХ908.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5170
Одг: Набски Срби
« Одговор #151 послато: Април 28, 2023, 08:01:06 пре подне »
Не знам ко су, су приметили, који регион се крије иза одређеног региона. Далеко је мало резултата и мечева, а сви Словени имају такве мечеве међу собом, сви могу да тумаче било шта. Колико видим, утакмицама у Немачкој и Чешкој се посвећује толика пажња, док се остале игноришу или колико треба, само зато што желе да виде српско племе у њима. Желимо да потврдимо српско племе слично нашем балканском српском народу, а не полапском српском народу, занима и повезује са српским племеном тих 0% и 2-4%, а не 12-65% и друге хаплогрупе. Као резултат, имамо теорију, изграђену на повезивању разних претпоставки и нелогичности. Нешто што ничему и никоме не служи и сви знамо шта је то, митоманија. Опијум за народ. Ова обрнута логика је само мало боља логика од оне коју користе аутохтонисти.

Не знам каква је корелација корена Србин са процентом ПХ908, али прочитај тему о пореклу српских етнонима, јер тамо је заиста доста написано, исти стари прасловенски корен као и етноним Срби имају разне речи, топоними, глагол србати, не може се сваки топоним са прасловенским кореном "срб-", "серб-", "сарб-" тумачити као траг етнонима Срба. Таквих топонима са истим кореном има свуда у Европи чак и тамо где нема ПХ908.

Рекох ли ја, класичан трол.

Ван мреже Небо_Сав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 630
  • I-Y3120>I-PH908>I-BY93199
Одг: Набски Срби
« Одговор #152 послато: Април 28, 2023, 10:30:54 пре подне »
Не знам ко су, су приметили, који регион се крије иза одређеног региона. Далеко је мало резултата и мечева, а сви Словени имају такве мечеве међу собом, сви могу да тумаче било шта. Колико видим, утакмицама у Немачкој и Чешкој се посвећује толика пажња, док се остале игноришу или колико треба, само зато што желе да виде српско племе у њима. Желимо да потврдимо српско племе слично нашем балканском српском народу, а не полапском српском народу, занима и повезује са српским племеном тих 0% и 2-4%, а не 12-65% и друге хаплогрупе. Као резултат, имамо теорију, изграђену на повезивању разних претпоставки и нелогичности. Нешто што ничему и никоме не служи и сви знамо шта је то, митоманија. Опијум за народ. Ова обрнута логика је само мало боља логика од оне коју користе аутохтонисти.

Не знам каква је корелација корена Србин са процентом ПХ908, али прочитај тему о пореклу српских етнонима, јер тамо је заиста доста написано, исти стари прасловенски корен као и етноним Срби имају разне речи, топоними, глагол србати, не може се сваки топоним са прасловенским кореном "срб-", "серб-", "сарб-" тумачити као траг етнонима Срба. Таквих топонима са истим кореном има свуда у Европи чак и тамо где нема ПХ908.

Замену речи "меч" и "утакмица" у оваквом контексту би  урадио само вештачки интелект.

1. Ово ми личи на  се изгледа преводи хрватски (латиница) на српски (ћирилица) преко неког машинског преводиоца односно конвертора из латинице у ћирилицу.
2. Узгред, сећам се, из детињства једне књижице из наше кућне библиотеке: звала се "Анекдоте из НОБ-а" (издање Џепне књиге из Сарајева). Елем, у књизи  има анекдота са међусобним вербалним препуцавањем партизана и усташа током борби. Наравно, не знам како је све то тачно било, али знам да су наши били најпаметнији...  :) 
Но, детаље памтим:  усташе се увек обраћају неком Јовану (као збирном имену за сваког поједница): "Еј, Јово, имаш ли тетку..."  а Јово њему одговара "Еј, Ујо, имаш ли ти стрину"... Или тако некако, онако, све изгледа прилично бенигно.. А како је било у стварности, знамо.

Па се питам, да ли је овај  госпон који се потписује као Јово79 читао ову књигу, или  зна ове детаље из свог породичног предања..., па се одлучио да себи да такав надимак у форми суптилне и далеке алузије... Што се цени у дипломатији, али на форуму са оваквом није баш прикладно.  Заслужује одговор, али не дипломатски.    Могао је одмах да се назове Ујо79, да не прави димну завесу, разумели би се...

Аргументацију у спору остављам по страни.

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Набски Срби
« Одговор #153 послато: Април 28, 2023, 11:25:39 пре подне »

Не знам каква је корелација корена Србин са процентом ПХ908, али прочитај тему о пореклу српских етнонима, јер тамо је заиста доста написано, исти стари прасловенски корен као и етноним Срби имају разне речи, топоними, глагол србати, не може се сваки топоним са прасловенским кореном "срб-", "серб-", "сарб-" тумачити као траг етнонима Срба. Таквих топонима са истим кореном има свуда у Европи чак и тамо где нема ПХ908.

evo, ovoliko cu jos reci a onda da ispostujem drajvera kad kaze 'trol', u smislu sa trolovima se ne razogovara (sa teroristima nema pregovora dixit) CITAO SAM TEMU O POREKLU SRPSKOG ETNONIMA. i sve teme vezane za srbe u ceskoj (nabske, hode, itd) te dve teme NEMAJU VEZE jedna sa drugom. ovo je filozofski evidentno. jedna tema je lingvisticka, druga tema je istoriografska. na prvoj temi moze cak i da se pomene ceska ali poenta je uvek lingvisticka. na temi, pak, o ceskim 'srbima'... poenta nikad nije lingvisticka, osim (ponovicu) ako nije bilo neverovatne koincidencije - da je ime 'srb' za narode nastalo iz dva razlicita korena, i da je na teritoriji ceske drugacijeg izvorista (sumsko-vodenog) od drugih pojava etnonima 'srb'... gde je mozda iransko, a mozda slovensko (paserb glagol) a mozda i vodeno, ko ce ga znati, ali od neke druge vode ... a ne iz ceskih teplica (srbice)

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5170
Одг: Набски Срби
« Одговор #154 послато: Април 28, 2023, 01:04:21 поподне »
Прошле године у Гласнику српског арехолошког друштва објављен је научни рад ауторке Зорице Костић под називом ДОСЕЉАВАЊЕ СЛОВЕНСКИХ ПЛЕМЕНА У ПОЛАБЉЕ И НА БАЛКАН

У раду се углавном третирају теме које и ми овдје помињемо.

Апстракт: У овом тексту се, између осталог, размишља о томе где је могло доћи до раздвајања српских племена која су из северних области Прицрноморја и Приазовља, највероватније већ са Хунима, кренула пут запада. Да ли су то били предели Лабе и Зале, где се, по мишљењу неких, налазило Дерваново кнежевство, или је до раздвајања, о коме нам говори Порфирогенит, могло доћи нешто источније, у пределима горњег Повислења, односно на територији Чешко-моравске висоравни. Одатле је, готово истовремено, један део српских племена могао кренути у правцу севера, у подручје Лабе и Зале, користећи западне падине Карпата и узводни ток Одре, док је други део кренуо на југ, Дунавом кроз Панонију и даље на Балкан. У том случају би расправа, у коју су са различитим ставовима укључени и лингвисти и археолози, престала да постоји а она се односи на то да ли су Срби на Балкан дошли са севера, из Полабља, или су у Полабље пристигли са југа, из средњег Подунавља."

http://doi.fil.bg.ac.rs/pdf/journals/gsad/2022/gsad-2022-38-4.pdf

Рад дјелује прилично уопштено и претендује да буде нека синтеза, тачније виђење ауторкино досадашњег објављиваног материјала. Мислим да се некритички преузимају неке тезе попут поријекла Срба из Прицрноморја и Приазовља, ране сеобе Словена у централну Европу још за вријеме продора Хуна, претпостављени правац доласка српских племена преко западних Карпата на подручје Паноније и даље у међурјечје Лабе и Сале. У археолошком смислу наслања се на закључке Брахмана о рјусенској археолошкој култури.

У сваком случају, интересантно за прочитати, уз дистанцу према закључцима.

Ван мреже Никац

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 938
Одг: Набски Срби
« Одговор #155 послато: Април 28, 2023, 07:01:37 поподне »
ajde ovako

1. drajver je (i drugi forumasi) primetio podudaranje PH908 i 'odredjene regije' (tako cu se izraziti) na prostoru zap. ceske i ist. nemacke 2. na nekoliko tema navodio rezultate nemaca i amisa iz pensilvanije 3. znamo i za nekoliko ceskih porodica koje su jos preciznije predacke danasnjim srbima 4. moje inicijalno pitanje upuceno imocaninu zapravo moze ovako da se formulise: 5. da li je u 'odredjenim regijama' gde se ucestalo javlja koren 'srb' - povisen procenat PH908? 6. dalje, te 'odredjene regije' NISU CELA SAKSONIJA, CELA LUZICA, NITI CELA BOHEMIJA 7. i jos dublje - da li je drajver - kada je sastavljao spisak nemaca PH908 upravo implicirao da se procenat javlja kao veci u 'odredjenim regijama' ovih pokrajina, u odnosu na njihovu celinu? 8. moje razumevanje je da jeste

ovo za jezik nisam razumeo, to jest prosto ne verujem sta sam procitao - jel to zelis da sugeries dva razlicita korena reci 'srb'? ceska verzija su sume i vode... a druge je mozda i narod, srbi? molim te napisi eksplicitno - da, ne i obrazlozenje

Топоними са коријеном Срб-, неки од њих изведени из именице Србин или Срби, тако да нема говора о неким изворима воде и слично, имају јасну концентрацију у Бохемији (западном дијелу Чешке) и читавој Пољској. Уз њих ту су и бројни ријетки топоними који у словенском свијету постоје само у Бохемији, Пољској и балканским срспким подручјима, као нпр. Хостивар код Прага, или Опоље у јужној Пољској.

У Моравској и Словачкој уопште нема топонима на Срб- , у западној Украјини два, у источној Њемачкој не много више од тога.

Овакву исту географску концентрацију показују и тестирана поклапања наших PH908.

Српски етноним (сем ако је посуђеница из иранског) долази од истог коријена као и украјинске ријечи пасерб, присербити сја, обсербувати (значења: посвојено дијете, придружити се, бринути о члану породице)

Та ријеч везана уз водене токове је невезана, чисто да дочарам, у чешком она гласи střebat (значи сркати) и може са српским етнонимом имати једино неке прадавне везе.

Ван мреже Ивица Јовановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 909
  • J-L70 > J-Z40772* mdDNA:HV-b15a
Одг: Набски Срби
« Одговор #156 послато: Април 28, 2023, 09:47:07 поподне »
Serba, Nemačka - prvi put spomenuto u dokumentima iz 1370. godine u kojima se navodi da je bila u vlasništvu porodice von Hackeborn.
Srbín, Češka - pominje se u dokumentu iz 1283. godine pod imenom Srbyn.
Srbice, Češka - prvi put se pominje u dokumentima iz 1318. godine kao Srbycze.
Serbitz, Nemačka - pomenuto je u dokumentu iz 1284. godine kao Serbetz.
Srby, Češka - pominje se 1318. godine pod imenom Srby.
Srbce, Češka - prvi put se pominje 1318. godine kao Srbecz.
Srbów, Poljska - iz 1255. godine pod imenom Srbow.
Serbs, Nemačka - spomenuto jprvi put 1254. godine kao Zerbitz.
Srbeň, Češka - prvi put se pominje u dokumentima iz 1384. godine kao Serbeny.
Srbiny, Poljska - spomenuto je u dokumentima iz 1235. godine kao Srbiny.
Serbitz, Nemačka - pomenuto 1345. godine kao Zerbetz.
Srbsko, Češka - prvi put se pominje u dokumentima iz 1318. godine kao Srbsko.
Srbce, Slovačka - spomenuto je u dokumentima iz 1263. godine kao Srbecz.
Srbice, Češka - spominje se u dokumentima iz 1379. godine kao Srbitz.
Serbinów, Poljska - prvi put se pominje u dokumentima iz 1292. godine kao Serbynou.

Da se primetiti da je visoko frekfentno u Češkoj, i okolo.
Милутин Бранковић, 4. ескадрон Коњичке дивизије. Крф 26.04.1916.
Сава Питић, 13. Пук. Острво Видo 24.01.1916.
Сима Мијуцић, 9. пешадијски пук. Браунау 1917.

Ван мреже Ивица Јовановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 909
  • J-L70 > J-Z40772* mdDNA:HV-b15a
Одг: Набски Срби
« Одговор #157 послато: Април 29, 2023, 11:10:14 пре подне »
Колико видим, утакмицама у Немачкој и Чешкој се посвећује толика пажња, док се остале игноришу или колико треба, само зато што желе да виде српско племе у њима. утакмицама... утакмицама...


Mečevi, од matching (подударање). Преводилац преводи као > Утакмице.  ;D
Милутин Бранковић, 4. ескадрон Коњичке дивизије. Крф 26.04.1916.
Сава Питић, 13. Пук. Острво Видo 24.01.1916.
Сима Мијуцић, 9. пешадијски пук. Браунау 1917.

Ван мреже Ивица Јовановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 909
  • J-L70 > J-Z40772* mdDNA:HV-b15a
Одг: Набски Срби
« Одговор #158 послато: Април 29, 2023, 01:58:06 поподне »
Шалу на страну. Када смо већ код Немачке, Пољске и Чешке. Најстарији помен нечега што може имати везе са Србима (а што се из контекста и види, пошто се помињу Словени) је извештај у код нас не шире познатој Дагобертовој повељи из 631. године. У истом пасусу се, на латинском, на чак два места појављује нешто што може имати везе са Србима. Преносим цитат у латинском оргиналу: In pago Serimizi, in loco nuncupante Zerbou, inter fluvios, quorum prior dicitur Spraha et posterior Elbe, fines ex una parte Berounus, ex altera rupes Dubene, quam Slavi Sclaviborci, aliis vero Sorabi, tenent. Покушаћу да преведем. У округу Серимизи, на месту које се сада назива Зербу, између река, од којих се прва зове Спраха, а друга Елба, границе се налазе с једне стране Бероунус, а с друге стране стене Дубене, које насељавају Славени које неки зову Склавиборци, а други Сораби. Говори се иначе о даривању земље, негде уз реку Спре (Spree). Након овога у следећој реченици пише: Isti terminus est Sorabici limitis. Апсолутно немам ни најмању сумљу да су Срби под тим именом дошли онако како је описано у De administrando imperio. Оно што такође сасвим извесно да тај простор горе није остао закључан у стање какво је било у тренутку миграције дела Срба на југ, што нам потврђује и Chronicon Thietmari. Било је ту много таласања, досељавања једних или других. Оно што такође треба знати је и то да се у једном извештају помиње не једно већ седам српских племена. Пошто је племе и род, то врло добро знамо, у патријархалној заједници везан за мушкарце истог корена не бих искључио могућност да је ту било више хаплогрупа (можда чак и целих седам). 908 је сигурно била једна од њих, и у то ћу веровати све док археогенетика не покаже другачије.
Милутин Бранковић, 4. ескадрон Коњичке дивизије. Крф 26.04.1916.
Сава Питић, 13. Пук. Острво Видo 24.01.1916.
Сима Мијуцић, 9. пешадијски пук. Браунау 1917.

Ван мреже Никац

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 938
Одг: Набски Срби
« Одговор #159 послато: Април 30, 2023, 04:06:07 поподне »
плаво - топоними с рјечју Србин у коријену.
тамно црвено - ријетки топоними с паралелама код код западних Словена и Срба
кућице - историјски помени Срба у раном средњем вијеку