Порекло становништва > Хрватска - Република Српска Крајина

Порекло Ивана Мештровића

(1/3) > >>

Јовица Кртинић:
Налетех у књизи Милана Кашанина (1895-1981) "Сусрети и писма" занимљив и, бар мени, досад непознат детаљ о пореклу вајара Ивана Мештровића. Описујући свој боравак у Холандији 1931. године, где се на састанку Пен-клуба дружио са Јованом Дучићем и Иваном Мештровићем, Кашанин је забележио следеће:

"Први пут сам тада чуо да је Иван Мештровић у младости имао на подсетници поред презимена Мештровић и презиме Габриловић. Дучић га је уверавао, с великом озбиљношћу и усрдношћу, да се није могао презивати Габриловић, него Гавриловић, и да је православнога порекла. Мештровић је, не без осмеха, пристајао да буде Србин, али не и правосављанин, и порицао Дучићева филолошка и верска објашњења. Поново су се приближили кад су се опоменули да је Мештровић старином из Фојнице, у Босни, а Дучић родом из Требиња, у Херцеговини. На крају су се, на Дучићев предлог, сагласили да су обојица велики уметници".

(Милан Кашанин, "Сусрети и писма", стр. 156, Библиотека "Данас", Матица српска, Нови Сад, 1974)

Зрно:
У његовом селу Отавицама код Дрниша имају презимена Габрић и Габриловић. За Габриће постоји легенда међу Србима да потичу од православца Лазе Габрића који је прешао у католике, јер га једном приликом није примио православни поп.

Мештровићи су сигурно били католици у 18. веку, а за даље не знам. Иван Мештровић је био један од најзначајнијих Хрвата у формирању Краљевине СХС, али су дана његови тешки националисти.

Зрно:
Мештровић је био и писац. Написао је приповетку Луди Миле (имам је) о видовњаку Мили Кричкићу из Кричака којим је био опседнут. Још га је насликао и извајао. Имао је одличне односе са Србима и унијатима, од којих је један Милаковић био кум на његовом крштењу. Његов таленат је открио унијатски поп из Кричака и дао га на школовање. У делу Луди Миле пише како је стара православна црква у суседном селу Кањани некад била католичка, па стога немам баш утисак да је у себи осећао српско порекло и поред свега.

Јовица Кртинић:

--- Цитат: Зрно  Новембар 21, 2016, 11:43:49 пре подне ---У његовом селу Отавицама код Дрниша имају презимена Габрић и Габриловић. За Габриће постоји легенда међу Србима да потичу од православца Лазе Габрића који је прешао у католике, јер га једном приликом није примио православни поп.

--- Крај цитата ---

Ово презиме Габрић ме подсети на анегдоту из мог студентског живота уочи распада Југославије. У то време сам још студирао у Загребу и становао у студентском дому "Моша Пијаде" на Тргу жртава фашизма (којег су те 1991. године преименовали у Трг хрватских великана). У четверокреветној соби било је нас тројица и, игром случаја (нисмо се договарали), сва тројица смо били Срби. Једног дана, с почетка 1991. у собу је дошао нови цимер и представио се именом Ватрослав Габрић. Био је из места Крњак код Карловца (на Кордуну). Радост да нам је соба коначно етнички мешовита кратко је трајала - испоставило се да је Ватрослав Србин и то не мали, већ повећи (похвалио се како су му после 1945. готово сви ближи рођаци завршили у емиграцији у Енглеској...). Иначе, у то време, у индексима на загребачком свеучилишту (вероватно је тако и данас) морала је да се наведе и националност, а Ватрослав је у тој рубрици истакао Србин тако да је скоро пробио папир. С друге стране, један од моја преостала два цимера, Србин из Босанске посавине, кад је загустило, своје етничко изјашњење Србин у индексу преправио је у СР БиХ (тј. Социјалистичка република Босна и Херцеговина).
Зна ли неко нешто о Габрићима из Крњака?

P. S. Тек кад сам ово написао приметих да је ова прича баш у духу Броја 1 (из рубрике `Приче из минулих векова`). :)

vojislav.ananic:
Габрића данас има око Суботице.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију