Аутор Тема: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?  (Прочитано 154378 пута)

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« послато: Децембар 01, 2016, 12:35:46 пре подне »
Sergio ме ових дана инспирисао да мало истражујем симболику Светог Ђорђа, кроз призму хералдике, па нађох доста занимљивих примера употребе те светогеоргијанске симболике у разним уметничким представама Светог Ђорђа.

Ово је пример у коме је рецимо за челенку употребљена фигура змаја, који још није уловљен, али његов носилац је провиђен да буде тај који ће убити змаја.



Слика је дело савременог сликара Леондарда Портера и настала је 2011. године.

Хералдички уметник и ја некако и даље нагињемо да наш змај буде прободен копљем.  :)
Стваро лепа слика!  :)
Ево још мало примењене хералдике (Велика Британија).
Слика:

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1682
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #1 послато: Децембар 01, 2016, 04:27:54 пре подне »
Хералдички уметник и ја некако и даље нагињемо да наш змај буде прободен копљем.  :)

Имате ли неку радну верзију, да учествујемо са приједлозима? Још једном све похвале за грб :)
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #2 послато: Децембар 01, 2016, 12:30:09 поподне »
Имате ли неку радну верзију, да учествујемо са приједлозима? Још једном све похвале за грб :)

Избор челенке је сужен и отприлике би изгледао овако:  "На кациги, овојнице и плашта у осовним бојама, израстајући змај пропети црвени, наоружан и језиком, прободен кроз прса копљем, све златно." Наравно, црта још увек није подвучена, могуће су измене (вероватно само мање). Емблазон челенке и даље не постоји, а блазон још није озваничен. Штит је готов. То је мој аватар на овом форуму. Користим знак каденције за најстаријег сина јер грб у основи припада мом оцу. Мој штит још можете видети и на следећим линковима:

1. http://www.heraldikasrbija.rs/clanovi-drustva/

2. http://www.ngw.nl/heraldrywiki/index.php?title=Sr%C4%91an_Veki%C4%87

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #3 послато: Децембар 03, 2016, 10:45:16 поподне »
Мој отац се мало окушао у примењеној хералдици. Ово је правио од глине. Није лоше испало  с обзиром да је ово радио први пут.
Слика:


Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #4 послато: Децембар 04, 2016, 11:57:46 пре подне »
Мој отац се мало окушао у примењеној хералдици. Ово је правио од глине. Није лоше испало  с обзиром да је ово радио први пут.
Слика:

Као рад, за похвалу, поготово ако је првенац. ;)

Али за хералдичаре, требало би га ипак укалупити у хералдичку форму, дакле да буде хералдички исправан.

У овом примеру, требао би прави штит, и на штиту само крин.

Ако иде и круна, она мора изнад штита.

Иначе, овакви радови би могли наићи на интересовање херадличке публике и код нас и у свету, само да их је мало више и да су мало популаризовани. Не знам да ли се то ради, али зашто не и боја на овакве одливке?



Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #5 послато: Децембар 04, 2016, 04:01:19 поподне »
Иначе, овакви радови би могли наићи на интересовање херадличке публике и код нас и у свету, само да их је мало више и да су мало популаризовани. Не знам да ли се то ради, али зашто не и боја на овакве одливке?

Ово је више био експеримент у слободној уметничкој интерпретацији, тако да нису испоштована сва хералдичка правила. Мислим да се боја може стављати на овакве одливке, али то није урађено у овом случају.
Мада, мој отац више преферира аматерско сликарство. Ово је један од његових раних радова (1975).
Слика:




Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #6 послато: Децембар 04, 2016, 04:13:16 поподне »
Примењена хералдика у архитектури. Фасаде старих зграда из доба Аустро-Угарске у центру Суботице. Снимио сам мобилним телефоном.

Слика 1:


Слика 2:


Слика 3:


Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #7 послато: Децембар 04, 2016, 04:35:45 поподне »
Можда није у реду што скрећем мало са теме, али видим да овде има има доста познавалаца хералдике, па ћу искористити прилику за малу "злоупотребу". Наиме, кренуо сам са неким аматерским покушајима осмишљавања грба па бих волео да чујем мишљење људи који боље познају тематику да ли је почетна идеја у складу са хералдичким правилима. Ево неке моје идеје за основу грба:

Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #8 послато: Децембар 04, 2016, 06:56:26 поподне »
Можда није у реду што скрећем мало са теме, али видим да овде има има доста познавалаца хералдике, па ћу искористити прилику за малу "злоупотребу". Наиме, кренуо сам са неким аматерским покушајима осмишљавања грба па бих волео да чујем мишљење људи који боље познају тематику да ли је почетна идеја у складу са хералдичким правилима. Ево неке моје идеје за основу грба:


Колико сам схватио, твоји су од Мириловића, је ли тако?

Уколико би грб требало то да нагласи, онда нема потребе за усправљеним коњем. Довољно је само 5 полумесеца, јер то и јесте штит с грба Мириловића. Дакле, мој предлог би био да се уклони коњ и оставе само полумесечеви, јер се тако указује на Мириловиће; могуће је да негде на свету постоји грб који на штиту има 5 младих месечева и усправљеног златног коња, па би деловало као да водиш порекло од те породице. То би био први предлог - избацити коња и оставити само месечеве. Још само да нагласим да би месечеви требало да буду усправни.  :)

Да ли би ова три крста и тврђава требало да представљају Херцеговину?
Можеш ли да напишеш шта би ти желео да грб говори? Сем порекла од Мириловића, то ми је јасно.  :)
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #9 послато: Децембар 04, 2016, 07:08:10 поподне »
Пошто видим да је све више људи заинтересовано за креирање сопственог грба, што је сјајна вест, можда не би било лоше отворити нову тему и пребацити ове претходне поруке у њу. Тема може да се зове, рецимо, "Мој грб - предлози и савети", или нешто слично.  :)
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #10 послато: Децембар 04, 2016, 08:01:39 поподне »
Колико сам схватио, твоји су од Мириловића, је ли тако?

Уколико би грб требало то да нагласи, онда нема потребе за усправљеним коњем. Довољно је само 5 полумесеца, јер то и јесте штит с грба Мириловића. Дакле, мој предлог би био да се уклони коњ и оставе само полумесечеви, јер се тако указује на Мириловиће; могуће је да негде на свету постоји грб који на штиту има 5 младих месечева и усправљеног златног коња, па би деловало као да водиш порекло од те породице. То би био први предлог - избацити коња и оставити само месечеве. Још само да нагласим да би месечеви требало да буду усправни.  :)

Да ли би ова три крста и тврђава требало да представљају Херцеговину?
Можеш ли да напишеш шта би ти желео да грб говори? Сем порекла од Мириловића, то ми је јасно.  :)

Бакс, драго ми је да си разумео нешто од симболике коју сам покушао да уградим у штит. Значи да нисам баш потпуно омашио :). Грб би требао да представља братство Михића који јесу део рода Мириловића. Симболика би била следећа:
  • Подела штита на четири поља је одабрана жељом да буде подељен централним белим крстом. Облик крста прати стилизовани "Косовски крст" (овде: http://www.czipm.org/vjsk.html) што би требало да укаже на даље порекло рода Мириловића са простора Косова.
  • Горње лево поље са златним коњем који се пропиње и пет полумесеца указује на припадност Михића роду Мириловића као што си претпоставио. Свестан сам да би требали бити положени (вероватно си то мислио да кажеш). Назовимо то Copy/Paste грешком, јер сам их преузео са грба Мириловића који је био накривљен, а нисам много о томе водио рачуна јер сам се фокусирао на идејни дизајн штита. Пртио сам симболику овог грба: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/97/Mirilovic_Coat_of_Arms_V1.png/200px-Mirilovic_Coat_of_Arms_V1.png
  • Идеја са симболиком горњег десног поље је вишеструка. Избор беле и црвене боје и симетричних крстова треба да укаже на Херцеговину и подсети на заставу Војводства Светог Саве. Три крста испод куле треба да укажу на предање Михића: Михићи потичу од три сина родоначелника Михе који су имали своју кулу у Горњем Храсну. Предање каже да је Михо са своја три сина живео под кулом и тај засеок се зато данас зове Поткула, а омеђине куле постоје и данас. То би било дакле значенје три крста под кулом - три Михина сина која живе под кулом. Поред тога, и симбол куле сам по себи би требао да указује на величину и друштво, што у неку руку грб и треба да представи - једно бројно братство.
  • Јагње у средини крста симболише Св. Јована Крститеља, што је крсна слава свих Мириловића па и Михића. Како сам пронашао, јагње божије је симбол који се везује за Св. Јована Крститеља (нпр. https://thatresourcesite.com/thatresourcesite/wp-content/uploads/2013/06/St-John-the-Baptist-Saintly-Symbols.jpg). У извесној мери идеја ми је била да се искористи и хералдичка симболика самог јагњета (трпљење под патњом) јер мислим да се у извесној мери може повезати са судбином бројних фамилија братства Михића.

То су биле идеје којима сам се водио, наравно поред неке опште естетике коју сам покушао да осмислим.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #11 послато: Децембар 04, 2016, 08:24:43 поподне »
Пошто видим да је све више људи заинтересовано за креирање сопственог грба, што је сјајна вест, можда не би било лоше отворити нову тему и пребацити ове претходне поруке у њу. Тема може да се зове, рецимо, "Мој грб - предлози и савети", или нешто слично.  :)

Подржавам идеју.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #12 послато: Децембар 04, 2016, 09:25:01 поподне »
Бакс, драго ми је да си разумео нешто од симболике коју сам покушао да уградим у штит. Значи да нисам баш потпуно омашио :). Грб би требао да представља братство Михића који јесу део рода Мириловића. Симболика би била следећа:
  • Подела штита на четири поља је одабрана жељом да буде подељен централним белим крстом. Облик крста прати стилизовани "Косовски крст" (овде: http://www.czipm.org/vjsk.html) што би требало да укаже на даље порекло рода Мириловића са простора Косова.
  • Горње лево поље са златним коњем који се пропиње и пет полумесеца указује на припадност Михића роду Мириловића као што си претпоставио. Свестан сам да би требали бити положени (вероватно си то мислио да кажеш). Назовимо то Copy/Paste грешком, јер сам их преузео са грба Мириловића који је био накривљен, а нисам много о томе водио рачуна јер сам се фокусирао на идејни дизајн штита. Пртио сам симболику овог грба: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/97/Mirilovic_Coat_of_Arms_V1.png/200px-Mirilovic_Coat_of_Arms_V1.png
  • Идеја са симболиком горњег десног поље је вишеструка. Избор беле и црвене боје и симетричних крстова треба да укаже на Херцеговину и подсети на заставу Војводства Светог Саве. Три крста испод куле треба да укажу на предање Михића: Михићи потичу од три сина родоначелника Михе који су имали своју кулу у Горњем Храсну. Предање каже да је Михо са своја три сина живео под кулом и тај засеок се зато данас зове Поткула, а омеђине куле постоје и данас. То би било дакле значенје три крста под кулом - три Михина сина која живе под кулом. Поред тога, и симбол куле сам по себи би требао да указује на величину и друштво, што у неку руку грб и треба да представи - једно бројно братство.
  • Јагње у средини крста симболише Св. Јована Крститеља, што је крсна слава свих Мириловића па и Михића. Како сам пронашао, јагње божије је симбол који се везује за Св. Јована Крститеља (нпр. https://thatresourcesite.com/thatresourcesite/wp-content/uploads/2013/06/St-John-the-Baptist-Saintly-Symbols.jpg). У извесној мери идеја ми је била да се искористи и хералдичка симболика самог јагњета (трпљење под патњом) јер мислим да се у извесној мери може повезати са судбином бројних фамилија братства Михића.

То су биле идеје којима сам се водио, наравно поред неке опште естетике коју сам покушао да осмислим.

Да, положени. Боже...  :o

Аха, схватам. Сјајна симболика за породично предање.
Ево, мало сам се играо у Пејнту. Молим све који виде слику да ми се не смеју због јагњета у средини; на брзину сам све урадио, а и ово је само скица.  ;D


"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

mladjo

  • Гост
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #13 послато: Децембар 04, 2016, 09:35:12 поподне »
Бакс, драго ми је да си разумео нешто од симболике коју сам покушао да уградим у штит. Значи да нисам баш потпуно омашио :). Грб би требао да представља братство Михића који јесу део рода Мириловића. Симболика би била следећа:
  • Подела штита на четири поља је одабрана жељом да буде подељен централним белим крстом. Облик крста прати стилизовани "Косовски крст" (овде: http://www.czipm.org/vjsk.html) што би требало да укаже на даље порекло рода Мириловића са простора Косова.
  • Горње лево поље са златним коњем који се пропиње и пет полумесеца указује на припадност Михића роду Мириловића као што си претпоставио. Свестан сам да би требали бити положени (вероватно си то мислио да кажеш). Назовимо то Copy/Paste грешком, јер сам их преузео са грба Мириловића који је био накривљен, а нисам много о томе водио рачуна јер сам се фокусирао на идејни дизајн штита. Пртио сам симболику овог грба: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/97/Mirilovic_Coat_of_Arms_V1.png/200px-Mirilovic_Coat_of_Arms_V1.png
  • Идеја са симболиком горњег десног поље је вишеструка. Избор беле и црвене боје и симетричних крстова треба да укаже на Херцеговину и подсети на заставу Војводства Светог Саве. Три крста испод куле треба да укажу на предање Михића: Михићи потичу од три сина родоначелника Михе који су имали своју кулу у Горњем Храсну. Предање каже да је Михо са своја три сина живео под кулом и тај засеок се зато данас зове Поткула, а омеђине куле постоје и данас. То би било дакле значенје три крста под кулом - три Михина сина која живе под кулом. Поред тога, и симбол куле сам по себи би требао да указује на величину и друштво, што у неку руку грб и треба да представи - једно бројно братство.
  • Јагње у средини крста симболише Св. Јована Крститеља, што је крсна слава свих Мириловића па и Михића. Како сам пронашао, јагње божије је симбол који се везује за Св. Јована Крститеља (нпр. https://thatresourcesite.com/thatresourcesite/wp-content/uploads/2013/06/St-John-the-Baptist-Saintly-Symbols.jpg). У извесној мери идеја ми је била да се искористи и хералдичка симболика самог јагњета (трпљење под патњом) јер мислим да се у извесној мери може повезати са судбином бројних фамилија братства Михића.

То су биле идеје којима сам се водио, наравно поред неке опште естетике коју сам покушао да осмислим.


Дивно, све јако лијепо сажето...међутим, мишљења сам да би ипак грб требао више говорити о теби него о широј породици и поријеклу, значи грб би требао бити првенствено Велибора Михића и његових потомака, то је центар грба/штита...а после је свакако могуће указивати и на везу са Мириловићима (ово је већ мало проблематичније доказати, историјиски гледано), као и прапостојбини Херцеговини и Космету.
Такође мислим да би било добро да што мање шаржи буде на штиту...како исти не би био пренатрпан.

Ово је свакако моје субјективно мишљење...гледате га као на конструктивну критику. :)
« Последња измена: Децембар 04, 2016, 09:42:45 поподне млађо »

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #14 послато: Децембар 04, 2016, 09:41:15 поподне »

Дивно, све јако лијепо сажето...међутим, мишљења сам да би ипак грб требао више говорити о теби него о широј породици и поријеклу, значи грб би требао бити првенствено Велибора Михића и његових потомака, то је центар грба/штита...а после је свакако могуће указивати и на везу са Мириловићима (ово је већ мало проблематичније доказати), као и прапостојбини Херцеговини и Космету.
Такође мислим да би било добро да што мање шаржи буде на штиту...како исти не би био пренатрпан.

Ово је свакако моје субјективно мишљење...гледате га као на конструктивну критику. :)

Чини ми се да би ово требало бити грб читавог братства Михић
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

mladjo

  • Гост
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #15 послато: Децембар 04, 2016, 09:46:46 поподне »
Чини ми се да би ово требало бити грб читавог братства Михић


Помишљах да је то лични Велиборов грб...праштајте.
Како год, на штиту на видим директну алузију на Михиће.  :)
« Последња измена: Децембар 04, 2016, 09:54:48 поподне млађо »

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #16 послато: Децембар 04, 2016, 10:14:12 поподне »
Sasvim je u redu staviti porodično predanje na grb. To je i moj otac uradio.

Bela šarža ne može na belu pozadinu. To nije heraldički ispravno. Takođe, jagnje je suviše malih proporcija u ovom slučaju.

Ima baš dosta šarži unutar grba. Možda bi trebalo razmisliti o simplifikaciji.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #17 послато: Децембар 04, 2016, 10:26:12 поподне »

Дивно, све јако лијепо сажето...међутим, мишљења сам да би ипак грб требао више говорити о теби него о широј породици и поријеклу, значи грб би требао бити првенствено Велибора Михића и његових потомака, то је центар грба/штита...а после је свакако могуће указивати и на везу са Мириловићима (ово је већ мало проблематичније доказати, историјиски гледано), као и прапостојбини Херцеговини и Космету.
Такође мислим да би било добро да што мање шаржи буде на штиту...како исти не би био пренатрпан.

Ово је свакако моје субјективно мишљење...гледате га као на конструктивну критику. :)

Млађо, нема љутње. Зато сам и поделио овде идеју да бих чуо друга мишљења.
Не знам да ли је ова централна симетрија грба коју је Бакс предложио нешто што је обавезно у хералдици када је штит подељен на четири поља? Мислим на унакрсно понављање шаржи по дијагонали. Управо сам хтео да избегнем претрпаност грба па сам се задржао на шаржама само у горњим пољима. Дакле, ово би била корекција оригиналног предлога са уклоњеним коњем:



Остаје Серђова примедба у вези беле боје јагњета која је на месту. Можда би имало смисла променити му боју...
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Жика

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 579
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #18 послато: Децембар 04, 2016, 10:49:55 поподне »
покушај да повећаш кулу, да би три крста стала испод ње. (може свака од грана Михића одређену боју свог крста).
Јагње пробај у злато а крстић у застави обавезно црвено, евентуално додај додатну бордуру таковском крсу.

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #19 послато: Децембар 04, 2016, 10:59:15 поподне »
покушај да повећаш кулу, да би три крста стала испод ње. (може свака од грана Михића одређену боју свог крста).
Јагње пробај у злато а крстић у застави обавезно црвено, евентуално додај додатну бордуру таковском крсу.


Ne može jagnje u zlatno. To bi opet bilo heraldički pogrešno. Ne može metal na metal, niti boja na boju. Metali su srebro (bela boja) i zlato (žuta boja). Heraldičke boje su: crvena, plava, zelena, crna i ljubičasta.