Аутор Тема: Мацуре I1-Z63>S2078>Y16434  (Прочитано 16083 пута)

Ван мреже Муњени Ћелић

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Мацуре I1-Z63>S2078>Y16434
« послато: Јул 08, 2015, 05:41:36 поподне »

Распоред припадника рода Мацура према Млетачком катастру из 1709. године


Распоред припадника рода Мацура према Српском ДНК пројекту.

Према стању из 1709. године:
1. Кистање
- Marco Mazurouich
- Milin Mazurouich
- Petcho Mazurouich q: Vuiza
- Stoian Mazurouich q: Milia

2. Крушево
- Mattio Mazurouich qu:m Paulo

3. Смоковић
- Nicolo Mazurouich

4. Раштане
- Gregorio Soprich d:o Mazurouich q:m Zuane

5. Трибањ
- Giuanco Marincouich
- Gianco Marincouich
- Marco Marincouich
- Marco Prodanouich

Према стању из Српског ДНК пројекта:
1. Кистање
- Мацура Танасовић
- Мацура Видаковић
- Мацура Тумић
- Мацура Саграјић
- Мацура Пеић
- Мацура Шкаљић
- Мацура Кутловић
- Мацура Зарић
- Мацура Дрељић
- Мацура Џигић

2. Смоковић
- Простран

3. Трибањ
- Маринковић Вурлани
- Продан
- Маринковић Ћелићи

4. Доњи Јеловац (Р. Српска)
- Мацура

DYS389-2 = 28
Све Мацуре и Простран

DYS389-2 = 29
Маринковићи и Продан из Трибња
« Последња измена: Јул 08, 2015, 05:44:50 поподне Муњени Ћелић »
Икавац

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Мацуре I1-Z63>S2078>Y16434
« Одговор #1 послато: Децембар 24, 2015, 04:56:57 поподне »
Тестиран је још један западнословенски Мацура. Овог пута је реч о хаплогрупи I2a

Острава, Чешка (најстарији познати предак - Antonín Macura), I2a


DYS 393  DYS 390  DYS 19b  DYS 391  DYS 385a  DYS 385b  DYS 439  DYS 389-1  DYS 392  DYS 389-2 
15 24 16 11 14 15 13 13 11 32

DYS 437 DYS 438
15 10

Подсетићу да већ имамо Мацуре E1b из Пољске. Овај тестирани је такође близу Пољске.

Изгледа да ни "племе" Мацура није генетски хомогено, а још је мања вероватноћа да постоји генетска веза између пољских и српских Мацура.

Ипак, сачекајмо још мало, можда се појави и Пољак I1 Z63. :)


Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Мацуре I1-Z63>S2078>Y16434
« Одговор #2 послато: Фебруар 21, 2016, 02:28:24 поподне »
Значајан податак за далматинске Мацуре. Вјероватно најранији помен далматинских Мацура у писаним изворима, у новобјављеној грађи из шибенског архива http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=1265.msg18307#msg18307

"Radučić 1599. Ostoja Macorolović (Ostogia Mazzorolouich morlaco dalla villa
de Raducic di la della fiumara de Charca), Stanko Radičević, Mitar
Vitasović i Dragić Vukšić (50/II, 1599-1601, 72r-v)"

Радучић је недалеко од Кистања гдје су Мацуре до посљедњег рата биле најбројније.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Мацуре I1-Z63>S2078>Y16434
« Одговор #3 послато: Април 15, 2016, 10:04:50 поподне »
Пошто нема активних из рода Мацура на форуму, мораћу ја да објавим једну веома важну информацију за мацуре, али и за разумјевање етничке прошлости Црне Горе.

Наиме, прије неки дан смо понукани резултатом Пукића из Бара, тј. његовог оца коментарисали могућност да је Пукић могуће повезан са родом Мацура и да је Z63+. У међувремену Пукић је и наручио тест на Z63.

Данас сам добио информацију да је Албанац Sulay-Шкреља из Ђаковице урадио Биг Ипсилон и да је веома близак Мацурама, тј. са њима дијели СНП-ове који су ближи од досадашњег најближег Кудина из Белорусије. Пукић сасвим извјесно такође припада овој групи јер са Шкрељом има карактеристичну заједничку вриједност 391=8. Ту је још и Албанац Мједа из Скадра, даљим поријеклом из Пуке/Мирдита.

Прича о Мацурама у Црној Гори као давњем народу, овим резулататима добија потврду. Исто тако је извјесно да третирање Мацура као латина и страног елемента можда има упориште у томе да су били католици, а није искључено да су говорили и несловенским језиком (мада ту ствар треба још добро претрести, с обзиром да им је сљедећи најближи Белорус Кудин)

Ово је у приличној супротности са оним што сам раније писао о Мацурама, али нови резулатати су једноставно донијели овај обрат и он се не може игнорисати.

Видоје је раније поменуо племе Мертур из Пуке, као могуће повезан са Мацурама. Када име овог племена изговара на албанском, то би приближно могло да звучи као Мацура.

Видјећемо кад среде СНП-ове у наредном периоду, колико ће далматинске Мацуре бити удаљене од црногорско-албанских хаплотипова.
« Последња измена: Април 15, 2016, 10:39:04 поподне админ »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Мацуре I1-Z63>S2078>Y16434
« Одговор #4 послато: Април 15, 2016, 10:14:58 поподне »
Занимљиве информације. Коначно се мало разбистрила ситуација.

Мислим да би све ово и раније повезали у целину да су Мацуре са FTDNA јавили да имају Албанце у поклапањима на 37 маркера (повезали би два и два). Овако се две године се тражи нека непостојећа веза са Пољском и тамошњим Мацурама, који припадају хаплогрупама Eb1 и I2a. Мада, ако су источни Германи у питању, није искључено да нека даља веза постоји.

Јако је битно јављати благовремено све информације које могу бити од користи приликом потраге за коренима!

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Мацуре I1-Z63>S2078>Y16434
« Одговор #5 послато: Април 15, 2016, 11:04:13 поподне »

Мислим да би све ово и раније повезали у целину да су Мацуре са FTDNA јавили да имају Албанце у поклапањима на 37 маркера (повезали би два и два). Овако се две године се тражи нека непостојећа веза са Пољском и тамошњим Мацурама, који припадају хаплогрупама Eb1 и I2a. Мада, ако су источни Германи у питању, није искључено да нека даља веза постоји.

Јако је битно јављати благовремено све информације које могу бити од користи приликом потраге за коренима!

Није било никаквог прећуткивања и нема смисла да се инсинуира тако нешто. 

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Мацуре I1-Z63>S2078>Y16434
« Одговор #6 послато: Април 15, 2016, 11:07:09 поподне »
Није било никаквог прећуткивања и нема смисла да се инсинуира тако нешто.

Ако је било говора о томе овде, а ја се из неког разлога не сећам, онда моја грешка. Сложићете се да су за озбиљнију анализу неопходне све информације (посебно овог типа).

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Мацуре I1-Z63>S2078>Y16434
« Одговор #7 послато: Април 15, 2016, 11:20:52 поподне »
Ако је било говора о томе овде, а ја се из неког разлога не сећам, онда моја грешка. Сложићете се да су за озбиљнију анализу неопходне све информације (посебно овог типа).

Ти албански хаплотипови су тестирани скоро, и знам да нико од Мацура није знао за њих. Биг Ипсилон резулатати су дошли тек некидан, а Пукић је своје проширене резулатате такође објавио прошле седмице, тако да су одједном испливале нове информације. Ако је и било показивања поклапања на ФТДНа, нико од Мацура то једноставно није примјетио.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Мацуре I1-Z63>S2078>Y16434
« Одговор #8 послато: Април 15, 2016, 11:31:42 поподне »
Ти албански хаплотипови су тестирани скоро, и знам да нико од Мацура није знао за њих. Биг Ипсилон резулатати су дошли тек некидан, а Пукић је своје проширене резулатате такође објавио прошле седмице, тако да су одједном испливале нове информације. Ако је и било показивања поклапања на ФТДНа, нико од Мацура то једноставно није примјетио.

Могуће да је то у питању.

Иначе, још давно сам указивао на "мацурске" хаплотипове (17 маркера) код Гега. Али, ни тада није било разумевања за ту опцију. Иако разумем наше људе у оваквим ситуацијама, једноставно треба бити хладне главе колико год је то могуће приликом истраживања корена.

Y-DNA ионако не утиче на националну припадност, идентитет, итд., али је више него корисна за истраживање мушке линије далеко у прошлост.

Драго ми је да се полако искристалисала ситуација овде, мада, вероватно остаје простора и за још неке опције. Биће занимљиво уколико се испостави да је то предање о Мацурама као "старом народу" заиста тачно.

Истраживајући балканске хаплогрупе/хаплотипове приметио сам да је грана I1 Z63 "расута" свуда, од западне Анадолије, преко Грчке, па све до Хрватске. Да ли су и колико ови људи блиски Мацурама (многи свакако нису) тешко је рећи без дубље анализе (а и дужина хаплотипова то не дозвољава).

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Мацуре I1-Z63>S2078>Y16434
« Одговор #9 послато: Април 15, 2016, 11:33:22 поподне »
Ти албански хаплотипови су тестирани скоро, и знам да нико од Мацура није знао за њих. Биг Ипсилон резулатати су дошли тек некидан, а Пукић је своје проширене резулатате такође објавио прошле седмице, тако да су одједном испливале нове информације. Ако је и било показивања поклапања на ФТДНа, нико од Мацура то једноставно није примјетио.
Мацуре су изгледа биле веома разгранато братство или племе, па није зачудо ако су ушли у састав и неког малисорског братства односно племена. Остало је упамћено у народном предању Ровчана и Морачана да су их новодосељени родови у овој области сматрали доста другачијим од себе, да су били веома ратоборан и ратнички расположен народ који је изгледа говорио у то време њима неразумљивим а негде се каже романским језиком. Остала је изрека ''истражили се ка'Мацуре!'', а негде се каже да су се доста проредили због међусобних крвних освета. Да су били католичке вере то не знам, нити сам где чуо, а прочитао сам доста тога из народног предања ове области за коју се зна да су у њој некада Мацуре живеле, о чему сведоче и многи топоними.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Мацуре I1-Z63>S2078>Y16434
« Одговор #10 послато: Април 15, 2016, 11:35:58 поподне »
Мацуре су изгледа биле веома разгранато братство или племе, па није зачудо ако су ушли у састав и неког малисорског братства односно племена. Остало је упамћено у народном предању Ровчана и Морачана да су их новодосељени родови у овој области сматрали доста другачијим од себе, да су били веома ратоборан и ратнички расположен народ који је изгледа говорио у то време њима неразумљивим а негде се каже романским језиком. Остала је изрека ''истражили се ка'Мацуре!'', а негде се каже да су се доста проредили због међусобних крвних освета. Да су били католичке вере то не знам, нити сам где чуо, а прочитао сам доста тога из народног предања ове области за коју се зна да су у њој некада Мацуре живеле, о чему сведоче и многи топоними.

Мислио сам због оног што негдје прочитах "да су Мацуре ка неки Латини."

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Мацуре I1-Z63>S2078>Y16434
« Одговор #11 послато: Април 15, 2016, 11:42:32 поподне »
Мислио сам због оног што негдје прочитах "да су Мацуре ка неки Латини."
То да, остало је у предању управо такво тумачење да су били ''ка неки Латини'', али ја то Латини тумачим као општи назив за готово све староседеоце. Али могуће је и да су били католичке вере, мада нигде у Ровцима, колико знам не постоје никакви остаци нити темељи старих цркава да својим изгледом подсећају на остатке архитектуре западне цркве.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Мацуре I1-Z63>S2078>Y16434
« Одговор #12 послато: Април 15, 2016, 11:51:21 поподне »
То да, остало је у предању управо такво тумачење да су били ''ка неки Латини'', али ја то Латини тумачим као општи назив за готово све староседеоце. Али могуће је и да су били католичке вере, мада нигде у Ровцима, колико знам не постоје никакви остаци нити темељи старих цркава да својим изгледом подсећају на остатке архитектуре западне цркве.

У средњовјековној Србији под Немањићима католици у приморју су коегзистирали са православнима. Познато је да надбискуп барски има титулу примас српски. Иначе нисам успио да нађем како је уопште у таквом несигурном окружењу, поготово након доласка Турака, католичка црква могла да се одржи, поготово међу Гегима. Изгледа да су ту фрањевци највише одрадили као и Босни. Нејасни су и ти коријени католичке вјере у средњовјековној Србији, некако то питање нико није обрађивао. Откуд уопште да су Геги католици, кад је сво окружење било православно?

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Мацуре I1-Z63>S2078>Y16434
« Одговор #13 послато: Април 15, 2016, 11:57:37 поподне »
У средњовјековној Србији под Немањићима католици у приморју су коегзистирали са православнима. Познато је да надбискуп барски има титулу примас српски. Иначе нисам успио да нађем како је уопште у таквом несигурном окружењу, поготово након доласка Турака, католичка црква могла да се одржи, поготово међу Гегима. Изгледа да су ту фрањевци највише одрадили као и Босни. Нејасни су и ти коријени католичке вјере у средњовјековној Србији, некако то питање нико није обрађивао. Откуд уопште да су Геги католици, кад је сво окружење било православно?

И што је најзанимљивије, то су баш "загрижени" католици! Мислим да су и данас тамо многи католици, иако су практично окружени исламским становништвом.

Ван мреже Акса

  • Косовци
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 662
Одг: Мацуре I1-Z63>S2078>Y16434
« Одговор #14 послато: Април 16, 2016, 03:39:18 пре подне »

Јако је битно јављати благовремено све информације које могу бити од користи приликом потраге за коренима!

Ма да, оно што људи требају да раде је да теби одма јаве све информације у вези ДНК резултата, тебе се то не тиче и мене и свима осталима. Чему критика на рачун Мацура/Маринковића што нису јавили да им се појавили неки евентуални хаплотипови далеких сродника..., то је њихова приватна ствар.   




Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Мацуре I1-Z63>S2078>Y16434
« Одговор #15 послато: Април 16, 2016, 10:53:33 пре подне »
Ма да, оно што људи требају да раде је да теби одма јаве све информације у вези ДНК резултата, тебе се то не тиче и мене и свима осталима. Чему критика на рачун Мацура/Маринковића што нису јавили да им се појавили неки евентуални хаплотипови далеких сродника..., то је њихова приватна ствар.

Не мени, већ свима који су учествовали у истраживању даљег порекла ове породице. Пројекат "Мацура" је нешто на чему се ради дуго и зато су биле битне све информације.

Овде је, видимо, дошло до забуне, зато што су резултати од недавно. А ако неко заиста крије такве ствари и на тај начин обмањује себе, то је његова ствар, слажем се.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Мацуре I1-Z63>S2078>Y16434
« Одговор #16 послато: Април 16, 2016, 11:22:13 пре подне »
Такође, колико год се мене не тичу ове информације, још мање се тебе тиче моја "критика" на нечији рачун. :)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Мацуре I1-Z63>S2078>Y16434
« Одговор #17 послато: Април 16, 2016, 07:36:48 поподне »
Откуд уопште да су Геги католици, кад је сво окружење било православно?

То је, Синиша, акција Рима још од половине 13. века. Пошто притисак на Немањиће није успео, послали су мисионаре, који су користили пропаст Византије да раде на покатоличавању православног живља западног Балкана. На руку им је ишло што је албанска властела била под римокатоличким утицајем. После пропасти државе Немањића, покрштавање у области Албаније је довршено, акцијом Млетачке републике.
Млечани су, у време своје превласти Јадрану (а у Зети - у време Балшића и Црнојевића), вршили притисак на православно становништво да се покатоличи. Пошто у томе нису имали много успеха, они су, након што су ставили Скадар и његову околину под своје окриље (о чему су представници Скадра и села у његовој области, са Млетачком републиком закључили нарочит уговор, 1403. године), почели насељавати Албанце са југа, који су одмах прихватали римокатоличку веру.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Мацуре I1-Z63>S2078>Y16434
« Одговор #18 послато: Април 16, 2016, 07:41:56 поподне »
И што је најзанимљивије, то су баш "загрижени" католици! Мислим да су и данас тамо многи католици, иако су практично окружени исламским становништвом.

Па, северни део Албаније баш и није већином муслимански, више је подељен, а мислим да римокатолици тамо и преовлађују.

Миридите (племена у области између река Мате и Дрима) и данас су већином римокатоличке вероисповести. Половином 13. века, становништво ове области било је православне вере (памти се чак и да су породице имале крсну славу), али су касније, акцијом мисионара из Рима, покатоличени.

Дукађинци (подручје североисточне Албаније и делом Метохије, племена: Берише, Битићи, Гаши, Хаси, Краснићи, Љума, Никаји, Мертури и Тропоја) су већином исламизирани током турске власти.

Од свих северних Албанаца, међу Малесорима је највише очувано католичанство. У Климентима, Хотима и Шкрељима муслимана има у незнатном броју. Код Груда и Кастрата исламизираних има нешто више, што је свакако последица веће отворености њихових подручја према некада јаким турским градовима Подгорици (Груде) и Скадру (Кастрати), и њиховим утицајима. Свакако, они Малесори исељени у Метохију и на Косово, као и у Крајину (Улцињ, Бар) већином су исламизирани.

Ту постоје и православне оазе, у скадарском крају, како међу Албанцима (и албанизованим Словенима и Власима, нпр. у Коплику), а још више међу Црногорцима досељеним у разна времена (Врака и околна места).
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Мацуре I1-Z63>S2078>Y16434
« Одговор #19 послато: Април 16, 2016, 07:43:25 поподне »
Свакако, они Малесори исељени у Метохију и на Косово, као и у Крајину (Улцињ, Бар) већином су исламизирани.

То важи и за Малесоре досељене у плавско-гусињску област.
"Наша мука ваља за причешћа"