Аутор Тема: Угреновићи  (Прочитано 41567 пута)

Ван мреже Срки Вук

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 92
  • J2b M205 Угреновић
Одг: Угреновићи
« Одговор #60 послато: Мај 23, 2020, 07:08:59 поподне »
Моја породица води порјекло из Страшевине код Никшића, Потомци смо Вукадина Лаловића, који је дошао на обронке планине Јахорине, у околини Сарајева негдје у периоду од 1776 до 1800 године. Промјенили смо презиме у Вукадин управо по претку Вукадину. Крсна слава нам је Јоаким и Ана, коју смо славили и као Лаловићи. На подручју Милочана, Страшевине и Дукла у Никшићу и данас живе наши Лаловићи (прије досељења у ова Никшића насеља Лаловићи су живјели у селу Стуба изнад Кочана) и славе Јоакима и Ану. Ми припадамо старом братству Угреновића (директни потомци Угреновог сина Леке), чији припадници искључиво славе нашу славу. На подручју Сарајевско Романијске области има још фамилија који потичу од Угреновића.

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1682
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Угреновићи
« Одговор #61 послато: Мај 23, 2020, 07:18:14 поподне »
На подручју сарајевско-романијске регије Угреновићи су могуће, Борковићи, Мумовићи, Перендије?
Најбољи начин да провјерите предање јесте да се тестирате. У току је акција, 50% попуста, па се пријавите.
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже Срки Вук

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 92
  • J2b M205 Угреновић
Одг: Угреновићи
« Одговор #62 послато: Мај 23, 2020, 09:05:42 поподне »
ја ћу се сигурно тестирати, али сам то планирао да урадим крајем ове
године

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Угреновићи
« Одговор #63 послато: Октобар 19, 2020, 02:20:46 поподне »
Не знам да ли питање има смисла али свеједно ево га - да ли се Угреновићи сматрају херцеговачким или црногорским родом? :)

Ван мреже ЛукаОБ

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 227
  • G2a-L42
Одг: Угреновићи
« Одговор #64 послато: Октобар 19, 2020, 02:39:13 поподне »
За мене су Угреновићи Херцеговци!  :D

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Угреновићи
« Одговор #65 послато: Октобар 30, 2020, 12:10:49 поподне »
Обзиром да је Мрша проширио свој Y-DNK резултат ова тема је вероватно згодно место да видимо како изгледа стабло испод A11837. Ради подсећања филогенетски низ је Z16988->A11826->A11837.
Тако су нпр Клименти A11826+ и A11837-.


Ван мреже Bokez

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 437
Одг: Угреновићи
« Одговор #66 послато: Март 22, 2021, 07:28:01 поподне »
Глумац Боро Стјепановић о свом поријеклу:

"Мoji su iz Nikšića – Riđani, nekakvi Ugrenovići starinom; jedni otišli ka Risnu, drugi u Bosnu, treći u Rusiju. Ta ruska porodica je dala sedam generala"

Мене занима зна ли ко који су у питању руски генерали пошто сам и раније само чуо за ту причу али никад ништа нисам конкретно нашао.

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1102
Одг: Угреновићи
« Одговор #67 послато: Март 22, 2021, 08:28:32 поподне »
С обзиром да су се раселили ка Рисну, Босни и Русији, мислим да је ријеч о Милобратовићима, а не Угреновићима. За Бору кажу да је из села Планиница код Вареша. Бора каже да у једној књизи пише да су испод Требјесе.
 
Код Филиповића, Височка нахија у селу Славин код Планинице живе Лазаревићи, Вељанчићи и Тоичићи (12 кућа) и они су заједничког поријекла. Сродство је међу њима толико далеко, да међу собом ступају у брачне везе. Старином су Миобратовићи из Херцеговине. Даље порекло вуку из Требеси код Никшића..... са стоком се населили на Планиници. Била су их тада три брата: Стјепан, Панто и Јовеља. Ту су били кметови, али су почели куповати земљу по Славину, док нису купили цело село, и онда су неки прешли на Славин. Први је прешао Панто, од кога су сви Пантићи око Вареша. Његови потомци на Славину носе поменута презимена. Вељанчићи су прозвани по некој баби, која је била с Веле. Лазаревићи се зову по свом четвртом претку Лазару, који је био син или унук Пантин...Сви служе Св. Луку.

Код Дедијера, Билећке рудине, пише: у Требеси код Никшића... У истој кући била је лијепа дјевојка. Једном доће девет Турака, да учине дјевојци зулум; Милибратовићи се с њима побише, на свом их огњишту поклаше и „крви ватру угасише“. Ради тога побјегоше у Рисан и ту се раздијелише: један Оде у Русију („и од њега данас има седам џенерала“) а други, по имену Ше'о (Шехо) насели се у Мрежици и ожени се од Табаковића. Тргујући шумадијскијем воловима обогати се и купи земљу y Подосоју. Ради те земље његова се дјеца завадише с Турцима, једнога убише, па их пет побјеже пут Босне, а један се послије дугог сељакања опет настани у Подосоју. Од њега су Шешлије, Суџуми и Кокољи. Славе Лучин дан.

Дакле ако је његов род горе  поменутих, а све упућује да је он читао и Филиповића и Дедијера, онда нису Угреновићи, него Никшићи. Кад му славу сазнамо требало би бити све јасно.

Ван мреже Bokez

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 437
Одг: Угреновићи
« Одговор #68 послато: Март 22, 2021, 08:40:27 поподне »
С обзиром да су се раселили ка Рисну, Босни и Русији, мислим да је ријеч о Милобратовићима, а не Угреновићима. За Бору кажу да је из села Планиница код Вареша. Бора каже да у једној књизи пише да су испод Требјесе.
 
Код Филиповића, Височка нахија у селу Славин код Планинице живе Лазаревићи, Вељанчићи и Тоичићи (12 кућа) и они су заједничког поријекла. Сродство је међу њима толико далеко, да међу собом ступају у брачне везе. Старином су Миобратовићи из Херцеговине. Даље порекло вуку из Требеси код Никшића..... са стоком се населили на Планиници. Била су их тада три брата: Стјепан, Панто и Јовеља. Ту су били кметови, али су почели куповати земљу по Славину, док нису купили цело село, и онда су неки прешли на Славин. Први је прешао Панто, од кога су сви Пантићи око Вареша. Његови потомци на Славину носе поменута презимена. Вељанчићи су прозвани по некој баби, која је била с Веле. Лазаревићи се зову по свом четвртом претку Лазару, који је био син или унук Пантин...Сви служе Св. Луку.

Код Дедијера, Билећке рудине, пише: у Требеси код Никшића... У истој кући била је лијепа дјевојка. Једном доће девет Турака, да учине дјевојци зулум; Милибратовићи се с њима побише, на свом их огњишту поклаше и „крви ватру угасише“. Ради тога побјегоше у Рисан и ту се раздијелише: један Оде у Русију („и од њега данас има седам џенерала“) а други, по имену Ше'о (Шехо) насели се у Мрежици и ожени се од Табаковића. Тргујући шумадијскијем воловима обогати се и купи земљу y Подосоју. Ради те земље његова се дјеца завадише с Турцима, једнога убише, па их пет побјеже пут Босне, а један се послије дугог сељакања опет настани у Подосоју. Од њега су Шешлије, Суџуми и Кокољи. Славе Лучин дан.

Дакле ако је његов род горе  поменутих, а све упућује да је он читао и Филиповића и Дедијера, онда нису Угреновићи, него Никшићи. Кад му славу сазнамо требало би бити све јасно.

Иначе Угреновића је било у Рисну и промијенили су само слово и ( Угриновићи). Живјели су у Рисну с краја 17. вијека до средине Двадесетог. Посљедни у Рисну је умро 1949. године а остали су се раселили, данашњи потомци Угриновића из Рисну живе у Сплиту.

Ван мреже Bokez

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 437
Одг: Угреновићи
« Одговор #69 послато: Март 22, 2021, 08:48:52 поподне »
Иначе Угреновића је било у Рисну и промијенили су само слово и ( Угриновићи). Живјели су у Рисну с краја 17. вијека до средине Двадесетог. Посљедни у Рисну је умро 1949. године а остали су се раселили, данашњи потомци Угриновића из Рисну живе у Сплиту.
И да да напоменем ови у Рисну су славили Аћимовдан.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7213
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Угреновићи
« Одговор #70 послато: Март 22, 2021, 09:11:58 поподне »
С обзиром да су се раселили ка Рисну, Босни и Русији, мислим да је ријеч о Милобратовићима, а не Угреновићима. За Бору кажу да је из села Планиница код Вареша. Бора каже да у једној књизи пише да су испод Требјесе.
 
Код Филиповића, Височка нахија у селу Славин код Планинице живе Лазаревићи, Вељанчићи и Тоичићи (12 кућа) и они су заједничког поријекла. Сродство је међу њима толико далеко, да међу собом ступају у брачне везе. Старином су Миобратовићи из Херцеговине. Даље порекло вуку из Требеси код Никшића..... са стоком се населили на Планиници. Била су их тада три брата: Стјепан, Панто и Јовеља. Ту су били кметови, али су почели куповати земљу по Славину, док нису купили цело село, и онда су неки прешли на Славин. Први је прешао Панто, од кога су сви Пантићи око Вареша. Његови потомци на Славину носе поменута презимена. Вељанчићи су прозвани по некој баби, која је била с Веле. Лазаревићи се зову по свом четвртом претку Лазару, који је био син или унук Пантин...Сви служе Св. Луку.
Тестирао се Пантић из Вареша
91. Пантић, Лучиндан, Славин, Вареш

Припада хаплогрупи I2>CTS10228>Y3120, роду А2 у табели Српског ДНК пројекта.

Пантић недвосмислено припада роду Лучинштака чија је матица у Херцеговини. Овај род открили смо кроз херцеговачки подухват, па већина резултата, нажалост, није јавна. Једини јавни припадник је још Бодирога из Челебића код Фоче.

Пантићев хаплотип разликује се само на једном маркеру од Бодироге, као и од једног нејавног хаплотипа (све на 23 упоредива маркера).

За групу родова којој припада Пантић Миленко Филиповић каже да је прва дошла на Славин, „пре куге“, и да им је даље порекло од Требјесе код Никшића.

Од овог рода требало би да је глумац Боро Стјепановић.
https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=5484.msg144435#msg144435

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1102
Одг: Угреновићи
« Одговор #71 послато: Март 22, 2021, 09:13:22 поподне »
Да, али колико је мени познато није забиљежено да су ишли у Босну и Русију. Може се на мрежи прочитати шта каже Боро о свом поријеклу.

Ваљда неко зна са форума коју славу слави.

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1102
Одг: Угреновићи
« Одговор #72 послато: Март 22, 2021, 09:15:08 поподне »
Ето, браво Дуле.

Ван мреже Срки Вук

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 92
  • J2b M205 Угреновић
Одг: Угреновићи
« Одговор #73 послато: Април 28, 2021, 06:30:39 поподне »
Поздрав! Недавно сам се тестирао и моја хапло група је Ј2б М205  Y22059, па ме интересује пошто нисам баш пуно упућен у генетику, дали се хапло група Ј2б може повезати у далекој прошлости са Микенањима. Иначе по предању које је у мојој фамилији је да смо од Угреновића, раније презиме Лаловић из НК. Слава Аћимовдан.


Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Угреновићи
« Одговор #75 послато: Мај 17, 2021, 05:24:51 поподне »
70. Лаловић, Аћимовдан, Страшевина, Никшић

Припада хаплогрупи L1b-M349. Нема блиских поклапања у бази, а најближи му је један нејавни резултат из херцеговачког истраживања од ког се разликује на 5 од 23 маркера. Упркос прилично значајној разлици, деле и велики број карактеристичних вредности па без сумње припадају истој подграни хаплогрупе M349. Тестирани је у упитнику навео да су староседеоци у Никшићу, и да по предању потичу од старог племена Угреновића. Идентично предање налази се и у литератури:

Божидар Мишо Кљајевић, Херцеговина, порекло породица

Ово би била већ трећа хаплогрупа међу родовима који имају предање да су од Угреновића (поред E-V13 и J2b1-M205), па је заиста могуће да је средњовековно племе Угреновића било разнородно, односно да не потичу сви од истог мушког претка.
Што би наш народ реко:" Не зна се ко је већи Угреновић!!!"
« Последња измена: Мај 17, 2021, 05:27:32 поподне Bojan »

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3378
  • Васојевић
Одг: Угреновићи
« Одговор #76 послато: Мај 17, 2021, 05:40:13 поподне »
70. Лаловић, Аћимовдан, Страшевина, Никшић

Припада хаплогрупи L1b-M349. Нема блиских поклапања у бази, а најближи му је један нејавни резултат из херцеговачког истраживања од ког се разликује на 5 од 23 маркера. Упркос прилично значајној разлици, деле и велики број карактеристичних вредности па без сумње припадају истој подграни хаплогрупе M349. Тестирани је у упитнику навео да су староседеоци у Никшићу, и да по предању потичу од старог племена Угреновића. Идентично предање налази се и у литератури:

Божидар Мишо Кљајевић, Херцеговина, порекло породица

Ово би била већ трећа хаплогрупа међу родовима који имају предање да су од Угреновића (поред E-V13 и J2b1-M205), па је заиста могуће да је средњовековно племе Угреновића било разнородно, односно да не потичу сви од истог мушког претка.

Овај резултат је споран из два разлога:
1. Тестирани Вукадин из Доњих Боговића код Горажда према предању потиче од Лаловића, а припада грани J2b-Y22059.
2. Баш у Страшевини, одакле је тестирани Лаловић, има и братстава која припадају истом генетичком роду, а немају предање о пореклу од Угреновића, нити славе Аћимовдан.

Ван мреже Лаловић

  • Гост
  • *
  • Поруке: 3
Одг: Угреновићи
« Одговор #77 послато: Мај 17, 2021, 06:04:28 поподне »
Ја сам тестирани Лаловић из Страшевине од Угреновића. Нисам знао да је овде на вашем форуму дозвољено вређање јер сам тако схватио коментар од овог Бојана. Из Страшевине у Београд је дошао мој прадеда Глиша Лаловић који је био ретко писмен човек за то време иначе кућни пријатељ Андрије Лубурића на кога се овде често позивате и кога често цитирате. У кући се причало и о Страшевини,  Милочанима,  Видровану. Глиша је био и у оној Великој народној скупштини која је изгласала присаједињење Црне Горе Србији. То се лако може проверити доступно је свакоме. У Београд је дошао јер су Зеленаши хтели да га убију пошто је као такав имао јак утицај на остали народ. Имао је петорицу синова Момчила, Влада, Рајка , Мирка и Војислава тј.  мога деду који ми је причао нпр.  да су их у школи звали Угрени. Вероватно је и Андрија Лубурић већину својих текстова о Бану Угрену и Балши Зећанину и племе Угреновића писао управо у договору са поменутим Глишом. Кога год питате у Никшићу рећи ће да смо ту одвајкада што наравно не значи да сви ми који се сматрамо Угренивићима имамо заједничког претка као што ни Срби немају. Један народ не чини заједнички предак,  већ историја,  култура,  предање,  мит,  слава, заједничке вредности а то важи и за племе. Ако су моји доле 500 година и све то деле са Угреновићима онда и јесу Угреновићи. Помало ми је чудно а и неозбиљно да је овде одређен хаплотип (ма какав буде на крају),  а да није тестиран ниједан Угреновић из Никшића (барем јавно није). Има нас ту хвала Богу и Лаловића и Мумовића и Ђапића и Урошевића и Лековића итд. Па чак и да нисмо од истог заједничког претка ми смо Угреновићи,  као што смо надам се сви ми Срби без обзира на хаплотипове. Све најбоље вам желим у будућем раду. Посебан поздрав за мог брата Вукадина који није мој "хаплотип" али је мој човек.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Угреновићи
« Одговор #78 послато: Мај 17, 2021, 06:15:17 поподне »
Овај Бојан ти се извињава ако те је увриједио...А чини ми се да си ненамерно у твом посту објаснио штогод....И немам намеру да полемишем, ако уредници мисле да вријеђам нека избришу моје коментаре...

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7213
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Угреновићи
« Одговор #79 послато: Мај 17, 2021, 06:16:26 поподне »
То једино тестирати што више братстава, па чија грана је најбројнија, они су изворни Угреновићи, а остали су прибраћени