Аутор Тема: Цетињско племе  (Прочитано 9223 пута)

Ван мреже Буздован

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 59
Одг: Цетињско племе
« Одговор #20 послато: Јун 12, 2021, 11:57:54 поподне »
Прелеп градић, нема шта. Препун историје, културе и славних историјских личности, само тужно је шта политика учини од неких људи тамо. Плус велика економска запостављеност и уништена привреда.

Ван мреже Горштак

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 42
Одг: Цетињско племе
« Одговор #21 послато: Септембар 25, 2023, 05:41:31 поподне »
Прије извијесног времена ме форумаш Цуце упознао са чињеницом да је у Бајицама постојало старо братство Чарнојевићи, по наводима из мемоара бајичког капетана Сава Матова Мартиновића. Но, наводи да су до времена писања мемоара (1863.) већ нестали са тог простора. Зна ли неко нешто више о том братству, тј да ли постоји још неки извор о њему?

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Цетињско племе
« Одговор #22 послато: Септембар 25, 2023, 08:16:53 поподне »
Прије извијесног времена ме форумаш Цуце упознао са чињеницом да је у Бајицама постојало старо братство Чарнојевићи, по наводима из мемоара бајичког капетана Сава Матова Мартиновића. Но, наводи да су до времена писања мемоара (1863.) већ нестали са тог простора. Зна ли неко нешто више о том братству, тј да ли постоји још неки извор о њему?

Та прича о Чарнојевићима у Бајицама је, верујем, повезана са патриархом Арсенијем.
Прочитај овај чланак, можда ти да неки одговор на ово питање:
"Паштровско порекло патриарха србског Арсенија Чарнојевића..."
https://www.poreklo.rs/2015/10/27/bratstva-plemena-pastrovica/
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Горштак

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 42
Одг: Цетињско племе
« Одговор #23 послато: Септембар 26, 2023, 04:58:44 поподне »
Та прича о Чарнојевићима у Бајицама је, верујем, повезана са патриархом Арсенијем.
Прочитај овај чланак, можда ти да неки одговор на ово питање:
"Паштровско порекло патриарха србског Арсенија Чарнојевића..."
https://www.poreklo.rs/2015/10/27/bratstva-plemena-pastrovica/

Ја питах због свог поријекла ал' не може патријарх да се не умијеша и не помути воду.  :D
Познат ми је тај текст од раније али нисам нашао никакву везу са својима. Слава Јовањдан више одговара цетињском племену него и Паштровићима и Пиперима. Али презиме свакако може да упућује на Пипере. Што се тиче генетике ту сам лаик па и не залазим, а и нисам се дубље тестирао. Чини ми се да немам сличности са до сада тестираним појединцима из наведених племена, осим можда са Божовићима из И. Колашина. А и за њих рекоше да нису Пипери.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Цетињско племе
« Одговор #24 послато: Септембар 29, 2023, 07:53:11 поподне »
Ја питах због свог поријекла ал' не може патријарх да се не умијеша и не помути воду.  :D
Познат ми је тај текст од раније али нисам нашао никакву везу са својима. Слава Јовањдан више одговара цетињском племену него и Паштровићима и Пиперима. Али презиме свакако може да упућује на Пипере. Што се тиче генетике ту сам лаик па и не залазим, а и нисам се дубље тестирао. Чини ми се да немам сличности са до сада тестираним појединцима из наведених племена, осим можда са Божовићима из И. Колашина. А и за њих рекоше да нису Пипери.
Ко пита не скита, како би наш помало поштени народ рек'о. Одговори ће ти се сами кас'ти😉Буди упоран и Чарнојевићи се појавити, до душе на мало већој временској удаљености, но кога брига битна је прича😂