Аутор Тема: Језичке зоне српског народа и генетика  (Прочитано 91873 пута)

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Језичке зоне српског народа и генетика
« Одговор #100 послато: Јул 26, 2017, 07:04:34 поподне »
Гледајући ово стање за Србе западно (БиХ/Хрватска) и ове из Србије (ово што је до сада одрађено), може се констатовати да први имају више R1a, а осетно мање E-V13. Такође, приметно је да је R1b у Србији знатно заступљенија него у тим западним крајевима. Хаплогрупе I2a, I1 и J2b се углавном врте око просека и не осцилирају пуно (стабилан проценат у скоро свим крајевима).

Видећемо на крају целокупну слику.
Ја бих рекао да Срби из Србије имају мало више I2a од Срба западно од Дрине, а да Срби западно од Дрине имају мало више R1a.

Мислим да је у оба случаја разлика 2-3%.

Срби из Србије би требало да имају нешто више R1b и E-V13, а прекодрински Срби N1b.

Остале хг. би требале да су подједнако заступљене.
« Последња измена: Јул 26, 2017, 07:07:51 поподне Свевлад »

симо

  • Гост
Одг: Језичке зоне српског народа и генетика
« Одговор #101 послато: Јул 26, 2017, 07:12:38 поподне »
Руднички поддијалекат

E-V13 18,64%
G2a-L497 3,38%
I1-P109 18,64% (I1-P109 15,25%)
I2a 30,51% (PH908 27,12)
J2a 3,38%
J2b-M205 10,17%
N-P189.2 1,69%
R1b 11,86% (BY611 6,77%)
R1a 1,69%

Након сређивања граница рудничког поддијалекта, узорак се мало повећао (n=67) али је мање више све остало слично. R1a и даље скоро непостојећи, само двојицу имам у бази.


E-V13 17,90%
G2a-L497 2,99%
I1-P109 16,42% (I1-P109 13,43%)
I2a 34,33% (PH908 26,87)
J2a 2,99%
J2b-M205 10,45%
N-P189.2 1,49%
R1b 10,45% (BY611 5,97%)
R1a 2,99%

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Језичке зоне српског народа и генетика
« Одговор #102 послато: Јул 26, 2017, 07:26:11 поподне »
Након сређивања граница рудничког поддијалекта, узорак се мало повећао (n=67) али је мање више све остало слично. R1a и даље скоро непостојећи, само двојицу имам у бази.


E-V13 17,90%
G2a-L497 2,99%
I1-P109 16,42% (I1-P109 13,43%)
I2a 34,33% (PH908 26,87)
J2a 2,99%
J2b-M205 10,45%
N-P189.2 1,49%
R1b 10,45% (BY611 5,97%)
R1a 2,99%
За сада је ово рекорд у ниским процентима за R1a? А можда је простор рудничког поддијалекта по том питању рекордер у словенском свету уопште? (црна рупа R1a?)

На мрежи Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Језичке зоне српског народа и генетика
« Одговор #103 послато: Јул 26, 2017, 09:04:58 поподне »
Ја бих рекао да Срби из Србије имају мало више I2a од Срба западно од Дрине, а да Срби западно од Дрине имају мало више R1a.

Мислим да је у оба случаја разлика 2-3%.

Могуће. Мада делује да би западни Срби могли имати и више I2a. Херцеговина +45%, Банија/Кордун +40%, Северна Далмација +40%, Босанска Крајина +35%, итд. У Србији ретко долази до 40%.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Језичке зоне српског народа и генетика
« Одговор #104 послато: Јул 26, 2017, 09:40:14 поподне »
Могуће. Мада делује да би западни Срби могли имати и више I2a. Херцеговина +45%, Банија/Кордун +40%, Северна Далмација +40%, Босанска Крајина +35%, итд. У Србији ретко долази до 40%.
Мени је у глави статистика према којој Срби из Србије има 38% I2a, а западни Срби нешто мање, међутим то је било поодавно па се вероватно променило.

Могуће и да ће западни Срби имати мало више, али како год да буде разлика неће бити велика.

Међу западним Србима су Херцеговина, Банија/Кордун и северна Далмација изнад националног просека, а Лика и Босанска Крајина нешто испод просека.  Остатак Босне би требао да буде у границама просека.

 

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Језичке зоне српског народа и генетика
« Одговор #105 послато: Јул 27, 2017, 12:06:56 пре подне »
Мени је у глави статистика према којој Срби из Србије има 38% I2a, а западни Срби нешто мање, међутим то је било поодавно па се вероватно променило.

Могуће и да ће западни Срби имати мало више, али како год да буде разлика неће бити велика.

Међу западним Србима су Херцеговина, Банија/Кордун и северна Далмација изнад националног просека, а Лика и Босанска Крајина нешто испод просека.  Остатак Босне би требао да буде у границама просека.

Стабилизоваће се и та диспропорција што се тиче Р1а како вријеме буде пролазило, с тим што ће та хаплогрупа западно од Дрине ипак бити близу 20% и самим тим заступљенија него у Србији. Сад кад већ имамо јаснију слику, можемо сумирати пар већ непобитних чињеница:

-Код Срба у цјелини И2а дефинитивно прелази 30%, али не досеже 40%. Самим тим, Срби су балкански народ који бројчано има највише припадника ове хаплогрупе, иако процентуалну надмоћ имају Хрвати и Бошњаци.

-У Србији је Е1б јачи него Р1а, понајвише због снажне досељеничке струје из црногорских Брда, а вјероватно и због немалог броја словенизираних Влаха. Ако бисмо гледали Србе као цјелину, Е1б се без икакве сумње налази на другом мјесту, јер Србија има више становника него РС, а уз то и код црногорских Срба Е1б прелази 20%, док је Р1а јако слабо заступљен.

-Премда су Хрвати и Бошњаци хомогенији што се тиче доминације словенске генетике, Срби су хомогенији што се тиче варијације између субпопулација. Не морам по стоти пут понављати колико се босански муслимани и Санџаклије генеалошки разликују, до те мјере да су овима другима генеалошки чак и Грци знатно ближи од босанских муслимана (код њих све три типичне албанске хаплогрупе једноставно "растурају" И2а и Р1а, ако у Санџаклије не убројиш муслимане из старе Херцеговине, док су код босанских муслимана ове двије словенске хаплогрупе на самом врху и заједно досежу око 70%).
С друге стране, коју год већу српску субпопулацију узмеш (Црна Гора, РС, некадашња РСК, Србија), нема битнијих одударања од општесрпског просјека.

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Језичке зоне српског народа и генетика
« Одговор #106 послато: Јул 27, 2017, 10:04:40 пре подне »
Баш ме интересује каква ће ститистика бити када се мало боље узорцима покрију источни и јужни предели Србије. Занима ме какав ће бити устаљен распоред хаплогрупа међу Србима и Власима Тимочке Крајине. Једва чекам резултате тестираних Срба са Косова (групно тестирање).

Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: Језичке зоне српског народа и генетика
« Одговор #107 послато: Јул 27, 2017, 11:12:54 пре подне »
Ја очекујем да ће Срби староседеоци са КиМ бити најзанимљивији

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Језичке зоне српског народа и генетика
« Одговор #108 послато: Јул 27, 2017, 11:14:46 пре подне »
Ја очекујем да ће Срби староседеоци са КиМ бити најзанимљивији

Дeфинитивнo! Вeћ ce caд нaзиpe...

симо

  • Гост
Одг: Језичке зоне српског народа и генетика
« Одговор #109 послато: Јул 28, 2017, 12:43:48 поподне »
Колубарски поддијалекат

Ради се о поддијалекту новоштокавског шумадијско-војвођанског дијалекта. Са сјеверозапада граничи се са поцерско-шабачким поддијалектом, са сјевера сремским (граница ријека Сава), са истока рудничким поддијалектом, што су све шумадијско-војвођански дијалекти. Са југа и југозапада граничи се источнохерцеговачким дијалектом (граница су Ваљевске планине). У суштини ово су говори области: Колубаре, Ваљевске Подгорине и Ваљевске Тамнаве тј. говор Ваљева, Мионице, Осечине, Лајковца, Уба, Коцељеве, и већег дијела Обреновца, Љига.

С обзиром да се углавном граничи са поддијалектима свога дијалекта ни границе нису оштре. Међутим, одређене генетичке разлике у односу на руднички поддијалекат су већ видљиве. Рекао бих да зетска струја одсуствује у колубарском, а и дробњачко-кричка струја је знатно слабија него у рудничком. И Небојша је раније писао о могућим заједничким сеобама М205 и P109, Крича и Дробњака. Нисам провјеравао сад назад за све зоне, али ми је овдје запало за око.

Генетска слика колубарског дијалекта је сљедећа (n=89):

E-V13 14,61%
G2a 3,37%
I1 5,62%
I2a 46,07% (PH908 42,69%)
J1 1,12%
J2a 2,25%
J2b-M205 1,12%
N-P1989.2 3,37%
R1a 15,73%
R1b 6,74%

Рекордан постотак I2 тачније I2-PH908, који премашује чак и источно херцеговачки.

E-V13 и R1a солидни и практично изједначени. Код R1a би се могао спустити процеант-два због два-три Аврамијевштака, али нисам спуштао јер их има мало.

Све остало, сем нешто нижег М205 је у границама српског просјека.
« Последња измена: Јул 28, 2017, 12:45:38 поподне симо »

симо

  • Гост
Одг: Језичке зоне српског народа и генетика
« Одговор #110 послато: Јул 28, 2017, 01:17:37 поподне »
Мачванско-поцерски поддијалекат

Ово је такође поддијалекат шумадијско-војвођанског. Са запада му је граница ријека Дрина, са сјевера ријека Сава. Најтеже је одредити границу према југу тј. према сјеверозападносрбијанским дијалектима источнохерцеговачког дијалекта. Неки аутори смјештају ту границу на ријеку Јадар, некима је нешто јужније код Лознице и Гучева. Ја сам узимао да је отприлике до самог града Лознице. Источна граница је према колубарском поддијалекту. То је у ствари граница између обрађених области Шабачка Посавина и Поцерина (мачванско-поцерски) и Колубара и Подгорина (колубарски).

Узорак је солидан, једини плански тестиран род су Аврамијевштаци, али ни њих нема пуно (ипак сам извршио приличну редукцију).

Генетска слика је сљедећа (n=89):

E-V13 15,73%
G 5,62% (G2a 3,37%)
H1a 1,12%
I1 3,37%
I2a 39,32% (PH908 30,33%)
I2-M223 1,12%
J2b-M205 4,50%
J2b-M241 1,12%
N-P189.2 2,25%
R1a 21,35%
R1b 4,50%

Први утисак да у овом поддијалекту имамо нешто разноврснију ситуацију што се тиче хаплогрупа, тј. да имамо и оних хаплогрупа које не потичу искључиво из динарске херцеговачке зоне.

Проценат R1a је знатно виши, посљедица рекао бих неких стариначких подрински, а вјероватно и мачванских родова, не ради се само о Аврамијевштацима.

I2a јесте виши од српског просјека,али еј опет нижи него у сусједном колубарском.

I1 је нижи од просјека, М205 солидан.

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Језичке зоне српског народа и генетика
« Одговор #111 послато: Јул 28, 2017, 01:20:27 поподне »
Овај пресјек за колубарски поддијалект неодољиво подсјећа на неку протосрпску генетску слику, јако блиску данашњој генетској слици босанских католика и муслимана. Можда је управо оваква била генерална слика православних Срба све док није кренуо талас миграција праћен асимилацијом несловенског старосједилачког живља. А и с друге стране, исламизација је била најјача у областима са словенском генетиком.
Тако да они антисрпски шовинисти који вођени ниским страстима лажу и измишљају како су потурчени Анадолци (преци данашњих Турака) утицали на генетски код Срба, у неком пренесеном значењу ипак нису погријешили, јер је управо турски окупатор изазвао масовне миграције Срба, који су онда за собом повлачили и балканске старосједиоце и мијешали се с њима. Анадолци (Ј2а, Ј1 и источни Р1б) нису оставили никакве трагове у српској генетици (и ти малобројни српски огранци тих хаплогрупа стигли су на ове просторе много прије османске инвазије), али су изазвали миграције у којима је словенска генетика поприлично "разријеђена" палеобалканском.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Језичке зоне српског народа и генетика
« Одговор #112 послато: Јул 28, 2017, 05:21:17 поподне »
Овај пресјек за колубарски поддијалект неодољиво подсјећа на неку протосрпску генетску слику, јако блиску данашњој генетској слици босанских католика и муслимана. Можда је управо оваква била генерална слика православних Срба све док није кренуо талас миграција праћен асимилацијом несловенског старосједилачког живља. А и с друге стране, исламизација је била најјача у областима са словенском генетиком.
Тако да они антисрпски шовинисти који вођени ниским страстима лажу и измишљају како су потурчени Анадолци (преци данашњих Турака) утицали на генетски код Срба, у неком пренесеном значењу ипак нису погријешили, јер је управо турски окупатор изазвао масовне миграције Срба, који су онда за собом повлачили и балканске старосједиоце и мијешали се с њима. Анадолци (Ј2а, Ј1 и источни Р1б) нису оставили никакве трагове у српској генетици (и ти малобројни српски огранци тих хаплогрупа стигли су на ове просторе много прије османске инвазије), али су изазвали миграције у којима је словенска генетика поприлично "разријеђена" палеобалканском.
Откуд знаш каква каква је била прото-српска генетика?

Кад кажеш прото-српска то је релативан појам, јер би могли узети Србе односно носиоце српског имена из различитих епоха.  Ни срби из 12-ог века нису имали исту генетску слику као Срби из VII века, а Срби из VII века нису имали исту генетику као Срби или носиоци српског имена из I или II века, што се тиче овог задњег мислим на иранско племе Сербои.

https://sr.wikipedia.org/sr/Серби_(племе)

https://sr.wikipedia.org/wiki/Иранска_теорија_о_пореклу_Срба



 

 

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Језичке зоне српског народа и генетика
« Одговор #113 послато: Јул 28, 2017, 06:10:26 поподне »
Откуд знаш каква каква је била прото-српска генетика?

Кад кажеш прото-српска то је релативан појам, јер би могли узети Србе односно носиоце српског имена из различитих епоха.  Ни срби из 12-ог века нису имали исту генетску слику као Срби из VII века, а Срби из VII века нису имали исту генетику као Срби или носиоци српског имена из I или II века, што се тиче овог задњег мислим на иранско племе Сербои.

https://sr.wikipedia.org/sr/Серби_(племе)

https://sr.wikipedia.org/wiki/Иранска_теорија_о_пореклу_Срба



Мислио сам овдје на Србе из немањићког периода, кад су већ на неки начин ударени темељи модерног српског идентитета. Генетска слика босанских муслимана и католика без сумње рефлектује ранију генетску слику православних Срба. Кричи се рецимо код католика и муслимана скоро и не јављају, док око 7-8% српских мушкараца припада тој хаплогрупи, што није мали проценат. Исто то важи и за одређене огранке Е1б, мада смо неке сигурно донијели и из словенске прапостојбине.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Језичке зоне српског народа и генетика
« Одговор #114 послато: Јул 28, 2017, 08:30:04 поподне »
Мислио сам овдје на Србе из немањићког периода, кад су већ на неки начин ударени темељи модерног српског идентитета. Генетска слика босанских муслимана и католика без сумње рефлектује ранију генетску слику православних Срба. Кричи се рецимо код католика и муслимана скоро и не јављају, док око 7-8% српских мушкараца припада тој хаплогрупи, што није мали проценат. Исто то важи и за одређене огранке Е1б, мада смо неке сигурно донијели и из словенске прапостојбине.
Ни Срби из немањићког периода нису имали баш исту генетику као Срби из VII века.
Ако би ишли још даље, до првобитних носилаца српског имена тј. до иранског племена Сербои онда би могли да кажемо да међу данашњим Србима не постоје или скоро да не постоје генетски трагови првобитних носилаца српског имена, јер су Сербои највероватније били носиоци R1a-Z93 и неке гране R1b.   Кад би тако гледали онда међу модерним Србима не би само E-V13 и J2b1 билe асимилиранe, него и R1a-Z280/M-458, I2a, I1, N1b и још неке хг.  Сербои нису имали никакве везе са Словенима.

Што се тиче Хрвата и Бошњака не треба скренути с ума да ни они нису сви I2a+R1a, већ да и једни и други имају сасвим солидан проценат E-V13, а Хрвати имају солидан проценат R1b.

Е-V13 ---  Хрвати 10% ,  Бошњаци  9%
J2b --- Хрвати  6% ,  Бошњаци  5%
R1b --- Хрвати  8,5%

www.eupedia.com/europe/european_y-dna_haplogroups.shtml

Ови проценти са Еупедије су мањи него што него они које сам ја годинама виђао према разно разним истраживањима. 

R1b jе код Хрвата увек била 12-13%, а E-V13 je код Бошњака била 12-13%. 

Једино је E-V13 код Хрвата увек 10%, која год да су истраживања и колики год да је узорак.

 
   
« Последња измена: Јул 28, 2017, 08:33:48 поподне Свевлад »

На мрежи Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Језичке зоне српског народа и генетика
« Одговор #115 послато: Јул 29, 2017, 12:29:56 поподне »
Генетска слика колубарског дијалекта је сљедећа (n=89):

E-V13 14,61%
G2a 3,37%
I1 5,62%
I2a 46,07% (PH908 42,69%)
J1 1,12%
J2a 2,25%
J2b-M205 1,12%
N-P1989.2 3,37%
R1a 15,73%
R1b 6,74%

Све остало, сем нешто нижег М205 је у границама српског просјека.

Можда грешим, али мислим да у овој области постоје двојица M205. Миловановић, Цветановац/Љиг и Сајић, Дићи/Качер. У сваком случају не би било велике промене, 2 од 90, тј. 2,22%.

симо

  • Гост
Одг: Језичке зоне српског народа и генетика
« Одговор #116 послато: Јул 29, 2017, 08:20:42 поподне »
Можда грешим, али мислим да у овој области постоје двојица M205. Миловановић, Цветановац/Љиг и Сајић, Дићи/Качер. У сваком случају не би било велике промене, 2 од 90, тј. 2,22%.

Дићи, Качер спада у руднички поддијалекат.

Ван мреже Никола Стојановић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 348
  • I2-PH908
Одг: Језичке зоне српског народа и генетика
« Одговор #117 послато: Јул 30, 2017, 07:29:55 пре подне »
Дићи, Качер спада у руднички поддијалекат.
Управо сам разговарао са Сајићем, потврдио.

На мрежи Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Језичке зоне српског народа и генетика
« Одговор #118 послато: Август 01, 2017, 12:04:47 пре подне »

Карта



Легенда

I  НОВОШТОКАВСКИ

1.   ИСТОЧНОХЕРЦЕГОВАЧКО-КРАЈИШКИ

a.   Источнохерцеговачки
b.   Западноцрногорски
c.   Источнобосански
d.   Југозападносрбијански
e.   Сјеверозападносрбијански
f.   Западнобосански
g.   Врбаски
h.   Сјевернодалматински
i.   Горскокотарски
j.   Лички
k.   Банијско-кордунски
l.   Жумберачки
m.   Славонско-подравски
n.   Барањски
o.   Јужнодалматински
p.   Дубровачки
q.   Конавоски

2.   ШУМАДИЈСКО-ВОЈВОЂАНСКИ

a.   Руднички
b.   Колубарски
c.   Мачванско-поцерски
d.   Сремски
e.   Бачки
f.   Банатско-поморишки
g.   Будимски




Хтедох да погледам мало Војводину, па уочих једну малу грешку. 2f је Будимски, а 2g Банатски.

На мрежи Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Језичке зоне српског народа и генетика
« Одговор #119 послато: Август 08, 2017, 08:39:22 поподне »
Једино гдје сам унио измјену јесте што сам додао врбаски поддијалекат и то више као посебну етнографску зону. Окука подручје између Врбаса и Босне сврстава у источнобосански поддијалекат источнохерцеговачко-крајишког поддијалекта. С обзиром да је становништво између Врбаса и Босне на том подручју још од 15. вијека, сматрао сам да га треба одвојити од становништва сличног говора у источној Босни које се тамо насељавало од 18. вијека па надаље. Подручје врбаског дијалекта се разликује и од западних дијелова Босанске Крајине, чије становништво је насељавано махом из Далмације и Лике послије од 18. вијека па надаље.

Карта


Сад читам Окуку, по њему се тај "западни" источнобосански дијалект (тзв. врбаски) простире само на простору између Врбаса и Босне. Врбас је уједно и крајња источна граница западнобосанског поддијалекта.

На овој карти се чини да заузима знатно већи простор?

Према Окуки то би на простору Крајине изгледало пре овако?