Аутор Тема: Izradjivaci rodoslova - porodicnog stabla  (Прочитано 3587 пута)

Ван мреже Blazhinho

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 101
Izradjivaci rodoslova - porodicnog stabla
« послато: Децембар 21, 2019, 09:42:26 поподне »
Da li neko poznaje nekoga ko se bavi izradom rodoslova, odnosno porodicnog stabla?
Cuo sam za Aleksandra Backa, imam i njegov kontakt, ali nikako ne mogu da ga dobijem. Na fiksni se nikad ne javlja, mobilni je nepostojeci, a na fejsu ne odgovara ni na poruke ni na zahtev za prijateljstvo. Da li mozda neko ima jos neki njegov kontakt?
Druga osoba za koju sam cuo je neki covek iz Smedereva, eventualno iz Smederevske Palanke. Nazalost, covek koji mi je rekao za njega, nije znao ni njegovo ime, niti bilo sta drugo. Zna li neko o kome se radi i ima li njegove podatke?
Ako znate za jos takvih ljudi, napisite.

Ван мреже Златан

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 553
  • Y: E-V13>А18833>А9739
Одг: Izradjivaci rodoslova - porodicnog stabla
« Одговор #1 послато: Децембар 21, 2019, 10:08:40 поподне »
Мој први додир са истраживањем породичног порекла је био преко А. Бачка. На његовој страници можете наћи и имејл адресу.

Солидан рад ми је урадио још 2013. године (3 стране А4), али сам после тог рада сам почео да се бавим истраживањем и могу да Вам саветујем да је увек најбоље да тако нешто радите сами. Макар то трајало и годинама. Нико Ваше претке тако неће прочешљати и разне комбинаторке узимати у обзир тако, како би сте то урадили сами.

Открио сам да постоји много више информација него што бих знао да сам тај рад гледао као последње слово свих архива итд.

Ван мреже Blazhinho

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 101
Одг: Izradjivaci rodoslova - porodicnog stabla
« Одговор #2 послато: Децембар 21, 2019, 10:14:12 поподне »
Hvala, pogledajte poruku.

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Izradjivaci rodoslova - porodicnog stabla
« Одговор #3 послато: Децембар 22, 2019, 04:53:03 поподне »
Poštovani Blazhinho, rodoslov možete uraditi sami a možete i platiti nekom da Vam uradi. Razlika je velika .
Ako radite svoj rodoslov sami, potrebne su godine istraživanja, gomile  knjiga, teftera, razne arh. gradje,spisa, dokumenata da se pročitaju. Obilasci groblja i spomenika obavezno.Hiljade stranica teksta nekada i samo radi jedne reči ili godine ..koja će pomeriti Vaša saznanja...Ali ono što Vi uradite to je Vaš rodoslov i Vaše porodice.
Za pare se dobija nekoliko stranica rodoslova sa opširnim tekstom o nekom selu Vaših predaka, biografija kućnog svetitelja, eventualna povezanost Vaše porodice sa poznatom ličnošću iz Vašeg kraja i podaci koje ste Vi naveli i naravno sledi bogata literatura koja je otprilike svuda ista sa razlikom od zavičaja odakle je klijent.
Naravno lepo je ilustrovano ponekom slikom stare seoske kuće, nekih običaja iz tog kraja i to je rodoslov za pare...
Samo pišite a ako negde zapne tu smo  :)

Ван мреже Blazhinho

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 101
Одг: Izradjivaci rodoslova - porodicnog stabla
« Одговор #4 послато: Децембар 22, 2019, 05:18:21 поподне »
Postovana Goco, znam sve. Za nekoliko meseci istrazivanja sam uspeo puno toga da pronadjem, verovatno sam dosao i do maksimuma. Istrazio sam i listao vise puta maticne knjige, teftere i ostalu gradju. To je za pretke sa oceve strane. Za majcinu stranu, nazalost, nisam uspeo nista da pronadjem, jer su oni svi iz Bosne i Like. Od njih samo znam do pradeda i prababa. Zvao sam razne institucije tako, i od svega sam samo uspeo da saznam devojacko prezime jedne prababe, od kojeg prakticno nema nikakve koristi. Najvise zbog toga bih voleo da konktaktiram nekog ko izradjuje rodoslove i da pitam kako i pomocu kog materijala moze da mi pomogne. Nisam ni mislio da zovem nekoga ko to radi i da mu samo kazem "uradite mi rodoslov". Niti imam novca za to, niti bih mogao da se pouzdam u nekog drugog da istrazuje moje pretke onako detaljno kao sto bih ja. Dakle, pre svega bih konktaktirao takve ljude da ih pitam sta imaju da ponude, a do cega ja ne mogu da dodjem od gradje za istrazivanje predaka, i to pogotovo za zapadne krajeve srpskog etnickog prostora. Hvala i Vama u svakom slucaju.

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Izradjivaci rodoslova - porodicnog stabla
« Одговор #5 послато: Децембар 22, 2019, 05:30:46 поподне »
Na dobrom ste mestu  :)
Naša digitalna biblioteka ( mislim na biblioteku društva Poreklo) ukoliko ste član može Vam puno pomoći.
Postoji stotine i hiljade naslova, za koje sam sigurna da sadrže one podatke koji Vama trebaju...
Sa srećom  :)

Ван мреже Милена Шовић

  • Члан Друштва
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 3
Одг: Izradjivaci rodoslova - porodicnog stabla
« Одговор #6 послато: Март 21, 2024, 01:49:30 поподне »
Да ли је неко од вас успео да пронађе неког да му изради стабло?
Ангажовала сам двојицу до сада и нисам добила скоро НИШТА.
Само хоће паре а резултата НИГДЕ.
Код мене је ситуација са очеве стране невероватно проста. До неког 7мог колена су ми преци рођени на 10 км једно од другог. Сви папири и документа су на једном или два места.
Проблем ми је што сам ја у Америци и не могу сама то да урадим.
Можете ли да поставите контакт ОЗБИЉНЕ особе која може да осради посао а на ма не ошиша као овцу (сви кад чују Америка одмах мисле да сам ја дужна да им плаћам већу цифру).
Хвала унапред.

Ван мреже ВелиборЛазић13

  • Редакција СДНКП
  • Писар
  • ******
  • Поруке: 236
  • N2
Одг: Izradjivaci rodoslova - porodicnog stabla
« Одговор #7 послато: Март 21, 2024, 03:00:27 поподне »
Да ли је неко од вас успео да пронађе неког да му изради стабло?
Ангажовала сам двојицу до сада и нисам добила скоро НИШТА.
Само хоће паре а резултата НИГДЕ.
Код мене је ситуација са очеве стране невероватно проста. До неког 7мог колена су ми преци рођени на 10 км једно од другог. Сви папири и документа су на једном или два места.
Проблем ми је што сам ја у Америци и не могу сама то да урадим.
Можете ли да поставите контакт ОЗБИЉНЕ особе која може да осради посао а на ма не ошиша као овцу (сви кад чују Америка одмах мисле да сам ја дужна да им плаћам већу цифру).
Хвала унапред.

Које мјесто/мјеста је у питању?

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 984
Одг: Izradjivaci rodoslova - porodicnog stabla
« Одговор #8 послато: Март 22, 2024, 11:28:41 пре подне »
Нас пар чланова Архивистичког одбора се бавимо истраживањем порекла.
Можда није довољно познато, али Порекло пружа услуге израде родослова.

Не гарантујем да радимо све вере и све могуће просторе... Али можете увек да питате.

Ван мреже Бојан Савић

  • Гост
  • *
  • Поруке: 15
Одг: Izradjivaci rodoslova - porodicnog stabla
« Одговор #9 послато: Март 24, 2024, 06:46:17 поподне »
Нас пар чланова Архивистичког одбора се бавимо истраживањем порекла.
Можда није довољно познато, али Порекло пружа услуге израде родослова.

Не гарантујем да радимо све вере и све могуће просторе... Али можете увек да питате.
Сјајно! Надам се да сте истраживали Ресаву?

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 984
Одг: Izradjivaci rodoslova - porodicnog stabla
« Одговор #10 послато: Март 25, 2024, 09:55:29 пре подне »
Сјајно! Надам се да сте истраживали Ресаву?
Нисам још био тамо... Видим да је надлежан архив у Јагодини, што се тиче матичних књига. На сајту архива нема обавештења осим напомене да поседују фонд црквених матичних књига.

Ван мреже Бојан Савић

  • Гост
  • *
  • Поруке: 15
Одг: Izradjivaci rodoslova - porodicnog stabla
« Одговор #11 послато: Март 25, 2024, 07:59:40 поподне »
Нисам још био тамо... Видим да је надлежан архив у Јагодини, што се тиче матичних књига. На сајту архива нема обавештења осим напомене да поседују фонд црквених матичних књига.
Од Јагодинског архива сам махом добио информације које сам знао, дошао сам до аскурђела рођеног крајем 18.века.

Интересује ме како да наставим даље.

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 984
Одг: Izradjivaci rodoslova - porodicnog stabla
« Одговор #12 послато: Март 26, 2024, 08:50:36 пре подне »
Од Јагодинског архива сам махом добио информације које сам знао, дошао сам до аскурђела рођеног крајем 18.века.

Интересује ме како да наставим даље.

Онда само погледати турско пописивање ових крајева... Које није обавезно садржавало презимена, а није ни вршено у правилним временским размацима.
За то је потребно да неко преведе пописе записане арапским писмом.

Ван мреже Бојан Савић

  • Гост
  • *
  • Поруке: 15
Одг: Izradjivaci rodoslova - porodicnog stabla
« Одговор #13 послато: Март 26, 2024, 02:29:19 поподне »
Онда само погледати турско пописивање ових крајева... Које није обавезно садржавало презимена, а није ни вршено у правилним временским размацима.
За то је потребно да неко преведе пописе записане арапским писмом.

Имам двоје, троје познаника који су завршили арапски језик.

Где могу да пронађем те турске пописе?

Познаваоци историје породица мог села (Грабовац код Свилајнца) моју породицу убрајају у староседеоце, ако сам добро разумео много пре Прве и Друге сеобе.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8523
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Izradjivaci rodoslova - porodicnog stabla
« Одговор #14 послато: Март 26, 2024, 02:42:54 поподне »
Имам двоје, троје познаника који су завршили арапски језик.

Где могу да пронађем те турске пописе?

Познаваоци историје породица мог села (Грабовац код Свилајнца) моју породицу убрајају у староседеоце, ако сам добро разумео много пре Прве и Друге сеобе.

Неопходно је познавање османског, нису сви знаци исти као у арапском. Мислим да је знање персијске варијанте арапског писма конкретно ту корисније.
Чињеницама против самоувереног незнања.

На мрежи Ивица Јовановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 904
  • J-L70 > J-Z40772* mdDNA:HV-b15a
Одг: Izradjivaci rodoslova - porodicnog stabla
« Одговор #15 послато: Март 26, 2024, 02:51:56 поподне »
Има једно писмо из 1820. године где се помиње извесни старац Илија Анџић из Луковице, што је село до твога. О Анџићима (који можда могу бити и исти род са Анџићима које помињеш) у Луковици пише ово: Andžići (25 k., Sv. Arhanđel), došli iz Paraćina, a tamo iz Banata. Видим да се Анџићи помињу у оба села, као воденичари. Што се тиче тих турских пописа то је мука ископати. Колико знам добар део није нити доступан нити преведен. Чуо сам да се за наш крај неки попис на арапском налази у Видину. У суштини и да се нађу због евиденције, која није по презимену и слави, то се јако тешко прати. Најбоље уради генетски тест. Можда тако откријеш неки теби близак кластер па када га откријеш онда види да утврдиш када и како се твоја лоза одвојила. Ови су у та два села сигурно пре Кочиног рата, колико пре тога питај бога. И ово ти је успех, да знаш линију до 18. века. То је неко 7. колено, што је много више од 90% људи на истоку Србије.
Милутин Бранковић, 4. ескадрон Коњичке дивизије. Крф 26.04.1916.
Сава Питић, 13. Пук. Острво Видo 24.01.1916.
Сима Мијуцић, 9. пешадијски пук. Браунау 1917.

Ван мреже Бојан Савић

  • Гост
  • *
  • Поруке: 15
Одг: Izradjivaci rodoslova - porodicnog stabla
« Одговор #16 послато: Март 26, 2024, 03:32:59 поподне »
Има једно писмо из 1820. године где се помиње извесни старац Илија Анџић из Луковице, што је село до твога. О Анџићима (који можда могу бити и исти род са Анџићима које помињеш) у Луковици пише ово: Andžići (25 k., Sv. Arhanđel), došli iz Paraćina, a tamo iz Banata. Видим да се Анџићи помињу у оба села, као воденичари. Што се тиче тих турских пописа то је мука ископати. Колико знам добар део није нити доступан нити преведен. Чуо сам да се за наш крај неки попис на арапском налази у Видину. У суштини и да се нађу због евиденције, која није по презимену и слави, то се јако тешко прати. Најбоље уради генетски тест. Можда тако откријеш неки теби близак кластер па када га откријеш онда види да утврдиш када и како се твоја лоза одвојила. Ови су у та два села сигурно пре Кочиног рата, колико пре тога питај бога. И ово ти је успех, да знаш линију до 18. века. То је неко 7. колено, што је много више од 90% људи на истоку Србије.

Хвала, Ивице!

Грабовачки Анџићи (пошто сам дознао да неколико села има Анџиће) су били чувари црквеног имања, према казивању. На брду Хум постојала је црква коју су Турци спалили, непознат тачан датум али претпостављам да приликом сеоба.

У Грабовцу постоји Анџић махала (или Пљоште) где и данас живе потомци али носе различита презимена: Лукићи, Павловићи и сл.

Моја породица слави Ђурђевдан (пронашао сам Анџиће из Босанског Руда који такође славе), за Лукиће и Павловиће нисам сигуран.

Генетски тест ћу свакако урадити кроз месец, два када буде било нове акције :)


Ван мреже melkijades

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 63
Одг: Izradjivaci rodoslova - porodicnog stabla
« Одговор #17 послато: Март 27, 2024, 01:36:08 поподне »
Има једно писмо из 1820. године где се помиње извесни старац Илија Анџић из Луковице, што је село до твога. О Анџићима (који можда могу бити и исти род са Анџићима које помињеш) у Луковици пише ово: Andžići (25 k., Sv. Arhanđel), došli iz Paraćina, a tamo iz Banata. Видим да се Анџићи помињу у оба села, као воденичари. Што се тиче тих турских пописа то је мука ископати. Колико знам добар део није нити доступан нити преведен. Чуо сам да се за наш крај неки попис на арапском налази у Видину. У суштини и да се нађу због евиденције, која није по презимену и слави, то се јако тешко прати. Најбоље уради генетски тест. Можда тако откријеш неки теби близак кластер па када га откријеш онда види да утврдиш када и како се твоја лоза одвојила. Ови су у та два села сигурно пре Кочиног рата, колико пре тога питај бога. И ово ти је успех, да знаш линију до 18. века. То је неко 7. колено, што је много више од 90% људи на истоку Србије.

Зна ли се за коју годину је тај попис који се налази у Видину?