Аутор Тема: Дара из Јасеновца  (Прочитано 7198 пута)

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Дара из Јасеновца
« Одговор #20 послато: Фебруар 20, 2021, 11:38:54 поподне »
Овоме филму није потребан Оскар овај филм је показао да не постоји награда која бих могла да га награди. Није ствар у томе да ли је Српски или било чији, филм је изузетан у сваком смислу, и јасно је показао само један мали део усташких злочина и зверстава које су чиниле над недужним људима само зато су били Срби. Просто и ево после скоро сат времена од његовог краја ја још не могу да дођем себи. Изузетно дело помоћу којег ћемо моћи учити нашу децу о том злу које никада не смемо да заборавимо.
Sve ste rekli...tačno tako Samo ZLO je bitno, zlo koje nikada ne treba da se zaboravi i da se više nikada nikome ne ponovi.

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Дара из Јасеновца
« Одговор #21 послато: Фебруар 21, 2021, 12:19:49 пре подне »
Сташно. Колико је страшно зло што је учињено према православним Србима, још је жалосније што је 80 година требало да прође, па да се сними филм о томе.  >:(

Ван мреже wiola

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 75
Одг: Дара из Јасеновца
« Одговор #22 послато: Фебруар 21, 2021, 12:22:03 пре подне »
И даље сам збуњен и не могу да сагледам квалитет филма и његове домете, покушао сам да нађем неку од реакција која је блиска мом доживљају филма, али нисам успео.
Није ми се свидела та огољеност зверстава и њихово скоро па хронолошко набрајање, до "решавања" проблема последњег заточеника, али опет делује да ни то није било довољно светској јавности.
Уколико је заиста било толико отпора против овог филма, а стекао сам утисак да јесте, онда смо баш у великом проблему, просто ми је невероватно да неко може да ово негира, омаловажава и ниподаштава.

Мислим да се цео парадокс ситуације огледа у доживљају Степинца између нас и наших суседа.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Дара из Јасеновца
« Одговор #23 послато: Фебруар 21, 2021, 12:46:36 пре подне »
Ово је оставило утисак , јер не може да не остави утисак на неког кога се тиче овај филм, а то је на нас, јер се ради о овој теми...Друга ствар је шта би свако од нас рекао мимо "прве руке", и шта би евентуално замерио...Мислим да за странце мора јачи филм да се направи са константом причом, без "празног хода"...мора увод да се направи, крах Југославије, настанак "НДХ", живот ликова пре пада старе државе...овде имамо директно поворку која иде према логору...мора филм да се направи да барем приближно исти контекст добије и неко ко није упућен, као и ми...Јер у филму Шиндлерова листа, сви на свету имају предзнање неко пре филма...и ту знају да је програм нацистичке Немачке био "коначно решење", али нико у свету не зна да је пројекат "НДХ" био истребљење Срба...Добро је ипак што је снимљено, на мене је оставило утисак, девојчица која је глумила Дару је невероватна
« Последња измена: Фебруар 21, 2021, 12:55:43 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Дара из Јасеновца
« Одговор #24 послато: Фебруар 21, 2021, 01:01:05 пре подне »
На овоме не сме да се стане, пре свега због нас (али да играна компонента буде на првом месту, не документарна...документарна да се види природно кроз играну компоненту, као у делу филма "Браћа по матери", "Нож")
« Последња измена: Фебруар 21, 2021, 01:03:45 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Дара из Јасеновца
« Одговор #25 послато: Фебруар 21, 2021, 01:03:25 пре подне »
Мислио сам се да ли да уопште гледам овај филм јер сам знао да ће бити пун мучних сцена после којих ћу се осећати лоше. У том смислу је испунио моја "очекивања", али, на жалост, не могу рећи да је и у неком "филмском" погледу на мене оставио утисак. 
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Неродимац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 627
Одг: Дара из Јасеновца
« Одговор #26 послато: Фебруар 21, 2021, 02:04:12 пре подне »
Наравно да треба да постоје различита мишљења и да сви ми другачије гледамо на све па и на филм али ми Срби смо специфични у томе што увек и у свему нађемо ману па ево у овом филму. Наравно да филм има мане, али је целокупно гледано филм добар, имао је причу, држао се теме, показао суштину и показао истину. Вероватно да би требало 5 дана да траје филм да бих се приказале метода усташког убијања и њихове идеје како што свирепије убити Србина али је филм морао да траје 2 сата и да се у то време сажме то што се десило у логорима смрти.

Ван мреже CrmnicaKrnjice

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 87
Одг: Дара из Јасеновца
« Одговор #27 послато: Фебруар 21, 2021, 04:10:43 пре подне »
Odgledah film. Mora sam. Imam 46 godina. Otac sam dvoje djece i prvi put u životu meni su suze išle gledajući jedan film. Scena kad Darin otac treba da zakopa sina i ženu me emotivno ubila. Ostatak da ne komentarišem.

Posle filma svrljah po internetu. Znate li vi koliko je naših ljudi bilo u vrhu NDH? Nama ne trebaju neprijatelji.

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: Дара из Јасеновца
« Одговор #28 послато: Фебруар 21, 2021, 04:45:46 пре подне »
Једва сам одгледао. Видео сам прабабу, видео сам дединог петнаестогодишњег брата и петогодишњу сестру.
Догодине у Холштајну!

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Дара из Јасеновца
« Одговор #29 послато: Фебруар 21, 2021, 09:32:40 пре подне »
Лѣпо йе што йе коначно направљено филмско остварење о жртвах усташа и НДХ, више него 75 годин послѣ повлачења усташа из Ясеновца, по начелу "боље икада него никада".

Али,лицемѣрно йе правити филм о жртвах усташке каме међу Србима западно од Дрине док у самой Србийи многобройне улице, школе, тргови и тако даље носе имена по комунистичких злочинцих одговорних за десетине тисушт невиних жртава. Почев од Броза, затим удбаша Пенезића-Крцуна, лесковачкога крвника Коча Поповића, итд. Исти ти су нерѣтко сахрањени по "алеях заслужних грађана". Каква год данашња Хрватска била - држава утемељена на геноциду, у њой Павелић и слични немайу имена улица, нити се сахрањуйу по алеях заслужних грађана. Наши Павелићи, Артуковићи и Майсторовићи се зову Броз, Крцун, Поповић, и слични а данас имайу све почасти. По томе смо гори од данашње наслѣднице НДХ.
Не заборавимо, ако йе међу Србима западно од Дрине и у Срему найвећи узрок смрти усташка кама, међу Србима у самой Србийи и у Црной Гори, Брдах, Боки и у Рашкой области йе то комунистичка яма.

И йош нешто, брозове комуњаре никада нѣсу покушале ослободити логор Ясеновац, иако током читава рат бѣху у његовой близини. Чак ни послѣ самоубиства Хитлера. У њега улази комунистичка йединица из йугоисточне Србийе састављена од присилно увойничених тек пошто га усташе напуштайу 2-3га мая 1945.
О томе йе написана и књига "Зашто Ясеновац нийе ослобођен", койу прочитах. Прѣпоручуйем и другим то учинити.

http://znaci.net/00003/680.htm
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Vlax

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 333
Одг: Дара из Јасеновца
« Одговор #30 послато: Фебруар 21, 2021, 10:37:11 пре подне »
Предраг Антонијевић може комотно да се пензионише, јер је направио своје животно дело, филм који дефинитивно улази у историју српске кинематографије.

Мислим да сада падају у воду све критике, или да кажем сумње, пошто је филм критикован на невиђено. Критика магазина Варајети, која је доста штетила имиџу филма, се показала бесмисленом и политички мотивисаном.

Посебно ми се свидео одабир глумаца, тј. што је узето доста глумаца из Републике Српске и што су дјеца из Дубице и околине, што даје на аутентичности говора. Очекивао сам да ће филм бити тежи, али и ту је нађена мера и успели су приказати неке од ужаса Јасеновца, а да филм ипак остане гледљив широј публици. Јер ипак није био циљ снимити хорор филм, са експлицитним сценама насиља. Вешто су урађене оне свене у којима сви страдали, јадан по један, улазе у воз смрти.

Наравно да увек може боље.
Мени, на пример, није било најјасније у који логор је одведена Дара након мајчине и братовљеве смрти. Да ли је исто реч о Јасеновцу или је у питању Јастребарско. После је ваљда поменуто да је то Стара Градишка. Дарин отац се ваљда исто налазио у Јасеновцу, тј. у Доњој Градини, пошто му онај човек говори да је Стара Градишка с друге стране Саве.

Дијана Будисављевић није баш јасно представљена. То је у реду јер филм намењен превсходно домаћој публици, којој је дијанин лик већ познат, али може изазвати конфузију код странаца.
Некако ми штрчи помињање границе "до Дрине" у говору који пред крај филма држи Макс Лубурић.
На пар момената усташама је излетао београдски нагласак. Јеврејка Бланкица, која брине о Дари, има крајишки нагласак. То не мора бити само по себи погрешно, мада је већа вероватноћа да је Јеврејка из Загреба или неког већег хрватског града.


Ван мреже Vlax

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 333
Одг: Дара из Јасеновца
« Одговор #31 послато: Фебруар 21, 2021, 11:03:27 пре подне »
П.С. Не знам колики је био буџет филма, али вероватно је то утицало на број статиста и недостатак масовних сцена. Возови у којима превозе логораше су полупразни, бараке у логору такође. Ту ми је недостајало мало више гужве.
Такође прикази масовних гробница на оном пољу су мало тање одрађени, јер се виде 2-3 отворене гробнице у које бацају тела, али нема већ затрпаних, старијих гробница, којима је требало прошарати ону ледину.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Дара из Јасеновца
« Одговор #32 послато: Фебруар 21, 2021, 11:07:41 пре подне »
Odgledah film. Mora sam. Imam 46 godina. Otac sam dvoje djece i prvi put u životu meni su suze išle gledajući jedan film. Scena kad Darin otac treba da zakopa sina i ženu me emotivno ubila. Ostatak da ne komentarišem.

Posle filma svrljah po internetu. Znate li vi koliko je naših ljudi bilo u vrhu NDH? Nama ne trebaju neprijatelji.

Занимљиво да је врхушка усташке идеологије и усташа рођена у динарским крајевима. Од Павелића, преко Филиповића и Лубурића, до Милоша и Шакића. Ту се може наћи тај психолошки моменат и мржња. То је толико очигледно да иде дотле да многи Хрвати који релативизују ова убиства кажу како су геноцид извршили покатоличени Срби, а не прави Хрвати (вероватно мислећи на Загорце). И сам Старчевић, отац хрватске србофобије, био је очигледно српског порекла.

Мене занима, а то знају вероватно они који имају директне везе са подручјем и људима који су страдали од усташа, да ли је након рата било освете, с обзиром да је познато да је у злочинима учествовало и локално становништво и клер? Јер стављајући себе у позицију тих људи, не бих остао миран након рата. Онда сам погледао попис села Дракулића из '48. и '61. и видео да можда има ту нечега.

Ван мреже Неродимац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 627
Одг: Дара из Јасеновца
« Одговор #33 послато: Фебруар 21, 2021, 11:15:03 пре подне »
Извини Влах али мислим да претерујеш. Сад свако од нас може да нађе мане или да каже ја бих убацио оно или ово. Или да улазимо у детаље око нагласка. Филм је урађен како је урађен и мислим да је филм битан нама а не неком другом, и овако га осим Срба нико гледати неће. Ово није документарац већ филм, а ко не зна ко је Дијана Будисављевић а занима га нека после филма откуца то име и презиме и свако може да прочита ко је она била или било који историјски лик из филма. Ја сам одмах када сам је видео знао да је то Дијана, као што сам одмах знао и препознао светог Вукашина. Е сад би и се и ту вероватно створила полемика, па њему су секли језик, уши нос, вадили очи. Битно је да су ти битни људи поменути и да су се појавили а филмова и документараца о њима већ има тако да нису ни биле потребне неке претерано велике сцене са њима и одузимање сцене главне јунакиње Даре и њеног оца. Мене је филм толико погодио да и претерујем са тврдњом да је филм предобар, али и да није не треба сада тражити у свакој ситници нешто лоше да би се филм уништио. Ја сам лично очекивао и Павелића ту, па и других високих усташа али мислим да је довољно што је она часна сестра рекла када је учила српску децу о усташким песмама и усташтву и то им је довољно.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Дара из Јасеновца
« Одговор #34 послато: Фебруар 21, 2021, 11:37:34 пре подне »
као што сам одмах знао и препознао светог Вукашина.

Овај део, по мени, није требао овако споредно бити убачен. Као да је претрчано само преко тога, а могао би се филм само о њему направити. Самом чину, психолошком моменту, последицама које је оставио и на самог џелата, итд. Верујем да је аутор желео некако да се осврне и на тај догађај, али овако изгледа као да је само "претрчано" преко тога. Не гледам на ово као на неку ману филма, само један детаљ који сам приметио.

Сви смо имали велика очекивања од овог филма и мислим да су та очекивања у највећој мери испуњена. Девојчица Биљана Чекић је толико уверљиво одиграла ову улогу, што је просто невероватно за дванаестогодишње дете. Али то је оно када је глума у питању ваљда, небитни су факултети, године, или имаш оно нешто, или не.

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: Дара из Јасеновца
« Одговор #35 послато: Фебруар 21, 2021, 11:57:59 пре подне »
На жалост, много људи из тих крајева и дан данас имају то нешто у очима. Велики бол и тугу за својим најмилијима. Биљана Чекић је то савршено пренела.
Догодине у Холштајну!

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Дара из Јасеновца
« Одговор #36 послато: Фебруар 21, 2021, 12:02:14 поподне »
Морам признати да је филм превазишо моја очекивања, а највише сам био скептичан због режисера.Али ко што рече неко ово му је врхунац каријере. Пошто је ово тема о којој се може снимити сто филмова тешко му је било сабити све у два сата али чини ми се да је ипак успио да нађе неку меру...Што се тиче кастинга ја само могу да приметим,укључујићи и неке најновије серије, да су глумци с оне стране Дрине талентованији од ових београдских(мислим да није у питању симпатија према жртвама које углавном играју босански глумци). Још би поменуо музику која је коначно смештена у контекст слике што је у нашем филму увијек био проблем. И та фузија етна и класике је одлична. Има такође и на моменте изврсне фотографије...Тачно је да Оскар продаје филм и пошто је тај пројекат кандидатуре пропо треба наћи неки други начин да свијет види филм...А про по неких квалификација од стране којекаквих критичара, па зар сте очекивали да после вишедеценијске стигматизације Срба они дозволе себи да прикажу Србе као жртве.Заблуда и наше неразумевање реалности...

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Дара из Јасеновца
« Одговор #37 послато: Фебруар 21, 2021, 12:08:42 поподне »
Читајући коментаре и расправе неких ''еминентних'' стручњака у време највеће буке о филму (пре 2-3 недеље), попут историчара млађе генерације који је близак комунистичкој историографији - Милана Радановића (иначе избеглице из Славоније), у најмању руку сам очекивао да ће филм бити појачана четничка верзија Булајићевске пропаганде. Наравно ово говорим иронично, јер заиста се могао добити такав утисак од појединих људи који су српског порекла а важи да њихова реч има професионалну тежину.

Што се мене тиче, на страну што је радња филма чудна у неким сегментима, пре свега хронолошким - без конкретнијег праћења приче (макар до половине филма), филм је након 80 година ћутања пун погодак и путоказ како даље радити на афирмацији културе сећања кроз седму уметност. Добро је да се центар дешавања врти око онога на шта је наш просечан гледалац најосетљивији, а то су породица и деца. Дакле, сматрам да је играњем на ту карту дочаран већи ужас  Јасеновца него да је у филму било крвоприлиће сваке секунде и лицитирање бројкама. Овако га има сасвим довољно, а убијани су људи разних узраста и позадина. Самим тим, нису у праву ни они који кажу да је филм преблаг, скрнави жртве, аболира злочинце. У читавој трагедији сећања на жртве усташког геноцида над Србима, Јеврејима и Циганима се након овог филма отварају врата за разраду филмова који су много личнији, са конкретнијим причама и злочинима.

Драго ми је видети препуне друштвене мреже и портале са коментарима и утисцима људи разних генерација, од основаца до оних који су као мали слушали личне приче својих мајки, деда, баба и рођака о Јасеновцу и злочинима усташа. Између осталог тиме се полако чисти тродневна колективна југогеријатријска жалост која је прешла границе жалости и здравог укуса, и расправља о озбиљним и по нас као народ страшним стварима о којима се предуго ћутало из разних разлога. А онима којима то смета, нека гледају и даље стотине њима идеолошки блиских филмова.
« Последња измена: Фебруар 21, 2021, 12:14:57 поподне Atlantische »
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Vlax

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 333
Одг: Дара из Јасеновца
« Одговор #38 послато: Фебруар 21, 2021, 12:18:38 поподне »
Извини Влах али мислим да претерујеш. Сад свако од нас може да нађе мане или да каже ја бих убацио оно или ово. Или да улазимо у детаље око нагласка. Филм је урађен како је урађен и мислим да је филм битан нама а не неком другом, и овако га осим Срба нико гледати неће. Ово није документарац већ филм, а ко не зна ко је Дијана Будисављевић а занима га нека после филма откуца то име и презиме и свако може да прочита ко је она била или било који историјски лик из филма. Ја сам одмах када сам је видео знао да је то Дијана, као што сам одмах знао и препознао светог Вукашина. Е сад би и се и ту вероватно створила полемика, па њему су секли језик, уши нос, вадили очи. Битно је да су ти битни људи поменути и да су се појавили а филмова и документараца о њима већ има тако да нису ни биле потребне неке претерано велике сцене са њима и одузимање сцене главне јунакиње Даре и њеног оца. Мене је филм толико погодио да и претерујем са тврдњом да је филм предобар, али и да није не треба сада тражити у свакој ситници нешто лоше да би се филм уништио. Ја сам лично очекивао и Павелића ту, па и других високих усташа али мислим да је довољно што је она часна сестра рекла када је учила српску децу о усташким песмама и усташтву и то им је довољно.

Мислим да ниси добро схватио мој коментар. Мислим да се из прве реченице види да је моје мишљење о филму изузетно позитивно. Ситне замерке које сам навео нису ту "да би се филм уништио", већ што мислим да је нормално да се у осврту на неки филм изнесе лични утисак гледаоца шта је по њему могло да се уради другачије. Позитивни утисци су нам свима исти или слични, па нема потребе да се понављамо.
Што се тиче Дијане, нисам сигуран ни да је поменуто презиме Будисављевић, али као што рекох није то толико битно, јер је домаћа публика, којој је филм и намењен, упозната с њеним ликом. Могуће је да је у верзији за светско тржиште у одјавној шпици речено нешто о историјским личностима у филму, не знам.

Слажем се са Небојшом да је сцена "само ти дијете ради свој посао" некако претрчана и није одјекнула. То не значи да мислим да је требало реално приказати мучење Св. Вукашина Мандрапе, већ да је требало дати минут-два том односу Вукашин-усташа. Али наравно, то су све ситнице.

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Дара из Јасеновца
« Одговор #39 послато: Фебруар 21, 2021, 12:24:28 поподне »
Film dnevnik Dijane Budisavljević, je skoro prikazan na HRT 1 i preporučujem da ga svako ko je pogledao Daru...obavezno pogleda. Mislim da se ova dva filma prožimaju i jednostavno čine celinu. I ovde je glumačka ekipa, odlična.  Film je  u delovima dokumentaran sa ispovestima preživelih ( najviše dece) i dokumentarnih snimaka iz tog perioda. A sam kraj filma i ono što se desilo sa dokumentacijom i kartonima sa podacima te dece, po dolasku komunista na vlast koje je Dijana godinama skupljala, potpisivala, čuvala, ravno je svakom stradanju.
Muzika Aleksandre Kovač u Dari...je vrhunska a glumci, svaki za Oskara. Konačno da nema V.Ćetkovića i Slobode Mićalović...
Nataša Ninković izuzetna...ma svi, koji su radili ovaj film za večnost i potomke,imaju moje veliko  poštovanje.