Аутор Тема: Српски ДНК месец 2020  (Прочитано 59435 пута)

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Српски ДНК месец 2020
« Одговор #300 послато: Новембар 06, 2020, 11:03:22 пре подне »
Добро вече уредништву и свим члановима. Хвала Вам на резултатима и што радите нешто овако вредно као што је Српски ДНК пројекат!

Реците ми, молим Вас, ако се зна да је P312 једна од већих подгрупа унутар Р1б, зашто на основу анализа маркера није могуће сазнати нижу подгрупу, онако како је то с истим анализама обичај за све друге хаплогрупе овдашњих испитаника?
Мало сам затечен пошто је путем маила најављено да ће уредништво дати више информација о нижој подгрупи у саопштењу на форуму. Друго, наравно, затечен сам закључком о специфичности хаплотипа. Шта тај хаплотип чини специфичним? На који начин у оквиру Српског ДНК пројекта могу доћи до прецизнијих резултата?

Написао сам у предању да ми Стојановићи долазимо од Петковића, тако да смо Стојановићи тек неких 100 година, да је само деда као најстарији син 1907., по неком обичају, променио презиме док су сви други, његови млађи браћа и сестре у Врању, остали Петковићи, како се данас и њихови мушки потомци презивају.

Петковићи долазе у Врање из Давидовца. Давидовац је место у Врањском округу и припада општини Врање. О старинцима сам сазнао са сајта Порекло, исту славу славе итд. Никада нисам био тамо али, након свега откривеног на том праисторијском и античком археолошком локалитету у последњих десетак година, и због мог порекла, имам намеру да тамо одем. Кога ћу наћи и шта сазнати, не знам, јер тамо живи јако мало људи.

Ради илустрације моје збунјености резултатом и изостанком ниже подгране прилажем линк са сајта familytreedna.com где се приказује гранање хаплогрупе R1b. Већа подгрупа P-312, која је према подацима са сајта Еупедиа, настала пре око 5000 година, је приказана у доњој половини стабла на табели и грана се у десетак подгрупа од којих су само три доживеле опстанак и даљи развој кроз мутације до данашњих дана: L21, DF27 i U152. Према везаности за поднебља, назначена су Југо-источна Немачка, Југо-западна Британија и Централна Немачка. Рекло би се да су у питању Прото-Келти, Халштат Келти, Ибери, Велшани (Британски староседеоци односно британски Власи). Како да сазнам даље од овога да сам P-312?

Унапред захвалан Уредништву у име фамилија Стојановић/Петковић

Поштовани, имате нешто специфичнији хаплотип о којем би нешто више можда могао да вам каже уредник задужен за R1b хаплогрупу, Лепеничанин. Технички говорећи, "најближи" у табели вам је Ракочевић из Рајичевине код Колашина, који припада роду Морачана-Богићеваца и хаплогрупи R1b-U152>Z37*, али се од његовог хаплотипа ваш разликује на 4 маркера који не мутирају брзо, тако да ни са њим нисте ближе повезани а упитно је да ли припадате подграни U152 која се налази низводно од P312. Иначе је врањски крај, за сада тако изгледа, право врело "специфичних" R1b хаплотипова који нису сувише блиски један са другим, а ни са хаплотиповима у широј околини или у светским оквирима. С обзиром да је у току акција тестирања и објављивања резултата староседелачких родова Македоније и Пчиње, постоји могућност да вам се у том истраживању јави неко ко вам је ближи, у распону од неколико стотина или барем 1000 година (до заједничког претка). Ви свакако можете радити даља SNP тестирања како бисте прецизно утврдили којој подграни испод P312 припадате. То вам је тренутно боља опција од надоградње STR маркера, а најближа лабораторија која нуди ту врсту тестирања је YSEQ из Берлина, где имате и ту предност да узорак који пошаљете можете користити и за нека будућа тестирања, односно тај узорак се може више пута искористити за ДНК анализе. Можда би најкорисније било да за почетак урадите општи R1b панел код YSEQ, детаљније на линку:

https://www.yseq.net/product_info.php?cPath=27&products_id=16349&osCsid=2eaf722b43a8a600d80f57ad21e1567f

Такође имате и опцију "биг теста" код компанија FTDNA или Dante, што је нешто скупље од горе наведеног теста али са тим тестом би дошли до крајњих граница сазнања о вашој хаплопгрупи, односно о њеној најнижој (вашој личној) подграни.  :)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 955
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Српски ДНК месец 2020
« Одговор #301 послато: Новембар 06, 2020, 03:02:53 поподне »
Реците ми, молим Вас, ако се зна да је P312 једна од већих подгрупа унутар Р1б, зашто на основу анализа маркера није могуће сазнати нижу подгрупу, онако како је то с истим анализама обичај за све друге хаплогрупе овдашњих испитаника?
Мало сам затечен пошто је путем маила најављено да ће уредништво дати више информација о нижој подгрупи у саопштењу на форуму. Друго, наравно, затечен сам закључком о специфичности хаплотипа. Шта тај хаплотип чини специфичним? На који начин у оквиру Српског ДНК пројекта могу доћи до прецизнијих резултата?

Ја сам, као и ви, такође преко Српског ДНК пројекта установио да припадам хаплогрупи R1b-P312/S116, али без неке прецизније подгране нити директног поклапања са неким претходно тестираним чланом, тако да сам наручио Big Y-700 тест преко Family Tree DNA (послао сам недавно узорак назад). За неки месец очекујем резултате, па ће се ваљда нешто више разјаснити.

Ван мреже Стојановић

  • Гост
  • *
  • Поруке: 6
  • R1b>P312>U152>L2>Z49...
Одг: Српски ДНК месец 2020
« Одговор #302 послато: Новембар 06, 2020, 06:47:30 поподне »
Поштовани, имате нешто специфичнији хаплотип о којем би нешто више можда могао да вам каже уредник задужен за R1b хаплогрупу, Лепеничанин. Технички говорећи, "најближи" у табели вам је Ракочевић из Рајичевине код Колашина, који припада роду Морачана-Богићеваца и хаплогрупи R1b-U152>Z37*, али се од његовог хаплотипа ваш разликује на 4 маркера који не мутирају брзо, тако да ни са њим нисте ближе повезани а упитно је да ли припадате подграни U152 која се налази низводно од P312. Иначе је врањски крај, за сада тако изгледа, право врело "специфичних" R1b хаплотипова који нису сувише блиски један са другим, а ни са хаплотиповима у широј околини или у светским оквирима. С обзиром да је у току акција тестирања и објављивања резултата староседелачких родова Македоније и Пчиње, постоји могућност да вам се у том истраживању јави неко ко вам је ближи, у распону од неколико стотина или барем 1000 година (до заједничког претка). Ви свакако можете радити даља SNP тестирања како бисте прецизно утврдили којој подграни испод P312 припадате. То вам је тренутно боља опција од надоградње STR маркера, а најближа лабораторија која нуди ту врсту тестирања је YSEQ из Берлина, где имате и ту предност да узорак који пошаљете можете користити и за нека будућа тестирања, односно тај узорак се може више пута искористити за ДНК анализе. Можда би најкорисније било да за почетак урадите општи R1b панел код YSEQ, детаљније на линку:

https://www.yseq.net/product_info.php?cPath=27&products_id=16349&osCsid=2eaf722b43a8a600d80f57ad21e1567f

Такође имате и опцију "биг теста" код компанија FTDNA или Dante, што је нешто скупље од горе наведеног теста али са тим тестом би дошли до крајњих граница сазнања о вашој хаплопгрупи, односно о њеној најнижој (вашој личној) подграни.  :)

Хвала Вам на овом проширеном одговору, који ми много више и одређеније говори о мом пореклу. У току дана сам се чуо и са господином Лепеничанином који ми је изложио још неке претпоставке и сазнања, као и предлог за даље тестирање које ће дати јаснију слику. Што се тиче Морачана, морам признати да се неким чудом Ваш закључак поклапа са мојим независним истраживањем порекла, које сам спроводио годину ипо дана пре ДНК тестирања. Већ сам поменуо да моји Петковићи долазе из Давидовца, али и да постоји запис на Пореклу о Петковићима који су из Црне Горе дошли у Јабланички округ у 18. или 19. веку. Трагајући за тим родом Петковића дошао сам до текста, такође на Пореклу, ако се добро сећам, да они припадају племену Ровца, односно Ровчанима, из Црне Горе, а Морачани и Ровчани су два најближа племена. Ако су Морачани најближи тим записима мутација које се налазе у мојим маркерима ДНК, да ли постоји могућност да, пошто не припадам Морачанима (који по предању долазе на територију данашње Црне Горе баш из Немачке, са обала реке Лабе), постоји ли могућност да моји Петковићи припадају Петковићима из рода Ровца, односно Ровчана? Да ли сте до сада тестирали род Ровца? Ровчани су се у Црну Гору населили из Херцеговине, тако текстови тврде, мада су и они можда стигли из германског подручја као и Морачани.

Срдачан поздрав!
Pravoslavni Italo Kelt

Ван мреже Grg

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 132
Одг: Српски ДНК месец 2020
« Одговор #303 послато: Новембар 06, 2020, 08:21:37 поподне »
Хвала Вам на овом проширеном одговору, који ми много више и одређеније говори о мом пореклу. У току дана сам се чуо и са господином Лепеничанином који ми је изложио још неке претпоставке и сазнања, као и предлог за даље тестирање које ће дати јаснију слику. Што се тиче Морачана, морам признати да се неким чудом Ваш закључак поклапа са мојим независним истраживањем порекла, које сам спроводио годину ипо дана пре ДНК тестирања. Већ сам поменуо да моји Петковићи долазе из Давидовца, али и да постоји запис на Пореклу о Петковићима који су из Црне Горе дошли у Јабланички округ у 18. или 19. веку. Трагајући за тим родом Петковића дошао сам до текста, такође на Пореклу, ако се добро сећам, да они припадају племену Ровца, односно Ровчанима, из Црне Горе, а Морачани и Ровчани су два најближа племена. Ако су Морачани најближи тим записима мутација које се налазе у мојим маркерима ДНК, да ли постоји могућност да, пошто не припадам Морачанима (који по предању долазе на територију данашње Црне Горе баш из Немачке, са обала реке Лабе), постоји ли могућност да моји Петковићи припадају Петковићима из рода Ровца, односно Ровчана? Да ли сте до сада тестирали род Ровца? Ровчани су се у Црну Гору населили из Херцеговине, тако текстови тврде, мада су и они можда стигли из германског подручја као и Морачани.

Срдачан поздрав!
Под овим из Херцеговине стигли за Ровчане , да ли мислите на шире подручје Херцеговине , јер они имају колико знам предање о Грбљу . И да ли имате конкретан доказ да су Морачани германскиг порекла , јер сам и ја тако нешто чуо , а има и на интернету пар чланака ?

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2511
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Српски ДНК месец 2020
« Одговор #304 послато: Новембар 06, 2020, 08:49:58 поподне »
131. Васиљевић, Никољдан, Рибари, Шабац

Припада хаплогрупи R1a-M458>L1029. Поседује три карактеристичне вредности које одударају од модалних код припадника ове гране: DYS385=11-15, DYS448=21, као и дуплирану (двоструку) вредност DYS438=11-12, тако да нема претерано блиских поклапања у табели. Најближа поклапања има са Стевановићем из Гуче, слава Аранђеловдан (2 разлике на 17 маркера) и Мајићем из Сијерча код Бајине Баште, слава Никољдан (3 разлике на 23 маркера). Треба поменути и поклапања са неколико географски релативно блиских родова из североисточне Босне: Гојковићем из Осиње код Дервенте, слава Ђурђевдан; Ђукићем из Црнче код Дервенте, слава Стевањдан, и Новаковићем из Богутовог Села код Угљевика, слава Јовањдан, од све тројице се разликује на 4 од 23 маркера. Тестирани је у упитнику навео само да су по предању даљим пореклом из Херцеговине, али без икаквих других детаља.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Српски ДНК месец 2020
« Одговор #305 послато: Новембар 06, 2020, 09:17:31 поподне »
Хвала Вам на овом проширеном одговору, који ми много више и одређеније говори о мом пореклу. У току дана сам се чуо и са господином Лепеничанином који ми је изложио још неке претпоставке и сазнања, као и предлог за даље тестирање које ће дати јаснију слику. Што се тиче Морачана, морам признати да се неким чудом Ваш закључак поклапа са мојим независним истраживањем порекла, које сам спроводио годину ипо дана пре ДНК тестирања. Већ сам поменуо да моји Петковићи долазе из Давидовца, али и да постоји запис на Пореклу о Петковићима који су из Црне Горе дошли у Јабланички округ у 18. или 19. веку. Трагајући за тим родом Петковића дошао сам до текста, такође на Пореклу, ако се добро сећам, да они припадају племену Ровца, односно Ровчанима, из Црне Горе, а Морачани и Ровчани су два најближа племена. Ако су Морачани најближи тим записима мутација које се налазе у мојим маркерима ДНК, да ли постоји могућност да, пошто не припадам Морачанима (који по предању долазе на територију данашње Црне Горе баш из Немачке, са обала реке Лабе), постоји ли могућност да моји Петковићи припадају Петковићима из рода Ровца, односно Ровчана? Да ли сте до сада тестирали род Ровца? Ровчани су се у Црну Гору населили из Херцеговине, тако текстови тврде, мада су и они можда стигли из германског подручја као и Морачани.

Срдачан поздрав!

Тешко да имате везе са Морачанима-Богићевцима у последњих неколико хиљада година.  :) Једино би вас СНП тест или биг тест прецизније "позиционирао". Највећи род код Ровчана је никшићки, који је I2-PH908>Y52621>Y189944, тако да је са њима веза искључена. У оквиру тог племена се јављају и друге хаплогрупе али ниједан хаплотип не припада R1b. "Германско" порекло Морачана-Богићеваца не стоји на "чврстим ногама", с обзиром да код германских народа њихова подграна Z37* и није богзна како присутна.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Djapac

  • Гост
  • *
  • Поруке: 3
Хвала на труду и поздрав свима на форуму....Живели !
« Одговор #306 послато: Новембар 07, 2020, 10:13:40 поподне »
131. Васиљевић, Никољдан, Рибари, Шабац

Припада хаплогрупи R1a-M458>L1029. Поседује три карактеристичне вредности које одударају од модалних код припадника ове гране: DYS385=11-15, DYS448=21, као и дуплирану (двоструку) вредност DYS438=11-12, тако да нема претерано блиских поклапања у табели. Најближа поклапања има са Стевановићем из Гуче, слава Аранђеловдан (2 разлике на 17 маркера) и Мајићем из Сијерча код Бајине Баште, слава Никољдан (3 разлике на 23 маркера). Треба поменути и поклапања са неколико географски релативно блиских родова из североисточне Босне: Гојковићем из Осиње код Дервенте, слава Ђурђевдан; Ђукићем из Црнче код Дервенте, слава Стевањдан, и Новаковићем из Богутовог Села код Угљевика, слава Јовањдан, од све тројице се разликује на 4 од 23 маркера. Тестирани је у упитнику навео само да су по предању даљим пореклом из Херцеговине, али без икаквих других детаља.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3391
  • Васојевић
Одг: Српски ДНК месец 2020
« Одговор #307 послато: Новембар 07, 2020, 11:40:54 поподне »
58. Конатар, Никољдан, Конатари, Бијело Поље

Припада хаплогрупи I2-PH908. Има карактеристичне вредности: 393=14, 19=15, 456=14, 570=19, док на маркеру 576 има вредност 0, односно нема вредности. Најближи на Пројекту му је Конатар из Пријепоља, са којим има две разлике на упоредивих 17 маркера. Једна од разлика је на маркеру 393, где Конатар из Пријепоља има модалну вредност 13. Иако би због вредности 14 на 393 код Конатара из Бијелог Поља претпоставили да припада грани Y51673, коју називамо "Предојевићима", због резултата другог Конатара то не можемо рећи. Из тог разлога Конатару предлажем даља тестирања. Од осталих на пројекту нема ближих поклапања.

Конатари имају предање да су пореклом из Куча.

Заселак Конатари припада насељу Уневине, тако да сам допунио место порекла у табели.

Тестирани је у упитнику навео да потичу од Куча (помињу се Мрњавчићи), а да су се доселили преко Роваца и Таре.
Данас смо добили резултат Петровића из Бијелог Поља за кога се испоставило да је генетички сродан Конатарима, а такође има предање о пореклу из Куча.

Петровић, Никољдан, Бијело Поље

Припада хаплогрупи I2-PH908. Петровић је највероватније, на основу крсне славе и вредности 15 на 19 повезан са двојицом тестираних Контара из Конатара код Бијелог Поља односно Мојковца.

Према речима тестираног, огранак су Гољевића из Бијелог Поља (деда тестираног је узео садашње презиме). Гољевићи су градска породица у Бијелом Пољу. Тестирани наводи и то да су по предању пореклом од Гољевића из Куча, међутим овај резултат обара такво предање (тестирани су Гољевићи из Убала у Кучима и припадају хаплогрупи E-V13>Z16661 односно роду Куча). У гласнику Српског географског друштва о пореклу Гољевића из Бијелог Поља пише:

Гољевићи су се раније звали Јовановићи и старином су из Горњег Колашина.

https://www.poreklo.rs/2014/02/11/poreklo-prezimena-bijelo-polje/

Поред овог навода о пореклу из Горњег Колашина, везу са Конатарима потврђује и још једна информација добијена од тестираног, а то је да се Петровићи, односно Гољевићи рођакају са Конатарима. Занимљиво је да и Конатари имају предање о пореклу из Куча. Од Гољевића из Бијелог Поља потичу још и Николићи из Бијелог Поља, који су такође у скорије време променили презиме.

Ван мреже Гаџић Црнчевић

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 103
  • I1>P109>FGC22045, ГАЏИЋИ, Рељино село/Гламоч
Одг: Српски ДНК месец 2020
« Одговор #308 послато: Новембар 09, 2020, 12:31:01 поподне »
82. Чупић, Ђурђевдан, Доња Буковица, Шавник

Припада хаплогрупи I1-P109>FGC22045, роду Дробњака. Уобичајен хаплотип, који изузев комбинације 14-14 на 385 нема других вредности које одступају од модала за грану FGC22045. Има потпуно поклапање на 23 маркера са једним од двојице тестираних Радића из Доње Раче код Крагујевца, међутим како други тестирани Радић из Доње Раче не поседује комбинацију 14-14 на 385, нека ближа веза вероватно не постоји.

Чупићи су огранак Милошевића-Новљана из Дробњака, што је генетски потврђено. Из исте групе братстава имамо тестиране и Вемиће, Радовиће, Јакиће и Кнежевиће, и сви припадају хаплогрупи I1-P109>FGC22045.


Поштовани,
моји Црнчевићи су у предању били некад Милошевићи ( У Бос.крајини и Далмацији, нисам пронашао било гдје Милошевиће), а тестирањем смо Дробњаци FGC22045.У анализи на форуму блиски су нам само Туфегџићи из Мркоњић града(21 од 23),колика је могућност да смо рођаци са Милошевићима -Новљанима?

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Српски ДНК месец 2020
« Одговор #309 послато: Новембар 09, 2020, 11:31:11 поподне »

Поштовани,
моји Црнчевићи су у предању били некад Милошевићи ( У Бос.крајини и Далмацији, нисам пронашао било гдје Милошевиће), а тестирањем смо Дробњаци FGC22045.У анализи на форуму блиски су нам само Туфегџићи из Мркоњић града(21 од 23),колика је могућност да смо рођаци са Милошевићима -Новљанима?
Па имаш стару и велику сештеничку породицу Милошевић из Пискавице  у некадашњој нахији Тимар, стара преко 250 година. У Шематизму за 1882 јављају се као слављеници 17 различитих крсних слава.

Ван мреже Гаџић Црнчевић

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 103
  • I1>P109>FGC22045, ГАЏИЋИ, Рељино село/Гламоч
Одг: Српски ДНК месец 2020
« Одговор #310 послато: Новембар 10, 2020, 09:38:18 пре подне »
Релативно је да се неко из Пискавице сели у планине (Гламоч),а друго моји су Црнчевићи поуздано од 1750-60, мислим отад сигурно имамо то презиме.

Ван мреже Мардарије Корнећанин

  • Уредник СДНКП
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 75
Одг: Српски ДНК месец 2020
« Одговор #311 послато: Новембар 10, 2020, 03:01:19 поподне »
94. Новаковић, Никољдан, Даросава, Аранђеловац

Припада хаплогрупи R1b>Z2705. Вредност 30 на 389II, уз славу, разлог је да Новаковића сврстамо у исти род са Башовићем из Пипера, који се иначе по тој и још једној вредности разликује од осталих Пипера.

Да ли Новаковић заиста припада роду Пипера, може се проверити СНП тестирањем

http://www.yseq.net/product_info.php?products_id=45794
« Последња измена: Новембар 10, 2020, 03:36:20 поподне НиколаВук »

Ван мреже Equinox

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 347
  • I2-Z17855>A1221>Y151307 Ковачанин
Одг: Српски ДНК месец 2020
« Одговор #312 послато: Новембар 10, 2020, 07:24:08 поподне »
94. Новаковић, Никољдан, Даросава, Аранђеловац

Припада хаплогрупи R1b>Z2705. Вредност 30 на 389II, уз славу, разлог је да Новаковића сврстамо у исти род са Башовићем из Пипера, који се иначе по тој и још једној вредности разликује од осталих Пипера.

Да ли Новаковић заиста припада роду Пипера, може се проверити СНП тестирањем

http://www.yseq.net/product_info.php?products_id=45794

Да ли имамо још неку информацију о Новаковићу, попут старијег или другог презимена које је било у оптицају, период насељавања и слично пошто нисам успео да их нађем у литератури. Блискост Башовићима имплицира и блискост Богићевићима - Пржницама који су исељени из Горњег Крњина у Топлицу 1878. године те су стога потенцијали огранак истих који се иселио у време Првог/другог српског устанка, па можда чак и раније.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Српски ДНК месец 2020
« Одговор #313 послато: Новембар 10, 2020, 07:29:49 поподне »
Да ли имамо још неку информацију о Новаковићу, попут старијег или другог презимена које је било у оптицају, период насељавања и слично пошто нисам успео да их нађем у литератури. Блискост Башовићима имплицира и блискост Богићевићима - Пржницама који су исељени из Горњег Крњина у Топлицу 1878. године те су стога потенцијали огранак истих који се иселио у време Првог/другог српског устанка, па можда чак и раније.

Тестирани није оставио никакве податке о старијем пореклу. У књизи Петра Ж. Петровића "Шумадијска Колубара" се у Даросави не помињу Новаковићи, али се наводи више различитих родова са славом Никољдан.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Српски ДНК месец 2020
« Одговор #314 послато: Новембар 11, 2020, 04:42:35 поподне »
Чланак у коме је дат преглед акције Српски ДНК месец 2020:

https://www.poreklo.rs/2020/11/11/konacni-rezultati-akcije-srpski-dnk-mesec-2020/
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Митић

  • Гост
  • *
  • Поруке: 3
Одг: Српски ДНК месец 2020
« Одговор #315 послато: Новембар 15, 2020, 07:45:38 поподне »
Поздрав свима!

На основу тестирања у септембру утврђено је да припадам хаплогрупи I2-Y3120.

Посматрајући Коначне резултате акције Српски ДНК месец 2020 приказане у списку тестираних који припадају хаплогрупи I2-Y3120, од броја 3 до броја 130, може се приметити да је код неких тестираних било могуће утврдити најдаље порекло на основу тестираних маркера, ниже од Y3120. Код осталих тестираних то није било могуће и дато је само I2-Y3120, није утврђена припадност најчешћој грани PH908 а нема ни коментара на ту тему, односно процене вероватноће припадности тој грани.
 
Што се тиче мене, у плану ми је да урадим тест за I2a-M423 Panel  код YSEQ да бих утврдио ниже гране од Y3120. Имам дилему око тога да ли прво да урадим тест на припадност PH908, да ли је тај тест уопште потребан, или ћу тај податак добити кад урадим I2a-M423 Panel. Волео бих да ми помогнете у доношењу одлуке о томе. 

Пошто је за мене утврђивање хаплогрупа непозната област, потрудио сам се да после слања узорка прочитам доста радова која се баве том тематиком.

Након добијања резултата сву пажњу усмерио сам на I2-Y3120. Читајући текст на страници https://www.poreklo.rs/2019/03/28/haplogrupa-i2/ и упоређујући податке о хаплогрупи PH908 као најбројнијој међу Србима, закључио сам да не припадам тој групи, обзиром на то да она подразумева вредност DYS448=19 док је код мене на том маркеру вредност 20. Прихватам могућност да сам погрешио и волео бих да добијем објашњење да ли вредност DYS448=20 опредељује припадност грани PH908 или некој другој, односно, колико је значајна вредност 20 на маркеру DYS448.

Читајући све што се односи на маркер DYS448=20 нашао сам интересантне текстове на ту тему.

У раду из 2017. године: „Генски фонд Украјинаца према различитим системима генетичких маркера: порекло и место у европском генетском простору“ који је докторска дисертација Олге Михаиловне Утевскаје, тврди се да маркер DYS448=20 обухвата „дњепро-карпатски“ а DYS448=19 обухвата млађи, изведени, „балкански кластер“који је претежан међу Јужним Словенима и представљен је једним SNP-ом I-PH908 а формиран је пре око 1.850-1.700 година.

Мислим да ми се труд око изучавања до скоро непознате материје исплатио али ипак сам не могу да донесем прецизне закључке.

Надам се да сам јасно изложио оно што ме занима, молим за коментар уредништва и прихватам сугестије свих који боље познају ову материју од мене.


Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Српски ДНК месец 2020
« Одговор #316 послато: Новембар 15, 2020, 08:14:09 поподне »
Драги г. Митићу,

Вредност 19 на маркеру DYS448 у преко 99% случајева значи да припадате грани PH908, познатој неформално и као Динарик Југ.

Како је ваша вредност 20, можемо рећи да готово сигурно нисте PH908, и само можемо тврдити да сте старија грана Y3120, позната и као Динарик.

Ако наручите I2a-M423 Panel, као што сам вам чини ми се и у мејлу препоручио, утврдиће се нешто прецизније којој подграни припадате (од оних које су познате у овом тренутку). Мислим да нема потребе да се тестирате на PH908.

Ван мреже Митић

  • Гост
  • *
  • Поруке: 3
Одг: Српски ДНК месец 2020
« Одговор #317 послато: Новембар 15, 2020, 10:15:59 поподне »
Хвала на брзом одговору!

Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: Српски ДНК месец 2020
« Одговор #318 послато: Новембар 15, 2020, 10:51:20 поподне »
Хвала на брзом одговору!
Slobodno, kada narucite panel M423 naglasite im u mailu da ste vec Y3120. Predlozite im prvo da testiraju Y4882-A1328 i Z17855. To su najcesce grane kod Srba DYS448-20.

Ван мреже Митић

  • Гост
  • *
  • Поруке: 3
Одг: Српски ДНК месец 2020
« Одговор #319 послато: Новембар 15, 2020, 11:21:11 поподне »
Читајући разне материјале претпоставио сам да припадам хаплогрупи Y4882 и можда превише слободно за неког ко није у потпуности у материји и нема све податке направио следећи низ:

    1. варијанта:    >CTS10228>Y3120>S17250>Y4882>Z16969>А10230>А811
    2. варијанта:    >CTS10228>Y3120>S17250>Y4882>Z16969>А1328>А1328*

Хвала што сте потврдили макар део моје претпоставке, видећемо шта ће показати тестирање. Мени је интересантна теза о Дњепро-карпатском типу, најважније код ње ми је кретање наших предака и долазак у плодну равницу одакле су се касније са севера спустили на Балкан.

Опширна материја којом ће наука тек морати да се бави. Са порастом броја тестираних повећаваће се вероватноћа тачности научних претпоставки.