Порекло становништва > Хрватска - Република Српска Крајина

Томингај и Дерингај (Грачац, Лика) - порекло породица и Y-ДНК резултати

<< < (9/9)

PetarD95:

--- Цитат: Небојша  Септембар 08, 2020, 03:52:23 поподне ---- Добрић, Ђурђевдан

Добрићи се помињу у Томингају на попису из 1915. године, док су касније забележени и у Дерингају (становништво је повезано). За Добриће се такође може установити миграциони пут из Северне Далмације. Тестирани су тамошњи Добрићи са истом славом (Добропољци/Бенковац) и припадају хаплогрупи I2-PH908. Добрићи из Буковице су били веома бројни, а тамо су досељени највероватније из Босне у 17. веку.

--- Крај цитата ---
Поздрав. Ја сам Добрић из села Добропољаца из Буковице (Северна Далмација), славимо св. Ђурђа, хаплогрупа I2-PH908.
Интересује ме одакле вам информација за Добриће да су дошли из Босне у 17. веку? Познајем своје стабло до 1638 године сви смо из Добропољаца, а пре тога били су само турски пописи који нису сачињавали презимена становништва.

Дал је тај попис из 1915 захватао и Северну Далмацију? Интересује ме, пошто би за мене био веома значајан. Како да "завирим" у њега? Хвала унапред.

Небојша:

--- Цитат: PetarD95  Јун 30, 2021, 08:38:39 поподне ---Поздрав. Ја сам Добрић из села Добропољаца из Буковице (Северна Далмација), славимо св. Ђурђа, хаплогрупа I2-PH908.
Интересује ме одакле вам информација за Добриће да су дошли из Босне у 17. веку? Познајем своје стабло до 1638 године сви смо из Добропољаца, а пре тога били су само турски пописи који нису сачињавали презимена становништва.

Дал је тај попис из 1915 захватао и Северну Далмацију? Интересује ме, пошто би за мене био веома значајан. Како да "завирим" у њега? Хвала унапред.

--- Крај цитата ---

Сеобу из Босне помињу сви аутори који су се бавили пореклом становништва Северне Далмације. Буковица је насељена крајем 17. века, махом из Босанске Крајине, па је то највероватнији миграциони правац и самих Добрића. Први пут чујем да неко има родослов све до средине 17. века. Свака част, ако је тако.

Не, тај попис из 1915. обухвата само Лику.

Јовица Кртинић:

--- Цитат: Јовица Кртинић  Септембар 08, 2020, 02:06:49 поподне ---Интересантна је ова веза Ервеник - Томингај. Вероватно су повезани и ервенички и томингајски Мрдаљи.

--- Крај цитата ---
Само да напоменем - недавно је тестиран Мрдаљ из Томигнаја и потврђена је генетичка веза с Мрдаљима из Ервеника.

Јовица Кртинић:

--- Цитат: Небојша  Септембар 09, 2020, 11:43:14 пре подне ---- Драгосавац, Јовањдан

Драгосаваца је, осим у околини Грачаца, било још и у Врепцу крја Госпића. Стјепан Павичић их је не помиње међу досељеницима "од Оточца и Бриња", одакле води порекло највећи број породица са вребачког подручја. Остали су насељени из Северне Далмације. Ти Драгосавци из Врепца су тестирани и припадају хаплогрупи J2b-M205. На основу генетике (веза са Усорцима) и славе, може се претпоставити да су и Драгосавци део сеобе од Оточца.

Од Драгосаваца из Врепца је и Душан Драгосавац, доктор правних наука, учесник НОБ и друштвено-политички радник СФР Југославије


--- Крај цитата ---

У међувремену је тестиран Драгосавац из Рудопоља Брувањског (село суседно Томингају) и потврђена је генетичка веза с Драгосавцима из Врепца.

Навигација

[0] Индекс порука

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију