Порекло становништва > Србија

poreklo Neofitovica u vezi sa Karadjordjevicima

(1/4) > >>

Neo:
Postovani,
zovem se Predrag Neofitovic,iz Lazarevca sam.Vec duze vreme pokusavam da saznam svoje korene ali ne ide.Elem jos u osnovnoj skoli jedan stariji profesor mi je rekao da poticem od Karadjordjevica ,da je to procitao u nekoj knjizi.Tad me to nije mnogo ni interesovalo ,ali kad sam dosao kuci iz skole i pitao sam oca ,rekao mi je da je to istina ,da ne zna mnogo o tome ali da ne pricam nikome jer moze imati problema na poslu(kasnije shvatam zbog cega)...Medjutim kako sam sazrevao sve me je to vise kopkalo pa sam resio sam da istrazim....Pronadjem knjigu Petra Z.Petrovica Kolubarska Sumadija u kojoj pise poreklo za svaku familiju u mom kraju ,gde za nas  Neofitovice sturo pise da slavimo Djudjevdan i da vodimo poreklo od Karadjordjevica i to je to..
Potom sam se obratio izvesnom Atanackovicu(ako nisam pogresio prezime)koji je krunski savetnik ali nikad nisam dobio odgovor...Na kraju sam obisao nase lokalno groblje uzduz i popreko i popisao sve Neofitovice do cukundede.Za dalja istrazivanja trebale su mi crkvene knjige za koje su mi u crkvi rekli da su im komunisti oduzeli i da se nalaze u mesnoj zajednici.Dobijem dozvolu da pogledam te knjige (doduse jedva)i pronadjem i ime navrdede Vladimira Neofitovica,ali za starije podatke sam morao da idem u arhiv beograda.Tamo sam uspeo da saznam da je Vladimir rodjen 11.03.1856. vencan sa Zivanom Lukic(kum Krsmanovic),ali vise od toga nisam uspeo da saznam jer je bas njihov vencani list zamrljan na mikrofilmu....Kasnije su mi rekli da postoje originali tih dokumeneta koje cuvaju u podrumu arhiva ali da je tamo tesko doci...
Da li ima neko ko mi mozda moze pomoci u ovoj situaciji kad ne vidim i nemam neku ideju kako dalje.HVALA UNAPRED

Муњени Ћелић:
Да ли сте размишљали о ДНК анализи? На тај начин можете утврдити не само старије порекло већ и везе са ширим кругом родова. Врло је могуће да бисте нашли своје блиске генетске рођаке у табели Српског ДНК пројекта.

Neo:
Nisam razmisljao o tome.Iskreno sad prvi put i cujem tako nesto!?!

Небојша:
Неофитовићи нису сродници Карађорђевића по мушкој линији, већ се наводно Карађорђева сестра Мара удала за извесног Неофита из Лазаревца. Потомци им се прозваше Неофитовићи. Славе Ђурђевдан.

У Ваљевској Тамнави једни Неофитовићи воде порекло од Неофита Весића-Велимировића, који је био калуђер манастира Боговађа и први писар Совјета, докле је овај заседавао у Боговађи.

Неофитовићи су и српска породица која се доселила у Војводину још у 18. веку, из Македоније или северне Грчке, о чему сведочи и презиме, које је настало из грчке речи што означава "новокрштене". Овде су се посрбили.

Видимо да је ово презиме у уској вези са црквом.

Тестирајте се свакако, због Вас. На тај начин ћете веома брзо добити прегршт информација о Вашим прецима.

Што се Карађорђевића тиче, ако је тачна она прича да су сродни Гурешићима који воде порекло из Мораче, онда су по свему судећи И2а. Ми у ДНК пројекту имамо Кљајиће који воде порекло из тог племена, а припадају такође овој хаплогрупи.





Neo:
Hvala puno za odgovor.U kojoj ste knjizi ovo procitali za Neofitovice :D

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију