Вјера и култура Срба > Православље

Јулијански календар СПЦ

(1/4) > >>

Bokez:
Зна ли неко од када се користи Јулијански календар у СПЦ ?

Мића:

--- Цитат: Bokez  Април 02, 2020, 10:00:18 поподне ---Зна ли неко од када се користи Јулијански календар у СПЦ ?

--- Крај цитата ---

Пријатељу, а да прво потражиш на Википедији, лако је? Потражиш још нешто на интернету, па онда поставиш неко смисленије питање?

Најлакше је отворити тему једном реченицом.

Nebo:
Ако мислиш на ову данашњу СПЦ, иста је устројена уједињењем помесних митрополија и епископија (епархија) 1920. године, па се може рећи да се од тада у истој употребљава јулијански календар. Иначе је у србским епископијама тај календар у употреби, да тако кажем, одвајкада  :) Мислим, од кад постоје те епископије.

Bokez:

--- Цитат: Мића  Април 02, 2020, 10:19:03 поподне ---Пријатељу, а да прво потражиш на Википедији, лако је? Потражиш још нешто на интернету, па онда поставиш неко смисленије питање?

Најлакше је отворити тему једном реченицом.

--- Крај цитата ---

Ја знам за документе на почетку 18.вијека, занима ме да ли постоје и ранији записи.


--- Цитат: Nebo  Април 02, 2020, 10:19:53 поподне ---Ако мислиш на ову данашњу СПЦ, иста је устројена уједињењем помесних митрополија и епископија (епархија) 1920. године, па се може рећи да се од тада у истој употребљава јулијански календар. Иначе је у србским епископијама тај календар у употреби, да тако кажем, одвајкада  :) Мислим, од кад постоје те епископије.

--- Крај цитата ---

Тачно. Мада сам ја мислио на овај континуитет од 800 година. Да ли је вазда кориштен то јест од одвајања 1219. године, а нешто ме нагони да јесте обзиром на утицај Визнатијске културе као наследнице Римског царства.

Ojler:
На првом васељенском сабору у Никеји 325. године хришћанска црква је прихватила јулијански календар као званични календар.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију