ДНК порекло > ГГ Разно

YFull

<< < (25/52) > >>

НикПав:

--- Цитат: Неродимац  Април 21, 2022, 10:55:10 поподне ---А одакле је деда и какво је његово даље порекло?

--- Крај цитата ---

Деда је из села Средњи Бучумет, општина Медвеђа, досељени око 1880. из села Вучи Дел на планини Руј, мало изнад Звоначке Бање, на граници са Бугарском. Он ми је причао да су они ту дошли негде са Скопске Црне Горе под притиском надолазећих Албанаца, негде крајем XVIII почетком XIX века, али за то нисам нашао потврду, ни у литератури ни у аутосомалним поклапањима.
На FTDNA му је BigY поклапање Бугарин из Трјавне, а има их још тројица из села око Трјавне са сличним хаплотипом, али нису радили BigY. У питању је врло специфичан хаплотип, тако да су и они вероватно нека подграна испод E-BY174450.

Иначе, људе из нашег села су звали Шопови, иако деда није имао појма шта им то значи.

Zor:

--- Цитат: НикПав  Април 21, 2022, 10:10:14 поподне ---YFULL је деду по мајци сврстао у подграну E-Y173089 formed 3200 ybp, TMRCA 950 ybp. Пошто је сам у подграни, а добио је TMRCA, претпостављам да неко није платио а резултати су остали. Врло мало припадника E-BY174450 и низводних подграна и на FTDNA и на YFULL.

--- Крај цитата ---

 Кластер твоје ујчевине није малобројан. Има прилично разноврсности до раног средњег вијека или позне антике. Овај што је био на YFull-у је или Бугарин Грозев с којим чини грану на FTDNA, или неко трећи, вјероватно Бугарин. Мислим да је била бугарска застава ту. Углавном исте SNP-ове дијеле, TMRCA 950 г, на FTDNA је и Бугарин Чанков са југа Бугарске. Са њим не дијеле 4 SNP-а, дакле он је око раног средњег вијека удаљен.

 По маркерима овој грани сигурно припадају и Бугарин Узунов који је само радио SNP Pack, те Румун Корнеа. Док је са Грозевим само 9/111, са Узуновом и Корнеом је чак 8/37 тако да су они сигурно даљи. Осим њих у анонимним студијама, три Бугарина из Карачанак студије (Пловдив, Разград, Монтана), један Румун из Влашке, затим три Грка из Македоније, Македонац.. Ова грана је очито везана примарно за Бугаре и Влахе/Румуне, вјероватно и ови Грци спадају у тај контекст. Чини се да спада међу најчешће V13 кластере код Бугара.


--- Цитат: Неродимац  Април 21, 2022, 10:55:10 поподне --- и какво је његово даље порекло?

--- Крај цитата ---

 Бугарско (прије) или влашко. ;)

НикПав:

--- Цитат: Zor  Април 21, 2022, 11:18:31 поподне --- Кластер твоје ујчевине није малобројан. Има прилично разноврсности до раног средњег вијека или позне антике. Овај што је био на YFull-у је или Бугарин Грозев с којим чини грану на YFull-у, или неко трећи, вјероватно Бугарин. Мислим да је била бугарска застава ту. Углавном исте SNP-ове дијеле, TMRCA 950 г, на FTDNA је и Бугарин Чанков са југа Бугарске. Са њим не дијеле 4 SNP-а, дакле он је око раног средњег вијека удаљен.

 По маркерима овој грани сигурно припадају и Бугарин Узунов који је само радио SNP Pack, те Румун Корнеа. Док је са Грозевим само 9/111, са Узуновом и Корнеом је чак 8/37 тако да су они сигурно даљи. Осим њих у анонимним студијама, три Бугарина из Карачанак студије (Пловдив, Разград, Монтана), један Румун из Влашке, затим три Грка из Македоније, Македонац.. Ова грана је очито везана примарно за Бугаре и Влахе/Румуне, вјероватно и ови Грци спадају у тај контекст. Чини се да спада међу најчешће V13 кластере код Бугара.

 Бугарско или влашко. ;)

--- Крај цитата ---

И ја мислим да је то био Грозев на YFULL. Деда и има нека аутосомална поклапања око Трјавне и Централног Балкана. Остаје питање одкуде су дошли и куд су пошли. Оно што ми је занимљиво је потпуно одсуство осећаја о ичему бугарском код деде, за разлику од бабе.

Zor:

--- Цитат: НикПав  Април 21, 2022, 11:23:37 поподне ---И ја мислим да је то био Грозев на YFULL. Деда и има нека аутосомална поклапања око Трјавне и Централног Балкана. Остаје питање одкуде су дошли и куд су пошли. Оно што ми је занимљиво је потпуно одсуство осећаја о ичему бугарском код деде, за разлику од бабе.

--- Крај цитата ---

 И ова веза са Грозевим није тако блиска, средњи вијек. Занимљива је ова грана. Чини се да су дефинитивно по маркерима најудаљенији (немају двије мутације које остали имају) припадници ове гране анонимни Румун RO93 из Каларашија и анонимни Грк из Македоније. Код Бугара се јавља свуда посебно у централно-јужном дијелу. Могуће и да није ова грана нешто везана за Влахе/Румуне (јер сам мислио да је прешла са Власима Дунав као многе), Бугари су држали дуго и већи дио Румуније, посебно Влашку. Можда је ова грана асимилована рано од Бугара ту мало сјеверно од Дунава одакле је овај Румун.

 Осим ако Румун и Грк не формирају неку грану, па би Румун био онда јужнијег поријекла. Могуће да су ови око 1400-1500 г. Чанков је око 1300, и он је нешто дивергентан по маркерима.

НикПав:

--- Цитат: Zor  Април 22, 2022, 12:08:10 пре подне --- И ова веза са Грозевим није тако блиска, средњи вијек. Занимљива је ова грана. Чини се да су дефинитивно по маркерима најудаљенији (немају двије мутације које остали имају) припадници ове гране анонимни Румун RO93 из Каларашија и анонимни Грк из Македоније. Код Бугара се јавља свуда посебно у централно-јужном дијелу. Могуће и да није ова грана нешто везана за Влахе/Румуне (јер сам мислио да је прешла са Власима Дунав као многе), Бугари су држали дуго и већи дио Румуније, посебно Влашку. Можда је ова грана асимилована рано од Бугара ту мало сјеверно од Дунава одакле је овај Румун.

 Осим ако Румун и Грк не формирају неку грану, па би Румун био онда јужнијег поријекла. Могуће да су ови око 1400-1500 г. Чанков је око 1300, и он је нешто дивергентан по маркерима.

--- Крај цитата ---

Јасно је да везе нису скорашње, али мајчина страна ми отвара много питања, гледајући дедину подграну, али и аутосомална поклапања.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију