Аутор Тема: Српски ДНК дан 2016  (Прочитано 69213 пута)

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Српски ДНК дан 2016
« послато: Септембар 01, 2016, 12:43:44 поподне »
Поштовани пријатељи,
и ове године обезбедили смо попуст на тестирање за Српски ДНК дан 14. септембра. Више информација на: http://www.poreklo.rs/2016/09/01/saznajte-svoje-praporeklo-na-srpski-dnk-dan-14-septembra-cena-testiranja-je-6000-dinara-dvostruko-niza-od-redovne/

У првих два сата од објаве позива пријавила су се четворица кандидата.

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Српски ДНК дан 2016
« Одговор #1 послато: Септембар 10, 2016, 02:37:54 поподне »
Пријаве за тестирање на Српски ДНК дан трају до уторка, 13. септембра. Досад имамо 22 пријављена, од чега 15 потврђених (који су послали податке о месту порекла и крсној слави). То су:

Васовић, Свети Тома, Пекчаница, Краљево
Перовић, Свети Јован, Цуце (ЦГ)
Ћук, Свети Никола, Зрмања (Лика)            
Глишовић, Свети Лука, Мајдан, Г. Милановац         
Дамљановић, Свети Никола, Пријевор, Миоковци
Никетић, Свети Лука, Ново Момчилово, Топлица
Марковић, Свети Јован, Херцеговина, Шаренци?
Радовић, Пожега            
Белић, Свети Никола, Остра (Чачак)
Глишић, Свети Никола, Остра (Чачак)
Кулић, Свети Јован,   Снагово (Зворник), р. Пива
Митровић, Свети Никола, Братунац, р. Хан Пијесак
Ћутковић, Свети Ђорђе, Кола, Мањача
Радовић,  Свети Никола, Крушевица, Романија
Дробњаковић, Свети Ђорђе, Слатина, Прибој

Позивам све који желе да се тестирају да искористе прилику и то учине уз овај значајан попуст. Следећа прилика ће бити тек на пролеће...

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Српски ДНК дан 2016
« Одговор #2 послато: Септембар 10, 2016, 05:27:38 поподне »
Пријаве за тестирање на Српски ДНК дан трају до уторка, 13. септембра. Досад имамо 22 пријављена, од чега 15 потврђених (који су послали податке о месту порекла и крсној слави). То су:

Васовић, Свети Тома, Пекчаница, Краљево
Перовић, Свети Јован, Цуце (ЦГ)
Ћук, Свети Никола, Зрмања (Лика)            
Глишовић, Свети Лука, Мајдан, Г. Милановац         
Дамљановић, Свети Никола, Пријевор, Миоковци
Никетић, Свети Лука, Ново Момчилово, Топлица
Марковић, Свети Јован, Херцеговина, Шаренци?
Радовић, Пожега            
Белић, Свети Никола, Остра (Чачак)
Глишић, Свети Никола, Остра (Чачак)
Кулић, Свети Јован,   Снагово (Зворник), р. Пива
Митровић, Свети Никола, Братунац, р. Хан Пијесак
Ћутковић, Свети Ђорђе, Кола, Мањача
Радовић,  Свети Никола, Крушевица, Романија
Дробњаковић, Свети Ђорђе, Слатина, Прибој

Позивам све који желе да се тестирају да искористе прилику и то учине уз овај значајан попуст. Следећа прилика ће бити тек на пролеће...
Здpaвкoвић, Вaвeдeњe и Илиндaн, Бpeзoвицa, Штpпцe, КиМ

Ван мреже Акса

  • Косовци
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 662
Одг: Српски ДНК дан 2016
« Одговор #3 послато: Септембар 10, 2016, 05:54:35 поподне »
Здpaвкoвић, Вaвeдeњe и Илиндaн, Бpeзoвицa, Штpпцe, КиМ

Брезовица је скорашњо формирано место. Здравковић би требао бити из Беревца од рода Ковачевића према Урошевићу и пореклом из Ковачевца код Качаника. На овом форуму био је активан један Ковачевић из јужне Македоније из околине Струге, не могу да се сетим области, у тој области сачињавали су неколико села која су била позната као "Мала Шумадија" и тај Ковачевић је одатле. Трифуноски је забележио да су пореклом из Качаника и да славе Ваведење. То је и Ковачевић писао зна да су пореклом из Качаника.

Ја сам му скренуо пажњу да су због ретке крсне славе Ваведење можда у сродству са овим из Беревца. Ја сам му и предлагао да се тестира, било је то пре годину дан, а он је у то време био на блиском Истоку, тамо ради и наводно рекао да ће да види за ДНК кад се врати у Бг, али ништа од тога није било и није ми се јавио.


Ван мреже aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Српски ДНК дан 2016
« Одговор #4 послато: Септембар 10, 2016, 06:03:35 поподне »
Пријаве за тестирање на Српски ДНК дан трају до уторка, 13. септембра. Досад имамо 22 пријављена, од чега 15 потврђених (који су послали податке о месту порекла и крсној слави). То су:
Марковић, Свети Јован, Херцеговина, Шаренци?

Допуна!
Марковић је мој кандидат и рођен је у Угљевику, а живи у Бијељини. Усмено ми је саопштио да у породици постоји предање да су Шаренци. Пошто је у нашем "Пројекту" тестирани Стевановић Драган из Угљевика сврстан у род Шаренаца, ово је прилика да се потврди или оповргне предање.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Српски ДНК дан 2016
« Одговор #5 послато: Септембар 10, 2016, 06:13:21 поподне »
Брезовица је скорашњо формирано место. Здравковић би требао бити из Беревца од рода Ковачевића према Урошевићу и пореклом из Ковачевца код Качаника. На овом форуму био је активан један Ковачевић из јужне Македоније из околине Струге, не могу да се сетим области, у тој области сачињавали су неколико села која су била позната као "Мала Шумадија" и тај Ковачевић је одатле. Трифуноски је забележио да су пореклом из Качаника и да славе Ваведење. То је и Ковачевић писао зна да су пореклом из Качаника.

Ја сам му скренуо пажњу да су због ретке крсне славе Ваведење можда у сродству са овим из Беревца. Ја сам му и предлагао да се тестира, било је то пре годину дан, а он је у то време био на блиском Истоку, тамо ради и наводно рекао да ће да види за ДНК кад се врати у Бг, али ништа од тога није било и није ми се јавио.
У питaњу je ceлo Вpбeштицa. Здpaвкoвићи cу oд  Пaвлoвићa, a cpoдни cу им Ивкoвићи. Пopeклoм из oкoлинe Cкaдpa. Cтapo пpeзимe Змajeвић.

Ван мреже Акса

  • Косовци
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 662
Одг: Српски ДНК дан 2016
« Одговор #6 послато: Септембар 10, 2016, 06:38:11 поподне »
У питaњу je ceлo Вpбeштицa. Здpaвкoвићи cу oд  Пaвлoвићa, a cpoдни cу им Ивкoвићи. Пopeклoм из oкoлинe Cкaдpa. Cтapo пpeзимe Змajeвић.

Аха хвала за инфо. Онда би требало да стоји да је из Врбештице. Знам да има доста призећивања и узимање женине славе као и презимена у Сиринићу. То је упечатљиво у Ономастици Сиринићке Жупе. А. Урошевићев рад о Шарпланинској Жупи Сиринић из 1938 године је финансирала нека аустралијска фондација и он је имао само десет дана да испита и истражи становништво Сиринићке Жупе, а Жупа има око 15 села. Урошевић је само једном обилазио села. Има пропуста, али сасвим је разумљиво што има пропуста с обзиром да је имао десетак дана за испитивање родова. Није обраћао пажњу на призећене скорашње породице код великих родова. 

Очигледно је Здравковић предак прихватио женину славу, а која је била родом из Беревца од Ковачевића.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Српски ДНК дан 2016
« Одговор #7 послато: Септембар 10, 2016, 07:00:45 поподне »
Аха хвала за инфо. Онда би требало да стоји да је из Врбештице. Знам да има доста призећивања и узимање женине славе као и презимена у Сиринићу. То је упечатљиво у Ономастици Сиринићке Жупе. А. Урошевићев рад о Шарпланинској Жупи Сиринић из 1938 године је финансирала нека аустралијска фондација и он је имао само десет дана да испита и истражи становништво Сиринићке Жупе, а Жупа има око 15 села. Урошевић је само једном обилазио села. Има пропуста, али сасвим је разумљиво што има пропуста с обзиром да је имао десетак дана за испитивање родова. Није обраћао пажњу на призећене скорашње породице код великих родова. 

Очигледно је Здравковић предак прихватио женину славу, а која је била родом из Беревца од Ковачевића.
Дoнeли cу cлaву Вaвeдeњe, a пpeузeли (вepoвaтнo жeнидбoм, кaкo кaжeш) Илиндaн. Интepecaнтнo дa cлaвe двe cлaвe, a нe пpecлaву.

Ван мреже Акса

  • Косовци
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 662
Одг: Српски ДНК дан 2016
« Одговор #8 послато: Септембар 10, 2016, 07:25:34 поподне »
Дoнeли cу cлaву Вaвeдeњe, a пpeузeли (вepoвaтнo жeнидбoм, кaкo кaжeш) Илиндaн. Интepecaнтнo дa cлaвe двe cлaвe, a нe пpecлaву.

Погрешио сам био, крсна слава Ваведење има и други назив, а то је Света Пречиста и то бележи Урошевић као и Букумирић, тако да нема сумње. Биће занимљив резултат.

Урошевић бележи следеће: Станисављевићи (19 кућа) и Бандулићи (3 кућа) дељеници Станисављевића, славе подједнако две славе: Св. Пречисту и Св. Илију). Досељени су око средине XVIII века од преко Дрима.
Павловићи (10 кућа) и Ивковићи (1 кућа), досељени заједно са Станисављевићима као три брата, те им је и слава иста.

Букумирић бележи да су пореклом из Подриме у Метохији. Sliv Drima pokriva teritoriju od 11.756 km², severnu i istočnu Albaniju, zapadnu Makedoniju i zapadni deo Metohije.. Дакле ови нису пореклом из Скадра, већ из западне Метохије из неког села у Подрими или Ђаковачке околине. А предање на Скадар је зато што је вероватно неки део западне Метогије обухватао скадарски Санџак и отуда код њих да су пореклом из Скадра, а уствари су из неко метохијског села.


Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Српски ДНК дан 2016
« Одговор #9 послато: Септембар 10, 2016, 07:43:41 поподне »
Погрешио сам био, крсна слава Ваведење има и други назив, а то је Света Пречиста и то бележи Урошевић као и Букумирић, тако да нема сумње. Биће занимљив резултат.

Урошевић бележи следеће: Станисављевићи (19 кућа) и Бандулићи (3 кућа) дељеници Станисављевића, славе подједнако две славе: Св. Пречисту и Св. Илију). Досељени су око средине XVIII века од преко Дрима.
Павловићи (10 кућа) и Ивковићи (1 кућа), досељени заједно са Станисављевићима као три брата, те им је и слава иста.

Букумирић бележи да су пореклом из Подриме у Метохији. Sliv Drima pokriva teritoriju od 11.756 km², severnu i istočnu Albaniju, zapadnu Makedoniju i zapadni deo Metohije.. Дакле ови нису пореклом из Скадра, већ из западне Метохије из неког села у Подрими или Ђаковачке околине. А предање на Скадар је зато што је вероватно неки део западне Метогије обухватао скадарски Санџак и отуда код њих да су пореклом из Скадра, а уствари су из неко метохијског села.
Пpeнocим ти peчи Здpaвкoвићa кojи ћe ce тecтиpaти: дoшли из Cкaдpa, били 3 гoдинe у Гуcињу, пa гoдину дaнa у oкoлини Пeћи, пpe нeгo дa дoђу у Вpбeштицу.

Ван мреже Витомир Радовић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 381
Одг: Српски ДНК дан 2016
« Одговор #10 послато: Септембар 10, 2016, 09:32:28 поподне »
РАДОВИЋИ су моји предлози.
Радовић из Пожеге слави Ђурђевдан.
Још пријављујем Марка Станића, чији су родитељи рођени у Подујеву






Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Одг: Српски ДНК дан 2016
« Одговор #11 послато: Септембар 11, 2016, 08:28:27 поподне »
Допуна!
Марковић је мој кандидат и рођен је у Угљевику, а живи у Бијељини. Усмено ми је саопштио да у породици постоји предање да су Шаренци. Пошто је у нашем "Пројекту" тестирани Стевановић Драган из Угљевика сврстан у род Шаренаца, ово је прилика да се потврди или оповргне предање.

Да ли тај Марковић има везу са Марковићима  славе Светог Николу живе у Бијељини и зову их КАЗАНИ.

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1684
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Српски ДНК дан 2016
« Одговор #12 послато: Септембар 14, 2016, 08:05:06 поподне »
Има ли каквих новости? ;)
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Српски ДНК дан 2016
« Одговор #13 послато: Септембар 14, 2016, 08:09:54 поподне »
Има ли каквих новости? ;)
Данас је обављено тестирање оних који су били у прилици да дођу у београдски ДНК центар. Остаје да до петка сачекмо да стигну пошиљке са узорцима из унутрашњости, па ће у току следеће недеље лабораторија почети да обрађује узорке. Надамо се првим резултатима крајем следеће недеље.

Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: Српски ДНК дан 2016
« Одговор #14 послато: Септембар 14, 2016, 08:15:34 поподне »

Кулић, Свети Јован,   Снагово (Зворник), р. Пива

тек сад видим да има и Кулић! једва чекам резултат  :)

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Српски ДНК дан 2016
« Одговор #15 послато: Септембар 14, 2016, 08:28:37 поподне »
Данас је обављено тестирање оних који су били у прилици да дођу у београдски ДНК центар. Остаје да до петка сачекмо да стигну пошиљке са узорцима из унутрашњости, па ће у току следеће недеље лабораторија почети да обрађује узорке. Надамо се првим резултатима крајем следеће недеље.
Majcким peзултaтимa или oвим ceптeмбapcким? :)

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Српски ДНК дан 2016
« Одговор #16 послато: Септембар 14, 2016, 08:40:06 поподне »
тек сад видим да има и Кулић! једва чекам резултат  :)

Кулић је мој кандидат, иначе ми је брат од ујака.  :)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Српски ДНК дан 2016
« Одговор #17 послато: Септембар 14, 2016, 09:54:03 поподне »
Да ли се зна коначна бројка? Пре неки дан је било 20-ак људи (15 потврђених). И да буде 30-ак људи мислим да је то велики успех, с обзиром да смо истрошили "ресурсе" у Херцеговини и током мајске акције, тј. да су се тада тестирали скоро "сви" заинтересовани. :)

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Српски ДНК дан 2016
« Одговор #18 послато: Септембар 14, 2016, 10:05:51 поподне »
Да ли се зна коначна бројка? Пре неки дан је било 20-ак људи (15 потврђених). И да буде 30-ак људи мислим да је то велики успех, с обзиром да смо истрошили "ресурсе" у Херцеговини и током мајске акције, тј. да су се тада тестирали скоро "сви" заинтересовани. :)
Сутра ћемо добити извештај из лабораторије ко се све тестирао па ћете бити обавештени. Очекујемо да ће бити 20 тестираних.

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Српски ДНК дан 2016
« Одговор #19 послато: Септембар 14, 2016, 10:07:06 поподне »
Majcким peзултaтимa или oвим ceптeмбapcким? :)
Септембарским, а очекујемо и мајске крајем следеће недеље с тим да ће они бити сопштени само на затвореном делу форума (којем приступ имају чланови Друштва српских родословаца "Порекло" и тестирани).