Аутор Тема: Мандрапа  (Прочитано 10099 пута)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Мандрапа
« послато: Мај 29, 2015, 09:49:38 пре подне »
Маја месеца 1943. године, у Јасеновцу је убијен Вукашин Мандрапа из Сарајева, старином из села Клепци у Херцеговини. То је онај старац који је усташи, који га је секао камом и терао да кличе Павелићу, одговорио: „само ти, дијете, ради свој посао“. Преживели логораши су причали да га је усташа потом заклао, а онда полудео...

СПЦ је Вукашина уврстила у ред новомученика српских и у црквеном календару успомена на њега обележава се на данашњи дан.

http://www.jasenovac-info.com/biblioteka/sveti_Vukasin.html

Из текста се види да Вукашин уопште није био старац (већ човек од 50-ак година), али је изгледао старији због дуге седе браде.

Село Клепци налази се на Неретви прекопута Чапљине, а у близини села Пребиловци познатог по страдању становништа од усташа.

http://www.maplandia.com/bosnia-and-herzegovina/federacija-bosne-i-hercegovine/klepci/
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Мандрапа
« Одговор #1 послато: Мај 29, 2015, 09:50:34 пре подне »
Нашао сам више тумачења о пореклу необичног презимена Мандрапа. Етимолошки да је влашког (наводно на влашком реч мандрап значи „похабано ћебе“), талијанског, турског или чак норвешког порекла (наводно реч „mandrappa“ на норвешком значи убица; не знам норвешки, па не могу ово да ценим)!
Презиме Мандарапа (-ић) спомиње се у млетачким документима из 18. века, и то међу становништвом Метковића: 1736. Трифун Савин Мандрапа (име и очево име указују да је био православне вере) и 1738. презиме Мандрапић. 
По једној причи, Мандрапе потичу из јужне Италије, а у Херцеговину је предак дошао у 13. веку и населио се у Дријеви (данашњој Габели), а одатле су потомци населили и друга места.
Онај детаљ о норвешкој речи ми је посебно занимљив у контексту наших Нормана I1 P109.

Ако неко зна нешто више о пореклу Мандрапа, молим да дојави!
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13156
Одг: Мандрапа
« Одговор #2 послато: Мај 29, 2015, 10:11:49 пре подне »
Љубо Михић (Љубиње са околином) каже следеће:

"Мандрапе су старинци с Колојана у Храсну. У Колојану их је затекло турско освајање."

Нађох један текст, где се такође помиње италијанско порекло:

"Molio bih, ako iko poseduje bilo kakve podatke o porodici Mandrapa da mi ih saopsti. Moja dosadasnja saznanja govore mi da je porodica grcka poreklom iz Italije (verovatno juzne, s obzirom da su Grci tu imali svojih kolonija) i da je rec mandrappa italijanskog porekla a da znaci cebe ili pokrivac (koristila se jako davno i vise se ne koristi). Mandrape su verovatno na prostore danasnje Hercegocine dosle u XIII veku. Do pocetka poslednjeg rata u Bosni i Hercegovini ziveli su u Gabeli (staroj Drijevi) ali i drugim mestima u Hercegovini i sire. Po nekim podatcima na te prostore su dosli sa Kolojanja."

Прича о старцу Вукашину је једна од најтужнијих и на добар начин осликава трагедију која је задесила српски народ тамо.

« Последња измена: Мај 29, 2015, 10:16:36 пре подне Небојша »

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Мандрапа
« Одговор #3 послато: Мај 29, 2015, 10:35:25 пре подне »
Хвала, имењаче!
"Наша мука ваља за причешћа"

Jelic

  • Гост
Одг: Мандрапа
« Одговор #4 послато: Фебруар 12, 2016, 09:59:04 пре подне »
Видео сам да је на неким сајтовима СПЦ Вукашиново презиме уписано као Тохољ.

Ево шта Ристо Милићевић каже о Тохољима :

Тохољ , у Љубињу и Крајпољу код Љубиња, Браном долу (Билећа), Почитељу и Клепцима (Чапљина).Далеком старином су од Охрида у Македонији.Турски записи из прве половине 15. века први пут их помињу у нахији Комарица у Дробњаку.Предак им је доселио у Богдашиће (Билећа) око 1730. године.Из Богдашића су се расељавали Брани До и друга наведена места.Славе Ђурђевдан.

Ова фамилија би због порекла из јужних крајева лако могла бити I2a DN,мада та хаплогрупа у Херцеговини није у великом броју заступљена.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Мандрапа
« Одговор #5 послато: Фебруар 12, 2016, 12:20:56 поподне »
Видео сам да је на неким сајтовима СПЦ Вукашиново презиме уписано као Тохољ.

Ево шта Ристо Милићевић каже о Тохољима :

Тохољ , у Љубињу и Крајпољу код Љубиња, Браном долу (Билећа), Почитељу и Клепцима (Чапљина).Далеком старином су од Охрида у Македонији.Турски записи из прве половине 15. века први пут их помињу у нахији Комарица у Дробњаку.Предак им је доселио у Богдашиће (Билећа) око 1730. године.Из Богдашића су се расељавали Брани До и друга наведена места.Славе Ђурђевдан.

Ова фамилија би због порекла из јужних крајева лако могла бити I2a DN,мада та хаплогрупа у Херцеговини није у великом броју заступљена.
Само једна исправка, назив нахије је Комарница.

Jelic

  • Гост
Одг: Мандрапа
« Одговор #6 послато: Фебруар 12, 2016, 02:06:36 поподне »
Само једна исправка, назив нахије је Комарница.

А да,хвала Војинена.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2357
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Мандрапа
« Одговор #7 послато: Април 18, 2016, 10:08:56 пре подне »
У вези са планираним тестирањем становништва Херцеговине - имам другара Мандрапу из Мостара, живи у Србији. (Такође, и пријатеље Мркоње из Требиња који су такође овде у БГ, да узгред споменем).

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Мандрапа
« Одговор #8 послато: Април 18, 2016, 05:39:43 поподне »
Видео сам да је на неким сајтовима СПЦ Вукашиново презиме уписано као Тохољ.

Ево шта Ристо Милићевић каже о Тохољима :

Тохољ , у Љубињу и Крајпољу код Љубиња, Браном долу (Билећа), Почитељу и Клепцима (Чапљина).Далеком старином су од Охрида у Македонији.Турски записи из прве половине 15. века први пут их помињу у нахији Комарица у Дробњаку.Предак им је доселио у Богдашиће (Билећа) око 1730. године.Из Богдашића су се расељавали Брани До и друга наведена места.Славе Ђурђевдан.

Ова фамилија би због порекла из јужних крајева лако могла бити I2a DN,мада та хаплогрупа у Херцеговини није у великом броју заступљена.
Vukašin je Mandrapa i njegovi najbliži srodnici su moji prijatelji. A Toholj se u turskim zapisima javlja kao vlastito ime a ne kao prezime. Postoji priča da su neki Mandrapa, Brstina, Žarković i katolik Maslać pobili neke uskoke Stojana Jankovića i za nagradu dobili neku zemlju. I zaista su te porodice imale veliku zemlju u privatnom vlasništvu i za vrijeme Turaka.