Аутор Тема: Соколска нахија, Азбуковица - измене и допуне  (Прочитано 9781 пута)

Ван мреже Mitrovic Slobodan

  • Гост
  • *
  • Поруке: 2
Одг: Соколска нахија, Азбуковица - измене и допуне
« Одговор #60 послато: Децембар 22, 2023, 10:46:16 поподне »
Хвала што сте се јавили!

Неки делови овог предања по свој прилици не могу бити тачни. Презиме Несторовић оформљено је у Ребељу већ најкасније 1823. године (тефтер чибука), што значи да је родоначелник Нестор морао живети мало раније. Ако је према вашем предању још Несторов отац Пано погинуо у Устанку, конструкција постаје мало натегнута. Према литератури, требало би да су Несторовићима сродне и још неке породице (Љ. Павловић: Пешићи, Алексићи, Пиргићи). Сва ова презимена формирана су најкасније на почетку 19. века, судећи по дефтерима. Наравно, не мора да значи да је оно што је Павловић забележио тачно.

Било би лепо и да се тестирате, ако некада будете заинтересовани.
Ne znam sta je Ljubomir Pavlovic piaso ali znam da su nam nasi stariji stalno pricali da se ne mesamo (zenimo i udajemo) sa Radojevicima, Nestorovicima, Vasiljevicima jel smo ista krv, rodjaci. Inace u Kosljama ima i Vasiljevica koji su hercegovci i ne slave Sv Jovana. Jel mozete da mi napiset kako bih mogao da se testiram. Hvala

Послато са SM-G780F помоћу Тапатока


Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2357
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Соколска нахија, Азбуковица - измене и допуне
« Одговор #61 послато: Децембар 22, 2023, 10:57:02 поподне »
Ne znam sta je Ljubomir Pavlovic piaso ali znam da su nam nasi stariji stalno pricali da se ne mesamo (zenimo i udajemo) sa Radojevicima, Nestorovicima, Vasiljevicima jel smo ista krv, rodjaci. Inace u Kosljama ima i Vasiljevica koji su hercegovci i ne slave Sv Jovana. Jel mozete da mi napiset kako bih mogao da se testiram. Hvala

Послато са SM-G780F помоћу Тапатока

Незгодно је и што је у документима из прве половине 19. века човек са презименом Несторовић био пописиван и као Спасојевић, тако да је имао међу ближим прецима и Нестора и Спасоја, па то треба уклопити некако. Упркос томе, свакако је могуће да су они ваша лоза. Оно што је Павловић писао најлакше можете видети овде:

https://www.poreklo.rs/2013/07/04/poreklo-prezimena-selo-rebelj-i-mija%C4%8Di-valjevo/

Што се тестирања тиче, можете се јавити некоме од уредника на форуму (форумски надимак другачије боје од већине).


Ван мреже Grbić

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 220
  • R1A>BY149000>FTA3227
Одг: Соколска нахија, Азбуковица - измене и допуне
« Одговор #62 послато: Децембар 23, 2023, 06:50:24 пре подне »
Ne znam sta je Ljubomir Pavlovic piaso ali znam da su nam nasi stariji stalno pricali da se ne mesamo (zenimo i udajemo) sa Radojevicima, Nestorovicima, Vasiljevicima jel smo ista krv, rodjaci. Inace u Kosljama ima i Vasiljevica koji su hercegovci i ne slave Sv Jovana. Jel mozete da mi napiset kako bih mogao da se testiram. Hvala

Послато са SM-G780F помоћу Тапатока
Baš bi bilo dobro da se testirate.
-Milosavljević(Jovandan),Strmovo je R1a>P6098>BY149000, a Mitar Josipović u svojoj knjizi "Strmovo selo pored Drine" dosta detaljno piše o poreklu svih rodova.Za Milosavljeviće kaže da su od roda Tadića iz Gornjih Košalja,a testirani su Tadići iz susednih Drlača i pripadaju E haplo grupi,tako da bi Milosavljevići možda mogli biti od ovog drugog roda iz Gornjih Košalja koji slave Jovandan a to su Mladenovići.
I to predanje o Gusinju bi moglo lepo da se uklopi  u rod R1a>YP6098>BY149000

Ван мреже Антонин

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 213
  • J2 > J-Z1043
Одг: Соколска нахија, Азбуковица - измене и допуне
« Одговор #63 послато: Децембар 24, 2023, 11:14:06 пре подне »
Ево једне мале исправке Љубе Павловића, коју сам сам уочио у истраживању:
Павловић, Овчиња
Љуба Павловић тврди да су пореклом од Марјановића из истог села. Међутим, гледајући тефтере и пописне књиге, и знајући неке делове родослова, Павловићи нису од Марјановића већ од Ђукића их истог села. Оснивач рода је Павле Ђукић и његови синови. Интересантна је околност да један од његових синовс живи у кући са братучедом Мирком. То ће рећи да је Павле имао брата чији се син звао Мирко. Да ли он има потомака данас жовох и како се презивају, нисам успео да утврдим. Павловићи немају предање о мушком сродству са неком од породица из Овчиње.