Аутор Тема: Нова истраживања аутосомалне ДНК  (Прочитано 9655 пута)

Синиша Јерковић

  • Гост
Нова истраживања аутосомалне ДНК
« послато: Фебруар 14, 2014, 03:14:42 поподне »
Текст на Б92 о новој интерактивној карти везаној за аутосомалну днк. Исто тако и карта и линк на истраживачки дио.

http://www.b92.net/zivot/vesti.php?yyyy=2014&mm=02&dd=14&nav_id=812206
http://admixturemap.paintmychromosomes.com/
http://admixturemap.paintmychromosomes.com/

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Нова истраживања аутосомалне ДНК
« Одговор #1 послато: Фебруар 18, 2014, 07:46:31 поподне »
Морам признати да ово мени бѣше веома користно.  :) Йош истога дана, видѣвши ово, пронађох на мрежи нову збирку узорака койу су ови користили, поред осталих.

Hellenthal G, et al. 2014 Science

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/geo/query/acc.cgi?acc=GSE53626

Ту истога дана бѣше обявљена збирка са узорцима пет нових европских становништава:
Гркъ, Пољакъ, Норвежана, Йужних Италиянъ и Сицилиянаца. И уз њих су и Тунижани, као мени занимљиви. Има и йош неколиких становништава койих има и у других збирках, рецимо Шпанаца и Бугара.

У суботу бѣху доступни и прѣостали подаци необявљени у петак, те их я скидох, повезах са мойим збирним складиштем података и прорачунах прве четири осе Европе са Блиским Истоком. Имам тренутно невоља око качења слика, али се надам да ћу найкаснийе у суботу то обявити. Вѣруйем да ће ве положай Йужних Италиянъ и Сицилиянаца изненадити.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Нова истраживања аутосомалне ДНК
« Одговор #2 послато: Новембар 13, 2016, 10:06:12 пре подне »
Ажуриране мапе аутосомалне днк:

http://www.eupedia.com/europe/autosomal_maps_dodecad.shtml

Поред сваке постоји и објашење, а занимљива је и веза појединих Y-днк хаплогрупа са означеним подручјима

Ван мреже ...

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 540
Одг: Нова истраживања аутосомалне ДНК
« Одговор #3 послато: Новембар 13, 2016, 02:09:35 поподне »
Ажуриране мапе аутосомалне днк:

http://www.eupedia.com/europe/autosomal_maps_dodecad.shtml

Поред сваке постоји и објашење, а занимљива је и веза појединих Y-днк хаплогрупа са означеним подручјима

Занимљиве мапе! Посебно су ми интересантне задње две.
Distribution of the East Asian admixture in Europe and the Middle East


На слици се види присуство источноазијске генетике код неких словенских народа уз истовремено одсуство исте код Грка и Албанаца. Такође проценат ове генетике је доста висок у Малој Азији. На први поглед се чини да је то утицај из Анадолије. Међутим негде сам прочитао да овај утицај код словенских народа долази за мајчине стране, па је самим тим логичније да је на северном Балкану, Панонској низији и Чешкој стигла словенским миграцијама из Украјине, а пре тога из Русије.
Можда неко зна рећи нешто више о томе.



На мрежи Небо_Сав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 623
  • I-Y3120>I-PH908>I-BY93199
Одг: Нова истраживања аутосомалне ДНК
« Одговор #4 послато: Новембар 13, 2016, 03:06:35 поподне »
Interesantna je  nedavna  diskusija  na:
http://www.forum.hr/showthread.php?s=ff2359c5de34bcd146f15b1657ea0725&t=935701&page=27
Citat:
"Mađari su opet nešto zanimljivo pronašli. Analizirani su ostaci s grobalja za koje se pretpostavlja da su pripadala prvoj generaciji mađarskih osvajača iz 9. odnosno 10. stoljeća, koji su prvotno zauzeli područje današnje sjeveroistočne Mađarske (oko grada Užgoroda):

https://en.wikipedia.org/wiki/Karos

Imamo četiri Y-DNA haplogrupe (konačno!) koje su neobično zanimljive. Dva nalaza pripadaju haplogrupi R1b-U106, dok su druga dva I2a. Na forumima se neslužbeno govori o I2a-CTS10228 što znači - Dinaric.
Izvor: http://link.springer.com/article/10....438-016-1267-z

Nalaz je neočekivan budući da su navedene haplogrupe "previše zapadne" da bi došle s Urala, iako ni to nije isključeno. Razumno je pretpostaviti da su dotični bili dio heterogene skupine koja se pridružila Mađarima u njihovom pohodu, ali za sada ne znamo kada i gdje niti kojem narodu su pripadali."
****
Ne da je zanimljivo, nego potencijalno senzacionalna vijest.

Totalno neočekivani rezultati, grob. br 12 je mtdna A ! To je Sibirska haplogrupa, česta u Indijanaca Amerike....a YDNA I2 našeg tipa, kada ubacim markere u kalkulator.

Grob br.1 je mtdna B (isto Sibirska kao A) a haplogrupa je Germanski tip R1b. Druga dva nalaza I2 i R1b imaju ''zapadnoeuropsku'' mtdna nekog tipa H.

Najčudnije je što je ovo elitni ukop pa je teško očekivati da su u grobovima lokalci. Piše da se radi o prvoj generaciji osvajača. Naravno da su putem preko istoka mogli asimilirati hg poput ova 2, samo što je obično YDNA strani, a mtdna lokalni. Muškarci osvajači u pravilu žene lokalne žene (npr. slučaj Islanda, ili Kazakhstana), a ovdje je YDNA ''lokalan'' a ženska linija azijatska.

Teško je zamisliti da bi nekakav Slaven ili German bio pokopan kao Mađar, no možda su ljudi ukopani u tim grobovima bili rezultat braka neke Mađarice i Europljana koji im se putem pridružio (Užgorod, Bijeli Hrvati primjer, i drugi....Goti za R1b ?)

Najneobičnija opcija bi bila da su te dvije HG došle sa Urala. Kako istraživanja napreduju, sve se više nalazi neobičnih hg diljem srednje azije. J2 npr, a neki Skit je bio i semitski tip J1 ako se ne varam. Zasad ne vjerujem da su ovo HG osvajača no neobično je da među te četiri baš niti jedna nije N1 ili R1a. Prijašni elitni ukopi Mađara su bili N1c, ali ovo je zasada najbogatije groblje iz perioda doseljenja prema wiki.

Što misliti ? Jedino da zapravo jako malo znamo o porijeklu haplogrupa i da nas čeka još puno iznenađenja. Ja ipak mislim da nisu ovi I2/R1b Mađari 100% sa Urala . Da je barem izvučen adna, puno bi se više znalo.
*****
"Dakle, Panoniju nisu pokorili Mađari već Mađarice ))"...

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2511
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Нова истраживања аутосомалне ДНК
« Одговор #5 послато: Септембар 30, 2017, 04:01:53 поподне »
На сајту Српског ДНК Пројекта је после дуго времена објављен нови текст који се бави аутосомалном генетиком Срба, Српски генетски склоп – Колико смо Словени? нашег сарадника Данила Сремчевића. Детаљно су објашњене недоумице које најчешће збуњују људе када је у питању аутосомална генетика, па свима најтоплије препоручујем да прочитају текст:

http://dnk.poreklo.rs/srpski-genetski-sklop-koliko-smo-sloveni/

Ван мреже шкрњо

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 323
  • I2>PH908>A5913
Одг: Нова истраживања аутосомалне ДНК
« Одговор #6 послато: Септембар 30, 2017, 05:05:27 поподне »
Волио бих да ми "аутозомал експерти" објасне који су то калкулатори мјеродавни, јер кад год укажем на потпуне нелогичности, онда је калкулатор у који су се до јуче клели ипак "не баш тако добар" или се потежу аргументи типа "sample size is not good enough". На крају ме увијек фино посавјетују да платим аутистима попут Давидског за "custom calculator".
Гледао сам и оне алате попут "phenotype SNP height predictor" и ПЦА плотове популација по СНП маркерима везаним за фенотип, ниђе везе са стварношћу, али опет су ти прорачуни тобоже задњи крик науке са којим се не треба качити, зар не?

Jelic

  • Гост
Одг: Нова истраживања аутосомалне ДНК
« Одговор #7 послато: Септембар 30, 2017, 05:10:04 поподне »
Волио бих да ми "аутозомал експерти" објасне који су то калкулатори мјеродавни, јер кад год укажем на потпуне нелогичности, онда је калкулатор у који су се до јуче клели ипак "не баш тако добар" или се потежу аргументи типа "sample size is not good enough". На крају ме увијек фино посавјетују да платим аутистима попут Давидског за "custom calculator".
Гледао сам и оне алате попут "phenotype SNP height predictor" и ПЦА плотове популација по СНП маркерима везаним за фенотип, ниђе везе са стварношћу, али опет су ти прорачуни тобоже задњи крик науке са којим се не треба качити, зар не?

То са предвиђачем висине јесте чиста глупост.

симо

  • Гост
Одг: Нова истраживања аутосомалне ДНК
« Одговор #8 послато: Септембар 30, 2017, 05:25:19 поподне »
На сајту Српског ДНК Пројекта је после дуго времена објављен нови текст који се бави аутосомалном генетиком Срба, Српски генетски склоп – Колико смо Словени? нашег сарадника Данила Сремчевића. Детаљно су објашњене недоумице које најчешће збуњују људе када је у питању аутосомална генетика, па свима најтоплије препоручујем да прочитају текст:

http://dnk.poreklo.rs/srpski-genetski-sklop-koliko-smo-sloveni/

Заиста добар текст о аутосомалној генетици Срба, посебно дио који користи поређења двије популације преко Оракла. Досад сам ту опцију посматрао без великог удубљивања, више информативно, а Данило је успио извући конкретне закључке из поређења више различитих односа.

Сад се види да у укупном збиру постоји корелација између аутосомалне и  Y-днк, бар у случају Срба.

Ван мреже Сремац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 536
  • Y-DNK: I2-PH908>Y81557 / mtDNK: H11a5
Одг: Нова истраживања аутосомалне ДНК
« Одговор #9 послато: Септембар 30, 2017, 05:56:57 поподне »
Заиста добар текст о аутосомалној генетици Срба, посебно дио који користи поређења двије популације преко Оракла. Досад сам ту опцију посматрао без великог удубљивања, више информативно, а Данило је успио извући конкретне закључке из поређења више различитих односа.

Сад се види да у укупном збиру постоји корелација између аутосомалне и  Y-днк, бар у случају Срба.

Хвала Симо  :),

Оракл јесте заиста и најинформативнији, јер су резултати мање-више константни од рачунача до рачунача и рекао бих од Србина до Србина  :). Оракл са четири популације је такође користан, али нисам хтео сувише да компликујем текст.

Иначе, све што сам написао у тексту мање-више је написано и сугерисано и на овом форуму и уопште порталу и са твоје стране Симо. Поред тебе захвалио бих се Невском и Муњеном Ћелићу чије сам текстове, писанија и остале доприносе форуму и порталу о аутосомалној генетици са пажњом читао, пратио и учио.

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1645
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Нова истраживања аутосомалне ДНК
« Одговор #10 послато: Октобар 05, 2017, 12:20:57 пре подне »
На сајту Српског ДНК Пројекта је после дуго времена објављен нови текст који се бави аутосомалном генетиком Срба, Српски генетски склоп – Колико смо Словени? нашег сарадника Данила Сремчевића. Детаљно су објашњене недоумице које најчешће збуњују људе када је у питању аутосомална генетика, па свима најтоплије препоручујем да прочитају текст:

http://dnk.poreklo.rs/srpski-genetski-sklop-koliko-smo-sloveni/

Сремац, свака част на одличном тексту о аутосомалној ДНК! Да се више пута објављују овако добри текстови о атДНК онда би вероватно и интересовање за аутосомалну ДНК био вечи неголи што је тренутачно.

Ван мреже Сремац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 536
  • Y-DNK: I2-PH908>Y81557 / mtDNK: H11a5
Одг: Нова истраживања аутосомалне ДНК
« Одговор #11 послато: Октобар 05, 2017, 11:57:50 пре подне »
Сремац, свака част на одличном тексту о аутосомалној ДНК! Да се више пута објављују овако добри текстови о атДНК онда би вероватно и интересовање за аутосомалну ДНК био вечи неголи што је тренутачно.

Хвала Узи,
интересовања за тестирање има, надамо се да ће доћи до реализације, па ћемо добити јасније податке о српском просеку и по неког новог рођака  :).

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Нова истраживања аутосомалне ДНК
« Одговор #12 послато: Новембар 11, 2017, 06:32:58 поподне »
Зна ли се можда атлантско - иберииски аутосомални постотак код шкотских I-M423-Disles?
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Дервента

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 169
  • I2-PH908-FT16449-Y126296-FT19919
Одг: Нова истраживања аутосомалне ДНК
« Одговор #13 послато: Децембар 21, 2017, 08:55:36 поподне »
Прије неки мјесец сам убацио своје податке у DNA.LAND trait predictor и према њима бих требао имати 168 цм, у стварности сам висок 191 цм, огромно одступање.


Jelic

  • Гост
Одг: Нова истраживања аутосомалне ДНК
« Одговор #14 послато: Фебруар 08, 2018, 01:38:23 поподне »
Прије неки мјесец сам убацио своје податке у DNA.LAND trait predictor и према њима бих требао имати 168 цм, у стварности сам висок 191 цм, огромно одступање.





Код мене је слично, у стварности сам око 185 висок.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Нова истраживања аутосомалне ДНК
« Одговор #15 послато: Септембар 15, 2021, 09:28:18 пре подне »
Када се у PCA приказ убаце аутосомални резултати свјетских популација добије се шема у облику стријеле, са врхом стријеле и два крака. На врху стреле су европски, на једном краку азијски, а на другом краку афрички народи. Као крајња европска популација на врху стријеле су Баски, на азијском краку најдаљи су Хан Кинези, а "најафричкији" су Мбути Пигмеји.
Између Европљана и Африканаца постоји читав низ прелазних популација, и исто тако између Европљана и Азијаца. Са друге стране нема неких прелазних популација између Африканаца и Азијаца директно, осим оних популација које су близу врха стријеле и које су блиске и Европљанима и Азијцима и Африканцима. Оваква шема са три краја, у једну руку подржава општу расну подјелу свјетског становништва на три основне расе ( са многим прелазним облицима). Занимљиво је да Папуанци и Абориџини, иако се налазе у азијском аутосомалном кластеру, од свих азијских популација највише нагињу африканцима.


Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Нова истраживања аутосомалне ДНК
« Одговор #16 послато: Септембар 15, 2021, 09:33:58 пре подне »
На самој шеми је такође видљиво да се азијски крак дијели на својеврсна два крака. Географски би се та два крака могла назвати сјеверноазијски и јужноазијски. Сјеверноазијски завршава са Кинезима,  а јужноазијски са индијском популацијом, односно још даље са изолованим популацијама: Папуанца, Абориџина и Андаманаца. Очигледно су то и у прошлости била два различита смјера миграција у Азији: јужни и сјеверни.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Нова истраживања аутосомалне ДНК
« Одговор #17 послато: Септембар 15, 2021, 10:10:10 пре подне »
Када се у шему убаце узорци древне днк опет се добије структура стријеле, тј. не мијења се ништа на структури популација.

Највише азијски узорак древне днк је узорак из ранонеолитске културе са простора унутрашње Монголије, данас сјевероисточне Кине (WQM4)

Највише афрички узорак древне днк је узорак из културе ловаца сакупљача са југа Африке (иако је сам узорак стар само око 2000 година), припада хаплогрупи А-M32 и ауутосомално је близак данашњим Сан народима.

Највише европски узорак древне днк је узорак неолитске старчевачке културе из Мађарске (I0174), припада хаплогрупи H2.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Нова истраживања аутосомалне ДНК
« Одговор #18 послато: Септембар 15, 2021, 10:23:38 пре подне »
Уколико се у шеми оставе само древни узорци, и даље остају ова три екстрема: афрички, азијски и европски са практично истим већ поменутим узорцима , али се на страни азијског одваја и америчка грана која јесте једна врста изолата, али која има везу са сјеверно азијским кластером древних и савремених популација.

Оно што ми је интересантно да чак и у овој шеми узорак страчевачке неолитске културе остаје најевропскији. Овако гледано анадолски земљорадници су базална популација,а европско палеолитско-мезолитско становништво (Лошбур, Лепенски Вир) се аутосомално налази негдје на прелазу од ових Анадолаца ка сјеверним Евроазијцима.

Ово је шема свјетске древне днк са приказаним екстремима:

« Последња измена: Септембар 15, 2021, 10:28:16 пре подне drajver »

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Нова истраживања аутосомалне ДНК
« Одговор #19 послато: Септембар 19, 2021, 02:00:35 поподне »
Везано за ове базалне популације занимљиво је видјети са којим удјелима учествују у савременим појединцима и народима.

Узео сам скалирани калкулатор Давидског за ове базалне популације и упоредио моје скалиране резултате и скалиране резултате једног савременог Сардинијца. Мој резултат се може посматрати као типичнији узорак Србина, А Сардинијци су интересантни јер су они од свих европских народа најближи древној базалној популацији неолитских анадолских земљорадника. Сардинијци су дакле најтипичнији за некадашњу Old Europe како га је дефинисала Гимбутас. Ево тих резултата:



Оно што се већ на први поглед види јесте да је учешће неолитских анадолских земљорадника доминирајуће и у сардинсјкој и у мојој (читај српској генетици). Међутим, код Сардинијаца је тај удјел преко 80%, док код мене једва прелази 50%. Удјели европских палеолитских ловаца сакупљача (WHG) су нешто виши код Сардинијаца него код мене, али ту свеједно проценти нижи.

Кључна разлика између Сардинијца и мене је у удјелу степске (индоевропске) Јамнаја компоненте. Код Сардинијца је то симболичних 4,8%, а код мене скоро 42%.

Ситније компоненте су такође различите код мене и Сардинијца. Ја имам мали удио (0,4%) источноазијске Хан компоенете, а Сардинијац удјеле сјеверно-афричке (1,4%) и кавкаско-иранске компоненте (0,2%).

Кад већ помињем ову источноазијску Хан компоненту, која се налази на супротном крају у односу на неолитске земљораднике, треба поменути да једина хаплогрупа на нашим просторима која потиче од ове древне источнозаијске хаплогрупе је хаплогрупа N.

Иначе скалиране узорке (које уз надоканаду обезбјеђује Давидски) сам користио, јер су најпрецизнији, по информаицији оних који се у то боље разумију.