Аутор Тема: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?  (Прочитано 113340 пута)

На мрежи Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #220 послато: Октобар 26, 2019, 01:20:28 поподне »
Да ли би могли говорити о некој врсти синтезе Ј2b1-M205 и G2a-L42 Крича-Келта?

Наравно још увијек се нису нашли неки конкретни докази за ово, али колико видим постоје одређена поклапања и индикације.
Шта остали мисле о овој теорији?

Чини се да их "повезује" нешто старије присуство на простору Затарја. Ту су могли доћи у контакт припадници ове две подгране. Мада је матица ових G2a изгледа нешто југозападније, на простору источне Херцеговине.

За неки заједнички долазак на Балкан, миграције и сл., мислим нема основа. Различити су им просторни распореди, TMRCA и остало.

Стицајем околности, неки аутори су за Криче претпостављали и келтску теорију, али за њу никада није било довољно доказа. Посебно зато што су оскудни извори који би указивали на неко озбиљније присуство Келта на простору Затарја. Мада неки пак тврде да су управо они дали име Дурмитору. ;)

Дакле, та веза између G2a-L42 и J2b-M205 може да се односи на чињеницу да су обе подгране биле присутне међу романизованим староседеоцима Балкана. Као такве су могле претрпети разне утицаје (па и келтске), али су у бити на крају сви они постали Ромеји.

Атлантид је више изучавао саму G2a-L42, па можда може написати како ова веза делује из његове перспективе.

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #221 послато: Октобар 26, 2019, 01:55:44 поподне »
Да ли би могли говорити о некој врсти синтезе Ј2b1-M205 и G2a-L42 Крича-Келта?

Наравно још увијек се нису нашли неки конкретни докази за ово, али колико видим постоје одређена поклапања и индикације.
Шта остали мисле о овој теорији?

Моја претпоставка је да се ради о потомцима рудара које су римљани доволе на Металикама око Пљеваља. Ј2а је са сиромашних острва а Г2а из Тирола. Поцртавам, претпоставка.
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже Витомир Радовић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 381
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #222 послато: Октобар 26, 2019, 02:02:55 поподне »
Моја претпоставка је да се ради о потомцима рудара које су римљани доволе на Металикама око Пљеваља. Ј2а је са сиромашних острва а Г2а из Тирола. Поцртавам, претпоставка.

Мислим да се ради о Метаљци код Пљеваља.

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #223 послато: Октобар 26, 2019, 02:07:42 поподне »
Мислим да се ради о Метаљци код Пљеваља.

Да, има их више у широј околини, некад и као Металика. http://www.tageo.com/index-e-rb-v-00-d-430130.htm
https://mapire.eu/en/geoname/serbia/metalika-3297795/
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже ЛукаОБ

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 227
  • G2a-L42
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #224 послато: Октобар 26, 2019, 03:19:59 поподне »
Сматрам да је више и Богу досадило слушати о рударском тј. саском поријеклу одређених грана за што нема никаквих конкретних чињеница.

Поријекло L42 гране на нашим просторима је мање више јасно, међутим ја сам желио ставити нагласак на то да ли су можда припадници Ј2b1-М205 чинили исту популацију са G2a-L42 приликом досељавања на балканско полуострво и током раног средњег вијека.

Свакако да ме занима шта има рећи Атлантише на све ово.

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #225 послато: Октобар 26, 2019, 03:27:39 поподне »
Сматрам да је више и Богу досадило слушати о рударском тј. саском поријеклу одређених грана за што нема никаквих конкретних чињеница.

Поријекло L42 гране на нашим просторима је мање више јасно, међутим ја сам желио ставити нагласак на то да ли су можда припадници Ј2b1-М205 чинили исту популацију са G2a-L42 приликом досељавања на балканско полуострво и током раног средњег вијека.

Свакако да ме занима шта има рећи Атлантише на све ово.

Нисам имао намјере досађиват, и више нећу ни ријечи. Од овог тренутка нисам више члан друштва "Порекло" и нема ме више на овом форуму.
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже сɣнце

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1671
  • I-A1328
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #226 послато: Октобар 26, 2019, 03:57:31 поподне »
Сматрам да је више и Богу досадило слушати о рударском тј. саском поријеклу одређених грана за што нема никаквих конкретних чињеница.

Теби досади, оно што он јасно подацрта, да је само предпоставка, што ће рећи помисао. Он се увриједи, на твоје сматрање. Ја само гледам и мислим "колико је овај крој понашања (увредљивост)  својствен многим осјећајним људима из источне Европе, од мога отца до моје русске ташће, за разлику од понашања хладних но прагматичних и самопоузданих Нормана и Њемаца. Да видим, хоће ли се ко увриједити од моје замјетке.   ;D
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже ЛукаОБ

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 227
  • G2a-L42
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #227 послато: Октобар 26, 2019, 04:17:17 поподне »
Предпостављам да се неки гени нису измијенили вијековима, а мислим да се неће никада ни измијенити. ;D
Наравно шалим се, али свакако да је твоје опажање занимљиво... :)

Нисам имао намјеру увриједити "Voljen od Boga" већ сам говорио о општој ситуацији јер се стотину пута водила дискусија о саском поријеклу и увијек се заврши на исти начин. Требали би мало "спустити лопту" обојица јер смо одреаговали како не доличи.


Дакле, та веза између G2а-L42 и J2b-M205 може да се односи на чињеницу да су обе подгране биле присутне међу романизованим староседеоцима Балкана. Као такве су могле претрпети разне утицаје (па и келтске), али су у бити на крају сви они постали Ромеји.


Питање је колико се може пратити G2a на Балкану прије келтског утицаја?
« Последња измена: Октобар 26, 2019, 04:26:34 поподне ЛукаОБ »

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #228 послато: Октобар 26, 2019, 05:19:26 поподне »
Питање је колико се може пратити G2a на Балкану прије келтског утицаја?

Из ауторског текста Милана Рајевца "Генетска слика Лепенског Вира и Винче":

"Становници Винчанске културе били су у генетском смислу класични неолитски земљорадници, носили су и ипсилон (G2a2a-PF3147), и митохондријалне хаплогрупе (K1a, HV, H) карактеристичне за неолитско становништво Анадолије и Европе. И по аутозомалној генетици били су готово идентични најранијим анадолским, и нешто каснијим европским земљорадницима Старчевачке и Културе линеарнотракасте керамике."

Дакле, још увек није пронађен ниједан G2a-L140, који је предачка грана од L497 и L42, у оквиру винчанске културе. Исто важи и за старчевачку културу.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #229 послато: Октобар 26, 2019, 11:11:02 поподне »
Није ми баш најасније о каквој би синтези могли говорити, осим да су у питању хаплогрупе предсловенског становништва, које су могле бити присутне код романизованог становништва римске провинције Далмације, уже говорећи територије племена Пируста. У том случају се може рећи да су биле присутне код становништва које је делило заједнички простор, културу, језик, животне навике и историју. Наравно, како за M205>Y22059 остаје и могућност каснијег доласка, у византијском периоду, треба бити отворен и за друге опције.

У контексту G2a-L42, занимљиво је доказано присуство легионара пореклом из Алпа, а који су били припадници помоћних римских одреда састављених од војника варварског порекла на подручју Илирика односно Далмације.

Препоручујем следеће радове на ту тему:


S. Ferjančić, Recruitment of auxilia in Illyricum from Augustus to Nero.pdf
Хвала НиколиВуку који ми је усмерио пажњу овај рад.

Такође је користан и Evidentirani augzilijari cohors III Alpinorum equitata na Humcu/ Registered auxiliaries of cohors III Alpinorum equitata in Humac

U radu se analiziraju epigrafski spomenici na kojima se navode aktivni vojnici, podoficiri i veterani cohors III Alpinorum equitata koji su bili stacionirani u logoru na Gračinama (Humac) tokom 1. stoljeća. Do danas je pronađeno ukupno sedam nadgrobnih spomenika, nakojima se spominje šest vojnika, dva podoficira i jedan veteran ove augzilijarne kohorte. Najviši status, od svih evidentiranih augzilijara na natpisima ove kohorte iz doline Trebižata, imali su signifer Valerius i optio Lucius, koji su u lancu zapovijedanja u okviru centurije bili odmah iza centuriona. Oni se na spomenicima navode u statusu nasljednika (heres), odnosno osoba koje su, u nedostatku porodice preminulog vojnika, vodili računa o njegovoj sahrani. Na osnovu prosopografsko – onomastičke analize natpisa zaključeno je da većina vojnika ima keltsko porijeklo, odnosno da spadaju u prve generacije augzilijara koje su regrutovane u ovu kohortu iz zapadnih alpskih oblasti
(Tres Alpes).
Od druge polovine 1. stoljeća novi vojnici su u kohortu regrutirani iz lokalnih područja u kojima je kohorta boravila, pri čemu izuzetak vjerovatno nije bio ni prostor donje Hercegovine u širem smislu. Odlazak treće Alpske kohorte pada u kraj 1. stoljeća, kada stalnu posadu na Humcu vjerovatno preuzimaju pripadnici cohors I Belgarum equitata.


Cohors I Belgarum би требала бити регрутована од Белга.

Везано за
Цитат: ЛукаОБ
Питање је колико се може пратити G2a на Балкану прије келтског утицаја?
Мислим да је заправо G2a једна од ретких хаплогрупа за коју се у овом тренутку може колико толико испратити праисторијски траг на Балкану и Европи (барем до почетка бронзаног доба) због великог броја тестираних узорака неолитских култура.
« Последња измена: Октобар 26, 2019, 11:14:36 поподне Atlantische »
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже ЛукаОБ

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 227
  • G2a-L42
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #230 послато: Октобар 26, 2019, 11:40:24 поподне »
Везано за Мислим да је заправо G2a једна од ретких хаплогрупа за коју се у овом тренутку може колико толико испратити праисторијски траг на Балкану и Европи (барем до почетка бронзаног доба) због великог броја тестираних узорака неолитских култура.

Овдје сам ја погријешио јер се нисам лијепо изразио. Мислио сам на L42 или њој неку ближу грану, а не на хаплогрупу као такву.

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #231 послато: Новембар 28, 2019, 02:20:29 поподне »
Управо је наручен Big Y-700 за Бојанић, Никољдан, Трнавци код Рудог, Рудо.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #232 послато: Новембар 28, 2019, 02:21:34 поподне »
Управо је наручен Big Y-700 за Бојанић, Никољдан, Трнавци код Рудог, Рудо.

Свака част.  :)

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #233 послато: Новембар 28, 2019, 02:23:03 поподне »
Управо је наручен Big Y-700 за Бојанић, Никољдан, Трнавци код Рудог, Рудо.

Нека је са срећом!

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #234 послато: Новембар 28, 2019, 02:39:49 поподне »
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #235 послато: Децембар 20, 2019, 01:39:34 поподне »
Управо је наручен Big Y-700 за Бојанић, Никољдан, Трнавци код Рудог, Рудо.
О Никољдану ми је завршена анализа на 111 маркера. Укратко речено оно што је одмах оучљиво јесте да на DYS413 имам троструку вредност 14-14-22 (модална је 14-22), на већем броју маркера немам ближих поклапања, док на 37 са тројицом имам 4 разлике. У питању су поменути Грк, Корда и муслиман из источне Босне кога сам имао у поклапањима и на 12 маркера. Са Аврамијевштаком Томићем, који има модалнији хаплотип од другог Аврамијевштака Јеротића имам 11/111, док са Маћешићем имам 13 разлика. Имам и низ карактеристичних вредности, а како само нас четворица Срба имамо дуже хаплотипове неке конкретније закључке преко маркера не можемо извлачити. Све би требало да каже BigY анализа.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже ЛукаОБ

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 227
  • G2a-L42
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #236 послато: Децембар 25, 2019, 11:25:29 пре подне »
Данас (25.12.2019.) колико видим десио се "апдејт" YFull G-L42 стабла.

https://www.yfull.com/tree/G-L42/

Мало веће промјене десиле су се испод G-Y11076.

Не знам да ли има вајде и смисла да провјеримо да ли смо ми из Затарја позитивни на тај СНП?

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #237 послато: Децембар 25, 2019, 01:08:38 поподне »
О Никољдану ми је завршена анализа на 111 маркера. Укратко речено оно што је одмах оучљиво јесте да на DYS413 имам троструку вредност 14-14-22 (модална је 14-22), на већем броју маркера немам ближих поклапања, док на 37 са тројицом имам 4 разлике. У питању су поменути Грк, Корда и муслиман из источне Босне кога сам имао у поклапањима и на 12 маркера. Са Аврамијевштаком Томићем, који има модалнији хаплотип од другог Аврамијевштака Јеротића имам 11/111, док са Маћешићем имам 13 разлика. Имам и низ карактеристичних вредности, а како само нас четворица Срба имамо дуже хаплотипове неке конкретније закључке преко маркера не можемо извлачити. Све би требало да каже BigY анализа.
Atlantiše apsolutno u pravu. G2 mali broj BigY testova tako da je krajnje nezahvalno davati prognoze. Poučeni iskustvima iz drugih haplo grupa gdje je i Y-111 usmjeravao na slepi kolosjek. Samo kada ima više bliskih Big Y moguće dati neku ozbiljnu predikciju.

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #238 послато: Децембар 25, 2019, 03:31:38 поподне »
Данас (25.12.2019.) колико видим десио се "апдејт" YFull G-L42 стабла.

https://www.yfull.com/tree/G-L42/

Мало веће промјене десиле су се испод G-Y11076.

Не знам да ли има вајде и смисла да провјеримо да ли смо ми из Затарја позитивни на тај СНП?
Не би ништа сазнали тиме, јер је цео род извесно негативан на ту грану. Како је приликом снп тестирања Вишњића преко L497 панела утврђено да је Y11074*, а Y11076 је низводно и спада у тај панел сви сте самим тим негативни.
« Последња измена: Децембар 25, 2019, 03:42:31 поподне Atlantische »
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #239 послато: Децембар 25, 2019, 03:42:36 поподне »
Atlantiše apsolutno u pravu. G2 mali broj BigY testova tako da je krajnje nezahvalno davati prognoze. Poučeni iskustvima iz drugih haplo grupa gdje je i Y-111 usmjeravao na slepi kolosjek. Samo kada ima više bliskih Big Y moguće dati neku ozbiljnu predikciju.
Не ради се само о малом броју BigY и било којих других NGS и WGS тестова (свега два), већ и томе да је тренутна структура од свега 8 потврђених и извесних Y128028 хаплотипова на 111 маркера (од тога су четири ближе повезана, Аврамијевштаци Томић и Јеротић и двојица Маћешића) недовољна за утврђивање карактеристичнијих вредности и стр прорачуна. Такође, ту су ''рупе'' које представљају недостатак дужих хаплотипова из српских области са повећаном концентрацијом Y128028: Херцеговине, Расине, Шоплука, Мачве, итд. Хоћу рећи, ови хаплотипови на 111 маркера које имамо на FTDNA су прилично специфични (Маћешићи, Аврамијевштаци и ја) и засигурно не представљају слику модалних хаплотипова са СДНКП којих је макар на мањем броју маркера велика већина (а чак су и ту приметне разлике које постоје код нас петорице; Маћешића, Аврамијевштака и мене у односу на српски модал). Исто тако, видећемо да ли ће и какве разлике у новим новелима показати мој Big Y-700 наспрам оних које је Big Y-500 утврдио Бугарину и Маћешићу.
« Последња измена: Децембар 25, 2019, 04:06:55 поподне Atlantische »
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор