Аутор Тема: Грб Бање Луке  (Прочитано 25190 пута)

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5314
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #20 послато: Април 03, 2017, 06:17:14 поподне »
...
Хајде да не коментаришем очигледне хералдичке промашаје, али једно је ипак вредно коментара. Ја не знам да ли сам ја ћорав, или то доле стоји лента, на којој не пише ништа? ???
...

Можда су оставили могућност да свака нова градска гарнитура по жељи упише шта им одговара  ::)
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #21 послато: Април 03, 2017, 06:21:01 поподне »
Како се приступа хералдички, можемо видети из текста који беше део полемике на последњем конкурсу који је поводом избора грба организовао Град Бања Лука, аутори текста су предлагачи Срђан Марловић и Зоран Николић.

О приједлогу грба и заставе Бање Луке: осврт аутора на нејасноће и недоумице

Ту ћемо видети и да су они одбили оно што је Ацовић прихватио.



Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #22 послато: Април 03, 2017, 06:31:13 поподне »
Можда су оставили могућност да свака нова градска гарнитура по жељи упише шта им одговара  ::)

То је као да на неко добро вино залепиш празну етикету, па купац не зна да ли је у флаши добро вино или отров за пацове.

Не знам, можда ја све ово емотивно доживљавам, али ово је заиста трагично, из хералдичког угла гледано. :(

Једино што не знам како је могло да се допусти, јесте овај јолпаз око ногу Кочићу, а таман се решили она два бика. ;D



Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3435
  • Васојевић
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #23 послато: Април 03, 2017, 06:39:16 поподне »
Нажалост, Ацовић положио оружје пред органима власти Бање Луке... али није то први пут.
Ацовић је извикан преко сваке мере. Oн је лично заслужан за срамоту са нехералдичким емблазоном грба Србије из 2004. године, а најгоре од свега је што никада није преузео одговорност, већ је у време када је усвајан нови емблазон грба бестидно лагао како је то било "привремено решење". Тако да је ово заиста занемарљиво у односу на то шта је тада урадио.

Хајде да не коментаришем очигледне хералдичке промашаје, али једно је ипак вредно коментара. Ја не знам да ли сам ја ћорав, или то доле стоји лента, на којој не пише ништа? ???
Да, то је дефинитивно највећи промашај. Не знам стварно како ће предлагачи грба оправдати овакво решење.

mladjo

  • Гост
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #24 послато: Април 03, 2017, 06:44:09 поподне »
Само да напоменем, ово је предлог грба, тек када га Скупштина прихвати, то јесте ако га прихвати, моћићемо говорити о грбу Бања Луке...за сада остаје само предлог.

Сасвим је видљиво да су хералдичарима у овом случају, руке биле везане.
« Последња измена: Април 03, 2017, 06:52:14 поподне млађо »

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5314
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #25 послато: Април 03, 2017, 07:16:27 поподне »
На великом грбу недостаје само Николетина Бурсаћ. Лепо га видим како са шарцем "бије" са бедемске круне. Таман би се уклопио у овај неукус... Није то ни питање хералдике већ елементарног осећаја за естетику. Као кад би на грб Србије ставили за чуваре Николу Теслу и Новака Ђоковића.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #26 послато: Април 03, 2017, 07:45:21 поподне »
Ацовић је извикан преко сваке мере. Oн је лично заслужан за срамоту са нехералдичким емблазоном грба Србије из 2004. године, а најгоре од свега је што никада није преузео одговорност, већ је у време када је усвајан нови емблазон грба бестидно лагао како је то било "привремено решење". Тако да је ово заиста занемарљиво у односу на то шта је тада урадио.

Да, то је дефинитивно највећи промашај. Не знам стварно како ће предлагачи грба оправдати овакво решење.

Добро, Ацовићу се има шта замерити, али опет, управо захваљујући њему, хералдика је код нас поново заживела на неки начин.

Наш основни проблем је непостојање хералдичког ауторитета, који су неки за то позвани требали да организују при Двору, а што је из ко зна којих разлога пропуштено. Уместо тога, почело се подилазити разним врстама људи који се успентрају на власт, и резултати тог подилажења су лоша хералдичка решења.

Ова празна лента је заиста циркус.



Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #27 послато: Април 03, 2017, 07:50:59 поподне »
Само да напоменем, ово је предлог грба, тек када га Скупштина прихвати, то јесте ако га прихвати, моћићемо говорити о грбу Бања Луке...за сада остаје само предлог.

Сасвим је видљиво да су хералдичарима у овом случају, руке биле везане.

Наравно, али се прибојавам да је ово последњи воз, те да ће према жељама грађана, ово ипак бити усвојено.

Размишам, можда је празна лента заправо недовршен грб, јер је недостајао калиграф да угравира ту БАЊА ЛУКА.

Но свеједно, Бања Лука испушта прилику каква се градовима деси можда једном у историји, али тако је кад нема визионара да препознају тренутак.



Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1850
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #28 послато: Април 03, 2017, 07:52:10 поподне »
Само да напоменем, ово је предлог грба, тек када га Скупштина прихвати, то јесте ако га прихвати, моћићемо говорити о грбу Бања Луке...за сада остаје само предлог.

Мислио сам да ће бити неколико предлога за бирање, не само један.  :-\

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #29 послато: Април 03, 2017, 07:56:07 поподне »
По мени, велики грб је ужас!
Средњи и мали би могли бити добри, само ми није јасно шта доле траже она два стилизована кљуна чамца. Без њих би штит био мнооооого бољи, или бар да је Ацовић нацртао праве чамце, а не нешто стилизовано.

А држачи.... ОК, јесу Тиса и Петар Кочић веома битни, али за тако битан и други српски главни град, држачи морају бити нешто ванвременско, а никако људи у савременој одећи.

Јако сам разочаран. Понављам, ово је други српски главни град, и он мора да има грб који је бар три пута бољи од свих осталих грбова. Међутим...

 :'(
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #30 послато: Април 03, 2017, 07:58:06 поподне »
Рекао бих да је Ацовић ово направио из неколико рециклираних делова.
Једноставно, мрзело га је да се помучи.

А често он то ради.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #31 послато: Април 03, 2017, 08:00:16 поподне »
Мислио сам да ће бити неколико предлога за бирање, не само један.  :-\

Па био је, један конкурс, други... нису успели, па је решено да се позове у помоћ Хералдичар из Београда.

Наравно, грб је заправо само мало лепше решење победничког грба са првог конкурса, решења Драшка Бошњака.




Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #32 послато: Април 03, 2017, 08:02:54 поподне »
Рекао бих да је Ацовић ово направио из неколико рециклираних делова.
Једноставно, мрзело га је да се помучи.

А често он то ради.

Није Ацовића мрзело, лепо је он нацтао, али идеја је туђа и нехералдичка, као и у многим ранијим случајевима.



Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #33 послато: Април 03, 2017, 08:06:49 поподне »
Није Ацовића мрзело, лепо је он нацтао, али идеја је туђа и нехералдичка, као и у многим ранијим случајевима.

Има он те "сличице" које само убацује од грба до грба.
Мислим да је чак и Светог Саву с грба Лопара узео с неког свог неусвојеног предлога за грб неког места на Космету, чини ми се.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1850
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #34 послато: Април 03, 2017, 08:16:42 поподне »
Има он те "сличице" које само убацује од грба до грба.
Мислим да је чак и Светог Саву с грба Лопара узео с неког свог неусвојеног предлога за грб неког места на Космету, чини ми се.

Види се да је изгубио ентузијазам.  :-\

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5314
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #35 послато: Април 03, 2017, 08:25:04 поподне »
Има он те "сличице" које само убацује од грба до грба.
Мислим да је чак и Светог Саву с грба Лопара узео с неког свог неусвојеног предлога за грб неког места на Космету, чини ми се.

Сумњам да је Кочића, јазавца и овог бана имао на лагеру. За ту се "гадост" морао потрудити.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #36 послато: Април 03, 2017, 08:30:01 поподне »
Сумњам да је Кочића, јазавца и овог бана имао на лагеру. За ту се "гадост" морао потрудити.

Хехе, ту си у праву.
Него, мислио сам превасходно на листове доле.
Сигурно му је речено да лист мора бити на грбу, и он је једино ту успео да их уклопи; иза ленте. Некако ми то делује "склапано".
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #37 послато: Април 03, 2017, 09:58:06 поподне »
Хехе, ту си у праву.
Него, мислио сам превасходно на листове доле.
Сигурно му је речено да лист мора бити на грбу, и он је једино ту успео да их уклопи; иза ленте. Некако ми то делује "склапано".

Гранчице кестенова су стални мотив на свим предлозима, и људи су их углавном стављали у постамент, што и не сматрам лошим решењем. Истина, овде је то могло и боље да се реши, али у свему осталом, то је најмањи проблем.



mladjo

  • Гост
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #38 послато: Април 04, 2017, 07:47:36 пре подне »
Наравно, али се прибојавам да је ово последњи воз, те да ће према жељама грађана, ово ипак бити усвојено.

Размишам, можда је празна лента заправо недовршен грб, јер је недостајао калиграф да угравира ту БАЊА ЛУКА.

Но свеједно, Бања Лука испушта прилику каква се градовима деси можда једном у историји, али тако је кад нема визионара да препознају тренутак.


Ако Комисија прихвати понуђено знамење а затим и Скупштина града...не заборавимо да остаје и она сулуда препрека "националне заступљености народа и народности на знамењу", по којом би се и остали морали "идентификовати"...не би ме изненадило да грб буде оспорен јер је нпр. превише у бојама српске тробојке.
« Последња измена: Април 04, 2017, 08:30:12 пре подне млађо »

mladjo

  • Гост
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #39 послато: Април 04, 2017, 07:50:40 пре подне »
Мислио сам да ће бити неколико предлога за бирање, не само један.  :-\


Било је пар предлога, но Комисија је одабрала овај...као прихватљив.