Аутор Тема: Грб Бање Луке  (Прочитано 25192 пута)

На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Грб Бање Луке
« послато: Мај 01, 2015, 07:49:42 поподне »
Не знам колико је друштво Форума упућено у дешавања на пољу месне хералдике, али тренутно се води јавна расправа о новом грбу Бање Луке. У прилогу је нацрт грба који је прошао кроз скупштинску процедуру, а сама јавна расправа трајаће до 20. маја 2015. године.



Осим тога што је симболика грба беспрекорно осмишљена, и сам грб је урађен по свим хералдикчким правилима, што је створило основне предуслове да Бања Лука добије знамења достојна улоге de facto Главног града Републике Српске.

Да ли ће на крају предложена знамења бити усвојена, остаје да видимо.

Укратко о симболици грба можете прочитати овде: Приједлог идејног рјешења (172,4 MB).



Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #1 послато: Мај 02, 2015, 09:00:02 пре подне »
Не знам колико је друштво Форума упућено у дешавања на пољу месне хералдике, али тренутно се води јавна расправа о новом грбу Бање Луке. У прилогу је нацрт грба који је прошао кроз скупштинску процедуру, а сама јавна расправа трајаће до 20. маја 2015. године.



Осим тога што је симболика грба беспрекорно осмишљена, и сам грб је урађен по свим хералдикчким правилима, што је створило основне предуслове да Бања Лука добије знамења достојна улоге de facto Главног града Републике Српске.

Да ли ће на крају предложена знамења бити усвојена, остаје да видимо.

Укратко о симболици грба можете прочитати овде: Приједлог идејног рјешења (172,4 MB).

Некако ме је мимоишла прича о усвајању новог градског грба. Сад кад си окачио ове слике, помислио сам: Шта је сад ово? Међутим послије мало дужег посматрања, а и читања образложења, могу рећи да визуелно грб не изгледа лоше. Поготово ми се допада пренесен на заставу. На застави ове златне рецке изгледају као златна оцила на црвеној подлози. То напомињем јер ми се на први поглед учинило да грб у свом изгледу нема ништа српско и православно.

Значи, првенстевено ми се свиђа колорит и једноставност.

Ко је радио рјешење грба, претпостављам неки искуснији хералдичар?

На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #2 послато: Мај 02, 2015, 04:40:37 поподне »
Некако ме је мимоишла прича о усвајању новог градског грба. Сад кад си окачио ове слике, помислио сам: Шта је сад ово? Међутим послије мало дужег посматрања, а и читања образложења, могу рећи да визуелно грб не изгледа лоше. Поготово ми се допада пренесен на заставу. На застави ове златне рецке изгледају као златна оцила на црвеној подлози. То напомињем јер ми се на први поглед учинило да грб у свом изгледу нема ништа српско и православно.

Значи, првенстевено ми се свиђа колорит и једноставност.

Ко је радио рјешење грба, претпостављам неки искуснији хералдичар?

Мени се грб веома допада, поготово симболика, ако се мало дубље погледа. Сваки детаљ је с пажњом одабран. Биће велика ствар ако се овај грб усвоји.

Аутори грба су двојица врсних хералдичара, Зоран Николић и Срђан Марловић из Београда.
« Последња измена: Мај 02, 2015, 07:20:51 поподне админ »



mladjo

  • Гост
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #3 послато: Мај 04, 2015, 09:16:57 поподне »
Грб је и више него упечатљив...штета само што и графички приказ није исте снаге.
Моја велика примједба, јесте изостављање тробојке са грба коју држе "држачи" штита на великом грбу (пуно херладичко знамење)...без обзира на разлоге који су ауторе навели да исте не буде, погледајте неке грбове које је својевремено израдило ”Српско хералдичко друштво, Бели орао” из Београда.
Такође, нешто што се може назвати ”Велики грб" града на предложеном рјешењу симбола за Бања Луку, не постоји.

Међутим, све горе наведено се да исправити...но, проблем код нас заправо јесте (не)озбиљност ”политичара” а и не само њих, струка изгледа залеђена у ”постсоцијалистичкој идили”, па и даље се предлажу амблеми, јер очигледно да им хералдика им није позната наука...

Жалосно је што се неколико одборника чак и спрдало на предложено рјешење грба (то им једино најбоље полази за руком, навика или шта већ), ваљда су били компетентни да то раде, па су себи допустили мало слободе онако чисто да се нађе...
Велику одговорност овога хаоса, лежи на политички врх општине...

Желио бих да се предложено рјешење усвоји, али познавајући прилике главни град Српске ће можда имати некакво имагинарло знамење, амблем...компромис између свега и ничега.
« Последња измена: Јануар 20, 2016, 12:31:24 поподне млађо »

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #4 послато: Мај 04, 2015, 10:48:04 поподне »
Грб је и више него упечатљив...штета само што и графички приказ није исте снаге.
Моја велика примједба, јесте изустављање тробојке са грба, то је велика грјешка ...без обзира на разлоге који су ауторе навели да исте не буде између држача штита и малог штита, то јесте средњег грба (погледајте неке грбове које је својевремено израдило ”Српско хералдичко друштво, Бели орао” из Београда).
Такође, нешто што се може назвати ”Велики грб града” на предложеном рјешењу симбола Бања Луке, не постоји.

Међутим, све горе наведено се да исправити...но, проблем код нас заправо јесте (не)озбиљност ”политичара” а и не само њих, струка изгледа залеђена у ”постсоцијалистичком процесу”, па и даље се предлажу амблеми, а хералдика им није позната наука...
Жалосно је што се неколико одборника чак и спрдало (ваљда су били компетентни да то раде, то им једино најбоље полази за руком, навика или шта већ)...
Мислим да велику одговорност на сав овај хаос сноси и сам градоначелник...

Желио бих да се предложено рјешење усвоји, али познавајући прилике главни град Српске ће можда имати некакво имагинарло знамење, амблем...компромис између свега и ничега.

Познавајући прилике, градоначелник се боји своје сјене, и биће онако како најгласнији у скупштини града кажу, а с обзиром на састав скупштине, највише шансе за изгласавање имао би грб са мотивом јагњета на ражњу. Ни бикови са кориде ту не могу да извуку ствар.

mladjo

  • Гост
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #5 послато: Мај 04, 2015, 10:57:40 поподне »
А ево и приједлога за град Бања Луку, чији је аутор својевремено био професор Драгомир Ацовић из ”Српског хералдичког друштва, Бели орао из Београда”...извор: ”Хералдика и Срби”...нисам сигуран када је исти предложен, вјероватно крајем деведесетих или одмах након...наравно, ово данас не би имало било какву шансу да прође, јер по оној накарадној причи да ”хералдика заступа ваљда народе”...овај грб ни по којој онсови не испуњава то бесмислено ”правило”.

Захвалан сам особи која ми је прослиједила скицу грба:


Извор: Хералдика и Срби, аутор проф. Драгомир М. Ацовић
« Последња измена: Јануар 20, 2016, 12:21:08 поподне млађо »

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #6 послато: Мај 05, 2015, 02:19:34 пре подне »
А овако је ваљда изгледа грб овог града до 2. Светског рата:

"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #7 послато: Мај 05, 2015, 02:42:16 поподне »
Мислим Бакс да Бања Лука никада до сада није имала грб. Био је само један покушај у време Краљевине Југославије, када је Виктор Дуишинизашао са предлогом грба Бање Луке, али све је остало само на предлогу.

Овај грб који си приложио, мислим да је објављен у неком албуму, писао је о томе чини ми се Ацовић, али то није био званични грб Бање Луке.



Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #8 послато: Мај 05, 2015, 03:37:29 поподне »
Мислим Бакс да Бања Лука никада до сада није имала грб. Био је само један покушај у време Краљевине Југославије, када је Виктор Дуишинизашао са предлогом грба Бање Луке, али све је остало само на предлогу.

Овај грб који си приложио, мислим да је објављен у неком албуму, писао је о томе чини ми се Ацовић, али то није био званични грб Бање Луке.

Хвала на податку. За овај грб нашао сам само два извора, али ниједан од њих није био стручњачки, па сам ставио "ваљда".  :D
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #9 послато: Мај 05, 2015, 03:41:50 поподне »
Овај грб је досад био у употреби. Мислим да је направљен негдје почетком 90-тих.


mladjo

  • Гост
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #10 послато: Мај 05, 2015, 04:36:29 поподне »
Овај грб је досад био у употреби. Мислим да је направљен негдје почетком 90-тих.




Само мала "прецизација", овде је ријеч заправо о старом/тренутном амблему града...грб није, јер не прати хералдичка правила.
« Последња измена: Мај 05, 2015, 04:41:03 поподне млађо »

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1850
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #11 послато: Децембар 08, 2016, 04:14:45 поподне »
Да ли ће на крају предложена знамења бити усвојена, остаје да видимо.

Штета што овај грб није усвојен. Баш лепо изгледа.

mladjo

  • Гост
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #12 послато: Март 30, 2017, 01:36:17 пре подне »
Изгледа да ће бити новости:


Gradonačelnik Banjaluke Igor Radojičić očekuje da bi na sjednici Skupštine grada u aprilu mogao da bude predložen novi grb Banjaluke.

“Ponovo je pokrenut postupak za rješenje problema grba grada Banjaluka. Ustavni sud Republike Srpske prije četiri godine oglasio je neustavnim grb grada”, podsjetio je Radojičić danas u izjavi novinarima u pauzi sjednice Skupštine grada Banjaluka.

“Nakon što su dva konkursa bila neuspješna, odlučio sam se za direktan poziv beogradskom heraldičaru Dragomir Acoviću da pripremi nekoliko prijedloga idejnih rješenja. Formirana je i stručna komisija koja treba da pomogne oko priprema prijedloga i trenutno smo u fazi potpisivanja ugovora o javnoj nabavci”, istakao je Radojičić.


Извор: Banjaluka.com

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1850
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #13 послато: Март 30, 2017, 10:05:47 пре подне »
Изгледа да ће бити новости:


Gradonačelnik Banjaluke Igor Radojičić očekuje da bi na sjednici Skupštine grada u aprilu mogao da bude predložen novi grb Banjaluke.

“Ponovo je pokrenut postupak za rješenje problema grba grada Banjaluka. Ustavni sud Republike Srpske prije četiri godine oglasio je neustavnim grb grada”, podsjetio je Radojičić danas u izjavi novinarima u pauzi sjednice Skupštine grada Banjaluka.

“Nakon što su dva konkursa bila neuspješna, odlučio sam se za direktan poziv beogradskom heraldičaru Dragomir Acoviću da pripremi nekoliko prijedloga idejnih rješenja. Formirana je i stručna komisija koja treba da pomogne oko priprema prijedloga i trenutno smo u fazi potpisivanja ugovora o javnoj nabavci”, istakao je Radojičić.


Извор: Banjaluka.com

Коначно да се мрдне с мртве тачке.  :) Једва чекам да видим нове предлоге.  :)

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3435
  • Васојевић
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #14 послато: Март 30, 2017, 06:51:53 поподне »
Не знам колико је друштво Форума упућено у дешавања на пољу месне хералдике, али тренутно се води јавна расправа о новом грбу Бање Луке. У прилогу је нацрт грба који је прошао кроз скупштинску процедуру, а сама јавна расправа трајаће до 20. маја 2015. године.



Осим тога што је симболика грба беспрекорно осмишљена, и сам грб је урађен по свим хералдикчким правилима, што је створило основне предуслове да Бања Лука добије знамења достојна улоге de facto Главног града Републике Српске.

Да ли ће на крају предложена знамења бити усвојена, остаје да видимо.

Укратко о симболици грба можете прочитати овде: Приједлог идејног рјешења (172,4 MB).

Мали и средњи грб заиста изгледају ефектно и сигурно ће бити лако препознатљиви уколико ово решење буде усвојено. Међутим, велики грб је исувише светао, пре свега због сребрних бикова. Није препоручљиво да спољни елементи грба буду толико светли јер се грб најчешће штампа на белој позадини. Други проблем са биковима је што и нису баш најпопуларнији (људи више воле орлове, лавове итд.). Мислим да треба избегавати симболе који ће потенцијално бити оспоравани уколико се трага за дугорочним решењем. Није довољно само да грб буде израђен у складу са хералдичким правилима, потребно је и да се допада онима који ће га користити, а у овом случају то су грађани Бања Луке. Сви знамо шта је било са грбом Пожаревца који је упркос прелепом штиту одбачен због лошег решења са црним носачима на великом грбу. Не знам колико су бикови популарни у Бања Луци, али био бих опрезан са тиме да сам на месту оних који одлучују о новом грбу.

Ван мреже Жика

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 579
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #15 послато: Март 30, 2017, 07:01:39 поподне »
Незнам дал сам једини, али ме шаржа предлога новог грба Бања Луке на вешто стилизовано U подсећа.

На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #16 послато: Март 30, 2017, 07:56:40 поподне »
Незнам дал сам једини, али ме шаржа предлога новог грба Бања Луке на вешто стилизовано U подсећа.

Па где то нађе Жико? ::)

Симболика је управо супротна, и између осталог подсећа на српске жртве и проливену српску крв у време Другог светског рата.



mladjo

  • Гост
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #17 послато: Април 03, 2017, 05:28:20 поподне »



Ево управо добих информацију о ново грбу Бања Луке, погледајте и сами протумачите:

http://www.atvbl.com/ekskluzivno-spreman-novi-grb-banjaluke-foto/

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5314
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #18 послато: Април 03, 2017, 05:53:31 поподне »


Ево управо добих информацију о ново грбу Бања Луке, погледајте и сами протумачите:

http://www.atvbl.com/ekskluzivno-spreman-novi-grb-banjaluke-foto/

Брате мили, ови чувари ме убише. Свака част Ацовићу, али чему то...
Kамене рабъ и госодинъ

На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #19 послато: Април 03, 2017, 06:04:28 поподне »
Брате мили, ови чувари ме убише. Свака част Ацовићу, али чему то...

Нажалост, Ацовић положио оружје пред органима власти Бање Луке... али није то први пут.

Како било, управо овако испадне грб када хералдичар пристане на компромисе са локалцима, лаицима, да не кажем незналицама хералдичким. То је као да одете код вулканизера и говорите му како да вам окрпи гуму, па уместо флекице за аутомобилску гуму, да вам налепи флекицу за гуму од бицикла...

Тако су услишене и жеље бањолучких хералдичких незналица.

Хајде да не коментаришем очигледне хералдичке промашаје, али једно је ипак вредно коментара. Ја не знам да ли сам ја ћорав, или то доле стоји лента, на којој не пише ништа? ???

А Николић-Марловић имао онако сјајан мото Славна и Света... међутим, комунистима је то изгледа било превише. ::)



Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5314
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #20 послато: Април 03, 2017, 06:17:14 поподне »
...
Хајде да не коментаришем очигледне хералдичке промашаје, али једно је ипак вредно коментара. Ја не знам да ли сам ја ћорав, или то доле стоји лента, на којој не пише ништа? ???
...

Можда су оставили могућност да свака нова градска гарнитура по жељи упише шта им одговара  ::)
Kамене рабъ и госодинъ

На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #21 послато: Април 03, 2017, 06:21:01 поподне »
Како се приступа хералдички, можемо видети из текста који беше део полемике на последњем конкурсу који је поводом избора грба организовао Град Бања Лука, аутори текста су предлагачи Срђан Марловић и Зоран Николић.

О приједлогу грба и заставе Бање Луке: осврт аутора на нејасноће и недоумице

Ту ћемо видети и да су они одбили оно што је Ацовић прихватио.



На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #22 послато: Април 03, 2017, 06:31:13 поподне »
Можда су оставили могућност да свака нова градска гарнитура по жељи упише шта им одговара  ::)

То је као да на неко добро вино залепиш празну етикету, па купац не зна да ли је у флаши добро вино или отров за пацове.

Не знам, можда ја све ово емотивно доживљавам, али ово је заиста трагично, из хералдичког угла гледано. :(

Једино што не знам како је могло да се допусти, јесте овај јолпаз око ногу Кочићу, а таман се решили она два бика. ;D



Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3435
  • Васојевић
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #23 послато: Април 03, 2017, 06:39:16 поподне »
Нажалост, Ацовић положио оружје пред органима власти Бање Луке... али није то први пут.
Ацовић је извикан преко сваке мере. Oн је лично заслужан за срамоту са нехералдичким емблазоном грба Србије из 2004. године, а најгоре од свега је што никада није преузео одговорност, већ је у време када је усвајан нови емблазон грба бестидно лагао како је то било "привремено решење". Тако да је ово заиста занемарљиво у односу на то шта је тада урадио.

Хајде да не коментаришем очигледне хералдичке промашаје, али једно је ипак вредно коментара. Ја не знам да ли сам ја ћорав, или то доле стоји лента, на којој не пише ништа? ???
Да, то је дефинитивно највећи промашај. Не знам стварно како ће предлагачи грба оправдати овакво решење.

mladjo

  • Гост
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #24 послато: Април 03, 2017, 06:44:09 поподне »
Само да напоменем, ово је предлог грба, тек када га Скупштина прихвати, то јесте ако га прихвати, моћићемо говорити о грбу Бања Луке...за сада остаје само предлог.

Сасвим је видљиво да су хералдичарима у овом случају, руке биле везане.
« Последња измена: Април 03, 2017, 06:52:14 поподне млађо »

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5314
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #25 послато: Април 03, 2017, 07:16:27 поподне »
На великом грбу недостаје само Николетина Бурсаћ. Лепо га видим како са шарцем "бије" са бедемске круне. Таман би се уклопио у овај неукус... Није то ни питање хералдике већ елементарног осећаја за естетику. Као кад би на грб Србије ставили за чуваре Николу Теслу и Новака Ђоковића.
Kамене рабъ и госодинъ

На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #26 послато: Април 03, 2017, 07:45:21 поподне »
Ацовић је извикан преко сваке мере. Oн је лично заслужан за срамоту са нехералдичким емблазоном грба Србије из 2004. године, а најгоре од свега је што никада није преузео одговорност, већ је у време када је усвајан нови емблазон грба бестидно лагао како је то било "привремено решење". Тако да је ово заиста занемарљиво у односу на то шта је тада урадио.

Да, то је дефинитивно највећи промашај. Не знам стварно како ће предлагачи грба оправдати овакво решење.

Добро, Ацовићу се има шта замерити, али опет, управо захваљујући њему, хералдика је код нас поново заживела на неки начин.

Наш основни проблем је непостојање хералдичког ауторитета, који су неки за то позвани требали да организују при Двору, а што је из ко зна којих разлога пропуштено. Уместо тога, почело се подилазити разним врстама људи који се успентрају на власт, и резултати тог подилажења су лоша хералдичка решења.

Ова празна лента је заиста циркус.



На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #27 послато: Април 03, 2017, 07:50:59 поподне »
Само да напоменем, ово је предлог грба, тек када га Скупштина прихвати, то јесте ако га прихвати, моћићемо говорити о грбу Бања Луке...за сада остаје само предлог.

Сасвим је видљиво да су хералдичарима у овом случају, руке биле везане.

Наравно, али се прибојавам да је ово последњи воз, те да ће према жељама грађана, ово ипак бити усвојено.

Размишам, можда је празна лента заправо недовршен грб, јер је недостајао калиграф да угравира ту БАЊА ЛУКА.

Но свеједно, Бања Лука испушта прилику каква се градовима деси можда једном у историји, али тако је кад нема визионара да препознају тренутак.



Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1850
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #28 послато: Април 03, 2017, 07:52:10 поподне »
Само да напоменем, ово је предлог грба, тек када га Скупштина прихвати, то јесте ако га прихвати, моћићемо говорити о грбу Бања Луке...за сада остаје само предлог.

Мислио сам да ће бити неколико предлога за бирање, не само један.  :-\

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #29 послато: Април 03, 2017, 07:56:07 поподне »
По мени, велики грб је ужас!
Средњи и мали би могли бити добри, само ми није јасно шта доле траже она два стилизована кљуна чамца. Без њих би штит био мнооооого бољи, или бар да је Ацовић нацртао праве чамце, а не нешто стилизовано.

А држачи.... ОК, јесу Тиса и Петар Кочић веома битни, али за тако битан и други српски главни град, држачи морају бити нешто ванвременско, а никако људи у савременој одећи.

Јако сам разочаран. Понављам, ово је други српски главни град, и он мора да има грб који је бар три пута бољи од свих осталих грбова. Међутим...

 :'(
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #30 послато: Април 03, 2017, 07:58:06 поподне »
Рекао бих да је Ацовић ово направио из неколико рециклираних делова.
Једноставно, мрзело га је да се помучи.

А често он то ради.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #31 послато: Април 03, 2017, 08:00:16 поподне »
Мислио сам да ће бити неколико предлога за бирање, не само један.  :-\

Па био је, један конкурс, други... нису успели, па је решено да се позове у помоћ Хералдичар из Београда.

Наравно, грб је заправо само мало лепше решење победничког грба са првог конкурса, решења Драшка Бошњака.




На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #32 послато: Април 03, 2017, 08:02:54 поподне »
Рекао бих да је Ацовић ово направио из неколико рециклираних делова.
Једноставно, мрзело га је да се помучи.

А често он то ради.

Није Ацовића мрзело, лепо је он нацтао, али идеја је туђа и нехералдичка, као и у многим ранијим случајевима.



Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #33 послато: Април 03, 2017, 08:06:49 поподне »
Није Ацовића мрзело, лепо је он нацтао, али идеја је туђа и нехералдичка, као и у многим ранијим случајевима.

Има он те "сличице" које само убацује од грба до грба.
Мислим да је чак и Светог Саву с грба Лопара узео с неког свог неусвојеног предлога за грб неког места на Космету, чини ми се.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1850
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #34 послато: Април 03, 2017, 08:16:42 поподне »
Има он те "сличице" које само убацује од грба до грба.
Мислим да је чак и Светог Саву с грба Лопара узео с неког свог неусвојеног предлога за грб неког места на Космету, чини ми се.

Види се да је изгубио ентузијазам.  :-\

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5314
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #35 послато: Април 03, 2017, 08:25:04 поподне »
Има он те "сличице" које само убацује од грба до грба.
Мислим да је чак и Светог Саву с грба Лопара узео с неког свог неусвојеног предлога за грб неког места на Космету, чини ми се.

Сумњам да је Кочића, јазавца и овог бана имао на лагеру. За ту се "гадост" морао потрудити.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #36 послато: Април 03, 2017, 08:30:01 поподне »
Сумњам да је Кочића, јазавца и овог бана имао на лагеру. За ту се "гадост" морао потрудити.

Хехе, ту си у праву.
Него, мислио сам превасходно на листове доле.
Сигурно му је речено да лист мора бити на грбу, и он је једино ту успео да их уклопи; иза ленте. Некако ми то делује "склапано".
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #37 послато: Април 03, 2017, 09:58:06 поподне »
Хехе, ту си у праву.
Него, мислио сам превасходно на листове доле.
Сигурно му је речено да лист мора бити на грбу, и он је једино ту успео да их уклопи; иза ленте. Некако ми то делује "склапано".

Гранчице кестенова су стални мотив на свим предлозима, и људи су их углавном стављали у постамент, што и не сматрам лошим решењем. Истина, овде је то могло и боље да се реши, али у свему осталом, то је најмањи проблем.



mladjo

  • Гост
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #38 послато: Април 04, 2017, 07:47:36 пре подне »
Наравно, али се прибојавам да је ово последњи воз, те да ће према жељама грађана, ово ипак бити усвојено.

Размишам, можда је празна лента заправо недовршен грб, јер је недостајао калиграф да угравира ту БАЊА ЛУКА.

Но свеједно, Бања Лука испушта прилику каква се градовима деси можда једном у историји, али тако је кад нема визионара да препознају тренутак.


Ако Комисија прихвати понуђено знамење а затим и Скупштина града...не заборавимо да остаје и она сулуда препрека "националне заступљености народа и народности на знамењу", по којом би се и остали морали "идентификовати"...не би ме изненадило да грб буде оспорен јер је нпр. превише у бојама српске тробојке.
« Последња измена: Април 04, 2017, 08:30:12 пре подне млађо »

mladjo

  • Гост
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #39 послато: Април 04, 2017, 07:50:40 пре подне »
Мислио сам да ће бити неколико предлога за бирање, не само један.  :-\


Било је пар предлога, но Комисија је одабрала овај...као прихватљив.

Ван мреже Sergius

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 531
  • I2-PH908>Y109645
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #40 послато: Април 04, 2017, 08:37:50 пре подне »
Ово су предложена рјешења:

https://drive.google.com/file/d/0B9iwYHS5M1maUHJYN2JmQ0w3UG8/view?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/0B9iwYHS5M1maUXpGWEZOXzZiRG8/view?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/0B9iwYHS5M1maWXd0RjBkV3F6NHM/view?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/0B9iwYHS5M1madzN2NEVLSzhTcWs/view?usp=sharing

Као неко ко је био савременик оспоравања Грба Републике Српске од стране Уставног суда БиХ и учествовао у доношењу одлука и усвајању садашњег амблема Републике Српске, морам истаћи с којим се проблемом ми сусрећемо кад је у питању Уставни суд БиХ.

Свакако проблем обиљежавања Дана Републике, и одлуке Уставног суда БиХ, не треба овдје коментарисати, због тога смо и спровели и Референдум, и донијели нови Закон који и даље дефинише обиљежавање Дана Републике 9. јануара.

Али битно је нагласити да Уставни суд БиХ, иако оспоривши Грб Републике Српске који је садржавао симболе двоглавог орла и четири оцила, није оспорио заставу Републике српске, тј. српску тробојку (образложење је било у правцу да то нису нужно српске боје, већ панславенске). Тако да ту чињеницу треба максимално уважити и користити. Мислим да је предложено рјешење које потенцира боје српске заставе (црвено-плава-бијела), те симболе Бањалуке: Кастел и дајак на Врбасу, најбоље и најједноставније.

На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #41 послато: Април 04, 2017, 03:11:48 поподне »
Ако Комисија прихвати понуђено знамење а затим и Скупштина града...не заборавимо да остаје и она сулуда препрека "националне заступљености народа и народности на знамењу", по којом би се и остали морали "идентификовати"...не би ме изненадило да грб буде оспорен јер је нпр. превише у бојама српске тробојке.

Ах... код нас то увек може да се обори... јер шта год није у складу са исламом, ето га на тапети, а сама хералдика је настала кроз борбу против ислама... но, на то се не треба обазирати превише.

Било би занимљиво видети блазон овога грба.



mladjo

  • Гост
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #42 послато: Април 04, 2017, 11:37:38 поподне »
Ах... код нас то увек може да се обори... јер шта год није у складу са исламом, ето га на тапети, а сама хералдика је настала кроз борбу против ислама... но, на то се не треба обазирати превише.

Било би занимљиво видети блазон овога грба.


За сада имамо ово:

„Na štitu, podijeljeno, gore u crvenom srebrom i crnim spojnicama ozidani kameni bedem u čijem je središtu ista takva dvospartna kula lučno otvorena poljem sa po jednim crno otvorenim prozorom na spratovima i sa priramidalnim srebrenim krovom sa naglašenom strehom, i sa obe strane te kule sa po jednom srebrenom manjom jednospartnom kulom sa po jednim prozorom otvorenim crno i krovom kao što je opisano, a dole srebreno sa plavim suočenim kljunovima dva čamca – dajaka iz bokova štita; preko svega talasasta plava greda iznad istog takvog pruta“

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #43 послато: Април 05, 2017, 12:46:11 пре подне »

За сада имамо ово:

„Na štitu, podijeljeno, gore u crvenom srebrom i crnim spojnicama ozidani kameni bedem u čijem je središtu ista takva dvospartna kula lučno otvorena poljem sa po jednim crno otvorenim prozorom na spratovima i sa priramidalnim srebrenim krovom sa naglašenom strehom, i sa obe strane te kule sa po jednom srebrenom manjom jednospartnom kulom sa po jednim prozorom otvorenim crno i krovom kao što je opisano, a dole srebreno sa plavim suočenim kljunovima dva čamca – dajaka iz bokova štita; preko svega talasasta plava greda iznad istog takvog pruta“

Ал су га закомпликовали...
Град овакве величине и значаја требало би да има нешто једноставно а препознатљиво на штиту. Као Нови Сад, Ниш, Шабац, Бијељина, Краљево, Билећа.....
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс



На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #45 послато: Април 05, 2017, 10:49:46 поподне »
Нацрт је прошао, сад следи јавна расправа. ;D

Blitz: Predlog grba Banjaluke dobio podršku odbornika



mladjo

  • Гост
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #46 послато: Април 05, 2017, 11:12:33 поподне »
Нацрт је прошао, сад следи јавна расправа. ;D

Blitz: Predlog grba Banjaluke dobio podršku odbornika


На ”западу” ништа ново.
Надам се да опет неће бити циркусијада ”професионалних одборника”, као што је то био случај прије двије године.
« Последња измена: Април 05, 2017, 11:14:42 поподне млађо »

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #47 послато: Април 05, 2017, 11:14:56 поподне »
Нацрт је прошао, сад следи јавна расправа. ;D

Blitz: Predlog grba Banjaluke dobio podršku odbornika

Ова реченица ми запала за око:

Predlog konačnog rešenja grba Banjaluke očekuje se pre slave Grada 25.maja.

Дакле, можда још буде шансе да се нешто промени.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

mladjo

  • Гост
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #48 послато: Април 05, 2017, 11:17:56 поподне »
Ова реченица ми запала за око:

Predlog konačnog rešenja grba Banjaluke očekuje se pre slave Grada 25.maja.

Дакле, можда још буде шансе да се нешто промени.


То је што је, измјена предпостављам неће бити...јер се на штиту налазе тражене шарже а и они ”мрски некоме, бикови” су склоњени са великог грба.

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #49 послато: Април 05, 2017, 11:26:37 поподне »

То је што је, измјена предпостављам неће бити...јер се на штиту налазе тражене шарже а и они ”мрски некоме, бикови” су склоњени са великог грба.

Дошли смо до тренутка кад у истом месецу грбове усвајају мала општиница Лебане и Главни град Бања Лука - а грб Лебана много репрезентативнији од грба Главног града!
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

mladjo

  • Гост
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #50 послато: Април 05, 2017, 11:32:50 поподне »
Дошли смо до тренутка кад у истом месецу грбове усвајају мала општиница Лебане и Главни град Бања Лука - а грб Лебана много репрезентативнији од грба Главног града!



Немам неке нарочито позитивне утиске на грб општине Лебане као ни на предлог за Бања Луку...јер у обадва случаја хералдичари су имали везане руке...па на крају испада ”дај шта ти ја кажем да даш”, али ако ништа макар су хералдичка правила испоштована и у једном као и у другом примјеру...у финесе не бих залазио.  :)
« Последња измена: Април 05, 2017, 11:35:26 поподне млађо »

mladjo

  • Гост
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #51 послато: Април 06, 2017, 11:05:41 поподне »
<a href="https://www.youtube.com/v/nmQUqUkadeM" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/nmQUqUkadeM</a>
Извор: Алтернативна Телевизија

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #52 послато: Април 07, 2017, 12:17:34 пре подне »
<a href="https://www.youtube.com/v/nmQUqUkadeM" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/nmQUqUkadeM</a>
Извор: Алтернативна Телевизија

"Мени је онај стари био леп. Ја га не бих мијењала"

Јој, Боже!!
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #53 послато: Април 07, 2017, 12:20:26 пре подне »
"Мени је онај стари био леп. Ја га не бих мијењала"

Јој, Боже!!

Али видиш да је и оном човеку жао оцила, и што грб није националнији, дакле фале само орлови, и да имамо нешто слично Ацовићевом ратном предлогу. ;)

Зато се ти људи и зову лаицима, а неко коме је хералдика ипак део занимања, стручњацима.



Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1850
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #54 послато: Април 07, 2017, 10:37:55 пре подне »
"Мени је онај стари био леп. Ја га не бих мијењала"

Јој, Боже!!

Али видиш да је и оном човеку жао оцила, и што грб није националнији, дакле фале само орлови, и да имамо нешто слично Ацовићевом ратном предлогу. ;)

Зато се ти људи и зову лаицима, а неко коме је хералдика ипак део занимања, стручњацима.

Босна је специфична. Ипак је тамо беснео рат између различитих етничких група. Људи имају потребу да уграде националне симболе чак и у месу хералдику, да би на неки начин обележили сваки педаљ територије коју су бранили. Ја донекле разумем због чега су овакви одговори интервјуисаних. Мало људи гледа на овај проблем из хералдичког угла, углавом преовлађују неки други фактори.

На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #55 послато: Април 07, 2017, 11:51:53 пре подне »
Босна је специфична. Ипак је тамо беснео рат између различитих етничких група. Људи имају потребу да уграде националне симболе чак и у месу хералдику, да би на неки начин обележили сваки педаљ територије коју су бранили. Ја донекле разумем због чега су овакви одговори интервјуисаних. Мало људи гледа на овај проблем из хералдичког угла, углавом преовлађују неки други фактори.

Ком месу, Серж? ;D

Шалим се. Да, али мислим да то није типично "босанска" тема, национални симболи су неостварени сан многих Срба, који су се одлучили на грб, а пореклом су из срца Шумадије. То је својеврсна дечија болест која се јавља у националним хералдичким оквирима. :)



Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1850
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #56 послато: Април 07, 2017, 12:32:17 поподне »
Ком месу, Серж? ;D

Не искористих ново седмоминутно правило за исправку коментара јер не уочих грешку.  ;D

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #57 послато: Април 16, 2017, 11:16:28 поподне »


Предлог из 2014. године.

Као да сам га већ негде видео....
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #58 послато: Април 19, 2017, 09:41:13 поподне »
'Оће л' бит' шта? :)



Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #59 послато: Април 19, 2017, 10:21:40 поподне »
'Оће л' бит' шта? :)

Јавна расправа о предложеном рјешењу грба Града Бања Лука биће одржана 24. априла 2017. године у вијећници Банског двора са почетком у 18.00 часова.

Иначе, сви заинтересовани, од данас, 18. априла па у наредних 21 дан, колико траје јавна расправа, могу своје коментаре и сугестије да упуте и електронским путем на и-мејл: [email protected].

Јавна расправа се одржава у складу са закључком Скупштине града Бања Лука, којом је прихваћен Нацрт статутарне одлуке о утврђивању симбола Бање Луке.

http://www.banjaluka.rs.ba/front/article/15367/

Са званичног сајта града Бање Луке.  :)
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #60 послато: Април 19, 2017, 10:33:14 поподне »
Јавна расправа о предложеном рјешењу грба Града Бања Лука биће одржана 24. априла 2017. године у вијећници Банског двора са почетком у 18.00 часова.

Иначе, сви заинтересовани, од данас, 18. априла па у наредних 21 дан, колико траје јавна расправа, могу своје коментаре и сугестије да упуте и електронским путем на и-мејл: [email protected].

Јавна расправа се одржава у складу са закључком Скупштине града Бања Лука, којом је прихваћен Нацрт статутарне одлуке о утврђивању симбола Бање Луке.

http://www.banjaluka.rs.ba/front/article/15367/

Са званичног сајта града Бање Луке.  :)

Вреди ли да им пишемо ситну књигу? ;D



Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #61 послато: Април 19, 2017, 10:58:28 поподне »
Вреди ли да им пишемо ситну књигу? ;D

Колико се мени чини, они већ 3 године форсирају ове симболе (ено горе предлога из 2014.) и усвојиће их шта год им било ко рекао.
Мада, може се покушати.  :)
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #62 послато: Април 21, 2017, 07:41:07 поподне »
Занимљив документ у ком се налазе сви бивши предлози за грб Бање Луке, као и нешто више о најновијем предлогу.

http://www2.banjaluka.rs.ba/static/uploads/clanci/2017/4/prijedlog.pdf
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #63 послато: Април 21, 2017, 07:54:24 поподне »
Друга варијанта грба (неусвојена):

"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #64 послато: Април 21, 2017, 11:34:55 поподне »
Стварно, ово са јазавцем је помало уврнуто. Шта симболизује јазавац? Ако је то онај Кочићев јолпаз, зар је могуће да су то хтели у грб? А ни овај вук у другачијој тинктури не делује као најсрећније решење за држача. Могао је да буде сребрен као и звер са леве стране штита.

Како било, чуди ме да у приложеном документу, аутори текста нису добили на располагање квалитетније снимке ранијих предлога? Практично, тих предлога нигде нема технички обрађених за овакву употребу? Непрофесионалност од стране града, и то невиђена...

Него, мало ово гледам, па Ацовићу и Грујићу изгледа није познато да је и Пријепоље остало без грба, или бар нису то написали?

У сваком случају, хвала Бакс на овом документу. :)



Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #65 послато: Април 22, 2017, 12:06:19 пре подне »
Стварно, ово са јазавцем је помало уврнуто. Шта симболизује јазавац? Ако је то онај Кочићев јолпаз, зар је могуће да су то хтели у грб? А ни овај вук у другачијој тинктури не делује као најсрећније решење за држача. Могао је да буде сребрен као и звер са леве стране штита.

Како било, чуди ме да у приложеном документу, аутори текста нису добили на располагање квалитетније снимке ранијих предлога? Практично, тих предлога нигде нема технички обрађених за овакву употребу? Непрофесионалност од стране града, и то невиђена...

Него, мало ово гледам, па Ацовићу и Грујићу изгледа није познато да је и Пријепоље остало без грба, или бар нису то написали?

У сваком случају, хвала Бакс на овом документу. :)

И ја случајно налетео на њега; сад не могу ни да се сетим шта сам укуцао у Гугл па ми је ово испало.  :)

Дали ситне слике старих предлога лошије резолуције; као да су желели да их нико не загледа мало подробније.
У суштини, ово што је Ацовић сад одрадио било је тражено од самог почетка. Само им је требао неко да то уобличи и блазонира.
Јасно је да ништа ни трунчицу другачије није ни ушло (нити би могло ући) у разматрање.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1850
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #66 послато: Април 22, 2017, 12:11:47 пре подне »
Јасно је да ништа ни трунчицу другачије није ни ушло (нити би могло ући) у разматрање.

Па лепо од њих што знају тачно шта хоће, али нажалост све раде на погрешан начин.   :-\

На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #67 послато: Април 22, 2017, 12:00:58 поподне »
Па лепо од њих што знају тачно шта хоће, али нажалост све раде на погрешан начин.   :-\

Шта да се ради, за грб главног града једног ентитета, ово је и више него добро.

Кад створимо државу и обновимо монархију биће другачије и боље! ;) ;D



Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #68 послато: Април 24, 2017, 10:04:12 поподне »
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3435
  • Васојевић
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #69 послато: Април 26, 2017, 06:29:23 поподне »
Па лепо од њих што знају тачно шта хоће, али нажалост све раде на погрешан начин.   :-\

Мислим да је очигледно да су пре свега хтели да постигну два циља:
1. Да грб има националне елементе што је остварено редоследом боја на штиту.
2. Да грб што више подсећа на грб Београда што је остварено истом симболиком (бела тврђава на реци) и истим бојама на штиту (црвена, плава и бела). Предлог из 2014. чак има и исти редослед боја као грб Београда, али очигледно су се одлучили за другачији редослед боја из претходно наведеног разлога.
С обзиром на то да се Република Српска налази под константним притиском, а српски симболи се оспоравају на сваком кораку, мислим да је из тог угла гледано предложено решење сасвим адекватно што се тиче самог штита. Застава града и круна у виду тврђаве са зградом бановине су такође добро урађени, међутим чувари и бела лента без натписа заиста кваре утисак због чега грб у целини не оставља најбољи утисак.

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #70 послато: Мај 19, 2017, 07:37:58 поподне »
Цитат
U Gradskoj upravi su kazali da bi konačan prijedlog izgleda grba grada trebalo da se nađe na jednom od skupštinskih zasjedanja u junu ili julu.

– Na javnu raspravu, koja je trajala 21 dan i koja je zatvorena  10. maja, stigle su četiri pismene primjedbe na predloženo rješenje – naveli su u Gradskoj upravi.

Objasnili su da je u njima, između ostalog, navedeno da je predloženi grb grada sličan grbu Beograda i da bi trebalo da se razlikuje od njega.

– Sugerisano je da list kestena zauzme centralno i dominantno mjesto na grbu Banjaluke. Jedno od mišljenja je da na velikom grbu treba da se nađe jazavac, ali i da se razmotri izgled štita – kazali su u Gradskoj upravi.

Rasprava

U Gradskoj upravi ističu da su građani mišljenja i komentare o novom grbu grada, osim u pisanoj formi, dali i na javnoj raspravi u Banskom dvoru 24. aprila.

– Bilo je prijedloga da se na grbu ne nađe samo vrh dajaka, već cijeli čamac, da se rijeka prikaže zelenom bojom, da se koristi kruna Kotromanića, da se umjesto lista kestena prikaže platan ili lipa i drugo – rekli su u Gradskoj upravi.

http://banjaluka.net/sa-sejsela-stizali-glasovi-za-grb-banjaluke/

У суштини, слажем се с овим писменим примедбама. Дакле:
- Превише личи на грб БГ-а
- Лист кестена се мора изместити (баш безвезе изгледа иза ленте)
- Изглед штита ми се стварно не допада
- А што се тиче јазавца... Њега баш не морају да стављају.

Од ових примедби грађана, допада ми се она да се прикаже цео дајак, а не само врх. Рецимо, ја нисам имао појма шта је оно доле док нисам прочитао да су то врхови два чамца дајака.
« Последња измена: Мај 19, 2017, 07:44:46 поподне Бакс »
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #71 послато: Мај 30, 2017, 10:19:41 поподне »
Ево још вести:

Цитат
Радојичић је нагласио да када је у питању пројекат изградње нове топлане  постоје отворена лобирања и несхватања те да таква ситуација загађује унутрашње односе у Скупштини града.  Додао да би коначни приједлог грба града требало да дође пред одборнике на једном од наредна два засједања.

http://www.glassrpske.com/banjaluka/gradske_vijesti/Gradonacelnik-Igor-Radojicic-o-radu-Skupstine-grada-Koalicija-funkcionise-ali-turbulencije-vidljive/237578.html
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #72 послато: Јун 17, 2017, 12:28:05 поподне »
Зна ли ико шта се дешава?

Као да је Бог некада давно уписао да Бања Лука никад не добије грб.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1850
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #73 послато: Јун 17, 2017, 12:39:13 поподне »
Зна ли ико шта се дешава?

Као да је Бог некада давно уписао да Бања Лука никад не добије грб.

Српска посла... Шта даље рећи...   ;D

На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #74 послато: Јун 17, 2017, 01:43:35 поподне »
Зна ли ико шта се дешава?

Као да је Бог некада давно уписао да Бања Лука никад не добије грб.

И ја се (реторски) то питам.



На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #75 послато: Јул 11, 2017, 02:02:27 поподне »



Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #76 послато: Јул 11, 2017, 02:17:17 поподне »
Морам признати да сад грб изгледа много боље.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5314
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #77 послато: Јул 11, 2017, 02:47:25 поподне »
Морам признати да сад грб изгледа много боље.

Јесте боље. Поред свих оних критика од раније које и даље стоје, ово је барем са естетске стране ипак напредак.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3435
  • Васојевић
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #78 послато: Јул 11, 2017, 05:32:05 поподне »
Да, грб сада заиста изгледа знатно боље.
Ово је редак случај где је дошло до измена на предложеном решењу након дуже расправе у коју је била укључена и шира јавност. Обично власт доноси решења брзопотезно по својој жељи не консултујући никога, тако да из тог угла гледано, ово јесте велики помак у односу на досадашњу праксу.

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #79 послато: Јул 19, 2017, 09:10:51 поподне »
Ваљда је сутра изјашњавање скупштине града о грбу.
Видећемо да ли ће се то и десити.
Скупштина одлази на паузу након овог заседања, па ако се сутра не усвоји грб, он неће бити ни усвојен у догледно време.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5314
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #80 послато: Јул 21, 2017, 12:22:59 поподне »
Свему једном дође крај. Честитке Бањалучанима на новом грбу!

http://www.atvbl.com/banjaluka-konacno-dobila-grb/
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #81 послато: Јул 21, 2017, 01:03:44 поподне »
Свему једном дође крај. Честитке Бањалучанима на новом грбу!

http://www.atvbl.com/banjaluka-konacno-dobila-grb/

Коначно! Честитам свим Бањалучанима!
Најбитније је да се њима допада грб, а након ових најновијих измена, морам рећи да визуелно није лош.  :)
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1850
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #82 послато: Јул 21, 2017, 01:54:33 поподне »
...а након ових најновијих измена, морам рећи да визуелно није лош.  :)

"Како сам се надала, добро сам се удала."  :P

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #83 послато: Јул 21, 2017, 02:00:41 поподне »
"Како сам се надала, добро сам се удала."  :P

Хех, тако нешто.  :)
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #84 послато: Јул 21, 2017, 09:05:27 поподне »
Хајде, нека је са срећом!

Могли су добити и бољи, али њима се више свиђао овај, победио је (српски) просек!



Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1850
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #85 послато: Јул 21, 2017, 09:45:07 поподне »
...победио је (српски) просек!

Тако некако.  :P

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #86 послато: Јул 21, 2017, 09:54:44 поподне »
Наравно, једина Википедија која не жели да прихвати нов грб, него сваки пут враћа на стари, је баш српска Википедија.

Мислим да наш народ у целини неће бити срећан док сваки грб не добије једну огромну црвену петокраку, зупчаник и фабрику.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #87 послато: Јул 21, 2017, 10:20:30 поподне »
Наравно, једина Википедија која не жели да прихвати нов грб, него сваки пут враћа на стари, је баш српска Википедија.

Мислим да наш народ у целини неће бити срећан док сваки грб не добије једну огромну црвену петокраку, зупчаник и фабрику.

Тешко се некима одвојити од социјалистичке традиције. ;)




На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #88 послато: Јул 22, 2017, 01:23:32 поподне »
Изгледа је, Бакс, још једном потврђена она народна пословица, јутро је паметније од вечери! ;)

Данас, кад погледам на тај чланак, имам утисак да је у датим околностима ипак извучен максимум, и да је Бања Лука коначно управила свој компас ка нечему, што ипак више вуче Западу него Оријенту, више предосманским него османским традицијама, без обзира што бисмо сви ми волели да је то грб у духу најбоље европске хералдике



Сетимо ли се свих покушаја, од времена Краљевине Југославије, до данас... морамо рећи да је ово ипак успех.



Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #89 послато: Јул 22, 2017, 01:50:59 поподне »
Сетимо ли се свих покушаја, од времена Краљевине Југославије, до данас... морамо рећи да је ово ипак успех.

Одлично је то што су, колико се мени чини, грб подржале све странке у градској скупштини. То значи да са неком потенцијалном сменом градске власти неће долазити и до промене грба. Да не набрајамо такве случајеве којих се сви добро сећамо.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Paulus

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 148
  • νικα εν τω αγαθω το κακον
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #90 послато: Јул 24, 2017, 10:55:03 пре подне »
Моје искрене честитке Бањој Луци и ауторима новог градског грба  :)

Уз жеље да је усвојени грб прати у срећну будућност, мир и благостање.

На многаја љета!

На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #91 послато: Октобар 24, 2017, 07:43:30 поподне »
Повремено бацим поглед на последње вести из Бање Луке, али још не запажам већу примену грба Бање Луке, још увек доминирају стари симболи. Ипак, у главној или једној од сала, нисам ту упознат, нови грб града је истакнут заједно са амблемом Републике Српске.





Ова сликана верзија изгледа ми веома лепо. Требали би тај грб сад више да популаришу. Као и да стари амблем коначно избаце из употребе. А још га користе на заставама, иако је град добио са грбом и хералдички стег.

Ако има неко из Бање Луке, па запази да је негде још истакнут нови симбол града, нека нам јави. :)



Ван мреже сɣнце

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1683
  • I-A1328
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #92 послато: Октобар 25, 2017, 03:45:38 пре подне »
Јесам ли једини који мисли да је Србска достојна лепшега грба? Осећам да садашњи грб нема никакве везе нити с Крајишницима, нити с Херцеговцима нити с босанским Србима.
Створимо ради забаве конкурс за нови грб, та да видимо колико су нам чланови Порекла креативни!


Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #93 послато: Октобар 25, 2017, 01:40:57 поподне »
Јесам ли једини који мисли да је Србска достојна лепшега грба? Осећам да садашњи грб нема никакве везе нити с Крајишницима, нити с Херцеговцима нити с босанским Србима.
Створимо ради забаве конкурс за нови грб, та да видимо колико су нам чланови Порекла креативни!

Било је раније много предлога, од којих су неки били изузетни. Али, тзв. Уставни суд БиХ је све то одбио.
Једва је Српска успела да сачува и заставу, и то правдајући се да су у питању пан-словенске боје.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже сɣнце

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1683
  • I-A1328
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #94 послато: Октобар 25, 2017, 02:07:24 поподне »
Било је раније много предлога, од којих су неки били изузетни. Али, тзв. Уставни суд БиХ је све то одбио.
Једва је Српска успела да сачува и заставу, и то правдајући се да су у питању пан-словенске боје.

Колико ми је додејало све то правдање и уступци на циничне захтеве, наводно ради мира и добре воље. Једна Немачка, Британија или Французска никада се не би толико унизиле ни пред ким, а када се пред њима унизиш и уступаш само јоште више нагазе на те. А када су, примера ради, Пољаци храбро се супротставили одређеним захтевима "ЕУ" свуда у свету задобили су поштовање. Наш грб, наша химна су у нашим рукама и не треба нам одобрење никога за то да своју судбу сами кројимо.
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #95 послато: Октобар 25, 2017, 02:08:26 поподне »
Колико ми је додејало све то правдање и уступци на циничне захтеве, наводно ради мира и добре воље. Једна Немачка, Британија или Французска никада се не би толико унизиле ни пред ким, а када се пред њима унизиш и уступаш само јоште више нагазе на те. А када су, примера ради, Пољаци храбро се супротставили одређеним захтевима "ЕУ" свуда у свету задобили су поштовање. Наш грб, наша химна су у нашим рукама и не треба нам одобрење никога за то да своју судбу сами кројимо.

Да, када бисмо живели у неком савршеном свету...
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #96 послато: Октобар 25, 2017, 03:28:58 поподне »
Јесам ли једини који мисли да је Србска достојна лепшега грба? Осећам да садашњи грб нема никакве везе нити с Крајишницима, нити с Херцеговцима нити с босанским Србима.
Створимо ради забаве конкурс за нови грб, та да видимо колико су нам чланови Порекла креативни!

На теми је човек који је учествовао на последњем конкурсу за грб Бање Луке, који је поништен и након тога се посао поверио двојцу Ацовић-Грујић, да то уради опет више мање по жељи Бањолучана. Било је предлога много бољих, али свезаних руку, и ово лепо изгледа. Додуше, подсећа на угарску хералдику, али Бањолучани су тако ваљда желели.

Ми остали, углавном жалимо за једним предлогом, који је могао Бању Луку издигнути изнад ових балканских тумарања, али очигледно смо превише оптимистични за средину где је и локални грб национални симбол.

Било је раније много предлога, од којих су неки били изузетни. Али, тзв. Уставни суд БиХ је све то одбио.
Једва је Српска успела да сачува и заставу, и то правдајући се да су у питању пан-словенске боје.

Није то тзв. Уставни суд БиХ одлучивао, већ Уставни суд Републике Српске, а и он је само укинуо амблем Бање Луке, који је модификован за нове прилике деведесетих, у односу на онај стари из времена СФРЈ. За све после те одлуке, одговорност сноси Скуштина Града Бање Луке.

У сваком случају, ово је мали корак, али ипак корак напред.

Ево како је изгледала генеза симбола града:

Амблем од 1974-1992. године



Амблем од 1992-2013



Грб од 2017- године



Колико ми је додејало све то правдање и уступци на циничне захтеве, наводно ради мира и добре воље. Једна Немачка, Британија или Французска никада се не би толико унизиле ни пред ким, а када се пред њима унизиш и уступаш само јоште више нагазе на те. А када су, примера ради, Пољаци храбро се супротставили одређеним захтевима "ЕУ" свуда у свету задобили су поштовање. Наш грб, наша химна су у нашим рукама и не треба нам одобрење никога за то да своју судбу сами кројимо.

То тако изгледа само у теорији, али кад изађеш у стварност, схватиш да су ти руке свезане. Наравно, те руке није свезала нека сила, већ људска глупост... али она влада, и против ње се не може, бар не лако. Да се само пошло од смисла и суштине хералдике (мислим овде сад на грб Републике Српске), беспредметна би била свака даља расправа, али наши су се неупућени упустили у дискусију, и наравно да су морали попустити. На крају, одрекли су се грба Републике Српске, па и хералдике на државном нивоу, уводећи амблем. Дакле, два корака назад, али неко је сматрао да је то најбоље решење.



Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #97 послато: Октобар 25, 2017, 03:35:47 поподне »
На теми је човек који је учествовао на последњем конкурсу за грб Бање Луке, који је поништен и након тога се посао поверио двојцу Ацовић-Грујић, да то уради опет више мање по жељи Бањолучана. Било је предлога много бољих, али свезаних руку, и ово лепо изгледа. Додуше, подсећа на угарску хералдику, али Бањолучани су тако ваљда желели.

Ми остали, углавном жалимо за једним предлогом, који је могао Бању Луку издигнути изнад ових балканских тумарања, али очигледно смо превише оптимистични за средину где је и локални грб национални симбол.

Није то тзв. Уставни суд БиХ одлучивао, већ Уставни суд Републике Српске, а и он је само укинуо амблем Бање Луке, који је модификован за нове прилике деведесетих, у односу на онај стари из времена СФРЈ. За све после те одлуке, одговорност сноси Скуштина Града Бање Луке.

Мислио сам да је Сунце мислио на грб Републике Српске.  :D
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже сɣнце

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1683
  • I-A1328
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #98 послато: Октобар 26, 2017, 12:30:28 поподне »
То тако изгледа само у теорији, али кад изађеш у стварност, схватиш да су ти руке свезане. Наравно, те руке није свезала нека сила, већ људска глупост... али она влада, и против ње се не може, бар не лако. Да се само пошло од смисла и суштине хералдике (мислим овде сад на грб Републике Српске), беспредметна би била свака даља расправа, али наши су се неупућени упустили у дискусију, и наравно да су морали попустити. На крају, одрекли су се грба Републике Српске, па и хералдике на државном нивоу, уводећи амблем. Дакле, два корака назад, али неко је сматрао да је то најбоље решење.

Да, Амикус, слажем се. Појединац не има толику моћ да све сам измени. Замисао која има одређену тежину појединац остварити не може. Само коллектив има ту моћ, а све што појединац може је посејати замисао у плодно тло. На жалост наш крај је пуст и јалов и разумну чловеку руке су ваистину свезане.
Демократију треба неговати, но ограничити у оквирих смислености на одређене сегменте дружства, јере држава неће имат успеха, одлучује ли о специфичних стварих крдо незнајућих, но би имала више успеха ако би за специфична питања постојали специфични сегменти дружства, људи знатељи и мудраци, у овом случају људи који познају смисао и суштину хералдике.

Да, када бисмо живели у неком савршеном свету...

Савршенство је бессмислено, али већ је апроксимативно савршено да има оних који пишу "када бисмо живели" а не "када би живели".
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

mladjo

  • Гост
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #99 послато: Март 05, 2018, 09:34:21 пре подне »
Стег:

Извор:N.N. | Нове заставе на згради Градске управе у Бањалуци

Плашио сам се да не буде опет оно "штит на бијелој подлози" (на чаршафу)...иначе, општа пракса.
Сва срећа па је ипак примијењено правило и постављен стег.
« Последња измена: Март 05, 2018, 09:40:34 пре подне млађо »

На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #100 послато: Март 05, 2018, 12:57:32 поподне »
Стег:

Извор:N.N. | Нове заставе на згради Градске управе у Бањалуци

Плашио сам се да не буде опет оно "штит на бијелој подлози" (на чаршафу)...иначе, општа пракса.
Сва срећа па је ипак примијењено правило и постављен стег.

И добро је да је банер, а не застава 3:2.



Ван мреже Paulus

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 148
  • νικα εν τω αγαθω το κακον
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #101 послато: Март 07, 2018, 04:30:16 поподне »
И добро је да је банер, а не застава 3:2.

Банер није нужно крадратног облика, може се наћи са различитим односима страна. Застава Аустрије је нпр. грбовни банер.

На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #102 послато: Март 07, 2018, 04:58:14 поподне »
Банер није нужно крадратног облика, може се наћи са различитим односима страна. Застава Аустрије је нпр. грбовни банер.

Знам, али онда треба и садржај банера прилагодити тим пропорцијама. Овај хералдички банер најбоље се очитује на квадратном стегу.



Ван мреже Paulus

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 148
  • νικα εν τω αγαθω το κακον
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #103 послато: Март 07, 2018, 05:11:30 поподне »
Знам, али онда треба и садржај банера прилагодити тим пропорцијама. Овај хералдички банер најбоље се очитује на квадратном стегу.

Слажем се. Само напомињем (због осталих који прате форум) да грбовни банер може бити у различитим пропорцијама, иако је обично квадратни. Али не и нужно квадратни.

На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #104 послато: Март 07, 2018, 05:26:07 поподне »
Слажем се. Само напомињем (због осталих који прате форум) да грбовни банер може бити у различитим пропорцијама, иако је обично квадратни. Али не и нужно квадратни.

Јасно. :)