Аутор Тема: Грб Бање Луке  (Прочитано 25194 пута)

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Грб Бање Луке
« послато: Мај 01, 2015, 07:49:42 поподне »
Не знам колико је друштво Форума упућено у дешавања на пољу месне хералдике, али тренутно се води јавна расправа о новом грбу Бање Луке. У прилогу је нацрт грба који је прошао кроз скупштинску процедуру, а сама јавна расправа трајаће до 20. маја 2015. године.



Осим тога што је симболика грба беспрекорно осмишљена, и сам грб је урађен по свим хералдикчким правилима, што је створило основне предуслове да Бања Лука добије знамења достојна улоге de facto Главног града Републике Српске.

Да ли ће на крају предложена знамења бити усвојена, остаје да видимо.

Укратко о симболици грба можете прочитати овде: Приједлог идејног рјешења (172,4 MB).



Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #1 послато: Мај 02, 2015, 09:00:02 пре подне »
Не знам колико је друштво Форума упућено у дешавања на пољу месне хералдике, али тренутно се води јавна расправа о новом грбу Бање Луке. У прилогу је нацрт грба који је прошао кроз скупштинску процедуру, а сама јавна расправа трајаће до 20. маја 2015. године.



Осим тога што је симболика грба беспрекорно осмишљена, и сам грб је урађен по свим хералдикчким правилима, што је створило основне предуслове да Бања Лука добије знамења достојна улоге de facto Главног града Републике Српске.

Да ли ће на крају предложена знамења бити усвојена, остаје да видимо.

Укратко о симболици грба можете прочитати овде: Приједлог идејног рјешења (172,4 MB).

Некако ме је мимоишла прича о усвајању новог градског грба. Сад кад си окачио ове слике, помислио сам: Шта је сад ово? Међутим послије мало дужег посматрања, а и читања образложења, могу рећи да визуелно грб не изгледа лоше. Поготово ми се допада пренесен на заставу. На застави ове златне рецке изгледају као златна оцила на црвеној подлози. То напомињем јер ми се на први поглед учинило да грб у свом изгледу нема ништа српско и православно.

Значи, првенстевено ми се свиђа колорит и једноставност.

Ко је радио рјешење грба, претпостављам неки искуснији хералдичар?

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #2 послато: Мај 02, 2015, 04:40:37 поподне »
Некако ме је мимоишла прича о усвајању новог градског грба. Сад кад си окачио ове слике, помислио сам: Шта је сад ово? Међутим послије мало дужег посматрања, а и читања образложења, могу рећи да визуелно грб не изгледа лоше. Поготово ми се допада пренесен на заставу. На застави ове златне рецке изгледају као златна оцила на црвеној подлози. То напомињем јер ми се на први поглед учинило да грб у свом изгледу нема ништа српско и православно.

Значи, првенстевено ми се свиђа колорит и једноставност.

Ко је радио рјешење грба, претпостављам неки искуснији хералдичар?

Мени се грб веома допада, поготово симболика, ако се мало дубље погледа. Сваки детаљ је с пажњом одабран. Биће велика ствар ако се овај грб усвоји.

Аутори грба су двојица врсних хералдичара, Зоран Николић и Срђан Марловић из Београда.
« Последња измена: Мај 02, 2015, 07:20:51 поподне админ »



mladjo

  • Гост
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #3 послато: Мај 04, 2015, 09:16:57 поподне »
Грб је и више него упечатљив...штета само што и графички приказ није исте снаге.
Моја велика примједба, јесте изостављање тробојке са грба коју држе "држачи" штита на великом грбу (пуно херладичко знамење)...без обзира на разлоге који су ауторе навели да исте не буде, погледајте неке грбове које је својевремено израдило ”Српско хералдичко друштво, Бели орао” из Београда.
Такође, нешто што се може назвати ”Велики грб" града на предложеном рјешењу симбола за Бања Луку, не постоји.

Међутим, све горе наведено се да исправити...но, проблем код нас заправо јесте (не)озбиљност ”политичара” а и не само њих, струка изгледа залеђена у ”постсоцијалистичкој идили”, па и даље се предлажу амблеми, јер очигледно да им хералдика им није позната наука...

Жалосно је што се неколико одборника чак и спрдало на предложено рјешење грба (то им једино најбоље полази за руком, навика или шта већ), ваљда су били компетентни да то раде, па су себи допустили мало слободе онако чисто да се нађе...
Велику одговорност овога хаоса, лежи на политички врх општине...

Желио бих да се предложено рјешење усвоји, али познавајући прилике главни град Српске ће можда имати некакво имагинарло знамење, амблем...компромис између свега и ничега.
« Последња измена: Јануар 20, 2016, 12:31:24 поподне млађо »

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #4 послато: Мај 04, 2015, 10:48:04 поподне »
Грб је и више него упечатљив...штета само што и графички приказ није исте снаге.
Моја велика примједба, јесте изустављање тробојке са грба, то је велика грјешка ...без обзира на разлоге који су ауторе навели да исте не буде између држача штита и малог штита, то јесте средњег грба (погледајте неке грбове које је својевремено израдило ”Српско хералдичко друштво, Бели орао” из Београда).
Такође, нешто што се може назвати ”Велики грб града” на предложеном рјешењу симбола Бања Луке, не постоји.

Међутим, све горе наведено се да исправити...но, проблем код нас заправо јесте (не)озбиљност ”политичара” а и не само њих, струка изгледа залеђена у ”постсоцијалистичком процесу”, па и даље се предлажу амблеми, а хералдика им није позната наука...
Жалосно је што се неколико одборника чак и спрдало (ваљда су били компетентни да то раде, то им једино најбоље полази за руком, навика или шта већ)...
Мислим да велику одговорност на сав овај хаос сноси и сам градоначелник...

Желио бих да се предложено рјешење усвоји, али познавајући прилике главни град Српске ће можда имати некакво имагинарло знамење, амблем...компромис између свега и ничега.

Познавајући прилике, градоначелник се боји своје сјене, и биће онако како најгласнији у скупштини града кажу, а с обзиром на састав скупштине, највише шансе за изгласавање имао би грб са мотивом јагњета на ражњу. Ни бикови са кориде ту не могу да извуку ствар.

mladjo

  • Гост
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #5 послато: Мај 04, 2015, 10:57:40 поподне »
А ево и приједлога за град Бања Луку, чији је аутор својевремено био професор Драгомир Ацовић из ”Српског хералдичког друштва, Бели орао из Београда”...извор: ”Хералдика и Срби”...нисам сигуран када је исти предложен, вјероватно крајем деведесетих или одмах након...наравно, ово данас не би имало било какву шансу да прође, јер по оној накарадној причи да ”хералдика заступа ваљда народе”...овај грб ни по којој онсови не испуњава то бесмислено ”правило”.

Захвалан сам особи која ми је прослиједила скицу грба:


Извор: Хералдика и Срби, аутор проф. Драгомир М. Ацовић
« Последња измена: Јануар 20, 2016, 12:21:08 поподне млађо »

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #6 послато: Мај 05, 2015, 02:19:34 пре подне »
А овако је ваљда изгледа грб овог града до 2. Светског рата:

"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #7 послато: Мај 05, 2015, 02:42:16 поподне »
Мислим Бакс да Бања Лука никада до сада није имала грб. Био је само један покушај у време Краљевине Југославије, када је Виктор Дуишинизашао са предлогом грба Бање Луке, али све је остало само на предлогу.

Овај грб који си приложио, мислим да је објављен у неком албуму, писао је о томе чини ми се Ацовић, али то није био званични грб Бање Луке.



Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #8 послато: Мај 05, 2015, 03:37:29 поподне »
Мислим Бакс да Бања Лука никада до сада није имала грб. Био је само један покушај у време Краљевине Југославије, када је Виктор Дуишинизашао са предлогом грба Бање Луке, али све је остало само на предлогу.

Овај грб који си приложио, мислим да је објављен у неком албуму, писао је о томе чини ми се Ацовић, али то није био званични грб Бање Луке.

Хвала на податку. За овај грб нашао сам само два извора, али ниједан од њих није био стручњачки, па сам ставио "ваљда".  :D
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #9 послато: Мај 05, 2015, 03:41:50 поподне »
Овај грб је досад био у употреби. Мислим да је направљен негдје почетком 90-тих.


mladjo

  • Гост
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #10 послато: Мај 05, 2015, 04:36:29 поподне »
Овај грб је досад био у употреби. Мислим да је направљен негдје почетком 90-тих.




Само мала "прецизација", овде је ријеч заправо о старом/тренутном амблему града...грб није, јер не прати хералдичка правила.
« Последња измена: Мај 05, 2015, 04:41:03 поподне млађо »

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1850
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #11 послато: Децембар 08, 2016, 04:14:45 поподне »
Да ли ће на крају предложена знамења бити усвојена, остаје да видимо.

Штета што овај грб није усвојен. Баш лепо изгледа.

mladjo

  • Гост
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #12 послато: Март 30, 2017, 01:36:17 пре подне »
Изгледа да ће бити новости:


Gradonačelnik Banjaluke Igor Radojičić očekuje da bi na sjednici Skupštine grada u aprilu mogao da bude predložen novi grb Banjaluke.

“Ponovo je pokrenut postupak za rješenje problema grba grada Banjaluka. Ustavni sud Republike Srpske prije četiri godine oglasio je neustavnim grb grada”, podsjetio je Radojičić danas u izjavi novinarima u pauzi sjednice Skupštine grada Banjaluka.

“Nakon što su dva konkursa bila neuspješna, odlučio sam se za direktan poziv beogradskom heraldičaru Dragomir Acoviću da pripremi nekoliko prijedloga idejnih rješenja. Formirana je i stručna komisija koja treba da pomogne oko priprema prijedloga i trenutno smo u fazi potpisivanja ugovora o javnoj nabavci”, istakao je Radojičić.


Извор: Banjaluka.com

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1850
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #13 послато: Март 30, 2017, 10:05:47 пре подне »
Изгледа да ће бити новости:


Gradonačelnik Banjaluke Igor Radojičić očekuje da bi na sjednici Skupštine grada u aprilu mogao da bude predložen novi grb Banjaluke.

“Ponovo je pokrenut postupak za rješenje problema grba grada Banjaluka. Ustavni sud Republike Srpske prije četiri godine oglasio je neustavnim grb grada”, podsjetio je Radojičić danas u izjavi novinarima u pauzi sjednice Skupštine grada Banjaluka.

“Nakon što su dva konkursa bila neuspješna, odlučio sam se za direktan poziv beogradskom heraldičaru Dragomir Acoviću da pripremi nekoliko prijedloga idejnih rješenja. Formirana je i stručna komisija koja treba da pomogne oko priprema prijedloga i trenutno smo u fazi potpisivanja ugovora o javnoj nabavci”, istakao je Radojičić.


Извор: Banjaluka.com

Коначно да се мрдне с мртве тачке.  :) Једва чекам да видим нове предлоге.  :)

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3435
  • Васојевић
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #14 послато: Март 30, 2017, 06:51:53 поподне »
Не знам колико је друштво Форума упућено у дешавања на пољу месне хералдике, али тренутно се води јавна расправа о новом грбу Бање Луке. У прилогу је нацрт грба који је прошао кроз скупштинску процедуру, а сама јавна расправа трајаће до 20. маја 2015. године.



Осим тога што је симболика грба беспрекорно осмишљена, и сам грб је урађен по свим хералдикчким правилима, што је створило основне предуслове да Бања Лука добије знамења достојна улоге de facto Главног града Републике Српске.

Да ли ће на крају предложена знамења бити усвојена, остаје да видимо.

Укратко о симболици грба можете прочитати овде: Приједлог идејног рјешења (172,4 MB).

Мали и средњи грб заиста изгледају ефектно и сигурно ће бити лако препознатљиви уколико ово решење буде усвојено. Међутим, велики грб је исувише светао, пре свега због сребрних бикова. Није препоручљиво да спољни елементи грба буду толико светли јер се грб најчешће штампа на белој позадини. Други проблем са биковима је што и нису баш најпопуларнији (људи више воле орлове, лавове итд.). Мислим да треба избегавати симболе који ће потенцијално бити оспоравани уколико се трага за дугорочним решењем. Није довољно само да грб буде израђен у складу са хералдичким правилима, потребно је и да се допада онима који ће га користити, а у овом случају то су грађани Бања Луке. Сви знамо шта је било са грбом Пожаревца који је упркос прелепом штиту одбачен због лошег решења са црним носачима на великом грбу. Не знам колико су бикови популарни у Бања Луци, али био бих опрезан са тиме да сам на месту оних који одлучују о новом грбу.

Ван мреже Жика

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 579
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #15 послато: Март 30, 2017, 07:01:39 поподне »
Незнам дал сам једини, али ме шаржа предлога новог грба Бања Луке на вешто стилизовано U подсећа.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #16 послато: Март 30, 2017, 07:56:40 поподне »
Незнам дал сам једини, али ме шаржа предлога новог грба Бања Луке на вешто стилизовано U подсећа.

Па где то нађе Жико? ::)

Симболика је управо супротна, и између осталог подсећа на српске жртве и проливену српску крв у време Другог светског рата.



mladjo

  • Гост
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #17 послато: Април 03, 2017, 05:28:20 поподне »



Ево управо добих информацију о ново грбу Бања Луке, погледајте и сами протумачите:

http://www.atvbl.com/ekskluzivno-spreman-novi-grb-banjaluke-foto/

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5314
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #18 послато: Април 03, 2017, 05:53:31 поподне »


Ево управо добих информацију о ново грбу Бања Луке, погледајте и сами протумачите:

http://www.atvbl.com/ekskluzivno-spreman-novi-grb-banjaluke-foto/

Брате мили, ови чувари ме убише. Свака част Ацовићу, али чему то...
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #19 послато: Април 03, 2017, 06:04:28 поподне »
Брате мили, ови чувари ме убише. Свака част Ацовићу, али чему то...

Нажалост, Ацовић положио оружје пред органима власти Бање Луке... али није то први пут.

Како било, управо овако испадне грб када хералдичар пристане на компромисе са локалцима, лаицима, да не кажем незналицама хералдичким. То је као да одете код вулканизера и говорите му како да вам окрпи гуму, па уместо флекице за аутомобилску гуму, да вам налепи флекицу за гуму од бицикла...

Тако су услишене и жеље бањолучких хералдичких незналица.

Хајде да не коментаришем очигледне хералдичке промашаје, али једно је ипак вредно коментара. Ја не знам да ли сам ја ћорав, или то доле стоји лента, на којој не пише ништа? ???

А Николић-Марловић имао онако сјајан мото Славна и Света... међутим, комунистима је то изгледа било превише. ::)