Аутор Тема: Грб МЗ Јасеница, општина Зворник (РС)  (Прочитано 14978 пута)

mladjo

  • Гост
Грб МЗ Јасеница, општина Зворник (РС)
« послато: Август 31, 2014, 06:40:06 поподне »
Нова знамења Мјесне заједнице Јасеница, општина Зворник (РС).
аутор: проф. Љубодраг ГРУЈИЋ


ЕМБЛАЗОН (графичко изображење блазона...то јесте "цртеж грба"):


БЛАЗОН (вербални опис грба):

МАЛИ ГРБ - који се састоји од штита - расцепљено плаво и златно на десној страни гранчица јасена златна а на левој стилизовани (архитектонски) стуб седам пута расечен црвено и сребрно а изнад свега таласасти штап спојен са подножјем сребрно.

СРЕДЊИ ГРБ - горепоменути штит надвишен коронетом златног обода на ком су палисаде и снопови жита природни а окружен полувенцем од сребрног звона у подножју из ког извиру гранчице винове лозе плаве а испод са сваке стране једна природна грана јасена са 15 крилатих орашица увезаних ниже звона врпцом у бојама српске народне тробојке а ниже свега свитак са натписом ЈАСЕНИЦА 1533.

ЗАСТАВА - је хералдички стег грба.


Знамење усвојено на јасеничку Молитву (сеоска слава): 13-07-2014.
« Последња измена: Јануар 12, 2016, 11:53:37 поподне млађо »

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Јасенице, Зворник (РС)
« Одговор #1 послато: Септембар 01, 2014, 07:27:53 поподне »
Ово је баш пријатно изненађење. За разлику од последњих неколико осредње урађених личних грбова, ово је нешто што личи на рад проф. Грујића какав од њега и очекујемо. Похвале аутору и онима који су се изборили да Јасеница добије лепа и достојна знамења.



mladjo

  • Гост
Одг: Грб Јасенице, Зворник (РС)
« Одговор #2 послато: Септембар 01, 2014, 07:37:01 поподне »
Ово је баш пријатно изненађење. За разлику од последњих неколико осредње урађених личних грбова, ово је нешто што личи на рад проф. Грујића какав од њега и очекујемо. Похвале аутору и онима који су се изборили да Јасеница добије лепа и достојна знамења.

Хвала "Amicus",
професор Грујић је препознатљив по својим дјелима, јасеничани су му захвални...на шта мислиш када говориш о ”осредње урађених личних грбова”? Да ли је нешто конкретно у питању?
« Последња измена: Септембар 01, 2014, 07:41:12 поподне млађо »

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Јасенице, Зворник (РС)
« Одговор #3 послато: Септембар 01, 2014, 08:13:27 поподне »
Хвала "Amicus",
професор Грујић је препознатљив по својим дјелима, јасеничани су му захвални...на шта мислиш када говориш о ”осредње урађених личних грбова”? Да ли је нешто конкретно у питању?

Мислим на грб епископа Андреја Вујисића, где је импровизовао орла на грбу Мрњавчевића. Нешто слично сам видео на још једном или два новија рада, што ми се нимало није допало. Не знам сад чији су грбови били у питању, пошто на његове радове углавном наиђем случајно, јер их нема на његовом званичном сајту.

http://www.armorial-register.com/arms-us/vujisic-a-arms.html

Иначе, сви други његови радови спадају у дела вредна пажње у сваком погледу, и зато ми није јасно шта се десило кад су настајали ти грбови.



mladjo

  • Гост
Одг: Грб Јасенице, Зворник (РС)
« Одговор #4 послато: Септембар 01, 2014, 08:26:52 поподне »
Мислим на грб епископа Андреја Вујисића, где је импровизовао орла на грбу Мрњавчевића. Нешто слично сам видео на још једном или два новија рада, што ми се нимало није допало. Не знам сад чији су грбови били у питању, пошто на његове радове углавном наиђем случајно, јер их нема на његовом званичном сајту.

http://www.armorial-register.com/arms-us/vujisic-a-arms.html

Иначе, сви други његови радови спадају у дела вредна пажње у сваком погледу, и зато ми није јасно шта се десило кад су настајали ти грбови.


Ах да, грб епископа Вујисића!
Како сам схватио, епископ је имао доказ (писани ваљда) који потврђује да су Вујисићи од лозе Мрњавчевића (не бих знао рећи који је извор такве тврдње)...
Мислиш да орао није правилно изображен? Или је сувишан? Ја сам такође негдје прочитао да је и грб Мрњавчевића упитно као знамење и да се чак сумња да је у овом облику и постојао...мислим да је грб Вујисића више био жеља армигера да такав испадне а знатно мање његовог аутора.

« Последња измена: Септембар 01, 2014, 08:33:11 поподне млађо »

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Јасенице, Зворник (РС)
« Одговор #5 послато: Септембар 01, 2014, 08:46:07 поподне »
Мислиш да орао није правилно изображен? Или је сувишан? Ја сам такође негдје прочитао да је и грб Мрњавчевића упитно као знамење и да се чак сумња да је у ово облику и постојао...мислим да је грб Вујисића више био жеља армигера да такав испадне а знатно мање његовог аутора.

Моја замерка на орлу односи се на чињеницу да је исти вештачки издужен како би се уклопио у тај део грба. Ценим да аутор тако нешто себи није смео да допусти и да је требао да га нацрта у нормалним пропорцијама.

Што се тиче самог грба Мрњавчевића и предања о пореклу уваженог грбоносца, ценим да армигер имао чиме да увери г. Грујића у то предање, јер не верујем да би овај радио такав грб само зато што се некоме тако свиђа.

Временски најстарији прикази грба Мрњавчевића су они из Охмучевићевог Илирског грбовника и Орбинијевог Краљевства Словена, а то је крај шеснаестог и почетак седамнаестог века.



mladjo

  • Гост
Одг: Грб Јасенице, Зворник (РС)
« Одговор #6 послато: Септембар 01, 2014, 09:23:17 поподне »
Моја замерка на орлу односи се на чињеницу да је исти вештачки издужен како би се уклопио у тај део грба. Ценим да аутор тако нешто себи није смео да допусти и да је требао да га нацрта у нормалним пропорцијама.

Што се тиче самог грба Мрњавчевића и предања о пореклу уваженог грбоносца, ценим да армигер имао чиме да увери г. Грујића у то предање, јер не верујем да би овај радио такав грб само зато што се некоме тако свиђа.

Временски најстарији прикази грба Мрњавчевића су они из Охмучевићевог Илирског грбовника и Орбинијевог Краљевства Словена, а то је крај шеснаестог и почетак седамнаестог века.


То је опште правило у хералдици, нпр. лавови на грб Велике Британије нису у пропорцијама (види грб из 1340) а и хералдика је прилично апстрактна...и као што знаш, говори језиком симбола то јесте шаржи које имају одређено значење...изображење јесте ”укус” вјештина хералдичког умјетника, да интерпретира блазон који је темељ свега...па када се каже нпр. ”на црвеном крсту сребрени орао” нигдје се не помињу пропорције...које су и више него субјективно виђење...

Наравно да професор Грујић није цртао поменути грб зато што му је то ”наредио” армигер, но чињеница јесте да сем породичних предања, историјиски гледано нема доказа да постоје било какве везе данашњих и средњовијековних породица...што наравно не мора да значи да их и нема, но код нас писаних доказа нема...па с тим и опрез.
« Последња измена: Септембар 01, 2014, 09:26:15 поподне млађо »

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Јасенице, Зворник (РС)
« Одговор #7 послато: Септембар 01, 2014, 10:25:44 поподне »
То је опште правило у хералдици, нпр. лавови на грб Велике Британије нису у пропорцијама (види грб из 1340) а и хералдика је прилично апстрактна...и као што знаш, говори језиком симбола то јесте шаржи које имају одређено значење...изображење јесте ”укус” вјештина хералдичког умјетника, да интерпретира блазон који је темељ свега...па када се каже нпр. ”на црвеном крсту сребрени орао” нигдје се не помињу пропорције...које су и више него субјективно виђење...

Наравно да професор Грујић није цртао поменути грб зато што му је то ”наредио” армигер, но чињеница јесте да сем породичних предања, историјиски гледано нема доказа да постоје било какве везе данашњих и средњовијековних породица...што наравно не мора да значи да их и нема, но код нас писаних доказа нема...па с тим и опрез.

Немам ја хералдичких замерки. Моје замерке се односе на естетику. Разуме се да у хералдици шаржа не мора да има природне пропорције, али кад се представљају као неприродне оне ипак морају да буду у неком складу, а овај орао то никако није.

Можда се све боље види у већој резолуцији.

За упошљавање грба Мрњавчевића, као што већ рекох, надам се да за то постоје оправдани разлози, јер бисмо у супротном таквих примера могли имати све чешће, а то нас свакако не би одвело у добром правцу.



mladjo

  • Гост
Одг: Грб Јасенице, Зворник (РС)
« Одговор #8 послато: Септембар 01, 2014, 10:33:48 поподне »
Немам ја хералдичких замерки. Моје замерке се односе на естетику. Разуме се да у хералдици шаржа не мора да има природне пропорције, али кад се представљају као неприродне оне ипак морају да буду у неком складу, а овај орао то никако није.

Можда се све боље види у већој резолуцији.

За упошљавање грба Мрњавчевића, као што већ рекох, надам се да за то постоје оправдани разлози, јер бисмо у супротном таквих примера могли имати све чешће, а то нас свакако не би одвело у добром правцу.


Да да,
схватам да је естетика у питању, и потпуно ми је јасно на шта мислиш...ја сам мало проширио свој коментар како би и осталим форумашима објаснио неке детаље ове наше дискусије.

Мени није познато да у било каквим књигама које обрађују српску историју постоје било какви писани докази споне нпр. Мрњавчевића и неких данашњих породица које тврде (по предању) да су од наведеног рода...мислим да је већ пошло у лошем правцу.

Но, да се ми вратимо јасеничком грб-у... :)

mladjo

  • Гост
Одг: Грб Јасенице, Зворник (РС)
« Одговор #9 послато: Септембар 01, 2014, 10:43:22 поподне »
Јасенички стег:

« Последња измена: Децембар 02, 2014, 01:23:33 пре подне млађо »

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Јасенице, Зворник (РС)
« Одговор #10 послато: Септембар 01, 2014, 11:42:36 поподне »
Мени није познато да у било каквим књигама које обрађују српску историју постоје било какви писани докази споне нпр. Мрњавчевића и неких данашњих породица које тврде (по предању) да су од наведеног рода...мислим да је већ пошло у лошем правцу.

Једини извор у коме сам нашао ту везу јесте књига Божидара Кљајевића, Становништво пљеваљског краја, у којој се између осталог налази и један груби родослов на коме је приказана генеалошка веза Мрњавчевића и Вујисића. Не кажем да то није могуће, али без јасно документоване родословне везе између изворног носиоца грба и његовог данашњег потомка, не би смело бити коришћења историјских грбова.

Но, као што рече, вратимо се грбу Јасенице.

Зна ли се хоће ли бити још какав пратећи прилог о симболици грба? :)



mladjo

  • Гост
Одг: Грб Јасенице, Зворник (РС)
« Одговор #11 послато: Септембар 01, 2014, 11:54:58 поподне »
Једини извор у коме сам нашао ту везу јесте књига Божидара Кљајевића, Становништво пљеваљског краја, у којој се између осталог налази и један груби родослов на коме је приказана генеалошка веза Мрњавчевића и Вујисића. Не кажем да то није могуће, али без јасно документоване родословне везе између изворног носиоца грба и његовог данашњег потомка, не би смело бити коришћења историјских грбова.

Но, као што рече, вратимо се грбу Јасенице.

Зна ли се хоће ли бити још какав пратећи прилог о симболици грба? :)



Позната ми је наведена књига господин Кљајевића...као што ти рече, све је могуће, али без јасне документоване родословне везе, не би требало користити историјске грбове, но добро.  :)

Спремам краћи текст о симболици и значењу шаржи које налазимо на јасеничком грбу...

mladjo

  • Гост
Одг: Грб Јасенице, Зворник (РС)
« Одговор #12 послато: Септембар 02, 2014, 12:48:54 пре подне »
СИМБОЛИКА

МАЛИ ГРБ

Расцијепљено плаво и злато, на плавом пољу грана јасена у злату симболизује и рјечито наглашава име села: Јасеница.
На златном пољу хералдички стуб (седам пута расјечен црвено и сребро), симболизује чврстину и снагу села као важног геостратешког мјеста. Јасеница се налази у најужем појасу источнога дијела Републике Српске, и због тога се на село гледа као на стуб, ”стуб српства”, чувара коридора на потезу Зворник-Бијељина. Суптилно је наглашено такође и прапоријекло већине родова који живе у Јасеници: старином су ”херцеговци”...то је приказано косим гредама на хералдичком стубу измјенично "црвено-бијело", као алузија на грб Косача владара xерцеговачких. 
Таласасти сребрени штап, симболизује јасеничку ријеку а у подножју штита штап се ”шири”, наглашавајући уливање исте у Дрину (у криву Дрину).  :)

СРЕДЊИ ГРБ
Састављен од горе описаног малог грба надвишен ”сеоском круном”.
Сеоску круну је својевремено осмислио професор Драгомир Ацовић из ”Српског хералдичког друштва Бели Орао, Београд”, а у дјело спровео хералд професор Љубодраг Грујић…ово је први атестирани случај кориштења ”сеоске круне”.
Сеоска круна” је важан детаљ распознавања, круне које се иначе налазе махом на општинским/градским знамењима, јесу специфичне по томе што су ”бедемског типа са или без видљивих мерлона”, док приједлог сеоске круне се разликује у томе што је састављена од ”палисаде (плот) и снопова жита”, елементи који недвосмислено указују да ли је у питању грб села или општине/града.

У подножју средњег јасеничког грба стоји сребрено звоно као симбол рјечитости имена општине у којој се Јасеница налази, тј. Зворник, Зворник је раније бивао ”Звоник", јасна алузија на звоно...на данашњем амблему општине Зворник је приказано сребрено звоно на почасном мјесту из наведених разлога...исто звоно је преузето са зворничког амблема и постављено у подножју средњег јасеничог грб.
Гране винове лозе ”лоза=Лозница” (плаво), јесу алузија на општину Лозница (Мачва)... са којом јасеничани имају историјске а нарочито родбинске везе…доста породица поријеклом из Јасенице живи у лозничком крају, такође је битно налгасити и да је велики број јасеничана рођено у Лозници.

Са обје стране грба налази се по једна грана јасена природна са 15 крилатих орашица, које су у подножју увезане  врпцом бојама српске народне тробојке а ниже натпис: Јасеница 1533.
Године 1533. Јасеница се први пут помиње као насељено мјесто. Тада је насеље бројало: 8 хришћанских кућа, 1 муслиманско домаћинство, 2 неожењена одрасла мушкарца, 8 баштина, 1 удовица и 1 примићур. Насеље Јасеница је тада било у посједу зворничког санџак – бега, као дио његовог хаса (великог земљишног комплекса).
« Последња измена: Април 04, 2017, 10:27:36 поподне млађо »

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Јасенице, Зворник (РС)
« Одговор #13 послато: Септембар 02, 2014, 04:23:22 поподне »
Свака част Млађо! Још једном, све честитке на избору грба! ;)



Ван мреже Сремац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 536
  • Y-DNK: I2-PH908>Y81557 / mtDNK: H11a5
Одг: Грб Јасенице, Зворник (РС)
« Одговор #14 послато: Септембар 02, 2014, 04:43:35 поподне »
Придружујем се честиткама, лепо знамење, драго ми је због везе с Лозницом.
Поздрав с друге стране Дрине.

mladjo

  • Гост
Одг: Грб Јасенице, Зворник (РС)
« Одговор #15 послато: Септембар 02, 2014, 10:33:11 поподне »
Свака част Млађо! Још једном, све честитке на избору грба! ;)

Јако смо задовољни добијеним резултатом, битно је да су јасеничка знамења хералдички исправна, што није баш чест случај на српској хералдичкој сцени, ако је тако можемо да назовемо, част изузецима…и да су као таква потврђена и прихваћена од стране Мјесне заједнице као и од грађанства.

Концепт осмишљања јасеничких симбола јесте био ”Јасеница у центру”, гдје смо покушали сажети све битне податке о селу и око села (околина), како из далеке тако и из блиске прошлости…на крају господин Грујић је савршено дoбро интерпретирао све наше жеље а резултат видите на мом првом посту.
Занимљив детаљ, јесте и чињеница да је доста јасеничана активно учестовало у дебати давајући предлоге и сугестије на изглед и садржај будућег грба.

П.С.
Чуо сам да ћеш се лично ангажовати на порталу Порекло.рс и писати о хералдици…свака част!
Надам се да ће бити ријеч и о твом грбу.

mladjo

  • Гост
Одг: Грб Јасенице, Зворник (РС)
« Одговор #16 послато: Септембар 02, 2014, 10:33:32 поподне »
Придружујем се честиткама, лепо знамење, драго ми је због везе с Лозницом.
Поздрав с друге стране Дрине.

Хвала Сремац,
надам се да ћемо бити достојни наших знамења и наставити његовати нераскидиве везе које спајају обје стране Дрине...отпоздрав. ;)
« Последња измена: Септембар 03, 2014, 01:12:15 пре подне млађо »

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Јасенице, Зворник (РС)
« Одговор #17 послато: Септембар 03, 2014, 03:46:03 поподне »
Јако смо задовољни добијеним резултатом, битно је да су јасеничка знамења хералдички исправна, што није баш чест случај на српској хералдичкој сцени, ако је тако можемо да назовемо, част изузецима…и да су као таква потврђена и прихваћена од стране Мјесне заједнице као и од грађанства.

П.С.
Чуо сам да ћеш се лично ангажовати на порталу Порекло.рс и писати о хералдици…свака част!
Надам се да ће бити ријеч и о твом грбу.

Имате и разлога да будете задовољно, јер је заиста лепо осмишљењно и урађено. Надати се да ће овакви помаци допринети и интересовању других места за хералдичким дефинисањем њихових службених симбола.

Што се мене тиче, вероватно ћу нетшо писати, али пошто би ту углавном било речи о породичним грбовима, видећемо шта ће од тога бити и у коме обиму, пошто су ту тематику већ довољно добро обрадили и други аутори. Наравно, неки од њихових радова би се такође могли постепено дигитализовати, посебно ако је реч о делима за која су ауторска права истекла.



Ван мреже Хаџи Михајло Божовић

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 30
  • I2a
Одг: Грб Јасенице, Зворник (РС)
« Одговор #18 послато: Септембар 23, 2014, 01:12:15 поподне »
Као и увек до сада професор Грујић је одлично урадио и задатак око знамења Јасенице.
Само похвала.
Живи свободно, умри достойно!

mladjo

  • Гост
Одг: Грб Јасенице, Зворник (РС)
« Одговор #19 послато: Мај 16, 2015, 11:04:05 пре подне »
Средњи грб са два украсна стега:


аутор: проф. Љубодраг ГРУЈИЋ
« Последња измена: Мај 16, 2015, 11:06:51 пре подне млађо »

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Јасенице, Зворник (РС)
« Одговор #20 послато: Мај 16, 2015, 01:37:58 поподне »
Лепо изгледа Млађо! :)



mladjo

  • Гост
Одг: Грб Јасенице, Зворник (РС)
« Одговор #21 послато: Мај 16, 2015, 02:08:30 поподне »
Лепо изгледа Млађо! :)


Ово је поклон јасеничанима од професора Грујића.  :)

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Јасенице, Зворник (РС)
« Одговор #22 послато: Мај 16, 2015, 03:09:10 поподне »
Ово је поклон јасеничанима од професора Грујића.  :)

Да ли су Јасеничани почели да примењују хералдику? Не познајем тај крај, али не сумњам да има места за ширу примену месних знамења, поготово не кад су људи имали слуха да препознају значај симболичког представљања свог места. :)



mladjo

  • Гост
Одг: Грб МЗ Јасеница, општина Зворник (РС)
« Одговор #23 послато: Мај 16, 2015, 05:23:16 поподне »
Да ли су Јасеничани почели да примењују хералдику? Не познајем тај крај, али не сумњам да има места за ширу примену месних знамења, поготово не кад су људи имали слуха да препознају значај симболичког представљања свог места. :)


Биће времена, сигуран сам да ћемо почети...јер када ни општине то не прате, можеш да мислиш шта се дешава по селима која скоро 99% немају ништа што би се грбом могло назвати.  ;)

Треба само мало навике...имамо већ неке идеје о примјенама мјесних знамења.

Средњи грб и стег:
« Последња измена: Јануар 12, 2016, 11:54:17 поподне млађо »