Аутор Тема: ЦЗИПМ  (Прочитано 9508 пута)

mladjo

  • Гост
ЦЗИПМ
« послато: Септембар 12, 2013, 11:29:34 пре подне »
Центар за истраживање православнога монархизма (ЦЗИПМ):

Извор: http://www.czipm.org/
« Последња измена: Септембар 12, 2013, 11:54:34 пре подне млађо »

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1850
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: ЦЗИПМ
« Одговор #1 послато: Новембар 13, 2016, 11:18:11 пре подне »
Планирам да код њих региструјем грб у будућности. Не знам када ће то бити. За сада је израђен само штит. Причекаћу када челенка буде готова. Штит смо осмислили мој отац и ја на основу породичне легенде. Хералдички уметник који је емблазонирао штит је Илић Дамјан из Ниша (он већ дуго сарађује са ЦЗИПМ).
Хералдички штит Ђорђа Векића из Сомбора и његових потомака.
Слика:

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: ЦЗИПМ
« Одговор #2 послато: Новембар 13, 2016, 11:40:06 пре подне »
Планирам да код њих региструјем грб у будућности. Не знам када ће то бити. За сада је израђен само штит. Причекаћу када челенка буде готова. Штит смо осмислили мој отац и ја на основу породичне легенде. Хералдички уметник који је емблазонирао штит је Илић Дамјан из Ниша (он већ дуго сарађује са ЦЗИПМ).
Хералдички штит Ђорђа Векића из Сомбора и његових потомака.
Слика:


Честитке за грб, Векићу! :)

Нисам стручан око хералдике, али онако лаички мислим да би грб требао да садржи елементе који се односе на саму породицу или на крај из ког она долази(?)

Векићи су дуго у Далмацији, а по свему судећи су доселили из околине Бјелајског Поља. Значи, све у свему спадају у типичан крајишки слој, па ми зато некако не иду ови љиљани. :) Они колико сам схватио симболишу везу са Драгићевићима, за које вас везује једно предање?

Грб лепо изгелда, нема шта, само то око симболике ми није најјасније. :)

mladjo

  • Гост
Одг: ЦЗИПМ
« Одговор #3 послато: Новембар 13, 2016, 01:02:00 поподне »
Планирам да код њих региструјем грб у будућности. Не знам када ће то бити. За сада је израђен само штит. Причекаћу када челенка буде готова. Штит смо осмислили мој отац и ја на основу породичне легенде. Хералдички уметник који је емблазонирао штит је Илић Дамјан из Ниша (он већ дуго сарађује са ЦЗИПМ).
Хералдички штит Ђорђа Векића из Сомбора и његових потомака.
Слика:



Дивно,
да ли сте вољни да нам објасните шарже, као и симболику истих?

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1850
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: ЦЗИПМ
« Одговор #4 послато: Новембар 13, 2016, 01:06:51 поподне »
Честитке за грб, Векићу! :)

Нисам стручан око хералдике, али онако лаички мислим да би грб требао да садржи елементе који се односе на саму породицу или на крај из ког она долази(?)

Векићи су дуго у Далмацији, а по свему судећи су доселили из околине Бјелајског Поља. Значи, све у свему спадају у типичан крајишки слој, па ми зато некако не иду ови љиљани. :) Они колико сам схватио симболишу везу са Драгићевићима, за које вас везује једно предање?

Грб лепо изгелда, нема шта, само то око симболике ми није најјасније. :)

Да, ми смо пореклом крајишници, али да чујеш мог оца и мене како диванимо, не би то никад помислио (причамо са "тешким" лалошко-војвођанским акцентом јер смо обојица рођени у Бачкој  :D ). Детаљнији одговор о томе сам поставио на приватну тему мајског истраживања 200 Срба.

Стварно је било прегршт потенцијалних елемената које смо могли поставити на грб. Мој отац се одлучио за "Драгићевићевски љиљан" и три бодежа јер су они везани за извориште настанка нашег презимена (по легенди). Ја сам испоштовао ту његову идеју. Од тренутка наводног убиства Турчина један огранак Драгићевића почиње користити друго родовско име и на тај начин та једна грана прелази из Драгићевића у Векиће. Тако да су преовладали мотиви везани за настанак презимена у односу на оне везане за крај из којег долазимо.

Такође смо хтели да dexter страна и sinister страна буду апсолутно симетричне на хералдичком штиту.

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1850
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: ЦЗИПМ
« Одговор #5 послато: Новембар 13, 2016, 01:13:34 поподне »

Дивно,
да ли сте вољни да нам објасните шарже, као и симболику истих?
Грб смо осмислили мој отац и ја. Три бодежа симболишу три брата од рода Драгићевић (из старог херцеговачког Захумља) који су, судећи по породичној легенди, убили једног локалног Турчина. После убиства, браћа су морала да беже. Један од њих је имао надимак Веко (вероватно од Велимир) па од њега креће наша лоза Векића. Жути љиљан на црвеној подлози симболише нашу везу са Драгићевићима. За Драгићевиће постоји предање да потичу од Дробњака. Током историје доста Драгићевића и Векића је покатоличено. Наш огранак је задржао изворно православље и временом се населио у северну Далмацију (село Ервеник, Буковица).

Блазон нашег хералдичког штита на енглеском: Or, on a pale cotised between two daggers pointed down Gules, a fleur-de-lis and a dagger pointed down Or. Ово је мања верзија грба. У питању је само штит. Челенка тек треба да се изради. Размишљали смо да у њу нешто ставимо што ће асоцирати на нашу славу Ђурђевдан.

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1691
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: ЦЗИПМ
« Одговор #6 послато: Новембар 14, 2016, 03:32:09 пре подне »
Планирам да код њих региструјем грб у будућности. Не знам када ће то бити. За сада је израђен само штит. Причекаћу када челенка буде готова. Штит смо осмислили мој отац и ја на основу породичне легенде. Хералдички уметник који је емблазонирао штит је Илић Дамјан из Ниша (он већ дуго сарађује са ЦЗИПМ).
Хералдички штит Ђорђа Векића из Сомбора и његових потомака.
Слика:


Прелијепо, све похвале  :)  :) Који мотив планирате за челенку?
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1850
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: ЦЗИПМ
« Одговор #7 послато: Новембар 14, 2016, 07:53:29 пре подне »
Прелијепо, све похвале  :)  :) Који мотив планирате за челенку?

Планирали смо нешто што ће симболисати нашу славу (Ђурђевдан). Мада, још ћемо видети... За сада је тај пројекат на чекању. Не знам када ће бити завршен.

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: ЦЗИПМ
« Одговор #8 послато: Новембар 14, 2016, 05:43:45 поподне »
Планирали смо нешто што ће симболисати нашу славу (Ђурђевдан). Мада, још ћемо видети... За сада је тај пројекат на чекању. Не знам када ће бити завршен.

Можда аждаја прободена копљем?
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: ЦЗИПМ
« Одговор #9 послато: Новембар 14, 2016, 06:09:35 поподне »
Можда аждаја прободена копљем?

Неки demi-драгон би свкакао био одличан избор. ;)

Или можда змајева крила уместо класичног цимера? :)



mladjo

  • Гост
Одг: ЦЗИПМ
« Одговор #10 послато: Новембар 14, 2016, 08:08:56 поподне »
Планирам да код њих региструјем грб у будућности. Не знам када ће то бити. За сада је израђен само штит. Причекаћу када челенка буде готова. Штит смо осмислили мој отац и ја на основу породичне легенде. Хералдички уметник који је емблазонирао штит је Илић Дамјан из Ниша (он већ дуго сарађује са ЦЗИПМ).
Хералдички штит Ђорђа Векића из Сомбора и његових потомака.
Слика:



Нисам хералдичар, нити хералдички умјетник...но, опробах се у "изради" стега. Графика није баш од бољих (не имадох шарже већих резолицуја) па квалитет истих није на нивоу.
”Нисам љубитељ сјенчења шаржи (тродиминезионални ефекат) на стеговима, па ћу покушати пронаћи одговарајуће које нису сјенчене.”

Надам се да грбоносац нема примједби што сам ово урадио без питања и његовог одобрења.

Стег (пропорције 1х1):
« Последња измена: Новембар 14, 2016, 08:26:09 поподне млађо »

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1850
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: ЦЗИПМ
« Одговор #11 послато: Новембар 15, 2016, 12:11:50 поподне »

Надам се да грбоносац нема примједби што сам ово урадио без питања и његовог одобрења.



Свака част Млађо. Пријатно изненађење. Хвала.  :)

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1850
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: ЦЗИПМ
« Одговор #12 послато: Новембар 22, 2016, 04:55:40 поподне »
Можда аждаја прободена копљем?

Да. То је једна од најозбиљнијих идеја. Али постоји идеја да некако у челенку убацимо крст Светог Ђорђа на белој подлози. Видећемо...

Неки demi-драгон би свкакао био одличан избор. ;)

Или можда змајева крила уместо класичног цимера? :)

Интересантни предлози...  :)