Аутор Тема: Друштво српских грбоносаца "Милош Обилић"  (Прочитано 21020 пута)

mladjo

  • Гост
Друштво српских грбоносаца "Милош Обилић"
« послато: Септембар 09, 2013, 04:53:24 пре подне »
Грб Друштва српских грбоносаца ”Милош Обилић”:

Извор: http://www.heraldikasrbija.rs

Хералдички блазон грба гласи:
 
На црвеноме три штита бела са коњским главама истргунутим црвеним, у поретку 2,1
МОТО: Узмите штит вере

Грб Друштва симболично упућује на апокрифни грб Милоша Обилића, какав се може наћи у српским “илирским” грбовницима.


Друштво српских грбоносаца “Милош Обилић” периодично издаје своје гласило “Оцило”. У овој секцији сајта се налазе електронске верзије гласила које можете бесплатно преузети.


Оцило 1:

Линк: http://www.heraldikasrbija.rs/ocilo/OCILO1.pdf


Оцило 2:

Линк: http://www.heraldikasrbija.rs/ocilo/OCILO2.pdf


Овило 3:

Линк: http://www.heraldikasrbija.rs/ocilo/OCILO3.pdf


Оцило 4:

Линк: http://www.heraldikasrbija.rs/ocilo/OCILO4.pdf


Оцило 5:

Линк: http://www.heraldikasrbija.rs/ocilo/OCILO5.pdf


Оцило 6:

Линк: http://www.heraldikasrbija.rs/ocilo/OCILO6.pdf


Оцило 7:

Линк: http://www.heraldikasrbija.rs/ocilo/OCILO7.pdf
« Последња измена: Јун 22, 2016, 08:07:06 пре подне млађо »

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Друштво српских грбоносаца "Милош Обилић"
« Одговор #1 послато: Април 14, 2014, 06:19:19 поподне »
Оцило 8:

Линк: http://www.scribd.com/doc/183302307/Оцило-8-новембар-2013



Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Друштво српских грбоносаца "Милош Обилић"
« Одговор #2 послато: Април 24, 2016, 06:34:03 поподне »
На страницама Друштва српских грбоносаца "Милош Обилић" после дуже станке објављена су два нова рада, један на тему модерне хералдике, и бави се знамењима Обреновића кроз историју, а други на тему средњовековне хералдике, и то је наставак приче започете у осмом броју "Оцила", на ком се стало, а тиче се грбова јужнословенских земаља у мало познатом Уфенбаховом грбовнику.

1. Хералдика Обреновића - од псеудохералдизма до савремене европске хералдике
2. Уфенбахов грбовник – прилог за проучавање хералдике јужнословенских земаља

Што су се дужине наслова посложиле под конац. :)



mladjo

  • Гост
Одг: Друштво српских грбоносаца "Милош Обилић"
« Одговор #3 послато: Април 24, 2016, 07:08:32 поподне »
На страницама Друштва српских грбоносаца "Милош Обилић" после дуже станке објављена су два нова рада, један на тему модерне хералдике, и бави се знамењима Обреновића кроз историју, а други на тему средњовековне хералдике, и то је наставак приче започете у осмом броју "Оцила", на ком се стало, а тиче се грбова јужнословенских земаља у мало познатом Уфенбаховом грбовнику.

1. Хералдика Обреновића - од псеудохералдизма до савремене европске хералдике
2. Уфенбахов грбовник – прилог за проучавање хералдике јужнословенских земаља

Што су се дужине наслова посложиле под конац. :)


Amicuse,
хвала на приложеном.
Имам једно питање које није хералдичке природе а тиче се г. Јаковљевића, који држи за себе да је потомак Обреновића...по којој линији? Ја сам чуо неке друге приче које баш не иду на руку г. Јаковљевићу и његовој причи.

Како је мени познато г. Јаковљевића, нека пра-пра-пра баба је била мајка Јеврему и кнезу Милошу...и то је то и да на тој теорији заснива своју причу да је ”од Обреновића”.
« Последња измена: Април 24, 2016, 07:15:49 поподне млађо »

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Друштво српских грбоносаца "Милош Обилић"
« Одговор #4 послато: Јун 12, 2016, 10:42:57 поподне »
На страницама Друштва српских грбоносаца "Милош Обилић" изшао је чланак Клемена Селовског под називом "Од грба Александра Македонског до грба Македоније", а који доноси неколико нових и важних података и на тему тзв. илирске хералдике, од којих бих издвојио следеће делове:

Цитат
Али још старије корене Илирског грбовника налазимо у делу Талијана Ђулија Цезара Капација Delle Imprese из 1592. године, који пише о грбовима у којима су приказани лавови са различитим мотивима. Међу њима су описани и грбови Бранковића, грб Македоније, грб Бугарске и грб Немањића, што потврђује Соловјевљеву претпоставку да је први Илирски грбовник могао настати око 1590. године, а даје простора размишљању да је можда настао и коју годину раније.



Такође је занимљиво обратити пажњу и на дело Notizie di Nobilita, од Лука Антонија ди Фука из 1672. године, које помиње Селовски, а у ком се такође види да је аутор пред собом имао неки од Илирских грбовника. (в. Notizie di Nobilita).

А за нас ништа мање није вредан и рад у целини, јер доноси један леп преглед еволуције грба Македоније из Илирског грбовника, који у основним бојама можемо пратити о почетка XIV века.



mladjo

  • Гост
Одг: Друштво српских грбоносаца "Милош Обилић"
« Одговор #5 послато: Јун 13, 2016, 01:11:52 пре подне »
На страницама Друштва српских грбоносаца "Милош Обилић" изшао је чланак Клемена Селовског под називом "Од грба Александра Македонског до грба Македоније", а који доноси неколико нових и важних података и на тему тзв. илирске хералдике, од којих бих издвојио следеће делове:



Такође је занимљиво обратити пажњу и на дело Notizie di Nobilita, од Лука Антонија ди Фука из 1672. године, које помиње Селовски, а у ком се такође види да је аутор пред собом имао неки од Илирских грбовника. (в. Notizie di Nobilita).

А за нас ништа мање није вредан и рад у целини, јер доноси један леп преглед еволуције грба Македоније из Илирског грбовника, који у основним бојама можемо пратити о почетка XIV века.


Да ли је усвојен нови грб Републике Македоније или је и даље у виду предлога ”златом крунисани пропети лав на црвеном пољу” или ”пропети црвени лав на златном пољу”?


.
« Последња измена: Јун 13, 2016, 10:11:35 пре подне млађо »

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Друштво српских грбоносаца "Милош Обилић"
« Одговор #6 послато: Јун 13, 2016, 03:32:41 поподне »
Да ли је усвојен нови грб Републике Македоније или је и даље у виду предлога ”златом крунисани пропети лав на црвеном пољу” или ”пропети црвени лав на златном пољу”?.

Није усвојено ништа. На том је радио Јован Јоновски, али с обзиром каква је политичка ситуација у БЈР Македонији, није ни неко чудо. Иначе, Јоновски ту протежира верзију црвеног лава на златном штиту (тзв. Витезовићеву инверзију), што Селовски с правом оспорава.

Јоновски је, мислим прошле године, издао и књигу "Симболите на Македоније". Али нисам имао прилику да је погледам. Тамо вероватно покушава да објасни свој став зашто црвени лав уместо златног. А на основу његовог извадка из књиге доступног на интернету, рекао бих да се исувише држи Матковског (који је своје истраживање у научним оквирима ограничио само на период тзв. илирске хералдике), а да се мало упустио у дубље истраживање порекла грба са лавом, што Селовски није пропустио да уради.



Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Друштво српских грбоносаца "Милош Обилић"
« Одговор #7 послато: Новембар 09, 2016, 01:37:16 поподне »
На страницама Друштва српских грбоносаца "Милош Обилић" недавно је објављен чланак и о једном новом нашем хералдичком уметнику. За љубитеље херадлике, мислим да ће бити права посластица, па остављам препоруке.

Љубав према хералдици за цео живот

p. s.
Млађо, ја тек сад видех да на твој коментар или нисам дао одговор или смо то продискутовали негде даље, у сваком случају рећи ћу само да је тачно ово што си ти написао. Но у самом чланку није било дотицања те приче, тако да је чланак могао да прође, иако видим да се тај непрецизан податак провукао у коментару уредника. :)



mladjo

  • Гост
Одг: Друштво српских грбоносаца "Милош Обилић"
« Одговор #8 послато: Новембар 09, 2016, 02:12:21 поподне »
На страницама Друштва српских грбоносаца "Милош Обилић" недавно је објављен чланак и о једном новом нашем хералдичком уметнику. За љубитеље херадлике, мислим да ће бити права посластица, па остављам препоруке.

Љубав према хералдици за цео живот

p. s.
Млађо, ја тек сад видех да на твој коментар или нисам дао одговор или смо то продискутовали негде даље, у сваком случају рећи ћу само да је тачно ово што си ти написао. Но у самом чланку није било дотицања те приче, тако да је чланак могао да прође, иако видим да се тај непрецизан податак провукао у коментару уредника. :)


Amicus-e,
хвала за реплику.

На странице Друштва не залазим, но овај чланак као и радови господина Илића који су ми већ били познати, уливају наду у боље сутра српске хералдике.

ПС
Дао си ми одговор на горе поменути коментар.
« Последња измена: Новембар 09, 2016, 02:15:22 поподне млађо »

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1850
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Друштво српских грбоносаца "Милош Обилић"
« Одговор #9 послато: Новембар 22, 2016, 04:43:24 поподне »
Прелеп стег.
 :)

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Друштво српских грбоносаца "Милош Обилић"
« Одговор #10 послато: Новембар 30, 2016, 02:40:50 поподне »
Застава је оригинално смишљена. Врло лепо изгледа и уживо. Нарочито она за унутрашњу употребу. До сада од наших грбоносаца бар десетак нас је урадило заставе, али никако да се искупимо сви на једном месту па да се сликамо, или да заставе негде извесимо. А то би био прави празник за очи. 8)



Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Друштво српских грбоносаца "Милош Обилић"
« Одговор #11 послато: Новембар 30, 2016, 02:42:12 поподне »
Застава је оригинално смишљена. Врло лепо изгледа и уживо. Нарочито она за унутрашњу употребу. До сада од наших грбоносаца бар десетак нас је урадило заставе, али никако да се искупимо сви на једном месту па да се сликамо, или да заставе негде извесимо. А то би био прави празник за очи. 8)

Знаш ли можда колико би коштало регистровање грба? Нигде не могу да нађем тај податак.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Друштво српских грбоносаца "Милош Обилић"
« Одговор #12 послато: Новембар 30, 2016, 03:01:22 поподне »
Знаш ли можда колико би коштало регистровање грба? Нигде не могу да нађем тај податак.

Не верујем да је испод £100, бар што се тиче чувеног The Armorial Register-а, сертификација код нас у ЦЗИПМ-у је некад била 50 €, док цена регистрације у престижном The Collage of Arms-а је за физичка лица негде око £6.000, тачније £5,750 по овогодишњем ценовнику, али колико знам код њих се могу регистровати само лица из Велике Британије и земаља Комонвелта.



Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Друштво српских грбоносаца "Милош Обилић"
« Одговор #13 послато: Новембар 30, 2016, 04:00:06 поподне »
Не верујем да је испод £100, бар што се тиче чувеног The Armorial Register-а, сертификација код нас у ЦЗИПМ-у је некад била 50 €, док цена регистрације у престижном The Collage of Arms-а је за физичка лица негде око £6.000, тачније £5,750 по овогодишњем ценовнику, али колико знам код њих се могу регистровати само лица из Велике Британије и земаља Комонвелта.

Имам већ грб, а штета ми је да га не региструјем. Могао бих се распитати у ЦЗПМ и тамо то одрадити једног дана.
Хвала на информацијама.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Друштво српских грбоносаца "Милош Обилић"
« Одговор #14 послато: Новембар 30, 2016, 04:32:22 поподне »
Имам већ грб, а штета ми је да га не региструјем. Могао бих се распитати у ЦЗПМ и тамо то одрадити једног дана.
Хвала на информацијама.

Види, у начелу иста ствар је сертификација у ЦЗИПМ и регистрација у The Armorial Register-у, само што ови други издају лепо тврдокорично издање зборника, што ЦЗИПМ не ради... код њих се добије само сертификат (али врло лепо изгледа, и штампа се у високом квалитету, што се мене тиче довољно!).



Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Друштво српских грбоносаца "Милош Обилић"
« Одговор #15 послато: Новембар 30, 2016, 05:26:34 поподне »
Види, у начелу иста ствар је сертификација у ЦЗИПМ и регистрација у The Armorial Register-у, само што ови други издају лепо тврдокорично издање зборника, што ЦЗИПМ не ради... код њих се добије само сертификат (али врло лепо изгледа, и штампа се у високом квалитету, што се мене тиче довољно!).

И више него довољно. Ионако нисам планирао дружење и чај с енглеским лордовима.  ;D
Често сам на сајту ЦЗПМ (углавном чекајући нове грбове) и могу рећи да они то све јако лепо раде. И врло професионално, морам додати.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1850
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Друштво српских грбоносаца "Милош Обилић"
« Одговор #16 послато: Новембар 30, 2016, 06:14:46 поподне »
Често сам на сајту ЦЗПМ (углавном чекајући нове грбове)...

Ја такође.  ;D

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1691
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Друштво српских грбоносаца "Милош Обилић"
« Одговор #17 послато: Децембар 01, 2016, 04:33:11 пре подне »
Имам већ грб, а штета ми је да га не региструјем. Могао бих се распитати у ЦЗПМ и тамо то одрадити једног дана.
Хвала на информацијама.

Имати грб је веома лијепо. Честитам.  :) Бакс, поставите грб у већој резолуцији да га можемо видјети. Можете ли описати, шта који детаљ представља? :)
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1850
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Друштво српских грбоносаца "Милош Обилић"
« Одговор #18 послато: Децембар 01, 2016, 12:42:48 поподне »
И више него довољно. Ионако нисам планирао дружење и чај с енглеским лордовима.  ;D

У међувремену грб се може (бесплатно) поставити/озваничити на овом познатом хералдичком сајту: http://www.ngw.nl/heraldrywiki/index.php?title=Register_of_personal_arms . Овај сајт већ дуги низ година баштини месну и националну хералдику разних земаља света. Недавно је отворио секцију за постављање личних и породичних грбова.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Друштво српских грбоносаца "Милош Обилић"
« Одговор #19 послато: Децембар 01, 2016, 12:47:59 поподне »
У међувремену грб се може (бесплатно) поставити/озваничити на овом познатом хералдичком сајту: http://www.ngw.nl/heraldrywiki/index.php?title=Register_of_personal_arms . Овај сајт већ дуги низ година баштини месну и националну хералдику разних земаља света. Недавно је отворио секцију за постављање личних и породичних грбова.

Јел се може бесплатно добити и потврда о племићком поријеклу?  ;)

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Друштво српских грбоносаца "Милош Обилић"
« Одговор #20 послато: Децембар 01, 2016, 01:07:32 поподне »
Имати грб је веома лијепо. Честитам.  :) Бакс, поставите грб у већој резолуцији да га можемо видјети. Можете ли описати, шта који детаљ представља? :)

Па, требало би га прво регистровати, иначе би неко могао само да га узме и региструје први. Наравно, не би нико с овог форума урадио тако нешто, али неки анонимни посетилац би могао...

Што се тиче елемената на грбу, стандардно српско. ;D  Вук је ту због презимена, крстови због вере, логично. :)
По мојој некој замисли, то би био породични грб, док би се само елементи на челенци мењали за појединачне грбове чланова породице, што је постао и обичај у нашој хералдици.

У међувремену грб се може (бесплатно) поставити/озваничити на овом познатом хералдичком сајту: http://www.ngw.nl/heraldrywiki/index.php?title=Register_of_personal_arms . Овај сајт већ дуги низ година баштини месну и националну хералдику разних земаља света. Недавно је отворио секцију за постављање личних и породичних грбова.

Ово нисам знао. Хвала, Серђо.  :)
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1850
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Друштво српских грбоносаца "Милош Обилић"
« Одговор #21 послато: Децембар 01, 2016, 02:54:52 поподне »
Јел се може бесплатно добити и потврда о племићком поријеклу?  ;)

 ;D ;D ;D

Махом се ту постављају грбови из категорије "burgher arms" (грбови људи неплеменитог порекла). Давно су прошла времена када су грбовна обележја била резервисана само за племиће.
Грбови грађанa неплеменитог рода се разликују од племићких по томе јер не смеју садржати додатне елементе у виду бочних држача.

Па, требало би га прво регистровати, иначе би неко могао само да га узме и региструје први. Наравно, не би нико с овог форума урадио тако нешто, али неки анонимни посетилац би могао...

У суштини довољно је да га поставиш на неки кредибилни хералдички сајт (или на више таквих сајтова) под својим именом, презименом и датумом почетка употребе. То аутоматски значи да дотични грб припада теби и твојим потомцима. Процес сертификације можеш радити касније.

Ово нисам знао. Хвала, Серђо.  :)

Некада се то могло радити и на овом сајту али изгледа више нису активни. Већ дуже од годину дана нико не одржава овај сајт.
Линк:
http://www.heraldry-society.com/gallery.html

По мојој некој замисли, то би био породични грб, док би се само елементи на челенци мењали за појединачне грбове чланова породице, што је постао и обичај у нашој хералдици.

Знам за овакве случајеве. Ја то подржавам, али се још увек не може рећи да је ово устаљен обичај у нашој хералдици. И даље се више кристе знакови каденције преузети из англо-саксонске хералдике (тако бар тврди хералдичар ђакон Ненад Јовановић у једној емисији коју сам гледао на неком Youtube каналу пре извесног времена).


mladjo

  • Гост
Одг: Друштво српских грбоносаца "Милош Обилић"
« Одговор #22 послато: Децембар 01, 2016, 05:15:46 поподне »

Знам за овакве случајеве. Ја то подржавам, али се још увек не може рећи да је ово устаљен обичај у нашој хералдици. И даље се више кристе знакови каденције преузети из англо-саксонске хералдике (тако бар тврди хералдичар ђакон Ненад Јовановић у једној емисији коју сам гледао на неком Youtube каналу пре извесног времена).

Ако се не варам и код њих је ово правило почело мање да се примјењује...није више стриктно.


По мојој некој замисли, то би био породични грб, док би се само елементи на челенци мењали за појединачне грбове чланова породице, што је постао и обичај у нашој хералдици.

Примјера ради, на свој штит нисам поставио "label"...значи остали смо на томе да се грбоносци само по челенки разликују.
« Последња измена: Децембар 01, 2016, 05:32:56 поподне млађо »

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Друштво српских грбоносаца "Милош Обилић"
« Одговор #23 послато: Децембар 01, 2016, 05:22:08 поподне »
Јел се може бесплатно добити и потврда о племићком поријеклу?  ;)

Сад си га претерао Синиша. :D Наравно да не може, прво мораш да платиш. ;D Шалим се мало. ;) Иако у томе, нажалост, има понекад и истине. :-\

Али хералдика је свет за себе, као и грбоносци, регистровани или нерегистровани. У начелу, кад ти се та уметност и вештина подвуче под кожу, схватиш да је најсимпатичније имати само блазон, или да не будем престрог, везати се само за блазон, јер блазон је грб, а слике могу да буду више или мање допадљиве. ;)



Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1850
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Друштво српских грбоносаца "Милош Обилић"
« Одговор #24 послато: Децембар 01, 2016, 05:49:40 поподне »
Ако се не варам и код њих је ово правило почело мање да се примјењује...није више стриктно.

Тако је.  :) У неким хералдичким групама на facebook-у сам прочитао да енглески хералдички ауторитет више неће инсистирати на стриктном поштовању овог правила, мада не знам да ли су дали неку конкретну алтернативу...

Ван мреже Жика

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 579
Одг: Друштво српских грбоносаца "Милош Обилић"
« Одговор #25 послато: Децембар 01, 2016, 05:50:23 поподне »
Ако би СПЦ, као што и римска Црква до дана данашњег упражњава, додељивала племство & грб (уз одговарајућу новчану надокнаду) - било би озарених лица на обе стране :). У Шпанији се рецимо сваке година плаћа такса (пар хиљада еврића, у зависности степена - војвода, маркиз, гроф, вицегроф/висконт, барон) на продужење права коришћења титуле. Штета што се овај вид привређивања у оквиру СПЦ озбиљније не разматра.

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1850
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Друштво српских грбоносаца "Милош Обилић"
« Одговор #26 послато: Децембар 01, 2016, 06:08:31 поподне »
Ако би СПЦ, као што и римска Црква до дана данашњег упражњава, додељивала племство & грб (уз одговарајућу новчану надокнаду) - било би озарених лица на обе стране :). У Шпанији се рецимо сваке година плаћа такса (пар хиљада еврића, у зависности степена - војвода, маркиз, гроф, вицегроф/висконт, барон) на продужење права коришћења титуле. Штета што се овај вид привређивања у оквиру СПЦ озбиљније не разматра.

Што се тиче Српске православне цркве, на званичном грбу ове верске институције постоји очигледно кршење хералдичког правила тинтуре. Не знам како је то оправдано. Да ли неко има више информације у вези овога?
Слика:

Ван мреже Жика

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 579
Одг: Друштво српских грбоносаца "Милош Обилић"
« Одговор #27 послато: Децембар 01, 2016, 06:28:01 поподне »
Што се тиче Српске православне цркве, на званичном грбу ове верске институције постоји очигледно кршење хералдичког правила тинтуре. Не знам како је то оправдано. Да ли неко има више информације у вези овога?

Мислиш злато на сребро?

има и у грбу јерусалимског краљевства



Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1850
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Друштво српских грбоносаца "Милош Обилић"
« Одговор #28 послато: Децембар 01, 2016, 06:45:31 поподне »

Мислиш злато на сребро?

има и у грбу јерусалимског краљевства




И ја сам претпоставио да се одступање од правила правда овим примером.  :)

mladjo

  • Гост
Одг: Друштво српских грбоносаца "Милош Обилић"
« Одговор #29 послато: Децембар 01, 2016, 07:04:34 поподне »
Обзиром да смо се удаљили од теме ”друштво српских грбоносаца ”Милош Обилић”, сматра да би било добро да се отпочне једна нова и поруке пренесу на исту.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Друштво српских грбоносаца "Милош Обилић"
« Одговор #30 послато: Децембар 01, 2016, 07:18:56 поподне »
Што се тиче Српске православне цркве, на званичном грбу ове верске институције постоји очигледно кршење хералдичког правила тинтуре. Не знам како је то оправдано. Да ли неко има више информације у вези овога?
Слика:

Ако се ја сад не варам, ово је радио један од ДСГ-оваца, свештеник за сопствене потребе, јер СПЦ нема векторизован грб. Пошто је то поставио на интернет, ствар потребна као насушна, врло брзо је попримила "званичност". Мада, као што је јасно, то није званичан емблазон грба Српске православне цркве.



Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Друштво српских грбоносаца "Милош Обилић"
« Одговор #31 послато: Децембар 05, 2016, 06:43:19 поподне »
Чини ми се да нисам пренео овај нови чланак са "Обилића", а у питању је врло занимљив рад њиховог новог сарадника Леонида Марковича Кампеа - Хералдичка форензика: први грб Николе Петрова Бућа.




Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Друштво српских грбоносаца "Милош Обилић"
« Одговор #32 послато: Фебруар 20, 2017, 07:53:48 поподне »
Нисмо овде огласили, а изашао је нови број «Оцила», након трогодишње паузе! 8)

,



Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Друштво српских грбоносаца "Милош Обилић"
« Одговор #33 послато: Септембар 15, 2017, 11:40:54 пре подне »
Обавештење за све љубитеље хералдике да је изашао нови број часописа «Оцило». :)






Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1850
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Друштво српских грбоносаца "Милош Обилић"
« Одговор #34 послато: Септембар 15, 2017, 12:07:59 поподне »
Обавештење за све љубитеље хералдике да је изашао нови број часописа «Оцило». :)

Нашем хералдичком уметнику ће се вероватно свидети да буде на насловној страни са две наге жене.  ;D

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Друштво српских грбоносаца "Милош Обилић"
« Одговор #35 послато: Септембар 15, 2017, 01:40:34 поподне »
Нашем хералдичком уметнику ће се вероватно свидети да буде на насловној страни са две наге жене.  ;D

Чућемо, можда се и сам огласи, зверка је наш хералдички уметник. ;)



Ван мреже КОЗМА

  • Гост
  • *
  • Поруке: 18
Одг: Друштво српских грбоносаца "Милош Обилић"
« Одговор #36 послато: Септембар 15, 2017, 02:26:06 поподне »
Чућемо, можда се и сам огласи, зверка је наш хералдички уметник. ;)
Тададам! Мене је тај уважени уметник, та зверка, краљ поноћи, просјак зоре итд. овластио да заступам његове ставове на форумима! Здраво да сте, браћо!

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1850
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Друштво српских грбоносаца "Милош Обилић"
« Одговор #37 послато: Септембар 15, 2017, 02:32:07 поподне »
Тададам! Мене је тај уважени уметник, та зверка, краљ поноћи, просјак зоре итд. овластио да заступам његове ставове на форумима! Здраво да сте, браћо!

Добро нам дошао "заступниче" уваженог хералдичког уметника! ;) Драго нам је да си се коначно огласио. :)

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Друштво српских грбоносаца "Милош Обилић"
« Одговор #38 послато: Септембар 15, 2017, 07:37:32 поподне »
Тададам! Мене је тај уважени уметник, та зверка, краљ поноћи, просјак зоре итд. овластио да заступам његове ставове на форумима! Здраво да сте, браћо!

Добродошао узданице наша! :D



Ван мреже КОЗМА

  • Гост
  • *
  • Поруке: 18
Одг: Друштво српских грбоносаца "Милош Обилић"
« Одговор #39 послато: Септембар 15, 2017, 10:53:31 поподне »
Добро нам дошао "заступниче" уваженог хералдичког уметника! ;) Драго нам је да си се коначно огласио. :)
Е, испод сличице ми пише "гост"... видиш, ја сам од оних гостију што кад дођу не знају да оду. Сад кад се ја распишем...
Која је тема актуелна?

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1850
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Друштво српских грбоносаца "Милош Обилић"
« Одговор #40 послато: Септембар 16, 2017, 12:19:16 поподне »
Е, испод сличице ми пише "гост"... видиш, ја сам од оних гостију што кад дођу не знају да оду. Сад кад се ја распишем...
Која је тема актуелна?

Ма изабери било коју хералдичку тему и оплети са коментарима. Ако је неко стручан у тој области, онда си то ти.  8)

Ван мреже КОЗМА

  • Гост
  • *
  • Поруке: 18
Одг: Друштво српских грбоносаца "Милош Обилић"
« Одговор #41 послато: Септембар 16, 2017, 07:06:30 поподне »
Ма изабери било коју хералдичку тему и оплети са коментарима. Ако је неко стручан у тој области, онда си то ти.  8)
Полак` бре брате, немој ме убацујеш, још ћу да се примим.
Могао бих да поставим нешто фришко и вруће...грб оца Предрага Поповића, лаичка верзија за сад- Само да проверим с њим да ли је ОК.

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1850
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Друштво српских грбоносаца "Милош Обилић"
« Одговор #42 послато: Септембар 16, 2017, 07:23:23 поподне »
Полак` бре брате, немој ме убацујеш, још ћу да се примим.
Могао бих да поставим нешто фришко и вруће...грб оца Предрага Поповића, лаичка верзија за сад- Само да проверим с њим да ли је ОК.

Било би добро да поставиш. Мислим да је ово најпогоднија тема за то: http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=1735.msg35771#msg35771

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Друштво српских грбоносаца "Милош Обилић"
« Одговор #43 послато: Март 20, 2018, 12:03:31 поподне »
За љубитеље хералдике, да и овде поставим обавештење, изашао је и 12. број Оцила. :)


Број 12, ISSN 2560-4422 (Online)

Квалитету овог броја допринели су и неки познати учесници овог Форума и нашег Друштва . ;)



Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5314
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Друштво српских грбоносаца "Милош Обилић"
« Одговор #44 послато: Март 20, 2018, 12:07:06 поподне »
За љубитеље хералдике, да и овде поставим обавештење, изашао је и 12. број Оцила. :)


Број 12, ISSN 2560-4422 (Online)

Квалитету овог броја допринели су и неки познати учесници овог Форума и нашег Друштва . ;)

Опааа... Честитке уреднику и екипи!
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Друштво српских грбоносаца "Милош Обилић"
« Одговор #45 послато: Март 20, 2018, 12:10:26 поподне »
Опааа... Честитке уреднику и екипи!

Хвала. ;)



mladjo

  • Гост
Одг: Друштво српских грбоносаца "Милош Обилић"
« Одговор #46 послато: Март 20, 2018, 12:10:44 поподне »
Бање Луке?

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Друштво српских грбоносаца "Милош Обилић"
« Одговор #47 послато: Март 20, 2018, 12:17:08 поподне »
Бање Луке?

Кад је одвојено пише се Бање Луке, кад је заједно Бањалуке. :)



mladjo

  • Гост
Одг: Друштво српских грбоносаца "Милош Обилић"
« Одговор #48 послато: Март 20, 2018, 02:07:50 поподне »
Кад је одвојено пише се Бање Луке, кад је заједно Бањалуке. :)


Први пут то да чујем.
Помишљах да је ријеч о новотаријама... ;D
« Последња измена: Март 20, 2018, 02:10:20 поподне млађо »

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Друштво српских грбоносаца "Милош Обилић"
« Одговор #49 послато: Март 20, 2018, 02:21:41 поподне »
Први пут то да чујем.
Помишљах да је ријеч о новотаријама... ;D

Српским правописом је од пре неког времена поред "Бање Луке", дозвољено писање и "Бањалуке", па се користи паралелно. Лично, ја бирам увек старије, а у овом случају, спојено доживљавам и као подилажење онима који су почели тај назив неправилно да користе. Мада, лингвисти увек кажу да је језик жива ствар, па можда ни то не треба замерати. :)



Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5314
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Друштво српских грбоносаца "Милош Обилић"
« Одговор #50 послато: Март 20, 2018, 02:42:05 поподне »

Први пут то да чујем.
Помишљах да је ријеч о новотаријама... ;D

Kамене рабъ и госодинъ

mladjo

  • Гост
Одг: Друштво српских грбоносаца "Милош Обилић"
« Одговор #51 послато: Март 20, 2018, 03:21:02 поподне »



Све што није Јасеница или подриње...не буди претјеране емоције, па тако ни Бања Лука (Бање Луке, Бањој Луци).  ;D
Данас нешто ново научих.  :)
« Последња измена: Март 20, 2018, 03:22:54 поподне млађо »

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1850
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Друштво српских грбоносаца "Милош Обилић"
« Одговор #52 послато: Март 20, 2018, 03:25:01 поподне »
Мада, лингвисти увек кажу да је језик жива ствар, па можда ни то не треба замерати. :)

Управо то! Језик и правопис се не могу конзервирати. Промене су неминовне и то треба прихватити... :)

Ван мреже Paulus

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 148
  • νικα εν τω αγαθω το κακον
Одг: Друштво српских грбоносаца "Милош Обилић"
« Одговор #53 послато: Март 20, 2018, 09:20:26 поподне »

Први пут то да чујем.
Помишљах да је ријеч о новотаријама... ;D

Петар Кочић: Историја имена Бање Луке
https://www.rastko.rs/rastko-bl/kocic/pkocic-clanci.html#27

mladjo

  • Гост
Одг: Друштво српских грбоносаца "Милош Обилић"
« Одговор #54 послато: Март 20, 2018, 10:36:09 поподне »