Аутор Тема: Архив Србије  (Прочитано 23285 пута)

Đorđo

  • Гост
Архив Србије
« послато: Фебруар 09, 2014, 06:56:49 поподне »
Јесте ли користили архив Србије у прављењу породичног стабла и каква су ваша искуства?

Ван мреже Titanik

  • Гост
  • *
  • Поруке: 18
Одг: Архив Србије
« Одговор #1 послато: Март 29, 2016, 10:13:48 поподне »
Isao sam dva puta i ni jednom nisam nasao ono sto mi je trebalo, ali vredi probati!

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Архив Србије
« Одговор #2 послато: Март 30, 2016, 12:19:46 пре подне »
Ишао сам у последњих месец и по дана десетак пута, на по сат времена. Било ми је од велике користи. Потврдио сам многа имена из породичних прича. Сазнао многе године. Арачки тефтери, тефтери чибука и спискови пореских глава из 1820-их и '30-их били су најдрагоценији, па онда попис из 1863. у мањој мери. Уписивање појединих фамилија под презименом изведеним из имена оца, што ме је испрва доводило до нервног слома, јер сам нека имена захваљујући томе пропуштао, на крају ми је веома, веома много значило. На пример, неколицина домаћинстава Селаковића из Кремана, који су сви остали Селаковић до дана данашњег, уписивана су као Илићи, Гавриловићи, Лазаревићи, Пантовићи итд. Испрва их нисам нашао поред осталих Селака, па сам после све поново прелазио и повезао - на овај начин сачувана су имена даљих предака која нигде више на папиру не постоје, а сећања потомака, на мишиће из малог мозга извучена, потврдила су ми овог Гаврила, Лазара, Панту... За Војводину је ситуација другачија, као и за пределе ослобађане 1877/8, 1912/13. 

Узгред, мало сам рачунао, мислим да би највише десетак људи, хонорарно ангажованих (ако су већ паре проблем, а на изборе и странке се расипа новац шаком и капом) за највише шест месеци, могло да прекуца целокупну грађу тефтера и пописа из 19. века. Да се све то стави на интернет и омогући, наравно бесплатно, претраживање сваком грађанину Србије и света. Велика је штета што то до сада није урађено. 

 

Ван мреже Gallavant

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 110
Одг: Архив Србије
« Одговор #3 послато: Март 30, 2016, 05:13:20 поподне »
Узгред, мало сам рачунао, мислим да би највише десетак људи, хонорарно ангажованих (ако су већ паре проблем, а на изборе и странке се расипа новац шаком и капом) за највише шест месеци, могло да прекуца целокупну грађу тефтера и пописа из 19. века. Да се све то стави на интернет и омогући, наравно бесплатно, претраживање сваком грађанину Србије и света. Велика је штета што то до сада није урађено.

Svaka čast za ovo! Već neko vreme se nosim sa ovom idejom, i mislim da je to odlična prilika da naše društvo pokrene inicijativu i nešto postigne. Mislim da je najbolje rešenje sve te podatke digitalizovati i onda raditi na indeksiranju, nešto kao npr FamilySearch indexing (koji btw mogu biti odlični partneri za ovakav poduhvat). Čim nađem nešto vremena, hteo bih da polagano u detalje napišem predlog u posebnoj temi, pa da vidimo da li je to izvodljivo i ima li interesovanja.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Архив Србије
« Одговор #4 послато: Март 30, 2016, 07:22:14 поподне »
И ја подржавам овакву иницијативу.  :)

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1684
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Архив Србије
« Одговор #5 послато: Април 25, 2016, 11:49:47 поподне »
Користио сам архив, могу рећи да ми је дао доста информација. Збирка Андрије Лубурића има многе информације које се не могу наћи у књигама. ;)
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Архив Србије
« Одговор #6 послато: Април 26, 2016, 11:10:05 пре подне »
Како сте прикупљали податке, ви што сте радили у Архиву, да ли сте грађу копирали, фоторафисали, или на лицу места, преписивали?



Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Архив Србије
« Одговор #7 послато: Април 26, 2016, 12:20:11 поподне »
Како сте прикупљали податке, ви што сте радили у Архиву, да ли сте грађу копирали, фоторафисали, или на лицу места, преписивали?

U Beogradu su me interesovali arački tefteri, spiskovi poreskih glava, tefteri čibuka i slične stvari, kao i popisi - ove stvari su mikrofilmovane i ja sam sa mikrofilmova prepisivao. Oni vam mogu narezati ove stvari na disk (mislim da je 30 din. po strani + usluga rezanja oko 200 din. na primer), ali to nisam koristio. U Užicu i Valjevu interesovale su me crkvene knjige. U Valjevu su digitalizovane i pojedinačna knjiga je 100 dinara, što sam naravno odmah iskoristio i kupio sve knjige koje me interesuju, po mom mišljenju te knjige vrede i mnogo više. U Užicu nisu digitalizovane, pa je moja daleka, daleka rođaka Selakovićka, koja je uradila taj deo istraživanja, jer bi meni trebalo 10 dana godišnjeg odmora za to, sedela danima, listala knjige u originalu i prepisivala.

Ван мреже Пеца

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 104
Одг: Архив Србије
« Одговор #8 послато: Април 26, 2016, 01:03:25 поподне »
Користио сам архив, могу рећи да ми је дао доста информација. Збирка Андрије Лубурића има многе информације које се не могу наћи у књигама. ;)

Slažem se. I meni je zbirka Andrije Luburića mnogo pomogla. Čini mi se da se radi o 14. kutija neobjavljenih materijala. Veći dio se odnosi na operacije Hercegovačkog bataljona crnogorske vojske u I svjetskom ratu. Ima dosta zapisa o porijeklu nikšićkih i čevskih familija. Dobio sam informaciju da je Andrija Luburić obradio Ozriniće, ali da ta studija nikada nije izdata. Navodno da se rukopis nalazi u arhivu SANU, ali potvrdu toga nemam..

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Архив Србије
« Одговор #9 послато: Април 26, 2016, 01:15:24 поподне »
U Beogradu su me interesovali arački tefteri, spiskovi poreskih glava, tefteri čibuka i slične stvari, kao i popisi - ove stvari su mikrofilmovane i ja sam sa mikrofilmova prepisivao. Oni vam mogu narezati ove stvari na disk (mislim da je 30 din. po strani + usluga rezanja oko 200 din. na primer), ali to nisam koristio. U Užicu i Valjevu interesovale su me crkvene knjige. U Valjevu su digitalizovane i pojedinačna knjiga je 100 dinara, što sam naravno odmah iskoristio i kupio sve knjige koje me interesuju, po mom mišljenju te knjige vrede i mnogo više. U Užicu nisu digitalizovane, pa je moja daleka, daleka rođaka Selakovićka, koja je uradila taj deo istraživanja, jer bi meni trebalo 10 dana godišnjeg odmora za to, sedela danima, listala knjige u originalu i prepisivala.

Оно што мене интересује, добио сам информацију да није микрофилмовано, тако да остаје или обрада на лицу места, или копирање грађе. Нешто као што је радила ваша рођака. Бојим се да ће бити нечитко, а да уколико то будем тамо радио, да ће ми то одузети исувише времена. Најбоље би било копирати, али у том случају биће то оно најважније, иако у начелу не би све укупно било скупље од педесетак евра.

Хвала на одговору у сваком случају, Селаковићу!



Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Архив Србије
« Одговор #10 послато: Април 26, 2016, 04:15:15 поподне »
Оно што мене интересује, добио сам информацију да није микрофилмовано, тако да остаје или обрада на лицу места, или копирање грађе. Нешто као што је радила ваша рођака. Бојим се да ће бити нечитко, а да уколико то будем тамо радио, да ће ми то одузети исувише времена. Најбоље би било копирати, али у том случају биће то оно најважније, иако у начелу не би све укупно било скупље од педесетак евра.

Хвала на одговору у сваком случају, Селаковићу!

У архиву у Београду приметио сам доста људи ради са материјалом који није микрофилмован, већина заправо ради са таквим материјалом. Не могу да тврдим, али за све време проведено тамо мислим да нико није наручивао, изводио или питао за копирање, тако да не знам каква им је политика по том питању. Све које сам приметио - преписивали су. Срећно!

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Архив Србије
« Одговор #11 послато: Април 26, 2016, 05:51:05 поподне »
У архиву у Београду приметио сам доста људи ради са материјалом који није микрофилмован, већина заправо ради са таквим материјалом. Не могу да тврдим, али за све време проведено тамо мислим да нико није наручивао, изводио или питао за копирање, тако да не знам каква им је политика по том питању. Све које сам приметио - преписивали су. Срећно!

Хвала на информацијама. Надам се да ћемо нешто направити у сваком случају. Чујемо се! :)



Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1684
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Архив Србије
« Одговор #12 послато: Април 26, 2016, 08:56:47 поподне »
Како сте прикупљали податке, ви што сте радили у Архиву, да ли сте грађу копирали, фоторафисали, или на лицу места, преписивали?

Испрва сам преписивао, да бих касније сазнао да се може копирати и скенирати.

Slažem se. I meni je zbirka Andrije Luburića mnogo pomogla. Čini mi se da se radi o 14. kutija neobjavljenih materijala. Veći dio se odnosi na operacije Hercegovačkog bataljona crnogorske vojske u I svjetskom ratu. Ima dosta zapisa o porijeklu nikšićkih i čevskih familija. Dobio sam informaciju da je Andrija Luburić obradio Ozriniće, ali da ta studija nikada nije izdata. Navodno da se rukopis nalazi u arhivu SANU, ali potvrdu toga nemam..

Да, има доста грађе о породицама са Чева и Никшића, те и доста народних епских пјесама које се не могу тренутно наћи у књигама.
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже ВУЛИЋЕВИЋ (САВИЋ) З. ИГОР

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 35
  • I2-PH908 PH3310+ mtDNA V
Одг: Архив Србије
« Одговор #13 послато: Мај 26, 2016, 08:02:00 поподне »
Поштовани,

да ли неко можда има информацију или предлог где бих могао да потражим своје предаке, родом сво из Бишева код Рожаја,

тамо смо били Савић-и а када смо после 1890 прешлу у општину Лепосавић презиме је промењено у Вулићевић, славимо Св.Краља Стефана Дечанског,

угред буди речено, ја сам нов у овој причи  :D
" Bez muke se pesma ne ispoja, bez muke se sablja ne sakova! "

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Архив Србије
« Одговор #14 послато: Мај 26, 2016, 08:18:39 поподне »
 Игоре, погледај: Рожаје и Штавица од академика Милисава Лутовца, који је на томе докторирао на Сорбони. Можда си већ то консултовао...

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Архив Србије
« Одговор #15 послато: Мај 26, 2016, 08:25:17 поподне »
Драги Игоре, с обзиром на хаплогрупу, донекле ми је упитна веза са Кучима. Миљан Јокановић у књизи "Племе Кучи" помиње само ове Савиће (и нека слична презимена):




Ван мреже ВУЛИЋЕВИЋ (САВИЋ) З. ИГОР

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 35
  • I2-PH908 PH3310+ mtDNA V
Одг: Архив Србије
« Одговор #16 послато: Мај 31, 2016, 08:13:21 поподне »
Игоре, погледај: Рожаје и Штавица од академика Милисава Лутовца, који је на томе докторирао на Сорбони. Можда си већ то консултовао...

Видоје, хвала на информацији, прегледао сам књигу Рожаје и Штавица, помињу се Савићи и Милићевићи(обе породице славе СВ. Краља Стефана Дечанског) као блиски рођаци који су дошли однекуд из Куча,
али се некаже одакле и када и колико дуго су већ у Бишеву...
" Bez muke se pesma ne ispoja, bez muke se sablja ne sakova! "

Ван мреже ВУЛИЋЕВИЋ (САВИЋ) З. ИГОР

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 35
  • I2-PH908 PH3310+ mtDNA V
Одг: Архив Србије
« Одговор #17 послато: Мај 31, 2016, 08:27:12 поподне »
Драги Игоре, с обзиром на хаплогрупу, донекле ми је упитна веза са Кучима. Миљан Јокановић у књизи "Племе Кучи" помиње само ове Савиће (и нека слична презимена):



Поштовани Селаковићу,
захваљујем се на смерницама, то ми много значи, ако би рецимо ви или неко на форуму имао информацију како се израђује породично стабло, био бих захвалан...
" Bez muke se pesma ne ispoja, bez muke se sablja ne sakova! "

Ван мреже ВУЛИЋЕВИЋ (САВИЋ) З. ИГОР

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 35
  • I2-PH908 PH3310+ mtDNA V
Одг: Архив Србије
« Одговор #18 послато: Јун 03, 2016, 11:00:08 пре подне »
Када се у помиње САВИЋ - Кумзе моја процена је да је то чиста грешка, вероватно у препису домумента...
и да је исправно:  САВИЋ - Кулизе...
" Bez muke se pesma ne ispoja, bez muke se sablja ne sakova! "

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Архив Србије
« Одговор #19 послато: Јун 15, 2016, 08:07:18 поподне »
Данас бејах у Архиву Србије, да погледам оне пописе Барањске жупаније, које помињаху на сајту. Добио сам тражену грађу (Барањска жупанија, две књиге пописа (поименични попис из 1729-1732. године, те општи попис из 1742. године), те судски протокол из 1788. године).

Пописне књиге сам детаљно прегледао обе, док сам судски протокол погледао на прескокце (исвуше нечитко и обилно за неко блиц истраживање).

Утврдих да се поименични попис не односи на целу Барању, већ на нека места из околине Печуја, те доста места која су на западу Барањске и на исторку Шомођске жупаније, а што се види и по нарочитој присутности презимена Хорват, имајући на уму факт да је Шомођ већим делом насељен управо са простора Хрватске (неки су Срби, неки су Хрвати). Пописна књига није велика, доста читко је писана (кад се човек уштоси у рукопис, чита се као књига), и верујем да би се дала преписати за дан-два рада у Архиву. Да ли тај сам посао има смисла, мислим да има, јер је у попису бар половина презимена јужнословенског порекла.

Док што се тиче општег пописа, за њега могу рећи да се исто тако односи на мало шири простор од Барањске жупаније (по границама из 1720. године), али није искључено да су нека места у међувремену мењала своја административна средишта, па тако у то време и припадала Барањској жупанији.

На крају, могу још да похвалим људе запослене у Архиву, који по свом карактеру одговарају позиву радника архива.