Аутор Тема: Регионални идентитети  (Прочитано 19194 пута)

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Регионални идентитети
« Одговор #200 послато: Новембар 12, 2020, 09:05:15 поподне »
За чарапане и гребиће сам чуо, ко су џигерани и цревари?
Prvi voz Jagodina Paraćin, zgazi ćurana iz Jagodine, creva mu ispadnu u Ćupriji a džigerica u Paraćinu.... :)
Legenda...  ;)

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5170
Одг: Регионални идентитети
« Одговор #201 послато: Новембар 12, 2020, 09:13:31 поподне »
Prvi voz Jagodina Paraćin, zgazi ćurana iz Jagodine, creva mu ispadnu u Ćupriji a džigerica u Paraćinu.... :)
Legenda...  ;)

Значи, у Морава Ситију најбоље прошли Јагодинци, добили бијело месо, мада ни џигерица није лоша.  ;)

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Регионални идентитети
« Одговор #202 послато: Новембар 12, 2020, 09:15:38 поподне »
Значи, у Морава Ситију најбоље прошли Јагодинци, добили бијело месо, мада ни џигерица није лоша.  ;)
Upravo tako!
A i proslavi nas Jovanča Micić  :)

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 966
Одг: Регионални идентитети
« Одговор #203 послато: Новембар 12, 2020, 09:20:32 поподне »


Верујем да неће goca11 да се наљути ако кажем да се у Крагујевцу за Јагодину, Ћуприју и Параћин, у последње време може чути "Уједињени Моравски Емирати"  :)
Тако је говорила моја прабаба Марта.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5312
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Регионални идентитети
« Одговор #204 послато: Новембар 12, 2020, 09:22:00 поподне »



Онда би те замолио да направиш списак подгрупа у оквиру Србијанаца да се то разјасни и због вас Срба а и због нас (осталих) који то занима.

Ево једне солидне карте области и градова у Краљевини Србији 1900. године.

Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Регионални идентитети
« Одговор #205 послато: Новембар 12, 2020, 09:27:05 поподне »
Ha, ha,  ha  :)
Što da se ljutim Gillle, kada je to istina  ;)

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Регионални идентитети
« Одговор #206 послато: Новембар 12, 2020, 09:32:48 поподне »
Ево једне солидне карте области и градова у Краљевини Србији 1900. године.



Захваљујем одлична мама која много тога објашњава.

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 966
Одг: Регионални идентитети
« Одговор #207 послато: Новембар 12, 2020, 09:34:05 поподне »
Ha, ha,  ha  :)
Što da se ljutim Gillle, kada je to istina  ;)

Знао сам :)

Али ја то не користим :)

Једино што пазим да ми се не омакне погрешан назив мештана Ћуприје, па да се ова тема наново ужари  :)
Тако је говорила моја прабаба Марта.

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Регионални идентитети
« Одговор #208 послато: Новембар 12, 2020, 09:38:56 поподне »
Duhovitost je divna osobina a pogotovo ako neko razume šalu i na svoj račun...
Pa valjda ima i duhovitih crevara -  ;)

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5312
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Регионални идентитети
« Одговор #209 послато: Новембар 12, 2020, 09:39:37 поподне »
Изненадио сам се када сам пре пар година сазнао да у Ивањици, а вероватно и у осталим местима која су била погранична према Турској до 1912. године, крајеве преко Голије и Јавора, односно Рашку област, и дан-данас неки људи зову "Турска". А сазнао сам то из једне анегдоте коју ми је испричао кум из Ариља:

Пре доста година неки његов пријатељ из једног од ивањичких села довео први пут у село будућу младу, иначе Загрепћанку (да извинете Пургерку :) ). Стигну у село а код куће само домаћин. Пита га син, "где је мајка"? Каже овај, мртав-'ладан, "отишла јутрос у Турску". Даље иде дијалог овако:
- А што је отишла?
- Да прода краву.
- Кад се враћа?
- Вечерас или сутра у јутро.

Снајка гледа у њих и не верује шта причају...

Жена је иначе била отишла у Сјеницу.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5170
Одг: Регионални идентитети
« Одговор #210 послато: Новембар 12, 2020, 10:04:35 поподне »
Док сам боравио на Косову, чуо сам да један дио косовских Срба називају џивџани, исто тако сам чуо да је то за њих прилично увредљив назив. Ако сам добро упратио овај назив се користио за Србе око Приштине, Гњилана. Не знам који простор и становништво обухвата, неко са Косова то сигурно зна боље.

Знам да у околини Гњилана постоји обичај да се уз Божићну печеницу поједе и печени врабац (џивџан) па сам тај назив са повезивао са тим обичајем. Али могуће да са тим уопште нема везе.

Ван мреже Vlax

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 333
Одг: Регионални идентитети
« Одговор #211 послато: Новембар 12, 2020, 10:41:08 поподне »

Онда би те замолио да направиш списак подгрупа у оквиру Србијанаца да се то разјасни и због вас Срба а и због нас (осталих) који то занима.

Ево нађох једну карту, не знам колико је прецизна, али има много области на њој.




Била је на ФБ страници Картографија једна карта која је приказивала надимке становника поједних крајева Србије, ЦГ и БиХ, ако нађем поставићу је.

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 966
Одг: Регионални идентитети
« Одговор #212 послато: Новембар 12, 2020, 10:46:25 поподне »
Ево нађох једну карту, не знам колико је прецизна, али има много области на њој.




Била је на ФБ страници Картографија једна карта која је приказивала надимке становника поједних крајева Србије, ЦГ и БиХ, ако нађем поставићу је.


Стари Колашин :)
Тако је говорила моја прабаба Марта.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Регионални идентитети
« Одговор #213 послато: Новембар 12, 2020, 10:54:47 поподне »

Стари Колашин :)


Шта је исправно Стари или Ибарски или без и једног и другог но само Колашин.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Регионални идентитети
« Одговор #214 послато: Новембар 12, 2020, 10:59:07 поподне »
Изненадио сам се када сам пре пар година сазнао да у Ивањици, а вероватно и у осталим местима која су била погранична према Турској до 1912. године, крајеве преко Голије и Јавора, односно Рашку област, и дан-данас неки људи зову "Турска". А сазнао сам то из једне анегдоте коју ми је испричао кум из Ариља:

Пре доста година неки његов пријатељ из једног од ивањичких села довео први пут у село будућу младу, иначе Загрепћанку (да извинете Пургерку :) ). Стигну у село а код куће само домаћин. Пита га син, "где је мајка"? Каже овај, мртав-'ладан, "отишла јутрос у Турску". Даље иде дијалог овако:
- А што је отишла?
- Да прода краву.
- Кад се враћа?
- Вечерас или сутра у јутро.

Снајка гледа у њих и не верује шта причају...

Жена је иначе била отишла у Сјеницу.


Кад сам био млад момак а то је било давно (рецимо 1980) разговарао сам са мојим комшијом из зграде у Приштини о пореклу његове фамилије (био је родом из Куршумлије). Реко ми је да су њихови стари дошли из Турске у Топлицу после 1880. Кад сам га питао одакле то из Турске он се насмејао и реко ми да је то било једно село и оклини Пећи.  :)




Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Регионални идентитети
« Одговор #215 послато: Новембар 12, 2020, 11:01:50 поподне »
Ево нађох једну карту, не знам колико је прецизна, али има много области на њој.




Била је на ФБ страници Картографија једна карта која је приказивала надимке становника поједних крајева Србије, ЦГ и БиХ, ако нађем поставићу је.


Овде фали Подрима, Штавица, Лаб ..

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 985
Одг: Регионални идентитети
« Одговор #216 послато: Новембар 12, 2020, 11:38:14 поподне »

Кад сам био млад момак а то је било давно (рецимо 1980) разговарао сам са мојим комшијом из зграде у Приштини о пореклу његове фамилије (био је родом из Куршумлије). Реко ми је да су њихови стари дошли из Турске у Топлицу после 1880. Кад сам га питао одакле то из Турске он се насмејао и реко ми да је то било једно село и оклини Пећи.  :)

Треба то све записати, забележити, причу сваке породице - за 50 година ће то да буде највредније што имају.

Ван мреже CosicZ

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 898
  • Ђурђевдан Y:I1>P109>FGC22045 Панчево
Одг: Регионални идентитети
« Одговор #217 послато: Новембар 13, 2020, 01:19:00 пре подне »
Док сам боравио на Косову, чуо сам да један дио косовских Срба називају џивџани, исто тако сам чуо да је то за њих прилично увредљив назив. Ако сам добро упратио овај назив се користио за Србе око Приштине, Гњилана. Не знам који простор и становништво обухвата, неко са Косова то сигурно зна боље.

Знам да у околини Гњилана постоји обичај да се уз Божићну печеницу поједе и печени врабац (џивџан) па сам тај назив са повезивао са тим обичајем. Али могуће да са тим уопште нема везе.
Служио сам војску у околини Приштине и чуо да тако зову становнике насеља Косово Поље. Нисам сазнао зашто, али о њима је владало изузетно лоше мишљење. По Вујаклијином "Лексикону страних речи и израза" џан је душа, а џандрљив неко склон свађању, па можда ситне душе или свађалице зову џивџанима.

У Панчеву постоји Србијанска улица, одмах поред Банијске, Личке, Македонске, Херцеговачке, Козарачке, Кордунашке, Војвођанске ( имамо још и Војвођански булевар и то у два одвојена дела), Црногорске итд. Старији људи из околних села користе израз Србијанац, без икаквих увредљивих намера ( не знам да ли га користе и млађе генерације), а чуо сам и да се за неког каже да је "из Прека" т.ј. са друге стране Дунава. Треба узети у обзир и то да је Војводина формално постала део Србије 1945,  а стварно тек 1989, тако да није ни чудо што је обичан народ Србију изједначавао са ужаС-ом.

Историјски, Србијанац и Војвођанин су релативно новији изрази, као и Србија и Војводина, који су у свести Срба северно и јужно од Дунава заменили "Турску" и "Швапску". Питање је и зашто је прихваћен назив Србија, када Мађарску, Хрватску, Бугарску не зовемо Мађарија, Хрватија, Бугарија.

Да поменем и два данас ишчезла израза, а то су Бошњак, за Србина из Босне и Хрваћанин, за Србина из Хрватске.

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7265
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Регионални идентитети
« Одговор #218 послато: Новембар 13, 2020, 01:36:01 пре подне »
Старији људи из околних села користе израз Србијанац, без икаквих увредљивих намера ( не знам да ли га користе и млађе генерације), а чуо сам и да се за неког каже да је "из Прека" т.ј. са друге стране Дунава. Треба узети у обзир и то да је Војводина формално постала део Србије 1945,  а стварно тек 1989, тако да није ни чудо што је обичан народ Србију изједначавао са ужаС-ом.
Код нас се каже "Пречани" за становнике северно од Саве и Дунава...Војводина је 1918те је постала део Србије, али ти називи су били и пре тога, па остали и после 1918те и све до данас...али ово последње ми није баш јасно
« Последња измена: Новембар 13, 2020, 01:45:01 пре подне ДушанВучко »

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7265
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Регионални идентитети
« Одговор #219 послато: Новембар 13, 2020, 02:05:28 пре подне »
Треба узети у обзир и то да је Војводина формално постала део Србије 1945,  а стварно тек 1989, тако да није ни чудо што је обичан народ Србију изједначавао са ужаС-ом.
Овде ми звучиш као "адвокат неког другог војвођанства" наспрам српства Војводине...не може се увек правно дословце извлачити из контекста, само зато што 1918те Краљевина Срба, Хрвата и Словенаца није имала унутрашње уређење које би у себи садржало Србију, Хрватску и Словенију као три јединице...
« Последња измена: Новембар 13, 2020, 02:13:01 пре подне ДушанВучко »