Аутор Тема: Језичке зоне српског народа и генетика  (Прочитано 91857 пута)

Ван мреже Кајевић СЦГ

  • Гост
  • *
  • Поруке: 12
  • E-V13
Одг: Језичке зоне српског народа и генетика
« Одговор #300 послато: Октобар 07, 2019, 09:02:02 поподне »
Интересу ме Скопско-Црногорски дијалекат, специфичан за одређени део Скопске Црне горе т.е данашња општина Чучер-Сандево у којој групи спада?

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Језичке зоне српског народа и генетика
« Одговор #301 послато: Октобар 07, 2019, 09:09:36 поподне »
Интересу ме Скопско-Црногорски дијалекат, специфичан за одређени део Скопске Црне горе т.е данашња општина Чучер-Сандево у којој групи спада?

Према Окуки и Ивићу, у питању су:

Бугарски и македонски говори сродни са призренско-тимочкима


овде је и неки пресек на основу оно тестираних из јавних Y-STR база

узорак 36

E-M35 = 33,3%
E-V13 = 33,3%

I2-Y3120 = 16,7%
I2-PH908 = 8,3%

R1a-Z282 = 8,3%
R1a-M458>L1029 = 2,8%

R1b-M269 = 8,3%

G2-P15 = 8,3%
G-L497 = 2,8%
G-P303 = 2,8%
G-L91 = 2,8%

J2b-M102 = 8,3%
J2b-M205>Y22059 = 5,6%
J2b-M241>Z638 = 2,8%

I2-M223 = 5,6%

J1-P58 = 5,6%

I1-M253 = 2,8%
I1-Z58 = 2,8%

I2-L38 = 2,8%

« Последња измена: Октобар 07, 2019, 09:25:05 поподне Небојша »

Ван мреже Кајевић СЦГ

  • Гост
  • *
  • Поруке: 12
  • E-V13
Одг: Језичке зоне српског народа и генетика
« Одговор #302 послато: Октобар 07, 2019, 11:21:16 поподне »
Према Окуки и Ивићу, у питању су:

овде је и неки пресек на основу оно тестираних из јавних Y-STR база

Према мапи видим да спада у такозвану шопску групу дијалекта, што по мени није тачно. Шопски дијелкти у оквиру Македоније могу се узети Кривопаланечки и Кратовски дијалект. Пироћански,Боселеградски веома се разликују,и нису сродни са Скопско-црногорском дијалекту који је одлика на 11 села из Скопско-Куманоског дела масива Скопске Црне Горе.

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Језичке зоне српског народа и генетика
« Одговор #303 послато: Октобар 08, 2019, 09:38:04 пре подне »
Према мапи видим да спада у такозвану шопску групу дијалекта, што по мени није тачно. Шопски дијелкти у оквиру Македоније могу се узети Кривопаланечки и Кратовски дијалект. Пироћански,Боселеградски веома се разликују,и нису сродни са Скопско-црногорском дијалекту који је одлика на 11 села из Скопско-Куманоског дела масива Скопске Црне Горе.

На овој мапи на којој су представљени македонски словенски дијалекти Скопска Црна Гора је сврстана у северну зону тих дијалеката:



Ограђујем се од тога како је на овој мапи приказана АП Косово и Метохија.
« Последња измена: Октобар 08, 2019, 02:05:08 поподне НиколаВук »
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Гаџић Црнчевић

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 103
  • I1>P109>FGC22045, ГАЏИЋИ, Рељино село/Гламоч
Одг: Језичке зоне српског народа и генетика
« Одговор #304 послато: Октобар 08, 2019, 12:51:00 поподне »
Причали смо на овој теми о границама Босанске Крајине. Ево одломка из дела Милорада Дешића "Западнобосански ијекавски говори". Углавном се ослањао на Окуку.



Овако би то графички изгледало. С тим што само делови општине Бања Лука и Лакташи улазе у ову зону (западно од Врбаса)


Дакле Шипово, Рибник, Котор Варош, Мркоњић, па и делови општине Гламоч, остају ван Крајине (Прњавор и Србац свакако). Питање ја како дефинисати те Крајеве. Крајина нису, а нису ни Средња Босна. Можда је оно Симино најбоље - врбаска зона. :)

Карта је произвиљна, јер је немогуће да Гламоч припада "групи" са Купресом и Ливном, Дувном у којим и српско становништво говори икавицу, односно дио Ливањског поља до Казанаца, је апсолутно исти као и дио гламочког поља са друге стране Старетине, такође дио Гламоча према Дрвару и кључу ни по чему се не разликује, од њих, исто вриједи и за Мркоњић град, исти говор, обичаји ,слична народна ношња, начин пјевања итд-

Ван мреже Кајевић СЦГ

  • Гост
  • *
  • Поруке: 12
  • E-V13
Одг: Језичке зоне српског народа и генетика
« Одговор #305 послато: Октобар 08, 2019, 10:08:13 поподне »
На овој мапи на којој су представљени македонски словенски дијалекти Скопска Црна Гора је сврстана у северну зону тих дијалеката:



Ограђујем се од тога како је на овој мапи приказана АП Косово и Метохија.

И ја се ограђујем по том питању.
Али ова мапа је много прецизнија у односу на Скопско-црногорског дијалекту и његове природне границе у односу на друге дијалекте у Македонији. У овој мапи су приказани јужно словенске дијалекте на територије Македонија и издвојен ја централи(у коме спадају 3-4 дијалекта) на коме се темели садашњи литературни Македонси језик.
 

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Језичке зоне српског народа и генетика
« Одговор #306 послато: Фебруар 02, 2020, 07:27:33 поподне »
Гледајући малопре емисију "Сасвим природно" о Чесима у Србији, Јован Мемедовић је интервјуисао житеље Чешког Села и Крушчице (то су чешка села код Беле Цркве) и изненадио сам се како тамошњи Чеси причају као и у  Поморављу...погледам мапу дијалеката и видим да се то подручје Баната сврстава у смедеревско-вршачки поддијалект:

Овде на снимку се такође чује тај нагласак који чујем и код Крагујевца, а снимано је у Чешком Селу :) (од 0:30)
<a href="https://www.youtube.com/v/RJrMnD_sS_k" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/RJrMnD_sS_k</a>
« Последња измена: Фебруар 02, 2020, 07:35:15 поподне Небојша »

На мрежи Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Језичке зоне српског народа и генетика
« Одговор #307 послато: Фебруар 02, 2020, 07:36:21 поподне »
Гледајући малопре емисију "Сасвим природно" о Чесима у Србији, Јован Мемедовић је интервјуисао житеље Чешког Села и Крушчице (то су чешка села код Беле Цркве) и изненадио сам се како тамошњи Чеси причају као и у  Поморављу...погледам мапу дијалеката и видим да се то подручје Баната сврстава у смедеревско-вршачки поддијалект:

Овде на снимку се такође чује тај нагласак који чујем и код Крагујевца, а снимано је у Чешком Селу :) (од 0:30)
<a href="https://www.youtube.com/v/RJrMnD_sS_k" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/RJrMnD_sS_k</a>

Исто сам то приметио.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Језичке зоне српског народа и генетика
« Одговор #308 послато: Фебруар 02, 2020, 07:39:45 поподне »
Исто сам то приметио.
Да не знам да су у питању Чеси код Беле Цркве, помислио би да су из Сталаћа или из моје Медвеђе код Трстеника (уклопили би се у "Село гори..." са Радашином ;D )
« Последња измена: Фебруар 02, 2020, 07:43:03 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Језичке зоне српског народа и генетика
« Одговор #309 послато: Фебруар 02, 2020, 07:41:15 поподне »
Гледајући малопре емисију "Сасвим природно" о Чесима у Србији, Јован Мемедовић је интервјуисао житеље Чешког Села и Крушчице (то су чешка села код Беле Цркве) и изненадио сам се како тамошњи Чеси причају као и у  Поморављу...погледам мапу дијалеката и видим да се то подручје Баната сврстава у смедеревско-вршачки поддијалект:

Овде на снимку се такође чује тај нагласак који чујем и код Крагујевца, а снимано је у Чешком Селу :) (од 0:30)
<a href="https://www.youtube.com/v/RJrMnD_sS_k" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/RJrMnD_sS_k</a>

Невероватно како су се добро "претопили". По изгледу и гестикулацији подсећају на Србе више него сами Срби. :) Нисам искрено ни знао за ова чешка села на југу Баната. Не знам од кад су тачно Чеси ту, али верујем више од 300 година, што је сасвим довољно да се потпуно прилагоде. Моја нека искуства са мањинама у Војводини је да никад у потпуности не губе оне своје особености, па тачно можеш на основу говора одредити ко је пореклом Мађар, ко Немац, ко Словак. Можда су то смо моја искуства, судећи по овим Чесима, није баш тако свуда.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Језичке зоне српског народа и генетика
« Одговор #310 послато: Фебруар 02, 2020, 07:57:01 поподне »
Невероватно како су се добро "претопили". По изгледу и гестикулацији подсећају на Србе више него сами Срби. :) Нисам искрено ни знао за ова чешка села на југу Баната. Не знам од кад су тачно Чеси ту, али верујем више од 300 година, што је сасвим довољно да се потпуно прилагоде. Моја нека искуства са мањинама у Војводини је да никад у потпуности не губе оне своје особености, па тачно можеш на основу говора одредити ко је пореклом Мађар, ко Немац, ко Словак. Можда су то смо моја искуства, судећи по овим Чесима, није баш тако свуда.
Мислим да је бројност утицала на то да поприме савршено дијалект од већинских Срба. У Србији их је мање од 2000, а у самој општини Бела Црква још мање. А дошло их је свега 200 за време Марије Терезије (бар тако тврди Мемедовић у својој емисији)...Овде је снимак емисије, послушајте део који сам запазио док сам гледао директно  :D (од 6:45):
<a href="https://www.youtube.com/v/mw8JAsM6Fi4" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/mw8JAsM6Fi4</a>

Ван мреже Азот

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 396

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Језичке зоне српског народа и генетика
« Одговор #312 послато: Фебруар 02, 2020, 08:14:46 поподне »
Невероватно како су се добро "претопили". По изгледу и гестикулацији подсећају на Србе више него сами Срби. :) Нисам искрено ни знао за ова чешка села на југу Баната. Не знам од кад су тачно Чеси ту, али верујем више од 300 година, што је сасвим довољно да се потпуно прилагоде. Моја нека искуства са мањинама у Војводини је да никад у потпуности не губе оне своје особености, па тачно можеш на основу говора одредити ко је пореклом Мађар, ко Немац, ко Словак. Можда су то смо моја искуства, судећи по овим Чесима, није баш тако свуда.
Ја бих се изненадио да сам чуо и Србе из тог дела Баната са поморавским акцентом, али кад сам још чуо Чехе, нисам могао да верујем  :D ...али после сам видео мапу дијалеката и претпоставка због малог броја Чеха да причају без да се примети неки други акцент...али први утисак је био непоновљив  :D

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Језичке зоне српског народа и генетика
« Одговор #313 послато: Фебруар 02, 2020, 09:56:59 поподне »
Ја бих се изненадио да сам чуо и Србе из тог дела Баната са поморавским акцентом, али кад сам још чуо Чехе, нисам могао да верујем  :D ...али после сам видео мапу дијалеката и претпоставка због малог броја Чеха да причају без да се примети неки други акцент...али први утисак је био непоновљив  :D
У питању је смедервско-вршачки дијалект који је прелазни дијалект између косовско-ресавског и шумадијско-војвођанског. Акцентуализација је готово иста као у косовско-ресавском, с тим што говорници овог дијалекта употребљавају више падежа и правилно их користе. Говори се у јужном Банату - Бела Црква, Вршац, Ковин, на запад до Гроцке, на исток до нпр. Голубца а на југ до Баточине, Лапова и Марковца. Ту већ прелази у косовско-ресавски.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Језичке зоне српског народа и генетика
« Одговор #314 послато: Фебруар 02, 2020, 10:06:37 поподне »
Ја бих се изненадио да сам чуо и Србе из тог дела Баната са поморавским акцентом, али кад сам још чуо Чехе, нисам могао да верујем  :D ...али после сам видео мапу дијалеката и претпоставка због малог броја Чеха да причају без да се примети неки други акцент...али први утисак је био непоновљив  :D

Ти си говорник косовско-ресавског дијалекта? Староштокавски говори с непренесеним акцентом имају потпуно различит степен престижа у Србији и у Црној Гори. Док се овдје управо новоштокавски дијалекти сматрају "сељачким" (овдје сви користе источнохерцеговачки у комичне сврхе кад се желе ругати "сељацима"), у Србији је обрнуто. Тамо се староштокавски говори, тј. говори са старијом акцентуацијом сматрају "сељачким" и "примитивним", за разлику од "грађанског" и "фенси" новоштокавског говора Београда и Војводине.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Језичке зоне српског народа и генетика
« Одговор #315 послато: Фебруар 02, 2020, 10:18:45 поподне »
Ти си говорник косовско-ресавског дијалекта? Староштокавски говори с непренесеним акцентом имају потпуно различит степен престижа у Србији и у Црној Гори. Док се овдје управо новоштокавски дијалекти сматрају "сељачким" (овдје сви користе источнохерцеговачки у комичне сврхе кад се желе ругати "сељацима"), у Србији је обрнуто. Тамо се староштокавски говори, тј. говори са старијом акцентуацијом сматрају "сељачким" и "примитивним", за разлику од "грађанског" и "фенси" новоштокавског говора Београда и Војводине.
Па, не знам како бих свој говор дефинисао, ту су око Крагујевца и неке границе поддијалеката, мада мислим да у граду благо доминира косовско ресавски...мислим да имам "стандардан" крагујевачки говор (мада и код нас има неких који су "фенси" па пазе да не причају баш "локално" :) )
« Последња измена: Фебруар 02, 2020, 10:23:35 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Језичке зоне српског народа и генетика
« Одговор #316 послато: Фебруар 02, 2020, 10:34:31 поподне »
Па, не знам како бих свој говор дефинисао, ту су око Крагујевца и неке границе поддијалеката, мада мислим да у граду благо доминира косовско ресавски...мислим да имам "стандардан" крагујевачки говор (мада и код нас има неких који су "фенси" па пазе да не причају баш "локално" :) )

Па да, и мислио сам управо на то, на онај говор са очуваним старим мјестом акцента, као што нпр. говори Радош Бајић у својој најпознатијој серији. :)
Косовско-ресавски дијалект у свом изворном облику је добрим дијелом ишчезао међу млађом генерацијом, али се најчешће чува та архаична акцентуација слична оној у југоисточној половини Црне Горе. Покојна Радмила Савићевић је увијек тако говорила у серијама и филмовима гдје је глумјела.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Језичке зоне српског народа и генетика
« Одговор #317 послато: Фебруар 02, 2020, 11:06:15 поподне »

Косовско-ресавски дијалект у свом изворном облику је добрим дијелом ишчезао међу млађом генерацијом
У Крагујевцу међу млађима има и оних који се држе дијалекта, а и оних који избегавају...Има разлике међу самим Крагујевчанима (неки кажу "прОдавнице", а неки "продАвнице", "Опуштено" и "опУштено" и то међу припадницима исте генерације, из истог насеља...ја кажем ово друго, али ипак мислим да и већина тако говори )...може да се види и у неким тв анкетама ТВ Крагујевац, где млађа популација прича другачије од старије...Оно што је занимљиво је да управо они чији преци живе генерацијама у граду (стари Крагујевчани из тзв. Старе вароши, причају изворно, а неки који су скорије дошли, причају "фенси"...иначе, благих разлика у говору има међу самим насељима , у зависности од тога на којој су страни града
« Последња измена: Фебруар 02, 2020, 11:12:05 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Језичке зоне српског народа и генетика
« Одговор #318 послато: Фебруар 02, 2020, 11:11:14 поподне »
Па да, и мислио сам управо на то, на онај говор са очуваним старим мјестом акцента, као што нпр. говори Радош Бајић у својој најпознатијој серији. :)
Косовско-ресавски дијалект у свом изворном облику је добрим дијелом ишчезао међу млађом генерацијом, али се најчешће чува та архаична акцентуација слична оној у југоисточној половини Црне Горе. Покојна Радмила Савићевић је увијек тако говорила у серијама и филмовима гдје је глумјела.
И ја сам говорник косовско-ресавског, мада неки који ме слушају не би се сложили јер говорим мало помешано. Акценат ми је мало слабији него рецимо код моје бабе, чак и родитеља. И пазим да правилно употребљавам падеже. А разлог томе је што сам као дете углавном време проводио са дедом који је Дробњак и говори источно-херцеговачким дијалектом. И што сам провео у Београду један део свог живота, а и један део детињства у Црној Гори. Али се не стидим косовско-ресавског дијалекта.
Начин на који причају ликови у серији Радоша Бајића је углавном данас ублажен и тако говоре углавном становници села старији од 60 или 70 година. У градовима је ситуација другачија јер има пуно људи насељених са стране. Конкретно у мом граду има људа од свуда. Поред староседелаца (ту спадају и оно из града и околних села 10-15 кма од града) има људи из Босанске Крајине, Херцеговине, Црне Горе, са Златибора, из Врања, Лесковца, Сурдулице, Прешева, Топлице, Црне Траве, Неготина, из Ресаве, Хомоља, Баната, а највише је Левчана и људи из Косовског Поморавља.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Језичке зоне српског народа и генетика
« Одговор #319 послато: Фебруар 02, 2020, 11:23:31 поподне »
Било би исто занимљиво испратити говор Београда у двадесетом веку...мислим да је тамо за 100 година дошло до промена у говору, акценту...Чак , као неком ко није из Београда, приметио сам напр. у војсци, да неко са Новог Београда другачије прича од Дорћолца...али гледајући старе снимке, између два рата, па и одмах после рата, другачији је говор био...Напр. Цане из Партибрејкерса је са Новог Београда, и он ми прича "ултра" београдски...као и један који је био самном у војсци, који каже:" ја сам из блООкОва"...а можда је скорији досељеник...а са друге стране, другар са Дорћола, који је седма генерација Дорћолац, прича ми прихватљивије и за мој укус "нормалније" од овог са Новог Београда који ми изгледа, као да се "фолира" :)
« Последња измена: Фебруар 02, 2020, 11:27:35 поподне ДушанВучко »