Аутор Тема: Занимљиви историјски факти  (Прочитано 1024 пута)

Ван мреже сɣнце

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1671
  • I-A1328
Занимљиви историјски факти
« послато: Април 20, 2021, 01:27:34 поподне »
Тема о занимљивим и мање познатим фактима пренесених у историјским изворима.

Нпр.  из HISTORIAE ABBATIAE CROYLANDENSIS 626-1091,

Расправа о мржњи двоју германских народа

Многи ангаоски и сасски кнези пружаху одпор новому владару Вилхелму Побједоносцу, но бивши поражени на крају прихватише власт Нормана. Након многих пораза мјестних владара једино је Хереварду из Фландрије успјело сакупити велику војску и одагнати Нормане са своје отчевине (области сјевероисточне Англије)...

Нормани су толико презирали Англосассе, да су их лишавали мјеста, без обзира колико су ови били достојни истих, а туђацима из свакога другога народа давали су их са задовољством. Презирали су и сам језик Англа толико , да су све законе и повеље ангаоских краља писали на галлском језику и дори у школама учише дјетцу не на ангаоском а на галлском језику; и изгнали су из књига и сам изглед ангалскога писма у хартијама и замијенили га галлским.
[крај навода]
« Последња измена: Април 20, 2021, 01:32:06 поподне сɣнце »
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Занимљиви историјски факти
« Одговор #1 послато: Април 25, 2021, 10:53:55 поподне »
Белешка Андрије Змајевића о погибији дробњачког владике Дионисија 1689. године.



Податак је иначе забележен у Љетопису црковном, кога је Андрија Змајевић сачинио током друге половине 17. века, а који је Обод објавио 1994. године у вишетомној едицији Књижевност Црне Горе од XII до XIX вијека. Ово историјско и теолошко дело сачувано је у два примерка и три верзије (други примерак је двојезичан). Овај податак је из другог примерка, чији се први део чува у Ватиканској библиотеци у Риму, а други у Библиотеци семинарије у Падови.

Иначе, владика Дионисије није непознат из извора, али нисам нашао да је до сада још неко објавио ову занимљиву Змајевићеву белешку (којом и завршава своје обимно дело на више од 900 страна).

Ево кратког осврта на његово име у књизи Црква у Дробњаку, нашег члана Томаша Ћоровића (Београд, 2018, стр. 28).




Дакле, и млетачки провидур је забележио да је владика несрећно настрадао, али не помиње да се овај догађај збио баш на Ускрс.



Ван мреже сɣнце

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1671
  • I-A1328
Одг: Занимљиви историјски факти
« Одговор #2 послато: Септембар 28, 2022, 10:33:34 пре подне »
ПОВЕЉА НА ТЕУТОНСКО ПРАВО ГРАДУ ЛУЦКУ (УКРАЈИНА) у којој се као грађани Луцка називају Пољаци, Њемци (Теутони) и Русини, а живљу грчкога обреда русске цркве се обећава не дирати њихове богомоље и не превраћати их на латинску цркву силом.

Во имя Господа аминь. На вечную память о событии.

Поскольку среди достижений человеческой природы нет ничего более ценного, кроме памяти, необходимо, чтобы человеческие дела с помощью записей и свидетельств сохранялись от забвения, которое может произойти со временем.

Поэтому Мы, Владислав, милостью Божией король Польши, а также правитель краковский, сандомирский, серадский, ленчицкий, куявский и литовский, верховный князь Померании и Руси, господарь и наследник и др., оповещаем этим документом всех, к кому это относится, нынешнее и будущее поколения, которые будут знать его содержание. Таким образом, помня достойные благодарности заслуги и особенно добровольную помощь нам и короне нашего Польского Королевства, которую оказывали князья, прелаты, бояре, воины, шляхтичи и другие жители Луцкой земли, которые приняли наше покровительство и были ласково приняты; учитывая их заслуги и заслуги других, прелатам, боярам, воинам и шляхтичам этой Луцкой земли, принадлежащим к святой римской церкви, так и к восточной, или церкви греческого обряда, дарим и щедро одариваем все права, вольности и милости, те, которые есть и которыми пользуются прелаты, бароны и шляхта нашего Польского королевства, вышеназванным гражданам, а именно: полякам, тевтонам и русинам — тевтонское право; иудеям и армянам такое, которое имеют иудеи и армяне, что живут в наших городах Кракове или Львове, предоставляем, дарим и щедро одариваем, за исключением повинностей, которые оплачиваются по обычаю, которые сохраняем для нас и наших потомков.

Кроме того, обещаем, что эту Луцкую землю и ее жителей не отлучим от нашей Польской Короны и не отдадим и не разрешим никакого иноземного господства в ней; также русские церкви, или церкви греческого обряда, и мы не будем разорять и превращать в церкви римского обряда и не разрешим делать этого другим; а также ни одного человека греческого обряда, независимо от его пола и статуса, не будем силой и не разрешим никому обращать к римской церкви. Кроме того, стремясь освободить от налогов кметей среди жителей Луцкой земли, теперь освобождаем их от налогов и повинностей, которые старосты ко времени привыкли собирать для нас и наших потомков. Впредь необходимое по старому обычаю будут обязаны давать.

На подтверждение этого подвешены наша [печать], а также — печати наисветлейшего правителя Семовита, князя Мазовии, наидостойнейших отцов во Христе, правителей: Иоана, архиепископа Львовского, Иоана, епископа Холмского, ясновельможных: Иоана из Лихина, воеводы Берестейского, Владислава из Оппорова, доктора юриспруденции, декана краковского, прототрония апостольского престола, вицеканцлера нашего Польского королевства, Лаврентия Зарембы, серадского, Альберта Мольского, ленчицкого, Дубка из Олесницы, войницкого, [99] Домарата из Кобылян, Бельского каштелянов; Иоана из Олесницы, маршалка нашего Польского королевства, Станислава из Добжелина, ленчицкого, Андрея из Лубена, добринского, подкомориев; Иоана из Справы, судьи сандомирского, Жеготи из Майконичив, серадского хорунжего, Иоана Ташки из Конецполя, Станислава Ебермута, подчашего калишского, Мсцивоя из Скжина, Петра из Хелма, Николы из Вишницы и Петра Потоцкого.

Дано и записано во Львове, в четверг, предшествующий дню всех святых, года Господнего 1432.


(Перевод с латинского языка В. Н. Мироновой, О. М. Кориневской)

Још више о том може се најти овђе https://www.vostlit.info/Texts/Dokumenty/Ukraine/XV/1420-1440/Gram_Luck/text1.htm



« Последња измена: Септембар 28, 2022, 10:37:30 пре подне сɣнце »
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?