Аутор Тема: Y-днк хаплогрупа R1а  (Прочитано 205879 пута)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Y-днк хаплогрупа R1а
« Одговор #100 послато: Новембар 20, 2014, 12:24:33 поподне »
Изабрао сам по једног представника из две наше најјаче подгрупе R1a:

Палангетић - R1a Z280 L1280 Аврамијевштаци:



Јагодић - R1a Z280 CTS3402 Карпатско-далматински кластер:



Стиче се утисак да је друга грана бројнија. Карпатско - далматински R1a доминира на западном Балкану, али видимо нека поклапања и у источним крајевима. Не знам колико је ово поуздано.

Иначе, Јагодићи имају сачувано предање о пореклу "од Дрине", из околине Горажда. Према овој мапи, баш у том делу Босне постоје слични хаплотипови.


Аксић

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа R1а
« Одговор #101 послато: Новембар 24, 2014, 01:02:02 пре подне »
« Последња измена: Март 14, 2015, 03:41:59 пре подне Аксић »

mladjo

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа R1а
« Одговор #102 послато: Новембар 29, 2014, 12:31:36 пре подне »
Нови резултати хаплогрупе R1a гране L1280:



Жуто: unclustered and/or undertested
Плаво: subclade YP611 (predicted)
Плавкасто: subclade FGC11555
Свијетло љубичасто: subclade FGC19283 (predicted)
Тамно љубичасто: cluster L1280-A (YP611? FGC11555?)
Зелено: cluster L1280-B (YP611? FGC11555-)
Црвено: cluster L1280-C (YP611- FGC11555-)

Игле са тачкама: чланови актуелног пројекта ФТДНА "R1a1a and Subclades"
« Последња измена: Новембар 30, 2014, 12:28:37 поподне млађо »

Ван мреже Муњени Ћелић

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Y-днк хаплогрупа R1а
« Одговор #103 послато: Децембар 20, 2014, 08:34:09 поподне »
Икавац

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Y-днк хаплогрупа R1а
« Одговор #104 послато: Децембар 20, 2014, 08:43:14 поподне »
С обзиром да према свим истраживањима Хрвати имају око 22% R1a, делује да ова карта приказује реално стање.

mladjo

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа R1а
« Одговор #105 послато: Јануар 21, 2015, 09:27:35 пре подне »
Work by Georg:

Извор: Molgen.org

Work by Georg:

Извор: Molgen.org
« Последња измена: Јануар 22, 2015, 10:39:10 пре подне млађо »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Y-днк хаплогрупа R1а
« Одговор #106 послато: Фебруар 28, 2015, 02:47:27 поподне »
Видим пуно R1a M458 код Бугара. Вероватно словенска племена која продиру на територију данашње Бугарске почетком 7. века.

https://www.familytreedna.com/public/bulgariandna?iframe=yresults

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2511
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Y-днк хаплогрупа R1а
« Одговор #107 послато: Фебруар 28, 2015, 11:30:31 поподне »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Y-днк хаплогрупа R1а
« Одговор #108 послато: Март 01, 2015, 12:11:47 пре подне »
R1a, Српски днк пројекат:


Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Y-днк хаплогрупа R1а
« Одговор #109 послато: Март 01, 2015, 03:25:30 поподне »
Још увек само 2 носиоца ове хаплогрупр у ЦГ. Мало, имајући у виду да је то регион у којем порекло још увек има велики значај. Ја сам раније очекивао да ће највећи број тестираних да буде баш из ЦГ али сам се видимо преварио :)

Ако изузмемо Млађине Вукове око Дрине, врло је симптоматичан недостатак R1a у прилично добро насељеним деловима БиХ. А судећи према ранијим истраживањима, тамо би тренало да их буде 15-25%.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Y-днк хаплогрупа R1а
« Одговор #110 послато: Март 01, 2015, 04:03:52 поподне »
Убедљиво највише R1a има на западу бивше СФРЈ. Занимљиво да и Млађини "Вукови са Дрине", према стручној литератури, воде порекло из "западних крајева".

Раније сам указивао на одсуство R1a у динарским крајевима, где доминира I2a DS.

Синиша је једном објавио истраживање за босанске муслимане. Нисам сигран да ли је у питању Зеница, или околина Тузле, али сећам се да је међу њима уочен висок проценат R1a (око 20%).

Резултати из днк пројекта су нешто другачији. Изгледа да је код босанских муслимана најзаступљенија хаплогрупа E1b.

Такође, приметно је да код Срба доминира углавном I2a DS и I2a DN (која је, чини ми се, "најсрпскија" група).

I2a DN и J2b1 су прилично заступљене код крајишких Срба.


mladjo

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа R1а
« Одговор #111 послато: Март 01, 2015, 04:35:50 поподне »
Још увек само 2 носиоца ове хаплогрупр у ЦГ. Мало, имајући у виду да је то регион у којем порекло још увек има велики значај. Ја сам раније очекивао да ће највећи број тестираних да буде баш из ЦГ али сам се видимо преварио :)

Ако изузмемо Млађине Вукове око Дрине, врло је симптоматичан недостатак R1a у прилично добро насељеним деловима БиХ. А судећи према ранијим истраживањима, тамо би тренало да их буде 15-25%.

Убедљиво највише R1a има на западу бивше СФРЈ. Занимљиво да и Млађини "Вукови са Дрине", према стручној литератури, воде порекло из "западних крајева".

Раније сам указивао на одсуство R1a у динарским крајевима, где доминира I2a DS.

Синиша је једном објавио истраживање за босанске муслимане. Нисам сигран да ли је у питању Зеница, или околина Тузле, али сећам се да је међу њима уочен висок проценат R1a (око 20%).

Резултати из днк пројекта су нешто другачији. Изгледа да је код босанских муслимана најзаступљенија хаплогрупа E1b.

Такође, приметно је да код Срба доминира углавном I2a DS и I2a DN (која је, чини ми се, "најсрпскија" група).

I2a DN и J2b1 су прилично заступљене код крајишких Срба.


Само да се малчице надовежем...по предању за неке породице Аврамијевштака (конкретно двије), нарочито за Владиће из Брасине, Љуба Павловић у свом дјелу -Соколска нахија- биљежи да су ”по предању дошли из некаквог села блиско Ливну”, док за Ковачевиће из Коцељева биљежи само да су ”од Ливна”.

Остале породице тестираних Аврамијевштака као и оне с којима смо у контакту, по предању говоре да су ”старином из Херцеговине” (без обзира шта ово ”Херцеговина” значило) као и ”Црне Горе”.

Тренутно је у току истраживање које треба да потврди горе поменуте наводе.

Генетски гледано, већина Аврамијевштака припада хаплогрупи: R1a Z280 L1280 YP611.
Имамо наравно и оне који су I2a, G2a као и оне који су E1b.

Тестирана двојица из Црне Горе:

- Секнићи из Подгорице припадају такође хаплогрупи R1a Z280 L1280 YP611, они су данас мухамеданци, огранак су православних Лукачевића (Алимпијевдан) који су од братства Мојановића из Зете...по предању дошли су из Старе Србије (”са краја Космета”).

- Бјелићи (Митровидан) из Берана, који су старином из Куча, припадају хаплогрупи R1a Z280 L1280...нису позитивни на SNP YP611, нити су позитивни на било који до данас познати SNP низводно од оног L1280.

Тестирана особа са Југо-Истока Србије:

Породица из Сврљига, такође слави Алимпијевдан...блиски тестираном Секнићу, обзиром да је хаплотип од 17 маркера, не можемо са сигурношћу рећи да ли припадају грани R1a Z280 L1280 YP611, али велика је вјероватноћа да припадају.

У осталим областима:

Јасеница род Шаренаца (Лазаревдан), такође R1а Z280 CTS3402-.
Да не заборавимо и Стевановиће (Лазаревдан) у Семберији који су такође од Шаренаца.

У Горњем Локању имамо Стевиће (Јовањдан) који припадају грани R1a M458 L1029.

Тодоровић (Ђурђевдан) из Вољеваца, Мали Зворник такође R1a M458 L1029.

Мислим да ћемо јаснију слику имати када се буде мало више људи са ових подручја тестирало.
« Последња измена: Март 01, 2015, 10:20:12 поподне млађо »

Sirius

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа R1а
« Одговор #112 послато: Март 01, 2015, 05:16:56 поподне »
Убедљиво највише R1a има на западу бивше СФРЈ. Занимљиво да и Млађини "Вукови са Дрине", према стручној литератури, воде порекло из "западних крајева".

Раније сам указивао на одсуство R1a у динарским крајевима, где доминира I2a DS.

Синиша је једном објавио истраживање за босанске муслимане. Нисам сигран да ли је у питању Зеница, или околина Тузле, али сећам се да је међу њима уочен висок проценат R1a (око 20%).

Резултати из днк пројекта су нешто другачији. Изгледа да је код босанских муслимана најзаступљенија хаплогрупа E1b.

Такође, приметно је да код Срба доминира углавном I2a DS и I2a DN (која је, чини ми се, "најсрпскија" група).

I2a DN и J2b1 су прилично заступљене код крајишких Срба.


Ne znam o kakvom se odsustvu R1a kod Srba u dinarskim krajevima radi, ali statistika govori drugačije.

Za prostor srednje i sjeverne Dalmacije, Like, Primorja, Banije, Korduna, Gorskog Kotara i Bosanske krajine ima malo uzoraka da bi se mogli donositi konačni zaključci.

Ipak, na osnovu onoga što postoji na Srpskom DNK projektu mogu se donijeti okvirni statistički podaci za Srbe na pomenutom prostoru.
I2= 27.3%
R1a= 19%   
J2b1= 17.8%
I1= 13%
E= 13%


Statistika na Projektu - ukupno Srbi:
I2=   36.585%
E=   19.512%
R1a=  15.385%
I1=    9.059%
J2b1=  8.711%

Prema ovome, R1a je više zastupljena kod Srba na zapadu (bez Hercegovine, južne Dalmacije, srednje Bosne i Crne Gore), nego na istoku.

Inače, statistika je urađena tako da su  nivelisani ''Mlađevci'', Aleksandrovac, Tominštaci i Macure u skladu sa zaključnim podacima iz drugih istraživanja.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Y-днк хаплогрупа R1а
« Одговор #113 послато: Март 01, 2015, 05:45:08 поподне »
Ne znam o kakvom se odsustvu R1a kod Srba u dinarskim krajevima radi, ali statistika govori drugačije.

Za prostor srednje i sjeverne Dalmacije, Like, Primorja, Banije, Korduna, Gorskog Kotara i Bosanske krajine ima malo uzoraka da bi se mogli donositi konačni zaključci.

Ipak, na osnovu onoga što postoji na Srpskom DNK projektu mogu se donijeti okvirni statistički podaci za Srbe na pomenutom prostoru.
I2= 27.3%
R1a= 19%   
J2b1= 17.8%
I1= 13%
E= 13%


Statistika na Projektu - ukupno Srbi:
I2=   36.585%
E=   19.512%
R1a=  15.385%
I1=    9.059%
J2b1=  8.711%

Prema ovome, R1a je više zastupljena kod Srba na zapadu (bez Hercegovine, južne Dalmacije, srednje Bosne i Crne Gore), nego na istoku.

Inače, statistika je urađena tako da su  nivelisani ''Mlađevci'', Aleksandrovac, Tominštaci i Macure u skladu sa zaključnim podacima iz drugih istraživanja.

Ради се о томе да је има много више код Хрвата у Горском Котару, на далматинским острвима и код старих родова са Кордуна и Баније, него код Срба из Црне Горе, Херцеговине и Далмације.
« Последња измена: Март 01, 2015, 06:02:25 поподне Небојша »

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Y-днк хаплогрупа R1а
« Одговор #114 послато: Март 01, 2015, 07:00:32 поподне »
На Балкану би требала да постоје три условна кластера R1a: "хрватски", "српски" и "бугарски". При томе, не мора да значи да су ти кластери оштро одвојени по хаплогрупама. Ипак се словенска маса "мешала" на подручју око Карпата и онда је долазило до свакојаких демографских турбуленција, које су имале за последицу да структура становништва буде шаролика.

Ја и даље стојим код моје старе констатације да је приликом стварања хрватског етникума било више R1a , него што је случај код Срба, који су игром случаја обухватили више носилаца I2a. При томе сматрам да етноним ни у једних ни у других није словенског порекла, већ би могао бити донешен од неких мањих племена или ратничких група са истока. Они су вршили "регрутацију" локалних Словена и тако су настајали народи у облику у којем их данас разликујемо. При томе су Срби и Хрвати од самог почетка били доста блиске популације.

Логично је да R1a буде заступљенији на западу и северу, него на југу и истоку. То није никаква ревулуционарна чињеница :)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Y-днк хаплогрупа R1а
« Одговор #115 послато: Март 01, 2015, 10:20:33 поподне »
У потпуности се слажем са Кором. Што се динарске области тиче, чак се и на старим картама R1a види једна "рупа" у том делу Балкана.

R1a + R1b:


Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Y-днк хаплогрупа R1а
« Одговор #116 послато: Март 02, 2015, 11:40:19 пре подне »
Још увек само 2 носиоца ове хаплогрупр у ЦГ. Мало, имајући у виду да је то регион у којем порекло још увек има велики значај. Ја сам раније очекивао да ће највећи број тестираних да буде баш из ЦГ али сам се видимо преварио :)

Знаш како: у ЦГ кад се тестира један човек, тестирало се цело племе. Тако да испада да је ЦГ тестирана једно 75%  :)
У малој држави са малим бројем становника и израженим осећајем за порекло, тачно се зна ко је чији и ко је с ким род. Тако да ту не би требало да буде неких изненађења.
А, иначе, не очекујем да ће бити још много Р1а у ЦГ. Можда по неки припадник неког од најстаријих родова који су остали ван племенског устројства.
"Наша мука ваља за причешћа"

Аксић

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа R1а
« Одговор #117 послато: Март 03, 2015, 04:35:58 поподне »
Знаш како: у ЦГ кад се тестира један човек, тестирало се цело племе. Тако да испада да је ЦГ тестирана једно 75%  :)
У малој држави са малим бројем становника и израженим осећајем за порекло, тачно се зна ко је чији и ко је с ким род. Тако да ту не би требало да буде неких изненађења.
А, иначе, не очекујем да ће бити још много Р1а у ЦГ. Можда по неки припадник неког од најстаријих родова који су остали ван племенског устројства.

Ја сам мало пре погледао колико је укупно тестираних из Црне Горе. Укупно их је 46 тестираних, од тога су тридесет и осам православца, седам муслимана и један католик. Него ово са 75% се шалиш вероватно.   

Е1б = десет православца и пет муслимана
И2а = четрнаест православца
Р1а  = три православца и један муслиман
И1 = три православца и један католик
Р1б = три православца
Ј2б = два православца и један муслиман
Г2а = два православца
Ј2а = један православац
И1б = један православац

Сећам се писао си пре неких месец дана да предања треба узимати са резервом, а сада тврдиш супротно. Предања и легенде су нешто друго за разлику од генетике :) . Било је изненађења и биће их још више у будућности  :) .


« Последња измена: Март 03, 2015, 05:03:54 поподне Аксић »

Аксић

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа R1а
« Одговор #118 послато: Март 30, 2015, 07:39:11 поподне »
« Последња измена: Март 30, 2015, 07:45:12 поподне Аксић »

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Y-днк хаплогрупа R1а
« Одговор #119 послато: Март 31, 2015, 08:10:06 пре подне »
Него ово са 75% се шалиш вероватно.   

Е1б = десет православца и пет муслимана
И2а = четрнаест православца
Р1а  = три православца и један муслиман
И1 = три православца и један католик
Р1б = три православца
Ј2б = два православца и један муслиман
Г2а = два православца
Ј2а = један православац
И1б = један православац

Сећам се писао си пре неких месец дана да предања треба узимати са резервом, а сада тврдиш супротно. Предања и легенде су нешто друго за разлику од генетике :) . Било је изненађења и биће их још више у будућности  :) .

Наравно.
Баш ова генетска испитивања показују колико су ЦГ племена у ствари хетерогеног састава, супротно већини предања. Ако бисмо безрезервно узели предања и ауторе који су их преточили у научне (и ненаучне) радове, онда би испало 75%. Знаш, тестира се по један Куч, Пипер, Дробњак, Васојевић, Бјелопавлић и Никшић, и ето ти три четврт ЦГ.
Ко је тестиран као И1б?
"Наша мука ваља за причешћа"