Аутор Тема: Митоманија  (Прочитано 67655 пута)

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Митоманија
« Одговор #220 послато: Јануар 01, 2018, 09:35:35 поподне »


Предлажем да баците поглед на Твитер корисника AmorOmniaVincit‏.
Свашта се тамо може наћи.  :'( :'( :'(

https://twitter.com/Mishoni54
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

На мрежи Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Митоманија
« Одговор #221 послато: Јануар 02, 2018, 12:53:33 пре подне »
Добро запажање, испада да ниједан једини Србин за 400-500 година османске владавине Балканом није прешао на Ислам.
Бошњачки националисти кукају над судбином муслимана из Србије који су се иселили за време Милоша и Михаила Обреновића.  Испада да су муслимани из Србије који су живели у Ужицу, Ваљеву, Шапцу. Лозници, Београду, Соколу, Крагујевцу, Руднику, Јагодини итд. били Бошњаци без обзира што они са Босном нису имали никакве везе и што су напустили Србији неких 130-160 година пре настанка бошњачке нације.
Породица Алије Изетбеговића потиче из Београда, а он је отац бошњачке нације. Додуше срео сам неке босанске муслимане који сматрају да Изетбеговићи не могу бити Бошњаци зато што су нису изворни Босанци/Бошњаци већ су дошли из Београда.


Знају они добро да је ислам главни стуб бошњачког националног идентитета, те да је немогуће тај стуб тражити у предосманском периоду. Већина Санџаклија потиче од каснијих имиграната из Албаније,  а њихова тврдња како је та област припадала Босанском пашалуку врло је јадан аргумент. Турци су тој административној јединици били припојили и Лику и дио Далмације, па опет нико не каже да су лички Хрвати "бошњачког поријекла". Кинези исто Бог те пита колико држе Унутрашњу Монголију унутар свог уставно-правног поретка, па су ти Монголи и даље оно што су им били преци.
Уосталом, генетика је своје рекла, они то могу да прихвате ако хоће. Ако неће, остаје им само деретићевски приступ том питању, јер је доказивање генетске бликости босанских муслимана и Санџаклија посао који је унапријед осуђен на пропаст.
« Последња измена: Јануар 02, 2018, 12:58:29 пре подне Одисеј »

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Митоманија
« Одговор #222 послато: Јануар 02, 2018, 01:15:28 пре подне »
Знају они добро да је ислам главни стуб бошњачког националног идентитета, те да је немогуће тај стуб тражити у предосманском периоду. Већина Санџаклија потиче од каснијих имиграната из Албаније,  а њихова тврдња како је та област припадала Босанском пашалуку врло је јадан аргумент. Турци су тој административној јединици били припојили и Лику и дио Далмације, па опет нико не каже да су лички Хрвати "бошњачког поријекла". Кинези исто Бог те пита колико држе Унутрашњу Монголију унутар свог уставно-правног поретка, па су ти Монголи и даље оно што су им били преци.
Уосталом, генетика је своје рекла, они то могу да прихвате ако хоће. Ако неће, остаје им само деретићевски приступ том питању, јер је доказивање генетске бликости босанских муслимана и Санџаклија посао који је унапријед осуђен на пропаст.

Генетика је "опалила шамар" Зукорлићу па се једно време примирио, али сад је опет почео да прича небулозе, оно приземљење је било кратког даха.

Мене то како су Санџаклије постале Бошњаци донекле али само донекле подсећа на то како су Власи из источне Србије сплетом историјских околности усвојили српски идентитет.  Сличност им је што су једни дошли из Албаније у Рашку а други из Румуније у источну Србију и то и једни и други у 18-ом веку на скоро пусту земљу после низа сеоба Срба из Рашке и источне Србије.  Власи из источне Србије су се приближили Србима прво због вере а друго што су се у 19-ом веку нашли у саставу државе Србије. Санџаклије су се зближиле са босанским муслиманима исто због вере али онда кад су се нашли у заједничкој држави а то је СФРЈ, у време Османског царства они малтене да нису имали никакав контакт. Сличност им је што су и једни и други дуго времена били двојезични, Санџаклије су причале албански и српски а Власи из источне Србије влашки и српски, трагова двојезичности и код једних и код других има и данас, поготово код Влаха.
Разликују се по томе што су Власи из источне Србије некако спонтаним процесима дугог трајања постали Срби али не у потпуности, док су Санџаклије буквално декретом преко ноћи постали Муслимани (са великим М) у време титоистичке диктатуре и тад су први пут стрпани у исти етнос са босанским муслиманима. Деведесетих година исто декретом али овај пут Алије Изетбеговића и једни и други су постали Бошњаци.
« Последња измена: Јануар 02, 2018, 01:19:31 пре подне Свевлад »

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Митоманија
« Одговор #223 послато: Јануар 02, 2018, 11:33:01 пре подне »
Тачно си закључио што се тиче претопљавања Албанаца са Пештера у Бошњаке. Још су живи људи који говоре aлбански а њихова деца не знају.

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Митоманија
« Одговор #224 послато: Јануар 02, 2018, 02:31:10 поподне »
http://srbin.info/2018/01/01/djankarlo-tomacoli-ticijano-srbi-su-starosedeoci-a-ne-dosljaci-na-balkan/

Они организују конференције на које дође по више хиљада људи. Неки тамо безвезе странци им се представе као еминентни стручњаци, и свима добро: они зараде паре, народ утучен у главу и понижен добије мало подигнутог духа јер сад верује да је припадник најстаријег народа на свету, а једини губитник је истина, памет и разум.

И то, сваког дана нека нова конференција. Схватили су где леже паре.
Као што рекох, ово је битка коју губимо, јер је народ тотално заглупљен.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Никола Стојановић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 348
  • I2-PH908
Одг: Митоманија
« Одговор #225 послато: Јануар 03, 2018, 12:32:28 пре подне »
Није ту само реч о парама, колико о циљаној пропаганди, која се од 1987. с времена на време "призове", обично кад треба скренути пажњу са актуелних дневно-политичких догађаја ;)

Ван мреже Никола Стојановић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 348
  • I2-PH908
Одг: Митоманија
« Одговор #226 послато: Јануар 03, 2018, 12:33:33 пре подне »
Отворено морам рећи да ми се чини да губимо битку с овим људима који сматрају да су Срби староседеоци на Балкану. Изненадио сам се кад сам видео колико учених људи верује у тако нешто. Све више и више њих. То се људима сервира са свих страна, док ми с доказимо о томе да то није истина нико и не жели да саслуша.
Слажем се.
Уредништво је оцењенило је да смо овом питању ипак посветили непотребну пажњу.

Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: Митоманија
« Одговор #227 послато: Јануар 03, 2018, 01:06:50 пре подне »
http://srbin.info/2018/01/01/djankarlo-tomacoli-ticijano-srbi-su-starosedeoci-a-ne-dosljaci-na-balkan/

Они организују конференције на које дође по више хиљада људи. Неки тамо безвезе странци им се представе као еминентни стручњаци, и свима добро: они зараде паре, народ утучен у главу и понижен добије мало подигнутог духа јер сад верује да је припадник најстаријег народа на свету, а једини губитник је истина, памет и разум.

И то, сваког дана нека нова конференција. Схватили су где леже паре.
Као што рекох, ово је битка коју губимо, јер је народ тотално заглупљен.
Ne bih rekao da je izgubljena :) Ako se sjetimo bisera prije 7 godina npr. danas je situacija stotinu puta bolja,veliki uticaj na cijelu regiju su upravo imali ljudi sa Porekla ili pioniri sa foruma Krstarice gdje se hronoloski pratilo od samog pocetka sve novo sto se otkriva.Veliki broj ljudi koje ovo interesuje i koji su cvrsto na zemlji ,dobro su upoznati sa cinjenicama.Mitomani i slicni koje spominjes su samo glasni a njihova glupost odzvanja deset puta vise od cinjenica i istine,mozda ti se samo zato ucinilo da je bitka gotova.Meni su gori naucnici u regiji tipa Primorca,Jurica,Marjanovica iz Hrvatske i BiH koji su itekako upoznati sa svim desavanjima zadnjih oko 5 godina i koji su sada kao noj stavili glavu u pijesak ili se koprcaju kako da se izvuku iz svojih zabluda.
« Последња измена: Јануар 03, 2018, 01:11:33 пре подне filipi »

На мрежи Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Митоманија
« Одговор #228 послато: Јануар 03, 2018, 02:20:35 пре подне »
Евентуално се може рећи да већина Срба (овдје мислим и на мушкарце и на жене) по директној мушкој линији потиче од најстаријих Европљана, тј. припадника И хаплогрупе. Оваквим аргументом можемо утолити духовну глад осиромашених и разочараних народних маса, како бисмо их одобровољили да чују и остале аргументе које имамо, те да их образујемо по овом питању. За почетак је ово добар метод. Подилазимо том неуком пуку, а опет га не лажемо, већ му само сервирамо онај дио истине који највише годи његовим ушима. И вук сит, и овце на броју.

Ван мреже Klaus Fuks

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 50
Одг: Митоманија
« Одговор #229 послато: Јануар 03, 2018, 04:35:35 пре подне »
 Najznačajniji mit koji je srpski DNK projekat razbio je da su Srbi turska kopilad, a koji je kao kompleks niže vrednosti i stereotip Srbima nametnut i dalje toliko jak, da čak i neki veoma obrazovani i prosvećeni Srbi i dalje insistiraju na tome.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Митоманија
« Одговор #230 послато: Јануар 03, 2018, 04:47:32 пре подне »
Najznačajniji mit koji je srpski DNK projekat razbio je da su Srbi turska kopilad, a koji je kao kompleks niže vrednosti i stereotip Srbima nametnut i dalje toliko jak, da čak i neki veoma obrazovani i prosvećeni Srbi i dalje insistiraju na tome.

"Право прве брачне ноћи" је усташко-муслиманска анти-српска пропаганда пласирана у новије време, али на ту пропаганду су нажалост насели и многи Срби.

Чак и да су Турци упражњавали "право прве брачне ноћи" то не би могло да промени генетску слику Срба зато што су "Турци" који су били на српском етничком простору заправо у огромној већини били исламизовани Срби, а не Анадолци или полу-монголоидни Огуз Турци.  Наш народ је исламизоване Србе звао Турцима зато што је сваки муслиман у Османском царству сматран политичким Турчином без обзира на порекло и језик којим је говорио.

Османлије нису оставиле скоро никакав генетски траг генерално код балканских народа, ако и има неких хаплогрупа на Балкану које су евентуално дошле са Османлија, оне постоје код муслиманског становништва, али и код њих у врло ситним процентима.
 
« Последња измена: Јануар 03, 2018, 04:51:47 пре подне Свевлад »

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7252
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Митоманија
« Одговор #231 послато: Јануар 03, 2018, 04:54:47 пре подне »
Najznačajniji mit koji je srpski DNK projekat razbio je da su Srbi turska kopilad, a koji je kao kompleks niže vrednosti i stereotip Srbima nametnut i dalje toliko jak, da čak i neki veoma obrazovani i prosvećeni Srbi i dalje insistiraju na tome.
Да, и образовани верују у то...Стереотип: "Турци су црни, Словени су плави, а пошто су  Срби некада били само плави, они који су црни (а више је црних него плавих) , мора да су Турци (јер нико сем Турака наравно, није црн, само они (та дилема не долази у обзир))" ...А тај стереотип су измислиле црне комшије, који нису црни због Турака, него је то тако код њих природно, док смо ми то наследили од Турака, а они који су нам тај мит наметнули и исто тако били под Турцима, нису се мешали са њима... "Турци су се од свих народа које су поробили, мешали само са нама (нису са Бугарима, Хрватима, Бошњацима, Албанцима, Грцима итд.)"...Ти који су наметнули тај мит вероватно имају документе о томе како су Турци хтели само са нама да се мешају, али неће да нам покажу да се не стресирамо...Хвала им на томе
« Последња измена: Јануар 03, 2018, 04:58:02 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Митоманија
« Одговор #232 послато: Јануар 03, 2018, 04:59:12 пре подне »
Да, и образовани верују у то...Стереотип: Турци су црни, Словени су плави, а пошто су  Срби су некада били само плави, они који су црни (а више је црних него плавих) , мора да су Турци (јер нико сем Турака наравно, није црн, само они (та дилема не долази у обзир)) ...А тај стереотип су измислиле црне комшије, који нису црни због Турака, него је то тако код њих природно, док смо ми то наследили од Турака, а они који су нам тај мит наметнули и исто тако били под Турцима, нису се мешали са њима... Турци су од свих народа које су поробили, мешали се само са нама (нису са Бугарима, Хрватима, Бошњацима, Албанцима, Грцима итд.)...Ти који су наметнули тај мит имају документе о томе како су Турци хтели само са нама да се мешају, али неће да нам покажу да се не стресирамо...Хвала им на томе

Ја сам видео доста тамнокосих Пољака а Чеха и Словака још више, а они нису били под Осмалнијама ни један дан.

Руси су дефинитивно најсветлије пигментизирани Словени, али мислим да ту великог удела имају угро-фински и балтички народи који су асимилирани од стране Руса, а можда и Варјази.


На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7252
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Митоманија
« Одговор #233 послато: Јануар 03, 2018, 05:01:28 пре подне »
Ја сам видео доста тамнокосих Пољака а Чеха и Словака још више, а они нису били под Осмалнијама ни један дан.

Руси су дефинитивно најсветлије пигментизирани Словени, али мислим да ту великог удела имају угро-фински и балтички народи који су асимилирани од стране Руса, а можда и Варјази.
Глупости, то сам чуо много пута од људи : "шта мислиш, зашто смо овако црни" ?!  ::)
И стандардан наставак: "еј бре, па 500 година!"  :o >:( (додао је"малко",нек се заокружи та бројка на све области,  Бугари били још више, али они не верују у те приче ко ми)...
« Последња измена: Јануар 03, 2018, 05:08:44 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Митоманија
« Одговор #234 послато: Јануар 03, 2018, 05:09:18 пре подне »
Глупости, то сам чуо много пута од људи : "шта мислиш, зашто смо овако црни" ?!  ::)

Они који то говоре треба да погледају мигранте па би онда схватили шта значи "црно."  Могу и да оду у Турску али не у Истанбул него у Анадалију, онда би видели да се Срби и Турци врло разликују. Мада је сасвим довољно видети турске гастарбајтере који пролазе кроз Србију кад иду или кад се враћају из Немачке, разликују се као небо и земља од оних пробраних Турака (који углавном имају балканско порекло) из турских серија које се приказују код нас.
« Последња измена: Јануар 03, 2018, 05:11:16 пре подне Свевлад »

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Митоманија
« Одговор #235 послато: Јануар 03, 2018, 10:51:41 пре подне »
Немој да те чуди Свевладе, Турска је огромна. Јањичари, старе сеобе/робље, нове миграције, изгледа да је све то кап у мору хетерогене Турске.

Него, хтедох нешто да кажем у вези назива ове теме ('Митоманија'). Чини ми се да је за Србе прикладнији назив 'Параноја' од 'Митоманије'.

Ја сам, иначе, одрастао у Америци, и као матор се вратио у Србију. Основни утисак о нашем људима везано за политику је да у свему виде скривену намеру контра Срба или контра неког партикуларног интереса везаног за њих. Ово уопште није лош рефлекс за политичко преживљавање а мислим да је разлог томе двоструки. Најбременитије историјско искуство у Европи и страх од Брозових структура власти/силе, где те преко комуниста надгледа и велики Хрват. Већина источноевропских народа има своје митоманије али српска делује најоправданије с обзиром на историјско искуство. По мени је српска митоманија првенствено дефанзивна (параноидна) а не офанзивна (псеудоимперијална) а ла Турци, Мађари, Албанци...

А гледано са неке глобалне тачке, онда и све источноевропске митоманије имају оправдање контра Запада - ради се о губитницима не само ове последње транзиције, већ губитницима у смислу материјалних добара у односу на Запад. Али, исто тако, ради се о народима којима је стало до своје прошлости, до духовне концепције а не само до материјалних добара.

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Митоманија
« Одговор #236 послато: Јануар 03, 2018, 12:38:31 поподне »
Мало бих да проширим овај мој покушај феноменолошког сагледавања митоманије/политичке параноје код Срба.
Иако се апологетски постављам спрам српске митоманије/параноје као дефанзивне, пропустио сам да дефинишем кључни елемент за параноју. Њега бисмо симболички могли описати са (београдска) 'кафана'. Наиме, митоманија и параноја су првенствено одлике образованих и полуобразованих слојева из Београда (а вероватно и већих градова по Србији) док је таква параноја (на страну митоманија која захтева неки вид упућености у историју и изискује нека конкретна знања) елем...док је таква параноја потпуно одсутна код народа из унутрашњости, иако је тај народ исто тако страдао као и (полу)образована елита, објективно највише у Европи, и требало би да осећа страх и одговарајућу параноју. Изгледа да је овде по среди једна дубља разлика између традиционалног светоназора (нема кукања) и модерне форма ментис (моја права, наша права, кукање) додатно обоjене трачевима и сплеткама од којих градске кафане живе ('Знаш ко стоји иза тога и тога...тај и тај. А-уууу, ц-ц-ц-ц...')

симо

  • Гост
Одг: Митоманија
« Одговор #237 послато: Јануар 03, 2018, 01:04:48 поподне »
Мало бих да проширим овај мој покушај феноменолошког сагледавања митоманије/политичке параноје код Срба.
Иако се апологетски постављам спрам српске митоманије/параноје као дефанзивне, пропустио сам да дефинишем кључни елемент за параноју. Њега бисмо симболички могли описати са (београдска) 'кафана'. Наиме, митоманија и параноја су првенствено одлике образованих и полуобразованих слојева из Београда (а вероватно и већих градова по Србији) док је таква параноја (на страну митоманија која захтева неки вид упућености у историју и изискује нека конкретна знања) елем...док је таква параноја потпуно одсутна код народа из унутрашњости, иако је тај народ исто тако страдао као и (полу)образована елита, објективно највише у Европи, и требало би да осећа страх и одговарајућу параноју. Изгледа да је овде по среди једна дубља разлика између традиционалног светоназора (нема кукања) и модерне форма ментис (моја права, наша права, кукање) додатно обоjене трачевима и сплеткама од којих градске кафане живе ('Знаш ко стоји иза тога и тога...тај и тај. А-уууу, ц-ц-ц-ц...')

Дко, поред овог феномена параноје којег описујеш: Сви су против нас! постоји и супротан феномен, такође присутан код Срба: Најгори смо!
Мислим да се код нас заправо све креће између ове двије крајности.

Без обзира на спољне околности, мој рецепт би био оправослављивање нације ( иако номинално православна она то заправо није), враћање на светосавски концепт Божјег народа. Бојим се да је још у 19. вијеку све то са Србима погрешно постављено у коријену. Наравно не само са Србима већ и са осталим балканским народима.

Наравно, свјестан сам да би мене првог са оваквим концептом смјестили у лудницу, и то и лијеви и десни.

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Митоманија
« Одговор #238 послато: Јануар 03, 2018, 01:15:31 поподне »
Дко, поред овог феномена параноје којег описујеш: Сви су против нас! постоји и супротан феномен, такође присутан код Срба: Најгори смо!
Мислим да се код нас заправо све креће између ове двије крајности.

Без обзира на спољне околности, мој рецепт би био оправослављивање нације ( иако номинално православна она то заправо није), враћање на светосавски концепт Божјег народа. Бојим се да је још у 19. вијеку све то са Србима погрешно постављено у коријену. Наравно не само са Србима већ и са осталим балканским народима.

Наравно, свјестан сам да би мене првог са оваквим концептом смјестили у лудницу, и то и лијеви и десни.

Јесте Симо - 'сви су против нас' и 'најгори смо' су две стране медаље.
Али, гле ироније, заиста и јесу сви против нас. Зато ја и разумем српску параноју и митоманију као одбрамбени механизам. А, по нашим европејцима, ми (заиста) јесмо најгори, јер никако да се коначно уклопимо у Европу, него терамо све да буду против нас.
Али, јако сам задовољан овим својим увидом да је митоманија ипак превасходно модерни феномен, а то има везе са твојим рецептом за исцељење. Наиме, светосавски концепт је пред-модеран и не ослања се на наизменично бусање у груди/кукање на заверу, а то су одлике модерних Срба. Тојест, држим да није (баш све) код нас између ове две крајности, како кажеш, већ да је тако код већине образованих и полуобразованих Срба.
« Последња измена: Јануар 03, 2018, 01:18:19 поподне dko »

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Митоманија
« Одговор #239 послато: Јануар 03, 2018, 02:29:07 поподне »
Нисам баш убеђен у то да само необразовани верују у то да су Срби староседеоци на Балкану. Испитајте људе које пратите и који прате вас на Твитеру, ваше пријатеље на Фејсбуку, на ВК-у.
Забезекнућете се. Ја знам да ја нисам могао да верујем. Ипак је реч о људима који стоје с обе ноге на земљи.
Дакле, не смемо дозволити себи да одмахнемо руком и кажемо: "Ма, у то само они необразовани верују." Ко год је потценио противника, тај је изгубио.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"